Kavos atliekos – į baltymus #1

Posted: 2022-05-25 in Darbeliai
Žymos:

Man yra nesuvokiamas dalykas, kai kas nors pasako, kad neturi ką veikti arba nesugalvoja ką veikti. Mano gyvenime yra turbūt visiškai atvirkščiai. Aš turiu prisiversti kartais pasėdėti, pailsėti ir nieko paneveikti, blė.

Neseniai perskaičiau Merlin Sheldrake knygą Entangled Life. Lietuviškai, beje, ji irgi yra išleista, vadinasi „Raizgus gyvenimas“. Ir susižavėjau grybais.

Žmonai vieną vakarą pasiskundžiau, kad tiek viskuo domiuosi, tiek viskuo užsiimu – ir jokios naudos. Na, kažkoks lyrinis gyvenimo prasmės priepuoliukas buvo užėjęs. Žmona, aišku, nusodino ant žemės parodžius tą ir aną, ką aš vertingo esu nuveikęs, bet vidinis nerimas taip paprastai nepraėjo.

Vidiniam nerimui apraminti atėjo sprendimas: auginsiu grybus!

Užbėgdamas į priekį pasakysiu: šio įrašo rašymo metu dar nė vieno neužauginau ir patyriau visą krūvą nesėkmių. Pasijutau labai sukuklintas. Grybai yra priekabūs. Čia jums ne pomidorą užaugint ant palangės, blė.

Labiausiai už grybų auginimo užsikabinau netyčia aptikęs, kad juos galima auginti ant kartono arba kavos tirščių. Abiejų namuose per akis, kaip ir medžio atliekų nuo visokių darbelių. Tad pagalvojau, kad reikės pradėt nuo kavos.

Pabandžiau pasidomėti, kaip tie grybai auginami. Supratau, kad paprasta nebus. Reikia gan sterilios aplinkos jų užveisimui, priežiūros auginant ir panašiai. Tik tiek, kad tą galima daryti mažomis apimtimis kambary. Nu ir galima auginti stiklainiuose, kurių irgi namuose yra.

Nenorėdamas išleisti labai daug pinigų radau, kad galima nusipirkti grybų pasėlių baldų kaišteliais 😀 Na, jie skirti įkišti į skyles malkose ir ten augti:

Grybų pasėliai pagaliukais | Darau, blė

Pamąsčiau, kad gal kaišteliai ir kavoje subujotų.

Aha. Nė velnio. Iš penkių pasėlių kol kas išgyveno tik karališkasis trimitas (eryngii). Gal agresyviausias grybas.

Pradinė idėja buvo tokia. Pridedu į puslitrinius stiklainiukus kavos ir pjuvenų. Iškaitinu greitpuodyje. Sukišu pagaliukus su grybiena. Užsuku dangtelius su kokiais nors filtrais, kad kvėpuotų. Padedu sandėliuky kolonizuotis.

Dangtukus dariau iš dulkių siurblio maišiukų ir dėjau ant skylėtų dangtelių su lipnia juosta:

Stiklainių dangteliai su filtrais | Darau, blė

Viską susiruošiau, iškaitinau ir dangtelius, ir įrankius. Tada sukaišiojau pagaliukus ir padėjau į spintelę sandėliuky.

Per dvi savaites – beveik jokio pėdsako, kad grybai norėtų augti. Tada perkrausčiau į gyvenamas patalpas, kur šilčiau. Iš lėto kažkas pradėjo darytis… ir dauguma stiklainiukų supelijo 😦

Pastebėjau, kad vienas iš iškaitintų stiklainių, kur nieko nebuvo pasėta, taip pat supelijo. Reiškia, pirma mintis, – per mažai kaitinau, kava nebuvo visai sterili. Plius, kavos surinkimo dėžutė kavos aparate irgi turėjo pelėsio, nes nelabai nuoširdžiai ją seniau išvalydavau. Pasitaisiau: dabar išvalau ir iššluostau labai uoliai!

Antra mintis – per kietai sugrūsta kava ir grybams buvo sunku kolonizuotis. Iš pirmos serijos išgyveno vienintelis stiklainis, kuris po poros mėnesių vargo užsikolonizavo ir dabar drėgnoj dėžėj bandau jį priversti auginti grybus:

Grybiena stiklainyje | Darau, blė

Jo viršus irgi buvo kiek papelėjęs, bet tą viršų nudraskiau, apačioj užkrato nėr, kaip ir viskas gerai. Bet kol kas nenori vaisių auginti. Lieka būti kantriam, nes matosi, kad grybai visgi ten kažką veikia. Gali būti, kad per anksti padėjau vaisių vedimui, greičiausiai dar nebuvo pilnai kolonizavęs kavos. Be to, visi šitie šlamabudžių, kreivabudžių ir kitų *budžių šeimų grybai mėgsta augti iš malkos šono, taigi iš augimas per stiklainio viršų jiems nėra optimalus. Na, bet turėtų išlįsti vis tiek.

Daug kitų bandymų irgi supelijo. Galbūt ir pasėliai nebuvo labai gyvybingi ar agresyvūs, visgi pagaliukai – tai ne kokios grūdų kultūros. Matosi, kad grybai bandė augti, bet paskui gavosi šūdžiuks:

Supelijęs grybų substratas | Darau, blė

Dar radau nurodymą, jau gerokai po laiko, kad pasėlių ir kavos santykis turėtų būti 1:10 ar net 1:5. Na, mano pagaliukai stiklainyje kokie 1:50 ar dar prastesniu santykiu. Tai nieko keisto, kad grybai nesugebėjo išsikovoti vietos.

Pabandžiau iš likusių pagaliukų pasidaryti pasėlių su avižom, įmaišęs truputį kavos ir kartono, kad grybai „apsimokytų“ iš anksto atpažinti tinkamą jiems maistą (čia ne mano mintis, beje, o iš vieno online seminaro).

Su grūdais galvojau, kad nieko nebus. Bet visgi buvo! Vienas iš mažųjų stiklainiukų su grūdais pradėjo rodyti grybienos augimą.

Dabar turiu du „sėkmingus“ stiklainius (neskaitant to dėžėje). Dešiniajame grybas labai gražiai auga iš viršaus žemyn ėsdamas kavą, o kitame pagaliuko grybiena sėkmingai apėmė grūdus:

Sėkmingai auganti grybiena kavos tirščiuose stiklainiuose | Darau, blė

Dangtelių gamybą irgi patobulinau, kirpdamas tiesiog apskritimus iš filtro medžiagos ir dėdamas į dangtelius:

Stiklainių dangtelių filtrų gamyba | Darau, blė

Aplankė netikėta sėkmė: pirkau rekuperatoriaus filtrų rinkinį ir jie atkeliavo paminkštinimui susukti į gerą kvadratą kažkokios filtrinės medžiagos, kuri geresnė už dulkių siurblio maišiukų niokojimą! Ilgam turėsiu 😀

Tai va, kol kas tokia naujo hobio pradžia. Streso daug, supratimo, kas nesiseka – mažai. Bet stengsiuosi toliau, bent vieną derlių privalau užauginti. Paskui bus matyt, ar mesiu tą reikalą, ar tęsiu toliau.

Bandžiau iš nusipirktų valgymui eryngii grybų kotelių pasidaryt pasėlio. Nesigavo, nes viską dariau nesteriliai, bet hifai iš kotelių pradėjo sklisti. Tai tiesiog vienas iš dauginimo būdų. Jei ką – galėsiu pabandyti ateityje „teisngiau“. Nes laukia dar bandymas padauginti grybus iš sporų, kas yra visai kitas lygis. Aišku, jei derlius bus 😀

Bet kokiu atveju, darbui su pasėliais darysiuosi „ramaus oro“ dėžę (still air box) ir ten užsiimsiu grybienos manipuliacijomis.

Gali kilti klausimas, kaip čia tie grybai iš viso gamtoj išgyvena, jei tiek vargo su jais? Ogi čia tas pats, kaip ir su vienos kultūros žemės ūkyje auginimu. Natūralioj aplinkoj yra krūvos bakterijų, kitų grybų, augalų ir dar begalės faktorių, kurie visi kovoja tarpusavyje ir atitinkamai vieni kitiems padeda suktis savo nišoje. Tuo tarpu vienos kultūros auginimas išskirtinai atima iš jos visas gamtos sukurtas apsaugas. Tad ir terliojimosi daugiau.

Biškį medžiagos:

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.