Kazano paruošimas naudojimui

Posted: 2021-03-18 in Valgymas
Žymos:,

Kadangi žadėjau, tai papasakosiu atskirai, kaip dovanų gautą kazaną ruošiau naudojimui. Taip jau su tais ketaus indais yra: ju svoris ir cackinimasis ne vieną atbaido. Bet dėl jų gebėjimo išlaikyti šilumą ir nepaprastos ištvermės ne vienas ketaus indus pamilsta.

Kaip jau minėjau pirmajame kazano epopėjos įraše, jį gavau dovanų iš KETAUS.LT (UAB „Milijonas plius“). Be jų kazaną gal ir būčiau įsigijęs anksčiau ar vėliau, bet ar būčiau turėjęs motyvacijos apie jį rašyti – didelis klausimas 😀

Kai kazanas atkeliavo, parašiau ketaus.lt atstovui ir paklausiau – jis jau paruoštas naudojimui ar jam reikia atlikti visą būtiną SPA procedūrą? Atsakymą gavau labai detalų, kartu su telefono numeriu užklausoms, jei kas neaišku ar ne taip. Tai labai malonu, tikiuosi, kad visi klientai gauna to dėmesio.

Beje, kapstantis ketaus.lt parduotuvėje mane pralinksmino kartkartėm iššokantis langelis su pranešimu, kad „toks ir toks iš ten ir ten ką tik įsigijo tą ir tą“:

https://ketaus.lt el. parduotuvės vaizdas | Darau, blė

Užskaitau tokį reikalą. Yra ir čatas klientams. Tad parduotuvės variklis tikrai ne iš HTML 2.0 laikų, yra jame tam tikros logikos, kuri baksnoja potencialų klientą ir stengiasi jam neduoti užsimiršti. Labai gerai.

Taigi kazano paruošimas. Pirmas žingsnis – nudeginti gamyklinį tepalą. Kazanas, jo dangtis ir pridėta keptuvytė juodi, tad akivaizdžiai nutepti. Natūralus ketus yra pilkas arba, deja, dažniausiai rudas (nuo rūdžių).

Užsikūriau tam reikalui kamado. Čia dar vienas ketaus indų ruošimo trūkumas: gyvenantiems butuose ar kitose ribotose erdvėse su dūmų generavimu gresia daug nemalonumų. Didžiausias jų, be abejo, prasmirdę namai.

Mano life hack’ai kamado kūrimui yra gauti iš vieno pažįstamo programuotojo ir lauko virtuvės maniako. Imam tualetinio popieriaus ar popierinio rankšluosčio keliskart perlenktą skiautę, pašlakstom aliejum, dedam į apačią, apdėliojam dideliais anglių gabalais. Smulkesnes anglis aplink. Dar labai gerai yra butano degiklis:

Aliejaus butelis ir butano degiklis | Darau, blė

Tada įkuriam aliejuotą popierių ir kai įsidega, dar dedam anglių:

Kamado kepsninėje įkuriamos anglys | Darau, blė

Kamado įkaito iki 250 laipsnių (termogramoj tiek, aišku, nėra), galima dėti kazaną:

Įkaitusio kamado termograma | Darau, blė

Įdėjau jį į vidurinę poziciją:

Kazanas vidurinėje kamado pozicijoje | Darau, blė

Po kelių minučių pamatavau dugno temperatūrą, ji jau šiek tiek pakilo:

Matuojama kaistančio kazano temperatūra | Darau, blė

Kazanas pradėjo rūkti ir nuo apačios pilkėti. Pilkumas pradėjo plisti į viršų:

Išdeganti kazano gamyklinė danga | Darau, blė

Pamatavau vėl temperatūrą:

Matuojama kaistančio kazano temperatūra | Darau, blė

Rūkimas apmažėjo ir pilkumo plitimas taip pat. Išėmiau kazaną, išėmiau vidurinėje dalyje esantį laikiklį ir įdėjau kazaną giliau į kamado, kad būtų dar arčiau žarijų. Pilkumas pradėjo intensyviai plisti:

Kazanas apatinėje kamado pozicijoje | Darau, blė

Uždariau kamado ir palikau rūkti. Po keliolikos minučių atėjau, radau beveik visą pilką kazaną su mažute juosva dėmele:

Bebaigiąs išdegti kazanas | Darau, blė

Dar keliolika minučių. Visas pilkas ir neberūksta. Iškėliau ant atlikusios paletės:

PIlnai išdegęs pilkas ketaus kazanas | Darau, blė

Kol kazanas vėsta, įdėjau išrūkti ir jo dangtį:

Deginamas kazano dangtis-keptuvė | Darau, blė

Apverčiau kazaną apžiūrėti – neblogai įkaitęs buvo, paletėj didelė išdegusi dėmė:

Apverstas kazanas ir išdegusi dugno žymė | Darau, blė

Dangtis išdegė palyginus greitai. Kol kamado dar turi anglių ir visas karštas, tuo pačiu išrūkiau ir keptuvėles:

Išdeginamos ketaus keptuvytės | Darau, blė

Kadangi diena buvo vėjuota, anglys kūrenosi labai gerai ir beveik visos išdegė, vos liko žarijų tolimesniam įkūrimui. Tad anglių papildžiau, nuleidau groteles į vidurinę poziciją – kad tilptų apverstas kazanas. Uždariau kamado ir palikau iš naujo įkaisti iki maždaug 200 laipsnių.

Tuo tarpu atšalusį kazaną nusinešiau į vonią ir gerai su muilu iššveičiau. Išploviau daug suodžių, šveičiau, kol vanduo nebesipurvino. Ploviau maksimaliai karštu vandeniu, kazanas užkaito, rankose laikyti buvo nebeįmanoma. Tada greitai nusausinau ir palikau išdžiūti – karštas greitai nugaravo. Tada ištepiau aliejumi, apverčiau ir į kamado:

Aliejumi išteptas kazanas dangos paruošimui kamado | Darau, blė

Po kazanu padėjau folija apvyniotus deflektorius, kad jo nekaitintų tiesioginė kaitra, t.y. „kepimas“ būtų panašus į orkaitę.

Tai ir viskas. Pradėjau „kepimą“ su aliejumi apie 15 val. Po dviejų valandų kamado termometras rodė 150 laipsnių. Papildžiau anglimis, vėl įkaitinau. Kazanas buvo įgavęs tamsiai rudą spalvą, aliejaus danga buvo dar minkšta. Ištepiau antrukart ir vėl į kamado. Kadangi anglių pridėjau daugiau, temperatūra laikėsi geriau. Kad nereikėtų lakstyt į lauką tikrint termometro, aš paprastai vieną kamerą atsuku ir prisizūminu 😀

Kamado termometras per apsaugos kamerą | Darau, blė

21 val. temperatūra vėl buvo ties 150. Vėl privariau anglių, nutepiau trečiukart, pakėliau temperatūrą kiek aukščiau, kažkur iki 220. Tada privėriau sklendes ir palikau per naktį daugiau be jokių tikrinimų.

Ryte radau puikiai paruoštą kazaną. Jokio rudumo nebelikę, danga kieta kaip stiklas ir visa juoda:

Paruoštas naudojimui užgrūdintas kazanas | Darau, blė

Tiesa, kadangi kazaną „kepiau“ apverstą, matosi nubėgimų ir danga ties dugnu plonoka:

Naudojimui paruoštas ir užgrūdintas aliejumi kazanas | Darau, blė

Tačiau tai ne bėda. Kazano dugnas vis tiek yra labiausiai naudojama dalis ir gaunanti daugiausiai aliejaus, tad jis laikui bėgant ir naudojantis sutvirtės.

Kaip jau minėjau ir prie keptuvės apdorojimo, labai svarbu ruošiant dangą yra ne tiek tiksliai pataikyta temperatūra, kiek laikas. Per naktį kaitintas kazanas buvo gerai paruoštas. Aliejus polimerizavosi, įvyko ir karbonizacijos (anglėjimo) procesas, danga sukietėjo ir nebeliko lipnumo. Tad jeigu jums nepavyksta gerai paruošti ketaus indų – ilginkit „kepimo“ laiką. Pagal galimybes palikit per naktį orkaitėje ar kepsninėje.

Užbėgant už akių galiu pasakyti, kad paruošimas pavyko puikiai ne tik vizualiai. Iškart po apdorojimo nakties kazanas buvo įdarbintas plovo ruošimui ir viskas pavyko tobulai! Na, ne visai tobulai, bet ten buvo mano patirties stoka. Tačiau kepimas kazane buvo sėkmingas: nei daržovės, nei mėsa prie jo nekibo, aliejus liko švarus, supiltas vanduo – taip pat.

Apie plovą bus kitas įrašas, o šiam kartui tiek.

Komentarai
  1. […] KETAUS.LT (UAB „Milijonas plius“) kazanas buvo sėkmingai paruoštas naudojimui, pirmajam kartui šeimos taryboje buvo nuspręsta jį įdarbinti būtent plovo […]

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.