Kaip daryti Velingtono kepsnį

Posted: 2013-10-16 in Valgymas
Žymos:, ,

Velingtono kepsnys — tai toks patiekalas, kurį paruošęs ir romantiškiems pietums ar prabangiai vakarienei pateikęs vyras tikrai nejaus gėdos. Šis kepsnys prabangus ir ingredientų, ir darbo prasme, tačiau vertas ir vieno, ir kito.

O aš, žinoma, esu kiek piktybinis. Gavo žmona algą ir davė kortelę kur nors bankomate pinigų nuimti, kol pati procedūrinsis kažkur tai. Nudūmėm su dukrike tų pinigų pasiimti ir šiaip po parduotuvę pazylioti. O ten akis užkliuvo už tokio vienišo, eilinės mėsos krūvoj glūdinčio, simpatiško jaučio nugarinės išpjovos gabalėlio… Ir nesusilaikiau. Gerai, kai žmona algą gauna ir kortelę duoda.

Jeigu netyčia nežinote, kas yra jautienos nugarinės išpjova, žinokite: tai toks jaučio raumuo, kuris dėl paties jaučio dydžio yra irgi didelis, tačiau įsitaisęs tokioje vietoje, kuri beveik nedirba. Todėl šis raumuo yra ypatingai sultingas, minkštas, „netreniruotas“ ir baisiai skanus. Tai — pati geriausia jaučio lavono dalis. Be abejo, kadangi su visa jaučio mase palyginus šitas šmotelis labai nedidelis, o dėl savo savybių ypač pageidaujamas, tai yra ir atitinkamai labai nepigus. Mažiausia kilogramo kaina, kurią man yra tekę matyti — apie 60 pinigų. 70 Lt/kg yra normali eilinė kaina. Taigi todėl ir paminėjau, kad šis kepsnys, ruošiamas iš išpjovos, yra prabangus ingredientų prasme. Išpjova jame, beje, ne vienintelė prabangi dalis.

Ką gi, ingredientai:

 • 500 gramų išpjovos
 • 500 gramų grybų
 • Vienas svogūnas
 • Garstyčios (pageidautina, bent iš dalies su grūdeliais)
 • 100 gramų vytinto kiaulienos kumpio
 • 250 gramų sluoksniuotos bemielės tešlos

Sąrašėlis visai paprastas. Išpjovos gabaliukas kiek pagulėjo šaldytuve gerai papipirintas, o prieš kepimą jį reikia sutvarkyti: nupjaustyti neįkandamas sausgysles ir visokias plėves, nes jis atrodo maždaug šitaip:

Jautienos nugarinės išpjovos gabalas su pipirais | Receptai | Darau, blė

Beje, kaip matote, aš šiuo atveju pasirinkau „Angliškas“ garstyčias. Galiu drąsiai rekomenduoti — tikrai geros ir labai tinkamos. Pasta su grūdeliais, liuks.

Grybai — kažkokie rudi pievagrybiai iš „Rimi“. Rudi todėl, kad man jie į grybus panašesni 🙂 Nors šiaip diukselio gamybai reikėtų baltųjų.

Rudieji pievagrybiai | Receptai | Darau, blė

Grybai šio patiekalo gamyboje atima daug laiko. Lupau juos drūtą pusvalandį. Ne visi juos lupa, beje, bet aš kitaip negaliu, neleidžia kažkoks vidinis nusistatymas pievagrybius neluptus naudoti. Na, ir svogūnas su nulupinėtais grybais:

Svogūnas su rudaisiais pievagrybiais | Receptai | Darau, blė

Svogūną reikia iš anksto susismulkinti. Grybus, jei neturite maisto dorojimo kobaino — irgi. Beje, grybus reikia smulkinti, kaip aš sakau, į „šiepkeles“ — t.y. į skiedras. Labai smulkiai.

Smulkindami svogūną turėtume kaitinti keptuvę su trupučiu aliejaus. Kai keptuvė jau pasiekia darbinę temperatūrą (t.y. gerai įkaista ir karštis pasklinda tolygiai per visą jos dugną), į ją metam išpjovos šmotą ir apkepam iš visų pusių. Kepam kol paruduoja ir tada verčiam. Na, gal kokia minutė-pusantros vienai pusei. Tas būtina, kad išpjova vėliau neišsausėtų orkaitėje — apkepinimas ją sukietina išorėje ir sultys neišbėga. Jei netyčia nežinojote šios gudrybės apie kepsnių orkaitėje kepimą, tai dabar jau žinote — galite man padėkoti. Nesvarbu, ar tai išpjova, ar nugarinės šmotas — prieš šaudami į orkaitę apkepinkite keptuvėje iš visų pusių:

Keptuvėje kepinama jautienos nugarinės išpjova | Receptai | Darau, blė

Kai išpjova apkepa, išimam ją į lėkštę, o į tą pačią keptuvę sumetam svogūną. O kol svogūnas ruošiasi kepti, virtuvės kombaine darom pievagrybių šiepkas:

Virtuviniame kombaine susmulkinti pievagrybiai diukselio gamybai | Receptai | Darau, blė

Iš pievagrybių likusias šiepkeles verčiam į keptuvę su svogūnais ir kepam toliau. Kepti reikia ilgokai: iš pradžių iš grybų turi išbėgti sultys, o paskui dar reikia varyti tol, kol jos išgaruos ir liks tokia kažkokia tai sausa košė — diukselis:

Keptuvėje ruošiamas pievagrybių ir svogūnų diukselis | Receptai | Darau, blė

Beje, kol grybai kepa, reikia nežiopsoti, o ruoštis tolimesniam etapui. Pirmiausia išpjovą išterlioti garstyčiomis. Tik reikia jų nepadauginti, tepti ploniau, nei aš:

Garstyčiomis ištepta jautienos nugarinės išpjova Velingtono kepsniui | Receptai | Darau, blė

O po to galime pasitiesti maistinę plėvelę ir ant jos gražiai išsidėlioti vytinto kiaulienos kumpio plėveles:

Ant maistinės plėvelės ištiestas vytintas kiaulienos kumpis | Receptai | Darau, blė

Ant šito gražaus pakloto reikia iškskirstyti diukselį. Jei jums atrodo, kad 500 g grybų yra daug (ypač po jų lupinėjimo), tai šiame etape suprasite, kiek jų mažai 🙂

Ant vytinto kiaulienos kumpio išskirstytas diukselis Velingtono kepsniui | Receptai | Darau, blė

O dabar viskas paprasta. Garstyčiomis ištepliotą išpjovą reikia į šitą grožį susukti, paskui tampriai aptraukti maistine plėvele:

Į maistinę plėvelę suvyniota jautienos nugarinės išpjova su diukseliu ir vytintu kiaulienos kumpiu Velingtono kepsniui | Receptai | Darau, blė

Šitą vyniotinį kelioms minutėms padedam į šaldytuvą, kad truputį susigulėtų. Taip pat užkaičiame orkaitę ir nustatome ties 200 ℃ padala. O tuo tarpu reikia pasitiesti atšildytą tešlą (pats aš jos nedarau, perku paruoštą) ir kiek pakočioti. Beje, kaip tik šį kartą padariau vieną klaidą. Tešla pardavinėjama dideliais arba mažais lakštais. Pakelių dydis tas pats, todėl reikia skaityti užrašus. 250 gramų tešlos būna viename trilinkai sulenktame lakšte. Aš kaip tik žiūrėjau į tokį pakelį, bet ėmiau kitą šalimais… ir pasiėmiau tokį kuriame 500 gramų tešlos sukapota į šešis gabalėlius. Pyragėliams su grybų įdaru ar kibinams tokie gabaliukai — pats tas. O čia man tris gabaliukus teko apjungti, todėl kepsnio įvyniojimas išėjo nelabai gražus:

Į tešlą įvyniota jautienos nugarinės išpjova Velingtono kepsniui | Receptai | Darau, blė

Jei kartais nesupratote patys, tai perspėju: prieš vyniojant į tešlą mėsos vyniotinį būtina išimti iš maistinės plėvelės. Kitaip skonis bus tragiškas. Nors sakoma, kad kepant jautienos išpjovos nugarinę jos sugadinti neįmanoma — nebent visiškai sudegintumėte.

Ai, beje, padėjus mėsos vyniotinį ant tešlos ją reikia iš vidaus ištepti kiaušinio tryniu. Pamiršau tą dalį nufotografuoti. Užtat prisiminiau tepdamas išorę:

Kiaušinio tryniu tepama Velingtono kepsnio tešla | Receptai | Darau, blė

Orkaitėje kepsnys kepamas pusvalandį ir gaunamas gerai iškeptas kepsnys. Na, čia mano požiūriu, kiti gali sakyti, kad dar yra sulčių, dar pusžalis. Kiek man teko keliauti ir aiškintis, kas yra medium rare ar well done, tai mūsų lietuviškas požiūris su plačiuoju pasauliu smarkiai prasilenkia. Mūsiškas pusžalis kitur bus jau perkeptas… Na, bet nesvarbu. Aš mėgstu iki 60 ℃, na, maximum 70 ℃ viduje kepimo metu įkaitusią mėsą. Ji būna viduje raudona ir sultinga. Dauguma žmonių, įskaitant ir mano šeimyną, į tokius kepsnius žiūri labai didelėm baimės pilnom akim — ar ji iškepus?! Taip, iškepus ir visiškai padoriai. Čia juk jautiena. Netgi jautienos išpjova. Ją žalią galima valgyti ir ji yra baisiai skani. Dėl šios priežasties man ruošti Velingtono kepsnį morališkai labai sunku: visi ingredientai (na, gal išskyrus tešlą) yra tokie skanūs, kad yra pavojus juos suvalgyti dar iki orkaitės įjungimo…

Tad po pusvalandžio iš orkaitės iškeliauja štai toks gražuolis:

Iškeptas Velingtono kepsnys | Receptai | Darau, blė

Grožis ir gėris, fantastika ir tobulybė. Pažiūrėkime, kas gi ten viduje:

Perpjautas Velingtono kepsnys | Receptai | Darau, blė

Niam… ech, kaip gera buvo jį valgyti. Su bulvių ketvirtukais ir garuose virtu brokoliu su morkomis. Be abejo, ir pikantišku pipiriniu padažu:

Su daržovių garnyru patiektas Velingtono kepsnys | Receptai | Darau, blė

Net uošviai įvertino, kaip baisiai gerą daiktą. Išgirsti teigiamą atsiliepimą iš uošvės, žinote, vyrui tikra vertybė.

Skanaus, blė, apsiėdimo!

Komentarai
 1. Evelina parašė:

  Buvo vyro gimtadienis. Mąsčiau, ką čia tokio nuostabaus pagaminus. Staiga prisiminiau, kad kažkada skaičiau šį receptą čia ir nusprendžiau, kad būtent dabar puiki proga gaminti. Vyras liko patenkintas ir sotus.
  Ačiū už šio recepto pasidalinimą 🙂
  p.s. viskas gavosi sklandžiai, tad Velingtoną dažniau valgysim, ne tik per gimtadienius 😀

 2. Vilma parašė:

  Laba apetitiškas velingtonas. Kažin, atšalęs ir skanus?

 3. E2 parašė:

  Sveikas, pasibandyk su dziovintais grybais. Is uosvienes gausi dar viena komplementa;)

 4. Henrikas parašė:

  Kepiau panaudojau papildomai. t.i. mesa dar ir i amerikietiskai paruosta super plona kiaulienos sluoksneli. Viskas ok. Bulves gi labai gerai apkepinti orkaiteje, pries pati gala uzdejau dar po plokstele fermentinio surio. (jau po to kai apskrudo-mat i gala panaudojau tik virsutini kaitinima)

 5. Linas parašė:

  Puikiai viskas gavosi, labai ačiū už išsamią instrukciją. Kadangi ypatingai mėgstu džiovintus pomidorus, tai į šita receptą, žinoma, ir jų pridėjau…maždaug puse 400g stiklainio..nusausintų ir smulkintų į jau pakepintus pievagrybius… Mano skonio receptoriams jie ten labai tiko 🙂

 6. Igle parašė:

  Sveiki,
  Dariau su jautienos nugarine. Mėsa Tampesi, ir buvo kietoka. Kodel?

  • Darau, Blė parašė:

   X faktoriaus laimėjimą švenčiate ar šiaip vardo sutapimas? 😀

   Nugarinė šitam kepsniui šiaip jau visai netinka. Iš nugarinės kepami t-bone (arba didesni porterhouse), antrekoto kepsniai. Tuo tarpu Velingtono kepsnys yra konkrečiai nugarinės išpjovos, pačios brangiausios jaučio mėsos, šedevras.

 7. Skaistė parašė:

  O kaip manote, jis tinkamas būtų patiekti šaltas? T.y. iškepus, kitą dieną vežtis į svečius ir patiekti kaip užkandį?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.