Litavimo stotelė dirba

Posted: 2014-03-25 in Darbeliai
Žymos:, , , ,

Ką gi, pagaliau prisiruošiau beveik visai baigtą savo litavimo stotelę išbandyti gyvai. Ko trūko? Trūko skylių rozetėms dėžutės dangtelyje, kurias paprasčiausiai išpjoviau peiliu ir trūko termoporos prie lituoklio galo. Lituoklis mano paprastas, 220 V, niekaip nereguliuojamas. Reguliuodavau jį su atlikusiu lempos reguliatoriumi. Kaip minėjau kažkur, trūkumas toks, kad lituoklis gaudamas mažiau galios ilgiau šyla iki darbinės temperatūros, o atvėsęs antgalis lėčiau atsistato.

Lituoklį išardžiau, išgręžiau laikiklyje skylę, pravedžiau termoporos laiduką, o temperatūrą matuojantį galą prisukau vielute prie lituoklio antgalio:

Lituoklis su pritvirtinta termopora | Elektronika | Darau, blė

Va ir viskas. Tik pats pamiršau, kurią rozetę prijungiau prie simistoriaus, tai žiūriu, temperatūra jau užkilo ir toliau kyla, galvoju, vatafak… Paskui perjungiau į teisingą rozetę ir viskas liuks.

Trūkumai… na, su dviem laidais ir termoporos laiduku lituoti šiek tiek mažiau komforto. Bet ne taip, kad erzintų. Smagu matyti, kaip litavimo stotelė reaguoja į temperatūros pokyčius, įžiebia lempelę, kad rozetė aktyvi. Visas smagumas tame, kad pasidariau žaisliuką ir jis veikia. Tai ko dar? 🙂

Dar apsižiūrėjau, kad pagal datašytą prie MAX6675 maitinimo pamiršau prikabinti kondensatorių. Tas gali įtakoti kartais pasitaikančius temperatūros matavimo netolygumus, bent jau teoriškai. Šitą reikės padaryti kiek vėliau. O į Eagle projektą jau įdėjau.

Kadangi mano misija — grožio ir gėrio sleidimas, tai, be abejo, pridedu ir plokštės bei kodo failiukus. Siųskitės iš dėžės.

Truputį apie plokštę. Joje yra numatytos jungtys maitinimui (jau stabilizuotam 5V), paprasta jungtelė termoporai prijungti (aš prijungiau per tam skirtą lizdą ant dėžutės), jungtis temperatūros reguliavimo potenciometrui (kuriuo nustatoma lituoklio temperatūra per analoginį įvadą) ir ISP programavimo jungtis. Taip pat išvesti visi nenaudojami elektrodai. Aš pats prie jų prijungiau papildomai vieną šviesos diodą, kuris užsidega kartu su rozetę — jį buvo galima ir taip numatyti, bet iš pradžių nepagalvojau. O paskui dar sugalvojau, kad mano stotelė turės tris darbo režimus, tai kažkurį iš tų elektrodų panaudojau dar ir mygtukui tarp režimų perjungti.

Komentarai
 1. mindogas parašė:

  Asmeniškai esu patyręs ką reikškia 0,1uF kondensatoriaus nedėjimas ant maitinimų tai dabar visur kur įmanoma juos kišu 😀 Dabar kai priminei reikia ir man į savo litavimo stotelę kelis tokius sudėti papildomai 🙂 Šiaip sveikinu pabaigus, bet turiu ir kelis pastebėjimus suijusius su PCB. Kodėl GND nesugrudus į Top maskės poligoną? Taip nereiks rūpintis dėl GND vedžiojimo.Toliau turiu patarimą dėl sensoriaus/išėjimo jungties (JP2) elektrodų išdėstymo – visada patariama jungti +V į jungties vidurį taip išvengiant nuostolių apvertus kištuką ir įkišus atvirkščiai. Tavo atveju spėju į tą jungti laidus litavai, bet kuomet darome kištukus visada patariama apsaugoti vartotoją ir save nuo klaidų. Kuomet +V yra viduryje apvertes kištuką beveik visada nuostolių nebus (yra kelios išimtys žinoma) nes sumaišysi tik GND su signalu, o ne GND su +V kaip tavo atveju.

  • Darau, Blė parašė:

   Šiaip pas mane ta termoporos jungtelė yra, ne laidai prilituoti. Bet kai pats sau dariau, tai žinau, kur koks laidas eina. O termoporos rozetė ir kištukas tai tokie, kad atvirkščiai neįjungsi. Na, bet dėkui už patarimą, nežinojau apie tokį dizainą 🙂

   Dėl poligono tu teisus, bet jis labai mane erzina, kad vieną kartą paspaudus užsipildo visas vaizdas ir kol iš naujo failo neatsidarau, jis būna užsipildęs. Neradau tiesiog, kaip tą užpildymą išjungti 😐

   • mindogas parašė:

    Dar labiau paanalizavus PCB prisikabinsiu prie kitų dalykų 🙂 Kodėl PCB matau R8 rezistorių pritrumpinta? T.y. jo kojos viena su kita sujungtos per PCB trasą. Tada dar vienas dalykėlis – reikia būtinai 0,1uF kondensatoriaus prie Atmega maitinimo. Galima be jo apsieit bet reikia. Dar vienas įdomus pastebėjimas – kas per papildomos VIA skylės ant ThrowHole komponentų? Čia kad litavimui skylės didesnės būtų? 🙂 Egle 6.5.0 lengvai gali dešinį klavišą ant komponento paspaudus rinktis OpenPackage ir ten paredaguoti norimo komponento padų formas ir dydžius..
    O poligonas lengvai pašalinamas su Ripup įrankiu paspaudus ant poligono krašto. Vėliau su Ratsnests įrankiu jis grįžta.

    • Darau, Blė parašė:

     O, R8 matyt perkėliau, bet nepastebėjau, kad takelis liko senoje vietoje. Neprisikabinęs jis prie rezistoriaus, pasirodo. Pataisysiu vėliau ir užkelsiu naują versiją.

     Jo, aš ten via skyles uždėjau didesnėms litavimo aikštelėms padaryti. Kvailas sprendimas, bet irgi neradau kaip padaryti teisingai, tai padariau bile kaip, kad tik išeitų 😀

     Dėkui, apie poligoną žinosiu dabar.

     • mindogas parašė:

      Nervina ir mane kartais mažos aikštelės, ypač kai jos tampa dar mažesnės po kreivo skylių gręžimo 😀

      • Darau, Blė parašė:

       Tai va, aš su tomis aikštelėmis kovoju uždėdamas riebias via… Bandžiau kažkada tiuninti aikšteles headeriams, tai prireikė lįsti į bibliotekas. Dar būna kažkokie ten taisyklių rinkiniai, kažkur turėjau „mėgėjišką“ su arkliškais takeliais ir aikštelėmis. Bet kaip jie ten veikia, nesupratau gerai.

       Va dėl to ir pamėgau SMD, kad nereikia ten skylių tiek gręžiot…

 2. mindogas parašė:

  Perėjęs į kodą pamačiau įdomų dalyką.. Kas tas MODE_PCB? Kam anas skirtas? Čia prie to pačio laminatoriaus ar dar kokiam kitam reikalui? Bendrai geriau parašyk kokie ten tie trys rėžimai nes niekur nematau jų paminėtų 🙂

  • Darau, Blė parašė:

   Na, tai trys režimai:
   – Laminavimas, MODE_LAMINATOR. Leidžia kaitinti iki 120 ℃. Ruošiuosi savo laminatorių padaryti valdomą su termopora, tai čia reikalas su mintimi į ateitį.
   – PCB gamyba, MODE_PCB. Tas pats, tik leidžia kaitinti iki 190 ℃.
   – Litavimas, MODE_SOLDERING. Čia temperatūra nefiksuota, o nustatoma potenciometru per analoginį įvadą. Įkoduotas temperatūrų rėžis nuo 100 iki 450 laipsnių. Na, mato lituoklio viršutinė riba apie 415 ℃, bet ir to nenaudosiu… o šaltesniu lituokliu nebent plastmasę palydyt 😀

   • mindogas parašė:

    Tai vadinasi laminatoriu dar ir pagal paskirti naudoti ketini 😀 Šiaip manau nereikėjo vargti su tais rėžimais ir reikėjo palikti vien potenciometrą. Juk laminatoriaus atveju temperatūra valdoma tokiu pačiu principu kaip lituoklio atveju ar ne? Įdomu bus kada gyvai pamatyti tą tavo žvėrį.

    • Darau, Blė parašė:

     Hm, o tai kas ten vargo kelias kodo eilutes parašyti? O ir temperatūra su presetais yra kur kas patogiau. Juk smagiau turėti atskirus režimus pagal paskirtį. Ir lituokliui persiderinti kaskart nereikia, ir laminatoriui taikyti.

     Jo, žadu ir pagal paskirtį naudoti, nes vaiko darbeliai kaupiasi, o kai kurie iš jų nėra tokie labai jau patvarūs…

     • mindogas parašė:

      Kad jau kalbam apie laminatoriu tai kalbam toliau. Kaip ten jį žadi perdaryti? Atskirsi variklio ir kaitinimo elemento maitinimus? Variklis suksis visada, o temperatūra jau priklausys nuo tavo žvėries?

      • Darau, Blė parašė:

       Aha, bus laminatorius su trimis šakutėmis… viena varikliui, viena kaitinimui ir viena termoporai… buvo mintis visą litavimo stotelę permontuot ir įkišt į laminatorių 😀 Kad dirbtų arba už laminatorių, arba už stotelę 😀 Bet rozetėms vietos jame nėra, tai teks daryti su trimis laidais. Tiek, kad palikau ilgą laidą prie stotelės, tai laminatoriaus laidus galėsiu padoriai sutrumpinti.

       • mindogas parašė:

        Pabūsiu pranašas ir pranašauju kad kažkada taip perdaryta bus ir elektrinė orkaitė SMD PCB kepimui 😀 Juokas juokais bet labai realus dalykas. Stabdys gal tik BT136, nors jį irgi galima būtų aušinti..

 3. […] State Relay) relytės yra visiškas gėris. Tokią ir pasidaryti nesunku, esu išbandęs savo litavimo stotelėje. Lyginti su mechaninėmis turbūt nebaisiai verta. Elektroninės patikimesnės, neturi judančių […]

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.