Arduino programavimas su Eclipse

Posted: 2013-06-18 in Pezalai
Žymos:, , ,

Radau vieną tinklapėlį netyčia, kuriame lietuviškai dėstomi Arduino programavimo pagrindai ir aprašyta Arduino programavimo aplinka. O aš parašysiu savo nuomonę apie tai šiek tiek.

Arduino IDE yra viso Arduino projekto dalis. Tai labai paprastutė programėlė, parašyta Java kalba ir dėl to veikia visose OS daugmaž vienodai. Deja, mane ji erzina savo ribotumu: nėra patogių trumpinių kodo užbaigimui, kažkaip kreivai reaguoja į klases, neišeina daryti kodo ir jo struktūros analizės. Aišku, paprastiems žaisliukams to nelabai reikia, bet didesnių apimčių darbams praverstų. Kadangi jau daug metų dirbu su Eclipse, pasižiūrėjau, ar nėra kokio nors įskiepio, draugaujančio su Arduino. AVR programavimo aplinka jau seniai yra, bet joje trūksta „arduiniškumo“.

Na, aišku, kad yra. Aš juk madų vaikausi, bet ne visada suspėju su jom koja kojon. Kol aš apie Arduino sužinojau ir morališkai prisiruošiau jį įsigyti, kiti jau čia dantis atvalgė ir prisidarė visokių priemonių. Arduino įskiepis Eclipse aplinkai irgi yra, vienas gudrus olandas jį sukūrė.

Tiesa, prieš tvarkantis Eclipse ir diegiant įskiepius būtina susitvarkyti savo Arduino IDE, kad ji veiktų su jūsų turimu Arduino kontroleriu: nustatyti plokštės tipą, įkelti bandomąją programėlę ir pasižiūrėti, ar viskas veikia. Jei viskas veikia, tuomet galite imtis ir Eclipse. Nes, matote, Eclipse reikalingas vienas konfigūracijos failas iš Arduino IDE. Jei jis nebus tinkamai sutvarkytas, Eclipse su Arduino gali nesusišnekėti.

Aš visus tolimesnius žingsnius atlikau tiek su Linux, tiek su Mac OS X (Mountain Lion) OS. Windows nebandžiau, bet manau, kad viskas analogiškai.

Pirmasis žingsnis: įsidiegiam tinkamą Eclipse. Tad būtinai įsidiekite Eclipse CDE, t.y. C++ pritaikytą Eclipse, arba įsidiekite C++ programavimo priemones atskirai.

Antrasis žingsnis — Arduino įskiepis. Tarkime, kad, kaip ir aš, naudojate Eclipse Juno. Tuomet atsiveriate Help > Install Software… Pasirodžiusiame langelyje Work with  laukelyje įklijuokite nuorodą http://www.baeyens.it/eclipse/update ir spauskite Add… Išskleiskite būtinai sąrašėlį Uncategorized ir pažymėkite varnelę ties Arduino eclipse extensions:

Įtraukiam Arduino programavimo įskiepį į Eclipse programavimo aplinką

Trečiasis žingsnis — šio įskiepio konfigūravimas. Dabar noriu pabrėžti, kad būtina turėti kažkur įdiegtą ir „gimtąją“ Arduino programavimo aplinką. Aš netgi avrdude nediegiau atskirai, nes jis toje Arduino IDE jau yra įdėtas. Dar noriu pabrėžti, kad šitas įskiepis su Linux turi kažkokią tai kliurką: jis bando automagiškai susirasti viską, kas kur pakavota. Tad jei atsidarius nuostatų langelį Eclipse užstrigs, o kietojo disko lemputė mirksės, įsijunkite terminalą, įrašykite ten ps -aef | grep ‘find’ ir išdobkite aktyviai besisukančią find komandą. Ir taip tris kartus, nes įskiepyje, matyt, tiek pakartotinių bandymų sukodyta. Tada Eclipse atsigaus, o visokius kelius galėsite įrašyti patys.

Kad šito užstrigimo išvengtumėte, reikėtų konfigūravimą daryti tinkama tvarka. T.y. pirmiausia atsiveriame Eclipse nuostatas per Window > Preferences…, kairiajame šone pasirenkame Arduino ir iš karto spaudžiame Paths. Pirmu numeriu užžymime varnelę Disable search for system paths on startup, spaudžiame Apply ir lengviau atsipučiame: dabar jau tos kelių paieškos, Eclipse užstrigdančios, nebebus:

Arduino įskiepio Eclipse konfigūravimas

Kaip suprantate, viską, kas mano nustatymuose yra iki „arduino-latest“, turėtumėte pritaikyti pagal savo sistemą. Na, kur ten padėjote savo Arduino IDE 🙂

Dabar jau galime nuspausti antrąjį užrašą Arduino ir nurodyti, kur padėjome Arduino IDE:

Arduino įskiepio Eclipse konfigūravimas

Na, ir dar liko AVRDude konfigūracija. Čia būtina pažymėti varnelę Use custom configuration file for AVRDude ir nurodyti Arduino IDE gulintį avrdude.conf failą. Kaip minėjau pradžioje, turėtumėte jau kokį kartą savo Arduino būti įjungę ir išbandę su Arduino IDE:

Arduino įskiepio Eclipse konfigūravimas

Jei viską atlikote teisingai, galite kurti bandomąją programėlę — Arduino „juodraštį“ (sketch). Projektų naršyklėje spustelim dešiniuoju klavišu New > Other…, toliau renkamės New Arduino sketch ir spaudžiame Next mygtuką:

Kuriame naują Arduino projektą (sketch) su Eclipse

Antrajame vedlio žingsnyje įrašome projekto pavadinimą, o trečiajame pasirenkame nuoseklųjį prievadą ir Arduino plokštę:

Kuriame naują Arduino projektą (sketch) su Eclipse

Va ir viskas — turime pradinį projektą. Jis truputuką skiriasi nuo Arduino IDE. Jeigu iš ten norėsite persikelti projektus į čia, tai sisteminiai includai turės būti perrašyti su kabutėmis, o ne su „daugiau/mažiau“ ženklais. Taip pat yra ir antraštinis failas prie projekto (su plėtiniu „.h“) — jo ištrinti negalima. Parodysiu štai vieną savo projektą:

Pavyzdinis Arduino projektas Eclipse IDE

Kartais, kai reikia prijungti kokią nors papildomą biblioteką, tas nepavyksta. Aš kažkada norėjau RTC laikroduką išsibandyti, nepavyko (labiausiai tai tingėjau), tad susikėliau failus tiesiai į projektą ir tiek. Kartais būna, kad įskiepis raudonai paišo kokias nors Arduino klases, kad ir Serial. Tuomet reikia projektą spustelėti dešiniuoju klavišu Index > Rebuild, po to Index > Freshen All Files ir t.t. Ir po to bandyti sukompiliuoti projektą. Ai, dar rekomenduočiau išjungti automatinį kompiliavimą ir tiesiog, kai reikia, kompiliuotis patiems.

Kai kodo gabaliukas parašytas ir sukompiliuotas, jį įkeliame į Arduino spausdami AVR mygtuką:

Įkeliame Arduino programą su Eclipse

Na, tai lyg ir tiek. Jei ką, klauskite 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.