Temperatūrinė Avietė

Posted: 2021-02-11 in Darbeliai
Žymos:, ,

Ar elektra gali būti „nešvari“? Be abejo, tikrai taip! Ji gali įtakoti įvairius elektrinius ir elektroninius prietaisus. Kartais gali įtakoti taip, kad nelabai supranti, kaip tai iš viso vyksta. Man regis, kažkur www.vabolis.lt bloge mačiau įrašą ar tai komentarą, kad kažkuris iš legendinių senųjų kompiuterių (gal Atari) veikdavo, jei inžinierius laikydavo pirštą prie plokštės pridėjęs. Kitu atveju lūždavo.

Prieš kokius porą mėnesių pas mumis buvo elektros tinklo gedimas. Tiksliau, mūsų kvartalo transformatorinės. Viena fazė praktiškai dingo, ant kitos įtampa kritinėjo iki 150 V. Pas mus vienintelėj vonioj lempelės tiesiai nuo 220 V maitinamos („driverless“ tipo) ir jos mirksėjo. O kitos lempos nuo 48 V maitblokių, kurių įeinančios įtampos diapazonas nuo 100 iki 240, tad jos buvo maitinamos stabiliai net ir kritinėjančia įtampa. Aišku UPSai pažvygavo, vieną teko perjungti nuo dingusios fazės rozetės į kitą. ESO sureagavo greitai, atvažiavo ir per pusvalandį kažką suremontavo.

O štai paskui buvo ir mūsų diena be elektros, kai ESO šešias valandas tvarkė mūsų transformatorinę.

Nu ir ką… sutvarkyt tai sutvarkė, bet prijungė kažkokią „nešvarią“ elektrą. Nors aš dar kovą susikūriau temperatūros demoną, jis taip ir liko nepanaudotas – neprisiruošiau aš savo ESP8266 temperatūros stebyklėlės pakeisti. Kai tą demoną parašiau, pagalvojau, kad Avietę ten katilinėj dar papildomai įdarbinčiau, reiktų dar GPIO valdantį demoną pasirašyti, plokštę susiprojektuoti… biškį dingo motyvacija ir biškį viskas užsitempė.

O problema po ESO remonto atsirado tokia, kad mano temperatūros davikliai pradėjo rodyti nelabai stabilią temperatūrą. Dažnai svyruojančią per 2-3 laipsnius, bet kartais nušokančią ir kažkur visai į dausas. Taip man vis krisdavo aliarmai, kad garažo grindys per daug atšalo. Užkniso, nu.

Pagalvojau, kad dar reikia ir demoną patobulinti. ESP8266 stebyklėlėj aš iš daviklių nuskaitydavau iš viso tik du baitus, kurių užtenka temperatūrai nustatyti. Tačiau jeigu dėl kokių nors triukšmų tinkle įvyksta koks bit-flip ar jeigu pats ESP8266 valdikliukas biškį pauzę pameta (nes arduininė biblioteka viską ant pauzių daro), tai ir laipsniai pradeda svyruot. Įdomu, tiesa, tai, kad vienintelis lauko daviklio grafikas buvo švarus: bet jo laidas nutemptas tiesiai per lubas ten, kur kitų laidų šalimais nė per metrą nėra. Taigi problema visgi turėtų būti laidų triukšmuose. Dėl šios priežasties demoną papildžiau galimybe tikrinti CRC. Dar buvau galvojęs prikodyt ir temperatūros nuskaitymą tris kartus ir apskaičiuojant medianą, bet pradžiai panorau pažiūrėt, kas bus iš nuskaitymo per USART ir CRC kartu sudėjus.

Tad susiėmiau ir sėdau pasidaryti nedidelę plokštelę, kur galėčiau Dallas termometrų laidus prijungt ir kad joje būtų vietos USB-USART adapteriams įkišt. Nes taigi temperatūros demonas nuskaitinėja daviklius per juos. Nemėgstu aš perforuotų plokščių ir terliojimosi su jomis, bet prisėdęs suklijavau dar vieną laikiną sprendimą:

Termometrų per USART nuskaitymo plokštė | Darau, blė

Tada atjungiau senąją stebyklėlę, prijungiau naująją plokštelę ir vuolia:

Temperatūrų nuskaitymas skydelyje | Darau, blė

Temperatūros grafikai pasitaisė! Tobulai! Priskrynšotinau visą krūvą, kur istorijoje matosi triukšmingi nuskaitymai su ESP8266 ir švarūs per USART:

Triukšmingas ir švarus temperatūros grafikas | Darau, blė
Triukšmingas ir švarus temperatūros grafikas | Darau, blė
Triukšmingas ir švarus temperatūros grafikas | Darau, blė
Triukšmingas ir švarus temperatūros grafikas | Darau, blė
Triukšmingas ir švarus temperatūros grafikas | Darau, blė
Triukšmingas ir švarus temperatūros grafikas | Darau, blė
Triukšmingas ir švarus temperatūros grafikas | Darau, blė
Švarus lauko temperatūros grafikas | Darau, blė

Kaip minėjau, lauko grafikas švarus, laidas turbūt netriukšmingoj aplinkoj.

Su kitais tokia įdomybė, kad oro daviklis švaresnis, nei tos pačios patalpos grindų. Na, išskyrus svetainės, ten abu blogi. Negi metras laido taip kažką keičia, kai jo bendras ilgis 10-15 m? Neįsivaizduoju.

Galima dar padaryti išvadą, kad ne ESP8266 kaltas: lauko grafikas švarus, o ir kiti grafikai triukšmingi nevienodai. Tad problema greičiau kažkur laidų aplinkoj. Kadangi pokytis įvyko po transformatorinės taisymo, galima spėlioti, kad kažkas joje kitaip ir šalimais esantys laidai sukelia triukšmų. Čia, be abejo, gali būti ir tiktai sutapimas, nors nelabai tokiais sutapimais tikiu.

Tai tiek. Laidai yra gerai, bet geras nuskaitymas – irgi. Bitbanginiai metodai su programinėm pauzėm būtinai turi turėti CRC tikrinimą ir pakartotinius nuskaitymus. Demonui per USART aš irgi liepiau CRC tikrinti, bet kiek žiūrėjau logus – neradau nė vieno blogo pranešimo. Tad ir aparatūrinis nuskaitymas per USART yra daug tikslesnis, nei programinis.

Komentarai
 1. miegaple parašė:

  Is patirties tai transformatorine pertoli kad AD spaikai pralystu. Buvo mano prktikoj atveju kai fotolabas kompa pakabindavo (Paieskos kaltiniko truko pora menesiu) tai uzteko tik prailgintojo is tolimesnes rozest. Taip pat namie buvo lemonos brangiausi led (kokia 3 metai atgal arba tas pats elmo) tai isijungus RTL-SDR svilpuka vos ne visa spektra uzglusindavo o ir meteo stotele kvailiodavo. Na RTL-SDR as padejo sugaudyti namu triuksmadarius. Lemputes I kilmingas pakeistos (Philips) Draiverius irgi kazkokiu labai nepigiu ir berods kilmingus paemiau. Siulyciau namie ieskoti triuksmadario. Ala UPs, kompu maitinimai ir kita impulsine.

  • Darau, Blė parašė:

   O, dėl RTL-SDR gera mintis. Prašom daugiau detalių 🙂 Pavaikščiot su juo namie spektrą stebint? Kokiuose dažniuose ieškot? Regis vienu metu gan neplačią juostą RTL gali stebėt?

 2. Miegapele parašė:

  Na as turiu ir air-spy pas sita juosta paltesne bet kai ledai triuksmavo tai nuo -iki vien baltas triuksmas. Na o tada pradejau prietaisus po viena atjungineti 🙂

 3. Zigmas parašė:

  O ką ESO? Švarios elektros neatstatys?

 4. Opel parašė:

  Elektra elektrai, o kaip dorojatės su sniegu? Gal šildomas kiemo plyteles pasidarėte? Nenustebčiau jei taip išmaniai pats sugebate susikonstruoti elektronikos komponentą. Ar šiūpeliuojate kieme sniegą kaip paprasti mirtingieji namų gyventojai?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.