Knygų krūvelė 2020 #3

Posted: 2021-01-25 in Pezalai
Žymos:,

Pusė knygų aprašyta, jamam antrą pusę. Trečiasis dešimtukas iš mano 2020-ųjų knygų retrospektyvos.

Trečiasis knygų dešimtukas man nuskilo. Nė vienos knygos su mažiau, kaip 4/5, visos įdomios, įtraukiančios ar kitaip džiuginančios. Net ir knygų klubo pasiūla šiame cikle pavyko ir negalėjau labai pykti.

#21. Deborah Heiligman – Čarlzas ir Ema

⋆⋆⋆⋆⋆

Tai biografinė knyga apie Čarlzą Darviną ir jo kovą su pačiu savimi tyrinėjant evoliuciją. Knygą iš bibliotekos parsinešė žmona ir jai labai patiko biografijos pateikimas per šiltą, žmogišką ir jausminę prizmę, taip pat ir iš Emos, Čarlzo žmonos, pusės.

Man knyga taip pat patiko. Sužinojau apie Darviną visą krūvą nelabai įtikėtinų faktų. Tiek apie tai, koks jis buvo jautrus žmogus, tiek apie tai, kad jis per stebėjimus eksperimentavo ir su savo paties vaikais, tiek ir tai, kaip jis ieškojo kompromiso su savo žmona tarp evoliucijos ir tikėjimo doktrinų.

Nepaprastai jautri ir šilta istorija, o dar biografinė. Beveik meilės romanas, bet dar ir aukštos kokybės.

Smarkiai rekomenduoju.

#22. Patrik Svensson – The Book of Eels: Our Enduring Fascination with the Most Mysterious Creature in the Natural World

⋆⋆⋆⋆

Naujai išleista ir visai šviežiai išversta knyga. Bibliotekose tuo metu nebuvo, o pirkti vien dėl to, kad klubas ją parinko – nepanorau. Todėl susiradau anglišką vertimą (originalas yra švediškas).

Galima sakyti, kad tai yra dvi knygos vienoje. Viena jų yra mokslinė-pažintinė apie ungurius. Antroji yra prisiminimai apie tėvą ir ungurių gaudymą su juo.

Mokslinė dalis man labai patiko. Apie ungurius sužinojau neįtikėtinai daug faktų ir likau apakęs, kokia tai ne tik paslaptinga žuvis, bet apskritai gyvybės forma. Nerealu, kad tokių padarų yra mūsų žemėje.

Prisiminimų dalis yra pramaišiui su pažintiniais skyriais. Biškį apie gyvenimą, biškį apie mirtį, biškį apie tikėjimą.

Užskaitau, man knyga patiko, rekomenduoju.

We had no way of knowing, but we chose to have faith as from time to time a person must. Fishing is exactly that.

#23. Michelle Obama – Becoming

⋆⋆⋆⋆⋆

Mano pirmoji klausaknygė angliškai. Įgarsinta pačios autorės, todėl akcentai sudėlioti ten, kur reikia 🙂

Balsas labai malonus, išraiškingas, profesionalus.

Paklausius šios knygos atrodo, kad Barakas buvo vienas iš geriausių JAV prezidentų. Tiesa, man taip atrodė ir jo kadencijų metu.

Be jokios paniekos ir menkinimo sakau: knyga daugeliu atvejų apie juodos feministės bėdas. Aš realiai vis dar prastai įsivaizduoju rasizmo lygį JAV, kaip ir vyrų dominavimo. Aišku, yra ir daug blogesnių vietų pasaulyje, bet iš JAV tikrai tikėčiausi daugiau. Bet ne.

Knyga labai užkabino tuo, kad mano ir žmonos gyvenime buvo ir yra daug paralelių (nors nežinau, kiek ji man pritartų – ale kadangi ką tik užbaigė skaityt šitą knygą, žiūrėsim, ką pasakys).

Taigi knyga dar ir apie šeimą, bendruomenę, užsispyrimą ir norą keistis. „Becoming“ – tai nuolatinis procesas, o ne užbaigtas veiksmas ar etapas.

Labai džiaugiuosi, kad perskaičiau (perklausiau). Įdomi knyga apie įdomius ir protingus žmones.

Rekomenduoju primygtinai.

#24. Naomi Alderman – Galybė

⋆⋆⋆⋆⋆

(Nelabai mokslinė) fantastinė ir postapokaliptinė knyga. Šio žanro mėgėjams turėtų patikti.

Įdomus toks siužetas. Moterys kažkaip netyčia maždaug vienu metu (knygoje detalės labiau paaiškintos) įgyja sugebėjimą svaidytis žaibais (elektros išlydžiais, jo, o ne šiaip akim blyksėt). Vyrai pradeda dėt į kelnes.

Kas iš to vystosi? Naujos religijos, kultai, santvarkos, vyrų ir moterų galios ir dominavimo apsivertimas, nauja evoliucija.

Knygos pradžioje esantis fiktyvus susirašinėjimas emailais ar panašiai nuteikia labai įdomiai. Pabaigoje pratęstas tas susirašinėjimas gali nurauti stogą, jei ne viską knygoje nuspėji. Veiksmas iki pačios pabaigos gerai išlaikytas.

Perskaičiau per tris prisėdimus, lengvai suėjo. Retas atvejis, kai skaičiau ir nezyziau mintyse „nu ką dar galima išspausti…“ Taigi kaip trileris, irgi nebloga.

Kaip man dažnai būna, užsimaniau perskaityti šitą knygą pamatęs jos anotaciją.

Rekomenduoju žanro mėgėjams bei norintiems pafantazuot, kas būtų, jei moterys taptų dominuojančia lytimi.

Oh well, dar viena iš Baracko Obamos mėgstamiausių… nu bet šita geresnė už „Moiras ir furijas“.

#25. Jesse Itzler – Living with a SEAL: 31 Days Training with the Toughest Man on the Planet

⋆⋆⋆⋆

Autorius yra muzikantas (reperis), verslininkas ir ultramaratonininkas. Knygos esmė prasideda maždaug nuo to, kaip jis dalyvauja 24 valandų bėgimo estafetėje su komanda. Ten pamato stambų bičą, kuris dalyvauja be komandos, tik su kėdute, sausainiais ir vandeniu — bėga visas 24 valandas pats sau vienas. Autorius, be abejo, užsimano su juo susipažinti ir išsiaiškina, kad ans yra buvęs SEALas.

Tada įkalba SEALą mėnesiui apsigyventi kartu ir jį patreniruoti.

Knyga toli gražu ne tik apie sportą, bet ir apie ištvermę bei tvirtumą plačiąja prasme. Taip pat apie žmogiškąsias galimybes, užsispyrimą ir nusistatymą.

Knygos SEALas yra užbaigęs varžybas su pažeistais kojų raumenimis, su sulaužytais pėdų kaulais ir kitom traumom. To tikrai nereikia kiekvienam, bet jo išsakyta esmė yra paprasta: susižeidei — pasveiksi. Get shit done.

Patiko dar viena mintis: kai jau galvoji, kad tau viskas, visiškai šakės ir jau daugiau nebegali (bėgti, eiti ar tiesiog dirbti), tai faktiškai esi dar tik ties 40% savo galimybių ribos.

Įdomi daugeliu atžvilgių knyga. Kelia norą daryti daugiau atsispaudimų ir prisitraukimų nei darau dabar 😁
Rekomenduoju visiems, kas nori žinių apie ribas ir nekomforto zoną. Tiems, kas nori būti įkvėpti gyventi čia ir dabar, esamajame laike.

Coasting is for pussies, bitch.

#26. Erich Maria Remarque – Trys draugai

⋆⋆⋆⋆⋆

Dar viena Remarko knygelė, dar vienas vaikiškas skaitinėlis.

Romantiškas toks, nušviečiantis tarpukario buitį ir būtį, to meto privalumus ir trūkumus. Gal labiau trūkumus, nes ne kažką ten tų privalumų buvo.

Taip pat apie gyvenimą ir mirtį, draugystę ir meilę. Suėjo labai lengvai, bet jokio „gruzo“. Labai paprastutė ir šilta knygelė, rekomenduoju.

#27. Kristina Sabaliauskaitė – Silva Rerum IV

⋆⋆⋆⋆⋆

Oi, kaip aš myliu Sabaliauskaitę! Be galo be krašto!

Užbaigiau pagaliau šitą seriją. Nors kitas knygas skaičiau jau gan seniai ir daug esu pamiršęs, kas ten su kuo ir ką.

Kai jau perskaičiau, tai dabar galiu pasakyti, kad man šitas romanas iš visų keturių patiko labiausiai. Išlaikyta siužeto linija (nors panašiai buvo ir trečioj knygoj), gyvenimo dramos gan normalios, o ne pernelyg fantastinės, nepalikta cliffhangerių ir knygos pabaiga nuosekli.

Sužinojau šį tą naujo apie ATR ir ypač jos pabaigą. Taip pat, kad Londone lietuvių buvo nuo labai seniai 😃
Susiskaitė gan lengvai, dažniausiai prisėsdavau vienam skyreliui: kaip tik labai tinkamos apimties prisėdimui. Porą kartų paskaičiau kiek daugiau, o paskutinį vakarą pats sau netikėtai knygą užbaigiau ilgesniu paskaitymu.

Pradžioj, tiesa, atrodė, kad vėl skaitau Altorių šešėlius 😃 Bet ten toks depresniakas be jokių prošvaisčių, o čia panašiau į tikrą gyvenimą ir su optimistiniais posūkiais.

Patiko, rekomenduoju.

#28. Arthur Hailey – Ratai

⋆⋆⋆⋆⋆

Artūrą Heilį aš irgi myliu, beveik, kaip ir Sabaliauskaitę. Tik kad žanras visiškai kitoks 🙂

Heilio specializacija buvo įvairių verslo sričių ir jų povandeninių srovių išnagrinėjimas bei pristatymas skaitytojams romanų pavidalu. Jis parašė knygas apie viešbučių, oro uosto, ligoninės, tyrėjų-detektyvų sritis. „Ratai“ – apie automobilių verslą Detroito mieste.

Heilio įsigilinimas eilinį kartą nudžiugino, nes šita knyga iš jo repertuaro man jau ketvirta, susiklausė puikiai. Be abejo, knyga ganėtinai sena, bet manau, kad esminiai dalykai automobilių pramonėje nepasikeitė. Jau septyniasdešimtaisiais automobiliai buvo per taršūs, kilo klausimai apie elektromobilius ir taip toliau.

Turbūt kaip ir anuomet, taip ir šiais laikais geriausi automobiliai – pagaminti bent po metų nuo pirmojo pristatymo ir vidury savaitės 😃 Na, ir eilinį kartą gavau įsitikinti faktais, kad Amerika yra tiek pažangos, tiek ir šiukšlių šalis.

Rekomenduoju bet kurią Heilio knygą norintiems susipažinti su įvairiomis sritimis ir išlįsti iš savo burbulo.

#29. Andreas Ulrich – Angelo veidas. Mafijos smogiko istorija

⋆⋆⋆⋆

Niekad per daug nesidomėjau mafija ir jos kronikomis, bet kadangi papuolė tokia klausaknygė, tai nusprendžiau ja pasinaudoti.

Pirmą knygos pusę galvojau, kad istorija apie kažkokį lūzerį. Na, maždaug, pagavo mafijozą, tas sutiko gyvenimo istoriją papasakot, tik kad ne kažin kokia ta istorija.

Bet nuo antros pusės prasidėjo. Buvęs lūzeris pasirodė besąs puikus ir sumanus organizatorius, geras verslininkas (narkotikų sferoje) bei tobulai tinkamas žudymui.

Knygos herojus laiko save moderniu mafijozu: nesikrikštijo į jokią organizaciją, tačiau gyveno pagal savo garbės kodeksą ir nesigailėjo nei dėl vieno nusikaltimo. Suimtas sutiko būti liudininku, kad galėtų sąlyginai laisvai gyventi toliau. Greičiausiai dar gyvas ir tebesislapsto ir šiais, 2021-aisiais su savo šeima.

Jei mafijos tema ir tikros istorijos domina – pirmyn.

#30. Victor Pelevin – Čiapajevas ir Pustota

⋆⋆⋆⋆⋆

Šią knygą rinkausi ne pats, primesta vėlgi skaitymo klubelio.

Iš karto pasakau – knyga gera šiza, pats nebūčiau rinkęsis. Ir visai be reikalo, man ji labai patiko.

Tik perskaitę šią knygą suprastų, kad ji yra apie nieką. Bet tokia kaip ir transcendentine prasme, ne šiaip sau.
Šioje knygoje nereikia ieškoti nei teisybės, nei realybės, nei juo labiau bandyti kažką pritempti prie savo įsivaizduojamo suvokimo apie pasaulį ir sveiko proto. Visa istorija grynai solipsistinė, persmelkta giliais rytietiškais bajeriukais. Japoniškoji dalis man, be abejo, žiauriai patiko, vien dėl to džiaugiuosi, kad knygą perskaičiau.

Labai užskaitau šitą bezobraziją, niekad nebūčiau pagalvojęs. Pirmuose puslapiuose galvojau apie sąsajas su Danilu Charmsu, bet pasirodė, kad visai be reikalo – čia ne absurdiškas, o labai gilus kūrinys.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.