Mano vloginimo priemonės

Posted: 2021-06-26 in Pezalai
Žymos:, , ,

Kadangi atsirado komentatorius, kurį sudomino, kokiomis gi priemonėmis aš kuriu savo „Be pagalbinio rato“ kanalo turinį, tai štai ir pasidalinsiu. Ačiū už idėją blogo įrašui.

Esminė priemonė, aišku, yra vienaratis 😀 Na, nes viskas kaip ir apie jį. Deja, filmuoti pačiam save ant vienaračio yra tam tikrų iššūkių. Aš nekalbu apie koordinaciją ar panašiai – tas išmokstama ir suvaldoma, reikia tik laiko. Bet esmė yra pateikti vaizdą galutiniam vartotojui. Nes jei pasifilmuosi su telefonu ar šiaip fotoaparatu, tai neapimsi viso vaizdo ir tiek. Geriausiu atveju nufilmuosi save iki pusės, kojas ant pedalų ar dar kažką. O blogiausiu reikės statyti kamerą kažkur ir daryti filmavimo atkarpas važiuojant pro ją. Man pačiam tokie vaizdai šiaip labai patinka, suteikia daugiau konteksto, bet, deja, nesu pasiryžęs to daryti – aš visgi orientuojuosi į sportą, o ne filmavimo darbą. Mano kiekvienas pasivažinėjimas yra arba treniruotė, arba varžybos su savim, su papildomu sightseeing prieskoniu.

Kamera

Tad šitaip mano gedžetų krūvoje atsirado naujas įnamis – Insta360 One X2:

Insta360 One X2, panoraminė kamera | Darau, blė

Tai kamera su dviem kamerom, kiekviena iš jų gali filmuoti pusę sferos. Kameroje sukuriami du vaizdo įrašai, o paskui protinga programinė įranga tuos du vaizdo įrašus sujungia į pilną sferą ir dar su visokiais gudrumais „ištrina“ pagalį, ant kurio kamera būna pamauta. Vaizdo sujungimas toli gražu nėra tobulas, bet mano galva pakankamas turiniui perteikti. Šiuo metu tai yra geriausia, ką turime, tuo galime ir pasidžiaugti. Kartu su kamera įsigijau ir 1,2 m ilgio teleskopinę lazdą selfinimui.

Šita kamera, kaip ir dauguma kitų panašių produktų, savo pavadinime turi 360. T.y. ji atseit filmuoja viską 360 laipsnių. Aišku, čia yra pritempimas visiems eiliniams vartotojams. Nes jei aš pasakyčiau, kad naudoju „keturių pi steradianų“ kamerą filmavimuisi (kas būtų gerokai arčiau tiesos), greičiausiai sulaukčiau buko ir net nelabai klausiančio žvilgsnio 😀 Kaip gykas, dažnai apie tai pagalvoju 😀

Nufilmuotus vaizdus reikia apdoroti. Tam yra keli variantai. Aš naudoju pigiausią, t.y. tą, kurį Insta360 duoda visiems – Insta360 Studio. Deja, tai windauzinė (arba obuolinė) programa, tad tenka savo linuxą kartais perkrauti arba naudotis žmonos laptopu.

Kita galimybė Adobe Premiere įskiepis iš pačių Insta360. Na, bet reikia turėti Premiere, o ans per brangus, kad man būtų verta tuo užsiimti. Kaip ir su bėgiojimu, aš su vloginimo pradžia stengiuosi minimizuotis. Aišku, sunku pavadinti minimizavimusi, kai nusiperki brangią kamerą, bet šiuo atveju tai yra minimali priemonė, su kuria aš galiu gauti konkrečiai savo pageidaujamą vaizdą.

Trečia galimybė būtų DaVinci Resolve su Karta VR įskiepiu. Deja, mano pagrindinis kompiuteris per senas ir Resolve nepaveža. O man būtent norėtųsi naudoti Resolve su Linuxu. Tad kadangi privalumo jokio negaunu, Resolve atmečiau irgi.

Insta360 Studio turi vieną labai užknisantį trūkumą: vaizdo įrašų karpymas yra rudimentinis. FOV (apžvalgos kampo) parinkimas, perėjimai ir sujungimas yra super, kaip nemokamam daikte. Bet iš vieno vaizdo įrašo redaguojant galima iškirpti tik vieną gabalą. Pavyzdys: nusifilmavau kažką ir ten gavosi vertinga tik pradžia ir pabaiga, o vidurys – niekinis.

Tai su Insta360 yra keli galimi variantai:

 • Išsikirpti pirma pradžią, ją eksportuoti.
 • Išsikirpti pabaigą, ją eksportuoti.

Trūkumas: jei norėsim pataisyti kažką, bus įsimintas tik paskutinis karpymas, kitą reikės pakartot ir parinkt iš naujo. Plius, reikia laukti, kol bus išeksportuotas pirmas iškirptas gabalas, nes pradėjus karpyt tą patį įrašą eksporto metu pasitaiko keistų „nušokimų“. Taigi ir laiko nuostoliai.

Antras variantas:

 • Pasidaryti tiek įrašo kopijų, kiek reikės iškarpų iš to įrašo
 • Išsikarpyti iš kiekvienos kopijos skirtingas dalis

Trūkumas: be reikalo sunaudojama daug vietos, jei failai dideli.

Trečias variantas:

 • Išeksportuoti visą įrašą susidėliojus FOV, o karpyti su kita programine įranga. Bet kokiu atveju, galutiniam produktui Insta360 Studio vis tiek netinka, nebent trumpam greitukui. Jei norisi kažką sudėlioti iš daugiau gabalų, kažkokio video redaktoriaus vis tiek reikės.

Trūkumas: jei failas ilgas, be reikalo bus deginamas procesorius ir laikas.

Aš dažniausiai naudoju antrą variantą, kai tarp iškarpų didesni laiko tarpai. Trečiąjį naudoju, kai iš vientiso įrašo tiesiog noriu pramesti trumpas dalis ar praredaguoti tylą savo plepėjimuose (kai pametu mintį ar žmonių pasipainioja).

Taip pat, kadangi žinau apie šituos karpymo trūkumus, stengiuosi su kamera filmuoti daugiau trumpų įrašų, o ne vieną ilgą ir „ai, paskui išsikarpysiu“ (prevention’s better than correction). Taip pat dar stengiuosi, kad kiekvienas įrašas būtų orientuotas tik į tam tikrą rakursą ir temą, t.y. kad dirbant su Insta360 Studio užtektų nustatyti vieną ar porą raktinių FOV kadrų. Kitaip reikia daug žiūrėti, kaitalioti rakursus ir dar atsiminti, ką ten norėjai parodyti. O trumpi ir konkrečiai orientuoti įrašėliai šituos dalykus smarkiai palengvina.

Ilguose filmavimuose aš dar pats sau įrašo pradžioj balsu pasakau, kodėl ir ką filmuoju – ypač, jei žinau, kad vos grįžęs negalėsiu prisėst prie kompo ir imtis tvarkyti įrašų. Čia panašiai, kaip kino pliauškė su užrašu apie sceną – note to self.

Jei užsiimsite kažką daryti su Insta360 Studio, eksportuokite vaizdo įrašus 100 Mbps kokybe. Tiksliau, atkartokite konkrečiai savo kameros bitreitą (maniškės 100 Mbps ir yr). Galutiniam redagavimui spręskite patys, ką eksportuoti, bet laikinus iškarpymus siūlau nustatyti pagal savo kamerą.

Garsas

Su garso kokybe kol kas kovoju. Insta360 Studio turi porą papildomų gudrybių garso apdorojimui. Galima visai neapdoroti, o galima pasirinkti orientaciją į balsą arba į veiksmą. Kiek suprantu, orientacija į balsą tiesiog ieško įraše balso apraiškų, o visa kita pravalo. Orientacija į veiksmą susijusi su FOV ir bandymu iš keturių kameros mikrofonų išryškinti garso kryptį.

Abu apdorojimai turi trūkumų. Orientacija į balsą padaro balsą šveplą, nelabai, matyt, tinka lietuvių kalbai 😀 Orientacija į veiksmą nutildo viską, bet pradėjus kalbėti atsiranda kartu ir aplinkiniai triukšmai, paskui vėl nuslopsta. Plius prideda skardinį atspalvį.

Palyginimui:

Kol kas turbūt pasiliksiu ties variantu be apdorojimo. Jei būtų labai triukšminga, būtų galima iš vaizdo įrašo išimti garso takelį, pravalyti su kokiu AudaCity, įkišti atgal ir redaguoti toliau. Bet tai yra papildomas vargas.

Dead cat ant 360 tipo kamerų nelabai tinka, nes dėl kryptingumo jos turi daug mikrofonų, plius kailiukas į objektyvą lenda. Konkrečiai kalbėjimui būtų galima įsigyti priedą kamerai ir į jį įstatyti mikrofoną, bet vėlgi – investicijos ir terliojimasis, kurio man kol kas nereikia.

Tad dabar į kamerą bandau tiesiog garsiau kalbėti ir tiek.

Bandžiau dar išorinį prie apykaklės segamą USB-C mikrofoną:

USB-C prisegamas mikrofonas | Darau, blė

Bet kamera jo nepriėmė. Teoriškai ji palaiko USB įrenginius, bet turbūt tik pačių Insta360 gamintus, blė. Įrašius garsą su telefonu kokybė kažkuo nenustebino, lieka tik bereikalingas sinchronizavimo vargas. Tad irgi atmestas variantas.

Prie kompiuterio garsą iki šiol įrašinėjau su Jabra Evolve kažkuriuo tai modeliu. Bet dėl aktyvaus triukšmų šalinimo ir plikų sienų skambesys nekoks. Viena pažįstama išdavė paslaptį apie „namų studiją“ – lįsti į rūbų spintą. Rezultatas, atseit, suteikia profesionalumo. Reikės išbandyt!

Šalia garso yra ir muzika. Prisibrauzijau visokių royalty free, bet, mano galva, pradedančiajam vlogeriui per akis ir YouTube Studio duodamų muzikos įrašų. Koks skirtumas, kad daugybė vlogerių juos irgi naudoja? Čia ne vieta konkurencijai, bent jau mano atveju. Jei norisi kažko išskirtinesnio, verta pasikapstyti po archive.org.

Softas

Insta360 Studio, be abejo. Nemokama programinė įranga kamerų turėtojams.

Telefone Insta360. Būtina programulkė, nes su ja reikia aktyvuoti kamerą. Neaktyvavę negalėsit filmuoti! Iki ko nusigyvenom…

Klipus aš karpau, doroju ir dėlioju kelis menkus efektus su Lightworks:

Lightworks, vaizdo įrašų redaktorius | Darau, blė

Turiu už pusę kainos įsigijęs abonementą metams, kad galėčiau eksportuoti Full HD. Realiai tik dėl to, nes visų kitų abonemento privalumų aš neišnaudoju. Softas patinka ir dėl to, kad yra visoms platformoms, nes daugiausiai vis tiek gyvenu Linuxe. Taip pat man patinka jo mark and park darbo principas, nesudėtinga projektų migracija tarp kompiuterių ir efektų valdymas. Programa ir paprasta, ir tuo pačiu labai galinga. Žinoma, turi ir savų keistų trūkumų, bet kas jų neturi?

Licenciją užtenka turėti vienam kompe. Su kitais galima naudotis Free versija, paskui persikelti projektą į kompą su licencija ir išeksportuoti Full HD.

Kas turi obuolius, gali visa kita pamiršti ir naudotis iMovie. Esu pats naudojęsis ir nežinau nieko geresnio už dyką.

Dar apie garsą

Su Lightworks aš stengiuosi sulyginti kalbėjimo ir muzikos lygius. Iš pradžių to nedariau, tai gaunasi apytylė kalba ir labai garsi tranki muzikėlė. Tad balsą dabar dažniausiai pastiprinu kažkiek, ištempdamas vizualiai, o muziką pritempiu prie to paties lygio – irgi vizualiai. Pagal Lightworks forumą automatinio viso projekto normalizavimo nėra.

Iš vieno įrašo, net jei jį ir kapoju, garsą sulyginu vienodai: pasižiūriu kiek dB pakėliau ar nuleidau ties pirmąja iškarpa. Tas pats su fono muzika.

Kitos priemonės

Telefonas, be abejo. Ne viską su Insta360 verta filmuoti. Pro šalį slenkančius vaizdus dažnai geriau su telefonu ar kita kamera/fotoaparatu. Insta360 turi dvi kameras su 180° objektyvais – tai labai platus kampas. Todėl kažką prizūminti programiškai yra neproduktyvu, kokybė tuoj pat „išsimuilina“.

Turiu dar nedidelį ir seną Hakuba trikojį, apie kurio remontą kažkada rašiau:

Trikojis Hakuba kompaktiniam fotoaparatui | Darau, blė

Jį kartais irgi panaudoju. Kadangi kompaktiškas, teoriškai galiu ir į vienaratinimą pasiimti, bet kol kas to nedariau – nebuvo konkrečių minčių. Bet naudoju filmavimui namuose. Turiu ir telefono griebtuvą trikojams.

Tad kaip ir tiek iš tos mano vlogerio pradinuko patirties. Jei kas nors dar domina ar ne viskas aišku, klauskite komentaruose.

Komentarai
 1. lietuvossodai parašė:

  OP delivers! Ačiū!🤩

 2. eenamas parašė:

  Taip domina.
  Užsiminiai kad naudoji Linux. Kas lėmė tokį pasirinkimą? Asmeninių duomenų nenutekinimas? Tai kad nemokamas produktas ar kita priežastis?

  Kokias distribucijas naudojai, naudoji dabar? Kas lėmė pasirinkimą? Kas kokiose ditribucijose patiko, kas ne?

  Kad ir kas būtų sakoma, bet įrangos gamintojai draiverius pirmiausiai orientuoja Windows`ams, tad Linux`uose ji paprastai veikia prasčiau. Vat turiu Nvidia vaizdo plokštę, tai kai kalba eina apie 4K vaizdą, tai Windows`inės vaizdo kokybės, su Linix`ais man taip ir nepavyko pasiekti. Paprastesni grafiniai interfeisai rodydami video ant ekrano nubrėžia dvi horizontalias linijas iš išplaukusio vaizdo, kiti, naujesni, vaizdą perteikia be trukdžių, bet iki Windows`inės kokybės vis tiek nedatempia :(. Taigi, ar nekelia problemų darbas su Linuxais? Tiek su aparatine tiek su programine dalimi? Nors Linuxas ir turi begalę alternatyvių programų, bet susirasti pilnaverčius analogus ne visuomet pavyksta.

  Daugelį metų mano namuose veikė Linuxas. Beje, tai buvo ne vienetinis kartas. Dėl kokių nors priežasčių nepavykus ko nors padaryti su Linux`ais, vėl grįždavau prie Windowsų ir po kiek laiko vėl keliems metams įsimesdavau Linuxus. Tiesa mano pažintis su Linuxais apsiribodavo Debiano pagrindu sukurtomis distribucijomis, pagrinde Ubuntu atšakomis.

  • Darau, Blė parašė:

   Pasirinkimą lėmė darbo pobūdis, t.y. nuolatinis darbas Linux aplinkoj ir tiek. O kai pripranti, tai taip ir lieki 🙂 Daugiau jokių ten religinių paskatų nėra, o grynas programuotojo praktiškumas. Aišku, kai man reikai Lightroom ir Photoshop, jungiuosi į Windows ir nesuku galvos. Turėjau obuolį kelerius metus, bet nors jis ir FreeBSD pagrindu, patogumas ne tas, kaip Linux ir kaip darbinės priemonės jo nesugebėjau prisijaukinti.

   Distribucija pati banaliausia Ubuntu. Instaliuoju tik LTS ir dažniausiai keičiu kas ketverius metus. Kas porą metų viską persiinstaliuot tingiu, o upgradas dar nė karto nepavyko.

   Priešingai, nei daugumai heiterių, man žiauriai patinka Ubuntu Unity grafinė aplinka. Jokie man ten Gnome ar KDE ar dar kas man jo neatstoja. Kaip ir Windows ar Mac. Su Unity mano produktyvumas yra pats didžiausias, shortcutai natūralūs. Tai vienintelė man žinoma grafinė aplinka, kuri neturi idiotiško title bar – šitos atgyvenos niekaip neatsikratoma.

   Dėl draiverių tamstelė esate teisus tik iš dalies. Dažniausiai su pačia naujausia įranga patys pirmieji draiveriai atsiranda būtent Linuxui. Bet tai nereiškia, kad jie būna geriausi 🙂 Normalu, nes komercija yra tokia, kokia yra. Man problemų nekyla, nes mano pagrindinis kompas yra 2011-ųjų laidos Thinkpad W520. Jam jau seniausiai viskas padaryta ir ištobulinta, kiek tai įmanoma.

   Ir apskritai mano poreikiai kompui gan kuklūs, nelabai turiu didelių trūkumų be Windows/Mac. Šiuo metu neturiu alternatyvų tik Adobe programoms ir Insta360 Studio. Nu dar BaseCamp, bet tas lengvas, užtenka senos nusususios virtualkės. O visa kita yra tas pats, kas visose platformose: brauzeriai, Visual Studio, Lightworks, JOSM… net nelabai žinau, ko man dar reikia 😀 O visa kita, ką aš darau, yra komandinės eilutės priemonės. Kaip programuotojas, aš esu gerai įvaldęs Shell skriptus ir turiu krūvas jų prisigaminęs visiems gyvenimo atvejams: automatiniam nuotraukų dorojimui, video failų karpymui, time laps’ams… you name it.

 3. eenamas parašė:

  Ubuntu Unity grafinės aplinkos neapkenčiau kai ji tik atsirado, dėl to, kad nebuvo galima lengvai susirasti visų suinstaliuotų programų, kaip tuo laiku Windows start meniu paspaudus. Labai dažnai neprisimenu reikalingų programų pavadinimų, ir iš vis vardams pas mane prasta atmintis, tad tai buvo didelis diskomfortas.
  Situacija pasikeitė, naujesnėse Unitį aplinkose atsirado meniu, kurį paspaudes pasieki visas suinstaliuotas programas, o Windows`uose atvirkščiai, patogus programų sugrupavimas pagal paskirtį dingo, bet vis tiek, pirmas įspūdis labai svarbu, tad ir dabar privengiu Unitį aplinkos, o orientuojuosi į grafinius interfeisus, kurie primena senesniąsias Windows versijas.

 4. eenamas parašė:

  Tiesa, kuom užkliuvo title bar? Bereikalingai atima ekrano vietos? Žvilgtelėjau į savo šiuo momentu Windows aplinkoje veikiančią Firefoks, ir čia title bar neradau, jos vietą užėmė atidarytų langų eilutė, taip kad title bar kliūna ne tik tamstai :).

  • Darau, Blė parašė:

   Tai yra neefektyvi, nenaudinga ir nefunkcionali seniena, ypač Linuxe. FF geras pavyzdys, yra ir kitų, bet pačių OS GUI nėra savaime šitaip orientuoti. Išskyrus Unity aplinką.

 5. Skaitytojas parašė:

  Kad jau pradėjote vloginti, tai gal galima tikėtis sulaukt turinio ir iš Jūsų profesinės veiklos – programavimas/elektronika? Neturiu omeny pamokėles kaip rašyt kodą nuo nulio, bet apžvalgas/pablevyzgojimus apie projektus kaip/ kodėl/ su kuo 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.