Pirmoji dxpedicija

Posted: 2022-06-05 in Pezalai
Žymos:

Atsikėlęs ankstų šeštadienio rytą nusprendžiau susipakuoti savo radijos žaisliukus ir išvažiuoti kur nors į laukus tolėliau nuo visokių namų ir pažiūrėt ar tai duos kokių rezultatų.

Į šitą pasivažinėjimą būčiau drąsiai galėjęs pasiimti savo LoG anteną, bet visgi nusprendžiau pasiimti aktyvią Boni Whip. Namuose šita antena veikia tik pakelta virš skardinio stogo ir, pageidautina, jos „žemę“ prie stogo prikabinus. Kitaip sutraukia visus įmanomus triukšmus iš aplinkos: maitblokių zyzimą, WiFi ir dar balažin ką. Ar kompas ant laido, ar ant baterijos – irgi turi įtakos.

Tačiau tikėjausi, kad laukuose, tolėliau nuo triukšmų šaltinių ir kompui maitinantis iš baterijos bus geriau. Atvažiavau į vieną vietelę, kur aplink kilometro spinduliu yra tik viena sodyba ir išsikėliau anteną:

Automobilis su iškelta trumpųjų bangų antena | Darau, blė

Žinot, likau ne tai kad nustebintas, bet beveik priblokštas. Namuose vidurinių ir ilgųjų bangų diapazonuose praktiškai visiška tuštuma. Kiek geriau būna saulei nusileidus, viena kita vidurinių bangų stotis pasigirsta. Aišku, transliacijos iš Viešintų ir Sitkūnų būna girdėt. Įdomus faktas, kad japonų NHK turi laiko tarpelį Sitkūnų stotyje, tuo tarpu lietuviškai kalbančios transliacijos likę išimtinai tik FM. Regis, jau ir Vatikano radijuje lietuvių kalbos nebelikę (ar bent jau neteko išgirst).

Taigi vidurinės bangos buvo pilnos stočių, o ilgosiose sėkmingai pagavau BBC. Boni Whip pateisino savo vardą: tai gera kompaktiška antenytė, tik jai reikia suteikti tinkamas sąlygas. Švarūs (iš dalies) laukai tas sąlygas suteikė.

Kitas dalykas, ant kurio užsiroviau visiškai atsitiktinai, buvo 80 metrų Lietuvos radijo mėgėjų varžybos-maratonas. Nelabai žinau, kaip tai vyksta, bet esu girdėjęs, kad birželį būna mobiliųjų radijo stočių maratonai. Būtent mobiliųjų, o ne stacionarių. Nežinau, ar čia ant tokio renginio užtaikiau, bet truputį pasiklausiau. Šaukinius supratau: LY7B, LY5YY ar LY1LS, o ką reiškia toliau einantis apsikeitimas skaičiukais – neturiu žalio supratimo:

Pagalvojau, kad gal kada nors, jei nepranyks noras, gal būtų smagu ir mėgėjo licenciją įsigyt. Bet surasti medžiagos, kurios reikėtų konkrečiai lietuviškai licencijai, pasirodė ne kažkokia užduotis. Nežinau, ar kokia bendrinė CEPT knygutė būtų pakankama, ar ne.

Iš kitų neseniai rastų įdomybių yra programa „Oldies with Bob Bie“ ant 9395 kHz ir 0200-0300 UTC. Groja visokias senienas, toks jausmas, kad iš plokštelių ir Shazamas beveik nieko neranda. Deja, biškį ankstoka 🙂 Reikės išbandyti SDR softą, kuris moka įrašinėti pagal tvarkaraštį, nes mano mylimas SDR++ tokios fyčios neturi.

Iš kitų užsiėmimų bandžiau dekoduodi FT8 srautus, bet jie nelabai įdomūs (ten tik keli baitai), o JS8 nepagavau (šitame galima žinutėmis apsikeitinėt). Dar bandžiau DRM radiją dekoduoti, bet vis per silpnas signalas ir pameta dalį duomenų – nepavyko pakankamai stipraus pagauti.

Kadangi kompas buvo be interneto, iš anksto pasiruošiau trumpųjų bangų tvarkaraščius. Parsisiunčiau du failus, kuriuose yra šiek tiek skirtingų įrašų ir juos suliejau į vieną:

Dar iš įdomybių. Pagavau labai keistą signalą. Mano labai kuklia nuomone čia kažkoks radaras, nors dauguma jų veikia aukštesniuose dažniuose, nei 13 MHz. Iš kitos pusės, o ką aš žinau ir nusimanau? Iš esmės nieko 😀

Keistas radijo signalas, gal radaras? | Darau, blė

Bet galiausiai užtikau kažkokios smagios muzikytės ir sėdėjau keliolika minučių tiesiog klausydamasis ir spektro „krioklį“ stebėdamas (gražus jis man):

SRR++ radijo spektro krioklys | Darau, blė

Tai tiek džiaugsmų su radija. Jaučiu, kad dėl šito naujo užsiėmimo krenta motyvacija ispanų kalbą mokytis – paprastas laiko trūkumas. Nors per rumunų radiją pasiklausyti ispaniškų žinių visai smagu. Ypač, kai skaito rumunai, o ne gimtieji ispanakalbiai, nes beveik viską suprantu. Tuo tarpu per Radio Exterior de Espаña nesuprantu beveik nieko 😀

Kol sėdėjau, iš artimiausios sodybos išvažiavo traktoriukas ir pradėjo šienaut gretimą lauką. Kai jau pakankamai prisisėdėjau ir nusprendžiau pakuotis namo, traktoriukas kaip tik sustojo šalimais ir dėdulis pasidomėjo, ką aš čia darau 😀 Paaiškinau, papasakojau apie girdėtas radijo varžybas, sakė „o kaip įdomu“. Tai sakė, jei kada vėl pamatys geltoną mašiną, žinos, kad nepavojingas 😀

Komentarai
 1. Kirminas parašė:

  O kas čia per automobilis? Neatpažįstu modelio, spalva gamyklinė ar tiuningavote pats?

  • Darau, Blė parašė:

   Hyundai Ioniq Electric gamyklinis. Aš nejaučiu meilės mašinoms, kad kažką su jomis daryčiau išskyrus būtiną minimumą.

 2. Kazys parašė:

  Po šaukinio pirmi skaitmenys 59 – priimamo signalo kokybė ir stiprumas, toliau – ryšio kontrolinis numeris. Po varžybų siunčiama ataskaita ir sutikrinami ryšiai.
  Google paklausus “lietuvos radijo mėgėjų draugija“ informacijos pradžiai pakaks. Jei “užkabins“, mačiau mėnesio gale Marijampolėje ir respublikinis sąskrydis, gera proga pajusti pulsą iš arti. “Susirgus“ – laiko ir miego atims daug…

  • Darau, Blė parašė:

   Mane viliotų tik galimybė su kokiu pažįstamu iš kito kaimo pasišnekėt ir kokiais keliais bitukais apsikeisti. Abejoju, ar turėčiau noro ten visokias etiketo taisykles mokytis ir kitas nesąmones.

 3. Andrius parašė:

  Tas gražusis signalas, kiek matau iš foto ~13MHz, ne 13 KHz. Tai čia panašu, kad CODAR radaras.

 4. Stasys parašė:

  Norėčiau pridėti nuo savęs apie trumpas bangas. Kadangi trumpų bangų klausymo (ir ne tik klausymo) stažas jau yra, tai pasidalinsiu ką dar galima ten išgirsti.
  Be komercinių stočių ir radiomėgėjų klausausi radiomėgėjiškus švyturius, kurie skirti sužinoti apie radijo bangų sklidimą. Pvz. šitas: https://www.ncdxf.org/beacon/
  Yra ir daug daugiau jų…
  Dar yra tokios Volmet stotys, kurios transliuoja orų prognozes laivams ir lėktuvams. Taip pat RTTY, MeteoFAX, kurias jau reika iškoduoti norint pamatyti orų žemėlapius.
  Taip pat galima klausytis “Number station“ (liet.atitikmens nežinau), kuriose kartojamos raidžių ir skaičių seka.būna angliškai ir rusiškai. Tikslios jų paskirties niekas nežino.
  Dar: radijo piratai, laivai,lėktuvai skrendatys virš atlanto,visokie kariniai “markeriai“ ir t.t.

  Beje, man maloniau klausytis trumpų, vidutinių ir ilgų bangų radijo imtuvu arba transyveriu.Tai turi kažkokio žavesio, ypač gamtoje. Ne visada norisi temptis loptopą ir priedo sdr’ų.
  Gerų trumpabangių imtuvų su SSB praktiškai nebegamina.Tiesa pas kiniečius yra neblogų tokių kaip DEGEN arba TECSUN. Aš pats dar radau ir nusipirkau naudotą SONY ICF-SW7600G.

  • Darau, Blė parašė:

   Taip, esu jau didžiąją dalį šitų dalykų pats girdėjęs.

   Iš imtuvų man atrodo visai neblogas daiktas Malahit DSP2. Deja, gaminamas Rusijoj, tai neįsivaizduoju, kaip jį įsigyt. Bet tai yra kažkas tokio, ką aš įsivaizduoju kaip normalų šiuolaikinį radijo imtuvą. Tecsun, berods, normaliai su SSB dirba, bet tas senoviškas „interfeisas“…

   • Stasys parašė:

    Jei tik dėl trumpų bangų tai siūlyčiau geriau BELKA DX,taip pat rusų kūrinys. Šiaip labai mažų gabaritų, vos didesnis už degtukų dėžute. Rusai labai jį giria (nors jie viską girią ką patys pagamina 🙂 Kažkur turėjau jų kontaktus, nes norėjau užsakinėti.(gal pasikapstęs rasčiau ir kontaktus dėl Malachito).
    Malahitas turi minusiuką.Ineša nedidelius trukdžius iš savo liečiamo ekrano. Bent jau youtube taip mačiau 🙂

 5. Davis parašė:

  Tureti Radio megejio licenzija nera taip ir sunku , vis dar galima isaikyti online, keli eurai kainuoja , pasiruosimas lengvas ismokti atmintinai klausimus ir atsakymus , dar yra app ant adroid sistemos padedantis pasiruosti egzaminui .bet as taip padariau budamas Anglijoje, Dabar turiu ir Anglijos ir Lietuviskas lisenzijas. Nera labai sudetinga , galiu pasakyti pirmyn ir nesigailesi. https://www.hamradio.lt/ab1/b1.htm https://www.rrt.lt/radijo-spektras/radijo-megejai/radijo-megeju-egzaminai/

 6. Stasys parašė:

  Man tai radiomėgėjiškas užsiėmimas turi ir egzotikos. Gali aplankyti tolimas šalis (nors ir radijo bangomis). Kad ir prieš keletą dienų pavyko ryšys su Angilija. Tai nedidelė sala Karibų jūroje. Prieš tai net nebuvau apie tokią girdėjęs. Tuo pačiu gilinu geografijos žinias 🙂
  Kad ir su kokiu pažystamu iš kito kaimo pasišnekėt… 🙂 Kiekvienas radiomėgėjas atranda kas jam įdomu toje veikloje.

 7. […] ir nepastebėtu įrašu tapo mano pirmoji dxpedicija (ir kol kas, šio įrašo metu, vienintelė). Tempas sulėtėjo, paskutinis šimtas įrašų – […]

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.