Trumpabangė nostalgija

Posted: 2022-04-11 in Pezalai
Žymos:,

Paauglystėje praleidau daug laimingų valandų su VEF-222 tyrinėdamas įvairius radijobangų diapazonus ir visokias ten girdimas keistenybes. Įtariu, kad dalis tos patirties paveikė ir mano skonį muzikai. Galbūt būtų keista, jei taip nebūtų.

Mano seneliai turėjo senučiukią VEF-202, gan baisios ir kampuotos išvaizdos aparatą. Ant jo visi užrašai buvo rusiški, o radijobangų diapazonai buvo užrašyti metrais.

Vėliau mano mama, nujaučiu, kad ne be mano įtakos, nupirko naujesnį aparatą VEF-222, atrodžiusį štai šitaip:

Radijo imtuvas VEF-222 | Darau, blė
Nuotrauka pasiskolinta iš https://a.allegroimg.com/original/1188e8/7215f13a4c749fa8e79cc68b71b4/Radziecki-Radioodbiornik-TENTO-VEF-222

Čia jau modernus aparatas. Užrašai angliški, diapazonais kilohercais ir megahercais, netgi užrašas FM vietoj USW / УКВ. Tiesa, FM diapazonas buvo dar tarybinis, nuo 64 iki 74 MHz, berods. Tuo metu šiame diapazone jau grojo M-1, Radiocentras ir tokia, tik pagyvenusių kauniečių prisiminimuose išlikusi, radijo stotis „Titanika“. Pastarąją visai puikiai klausiau gulėdamas dabartinėjė Raudonojo Kryžiaus ligoninėje (nes studija buvo Donelaičio g.), o štai namie Šilainiuose nepatraukdavo.

Visgi gaudyti visokį keistą gėrį trumposiomis bangomis buvo kur kas įdomiau. Tiesa, „Amerikos balso“ daug neklausiau, nors jis buvo jau „atblokuotas“. Garliavoje, netoliese mano kitų namų, buvo ir triukšmus skleidusi antena, bet su rusų tankais išėjo ir ji.

O dabar prie reikalo. Aš tikrai kartais pasijuntu besąs senas bambeklis, nes vis dar bambu dėl to, kad telefonuose panaikinta galimybė klausytis radijos. Suprantu, kad babkės iš ore skraidančių bitukų ir visokių ten online servisų, bet blemba – radija gali praversti, kai lieki be ryšio. Ypač, kad dauguma telefonų SoC’ų vis dar turi tas radijas įsiūtas ir kai kurie senesni telefonai vis dar turi prie ausinių lizdo prijungtas antenas. Tereikia hakeriškos programėlės ir radija pradeda veikti.

Deja, su ausinių lizdo dingimu dingo ir paskutinės viltys. Prie USB-C radijų antenos nebejungiamos. Mano telefonas irgi turi radiją, programėlė ją randa, gali keisti dažnius, bet nieko nepaklausysi.

Mano vienas iš kelioninių pomėgių būdavo lėktuve klausytis FM radijo stočių ir mėgautis tuo, kaip greitai jos dingsta už horizonto. Taip pat mėgdavau ir tiesiog pasiklausyti, ypač, kai mobilieji bitukai dar buvo brangoki. Deja, tai baigėsi.

Tad ta proga neseniai įsigijau nedidelį kišeninį radijuką:

Eton Elite Mini radijas | Darau, blė

Rinkausi iš tikrai didelės aibės visokių aparatėlių, bet apsistojau ties šituo – vien dėl to, kad jis turi du trumpųjų bangų diapazonus. Vien iš nostalgijos.

Šiais laikais trumposios bangos beveik mirę. Bet tik beveik. Dar yra nemažai stočių. Visai smagu prisėsti vakare prie didesnio lango ir paklausyti ko nors iš Kinijos ar Rusijos glūdumų.

Eton Elite Mini radijo imtuvas | Darau, blė

Čia yra viena iš tų trumpųjų bangų savybių, kad radijo bangos, atsimušdamos nuo jonosferos, gali visą Žemės rutulį apkeliaut ir galima pasigauti stočių iš įvairių vietų. Nekalbu jau apie tai, kad kadaise tik trumposiomis bangomis radijo mėgėjai galėdavo pasikalbėti su kitais mėgėjais iš kažkur labai toli (kas nors pamenat CQDX? :D)

Taigi šiek tiek savo nostalgiją paglosčiau. Vikipedijoj yra gan nemažas sąrašas visokių transliuotojų, kur akivaizdžiai kažkodėl pirmauja rumunai. Shazam kartais padeda išgaudyti, iš kokios šalies eina kokia nors transliacija, kai kalbos neatrenki.

Beje, įdomus faktas: prasidėjus karui Ukrainoje BBC World Service užkūrė seną įrangą ir paleido transliacijas 15,730 MHz ir 5,875 MHz. Dar kartais galima pagauti ir 12,015 MHz, 15,49 MHz bei 6,155 MHz, bet skiriasi transliacijų laikas – jos ne visą parą. Tad visgi trumposios bangos turi prasmės ir šiuolaikiniame interneto pasaulyje. Tiesą sakant, čia yra vienas iš tų dalykų, kuriuos aš vis dar manau, kad verta išsaugoti.

Radijukas maitinamas dviem AAA baterijomis, aš jį maitinu senais Eneloop akumuliatoriais. Taip pat yra galimybė užmaitinti ir iš išorinio 3V šaltinio:

Eton Elite Mini radijo imtuvas | Darau, blė

Ir palyginimui su telefonu:

Daugiau kažkokių ypatingų savybių radijukas neturi. Na, turi laikrodį, žadintuvą ir atsimena kiekviename diapazone paskutinį nustatytą dažnį. Atminties ar dar kažko nėra. Gali ieškoti radijo stočių automatiškai arba tai galima daryti sukinėjant ratuką šone, kuris, beje, visai patogus. Dar galima dažnį keisti ir mygtukais, kas kartais kiek patogiau. Ausinių lizdas irgi yra ir panašu, kad ausinių laidas gali būti naudojamas vietoj antenos. Bent jau su ausinėmis sustūmus teleskopinę anteną didesnių pokyčių nepasijunta, išskyrus trumpąsias bangas, bet ten apskritai kiti niuansai. Taigi bent jau su FM galima drąsiai nešiotis kišenėje.

Bandžiau, tiesa, ieškoti ir kitokių variantų. Buvo toks įdomus pasitaikęs: ausinės su integruotu radijo imtuvu, valdomu per programėlę. Deja, nebėra gamyboje, startupas užsilenkė. Taip pat nėra radijo imtuvų su galimybe prijungti Bluetooth ausines. O būtų visai jėga.

Tai va tiek trumpai.

Komentarai
 1. Simas parašė:

  Visai variantas tokiems atvejams Bluetooth ausinės su integruotu FM radijo imtuvu. Aišku didelės kokybės tikėtis neverta, bet teko bandyti Omega Freestyle FH0916, bent jau koncepcija veikia.

 2. Romas parašė:

  Puikiai pamenu kaip vaikystėje naktim su draugeliu įsilipdavom į kokį medį miestelio centre ir per kokį panašų VEF’ą klausydavom įvairios muzikos. Dabar tai retkarčiais pasijungiu kokią RTL SDR. Prisirinkau visokių stiprintuvų, kaikokių filtrų, kažko pats pasidariau. Pagaudau visokių stočių, taksistų, kitų pokalbių. Tik aplinkiniai niekaip nesupranta kas ten įdomaus klausytis tų “šnypštimų“ 🙂 Beje įdomus niuansas su JAV, ten pasijungęs paprastą RTL TV imtuvą kaip SDR gali pasėdėti, nes lyg ir dabar telefonijai naudojami nekoduoti 450 ir 800 MHz dažniai, na bent prieš porą metų dar buvo…

  • Darau, Blė parašė:

   Jo, apie JAV „pasiklausymo“ draudimus esu girdėjęs, tik man baisiai nelogiškai skamba. Paauglystėj dar telefono stulpų buvo, tai kartais ten lipdavom prisijungt mažą telefono aparatą ir paskambint ar pasiklausyt 😆

 3. Human parašė:

  RTL-SDR variantas. Anksčiau kiek pažaisdavau, galima jungt per USB perėjimą tiesiai prie telefono ir per SDR Touch ar panašų appsą šniukštinėtis ~30-1700MHz ruože (radijo mėgėjai, visokios analoginės racijos, mokomųjų motociklų šalmai, lėktuvai ir kt.).

  • Darau, Blė parašė:

   Turiu ir tokį. Labai geras panaudos atvejis — patikrint ar mašinos/signulkės pultelio baterija nusėdus 😆

   • Human parašė:

    Šiaip BBC shortwave su rimtesniu SDR’u esu dar prieš keletą metų užgaudęs. Matyt nuo kitų žemynų, kur transliacija nebuvo nutraukta esant tinkamoms salygoms pasiekdavo pakankamas signalas (net ir nenaudojant rimtų antenų). Dar iš keistesnių, tai Cuban numbers stotis dažnai girdėdavos, kažkur ties 10 MHz.

 4. […] Human apie Trumpabangė nostalgija […]

 5. Stasys parašė:

  Sveiki,
  Karts nuo karto aplankau jūsų puslapį ir paskaitau šį bei tą… Pamačiau man artimą temą “trumpos bangos“ ir iškart norėčiau tamstai paprieštarauti 🙂
  Trumpos bangos “nemirė“ ir dar manau ilgai nemirs. Nors licenziją radiomėgėjiškai veiklai gavau prieš kokius 6 metus, bet radijo bangas “gaudydavau“ jau vaikystėje. Jei pradėčiau rašyti ką galima įdomaus nuveikti radijo bangose (ne tik trumpose, bet ir ultratrumpose) – bijau kad nesustočiau 🙂
  Tiek tam kartui :…

  • Darau, Blė parašė:

   Nemirė, nors transliacijos tikrai sušokę gumulais pas monopolistus, kaip kinai ar rumunai. Aišku, kiek visokio skaitmeninio gėrio dabar yra — man irgi po beveik 30 metų pertraukos daug atradimų 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.