Paradox radija RTX3

Posted: 2020-09-06 in Darbeliai
Žymos:,

Šiemet buvo didelių darbų metai. Iš dviejų likusių pusių užsitvėrėm tvoras (gal kada parašysiu, kaip trys programeriai tvorą statė), įsirengėm trinkeles (ne patys) ir kiemo vartus. Su kiemo vartais atsirado papildomas pultelis jiems valdyti, kas iš karto reiškia papildomą svorį ir vietą į raktų ir kitų pultelių kūšį.

Faktas, kad papildomas pultelis erzina. O nei garažo vartų, nei kiemo vartų mechanizmai neturi papildomų išvesčių. Aš šito nesuprantu. Galėtų gamintojai darydami tokius prietaisus padaryti paprastą relės išvestį ir kad tą išvestį būtų galima valdyti antru (ar bile kuriuo ten) pultelio mygtuku. Bet ne. Jei nori, pirk papildomą modulį arba iš viso trečių šalių sprendimą.

Na, tuo ir belieka pasidžiaugti, kad kol kas visi sutikti mechanizmai turi mygtuko įvestį. Mygtuko įvestį užtrumpinus mechanizmas sureaguoja. Spaudinėjant mygtuką paprastai vyksta seka atidaryti-sustoti-uždaryti-sustoti-atidaryti… Spaudinėjant pultelio mygtuką seka paprastai būna ta pati.

Tuos „mygtukus“ galima valdyti ir kokiu nors kitu prietaisu. Aš kažkur prie savo signalizacijos aprašymų pasakojau, kad būtent šitą išnaudojau. Mano centralė yra Paradox EVO192, ji turi penkias programuojamas išvestis. Keturios yra optroninės, o penkta – tikra klaksinti reliukė. Tą reliukę buvau prisijungęs prie garažo mechanizmo.

Padaręs šiokį tokį tyrimuką nusprendžiau ir toliau plėsti savo signalizacijos galimybes. Galima šiaip tokių relinių vartų (ar bile ko) valdymo radijų su pulteliais nusipirkti ir AliExpress už kelis dolcus, bet tada kiekvienas vaikas su imtuvėliu ir Raspberry Pi galės tą radiją biškį pašniukštinėjęs valdyt 🙂 Nesinorėtų. Dauguma gamintojų taip pat nelabai publikuoja, kokius saugumo protokolus naudoja savo radijų ir pultelių „pašnekesiuose“.

Paradox irgi gamina radijo plėtinius – net kelis. Taip pat visą krūvą pultelių. Su Paradox man kažkiek ramiau, kad jų radijo protokolai yra gan neblogai atidirbti, naujesnis Magellan yra saugesnis už senesnį Omnia.

Taigi įsigijau Magellan RTX3 radijo modulį signalizacijai ir du REM15 pultelius. RTX3 modulyje taip pat yra PGM išvesčių ir viena iš jų relinė. Pasidžiaugiau, kad kaip tik prie jos galėsiu prijungti kiemo vartų mygtuką.

Ir va čia pirmoji nesėkmė: nepavyko priversti tos relės veikti. Apskritai, prie visų PGM sąrašo yra tik centralės ir klaviatūros išvestys, o RTX3, toks jausmas, kad nemato. Programuoti galima, bet nieks nevyksta. Galbūt reikėtų centralės firmwarę atnaujinti.

Kiek pasiknisęs užmečiau tą mintį ir nusprendžiau, kad naudosiu centralės PGM’us. Tiesa, jų tiesiogiai panaudoti nepavyks (nes tos išvestys optroninės), reikia prijungti papildomas reliukes.

Mano situacija tokia, kad į garažą nuo centralės yra nuvestas vienas šešiagyslis kabelis. Ant keturių gyslų prijungtas „žuvies akies“ tipo judesio daviklis, dvi gyslos – laisvos. Iki šiol jos buvo panaudotos kaip „mygtukas“ garažo vartams nuo centralės.

Dabar man reikia dviejų relių garažo ir kiemo vartams. Nusipirkau kelias 12 V valdomas relytes, 840Ω varžos – valgo nedaug srovės, toli gražu iki 100 mA leistinos optroninio PGM’o vertės. Bet kokia kiaulystė, negalvojau, kad taip dar būna šiais laikais. Viena relytės koja ne vietoj, neatitinka standartinio colio dešimtadalio žingsnio:

Relė su nestandartiniu žingsniu | Darau, blė

Truputį palanksčiau ir sulitavau dviejų relių „modulį“:

Dviejų relių modulis vartų valdymui | Darau, blė

Diodai ten skersai relių maitinimo tam, kad relės ritė savo indukciniu būdu sukauptą krūvį turėtų kur „išmest“. Praktiškai visada skersai relės valdymo kontakto reikia prijunti „atvirkščią“ diodą. Aišku, tai apriboja relės valdymo poliariškumą, bet kaip ir nebesvarbu. Net ir Paradox dokumentacijoj tas diodas yra pažymėtas.

Laisvos gyslos – dvi. RTX3 modulio panaudoti negaliu, nes nesusitvarkau su jo PGM’ais.

Gera žinia, kad iš kitų keturių gyslų dvi yra maitinimas. PGM’ai pagal standartinį nustatymą jungia „žemę“, t.y. minusą. Taigi viskas paprasta: laisvas gyslas jungiu į PGM’us, reliukes kabinu garaže, joms duodu bendrą pliusą (raudoną laidelį) ir valdau dviem PGM’ais.

Ne, ne dviem. Trim. Kodėl? Ogi todėl, kad du PGM’ai yra surišami su dviem pultelio mygtukais. Bet aš duriu dar trečią panaudos atvejį, kai atrakinu signalizaciją dar neprivažiavęs namų ir noriu, kad abeji vartais nuo to veiksmo atsidarytų. Taigi reikia ir trečio PGM’o, kuris kažkokiu būdu atidarytų ABU vartus. Čia toks Paradox apribojimas: vienas PGM’as gali būti surištas tik su vienu įvykiu. Jei suriši su pultelio mygtuko paspaudimu, negali surišti su signalizacijos atrakinimu. Todėl reikia papildomo PGM’o.

Sprendimas – panaudoti diodus. Diodai atskiria reliukes vieną nuo kitos, tačiau paskirtasis PGM’as gali įjungti abi:

Relių prijungimas prie Paradox EVO192 centralės | Darau, blė

Čia oranžinis laidelis – garažo vartai, baltas – kiemo, o iš jų abiejų diodai į kitą PGM’ą, kuris įjungia abi reliukes vienu metu. Tuo tarpu relių „modulį“ pakavojau dėžutėje ties vartų mechanizmu. Tik kai plokštę pjoviau, vienu metu per daug spustelėjau ir nelabai gražiai nulūžo:

Vartų valdymo relinis modulis garaže | Darau, blė

Dabar biškį apie pultelius. Su jais viskas paprasta: tiesiog vienam signalizacijos vartotojui (kodukui) priskiriamas vienas pultelis – įvedamas pultelio serijinis numeris. Aš ir mano žmona turim po atskirą kodą, tad kiekvienas dabar turim priskirtą pultelį:

Paradox REM15 nuotolinio valdymo pultelis | Darau, blė

Pulteliams yra priskiriami profiliai. Profilis tiesiog nurodo, ką kiekvienas pultelio mygtukas reiškia. Du mygtukai yra su spynelėmis, suprask: signalizacijos įjungimui ir išjungimui. Taip pat dar du – kažkokiems kitiems veiksmams.

Signalizacijos įjungimą pulteliu aš palikau – visai naudinga fyčia. Kitiems mygtukams priskyriau „Utility key“ įvykių generavimą. Na, o atrakinimo mygtuką atjungiau. Man tokia idėja ne prie dūšios.

PGM’ai dabar reaguoja į tam tikrą „Utility key“ ir po sekundės vėl išsijungia. Tiek užtenka, kad „mygtukas“ vartų mechanizmus sujudintų.

Vienas PGM’as pas mane iš seniau buvo pakeistas į minučių taimerį. Ir per BabyWare nepavyko pakeisti. Teko eiti pamaigyti klaviatūrą ir per instaliatoriaus veiksmus pakeisti minutes į sekundes. Įdomus niuansas.

Kaip ir tiek. Kadangi jau įsigijau RTX3 modulį, bus galima ir nuotolinius judesio daviklius išbandyt, kad naktį kiemą stebėtų 😀

Komentarai
 1. nesvarbu parašė:

  Aš tai paskerdžiau pultelį ir prie jo pajungiau ESP kuris mato automobilio ACC ir jei užsivedžiau kur nėra namų wifi SID tai tą SID išvydus atidaro vartus.
  Jei automobilis užvestas namie, tai praradus ryšį su wifi uždaromi vartai – pultelis veikia kur kas toliau nei wifi.
  Iš pradžių buvau suprogramavęs su logika, kad parvykus ir užgesinus automobilį uždarytu ir vartus, o iš ryto namie užsivedus pradžioje juos atidarytu, bet tai nepasiteisino ir prieš išvykdamas juos atsidarau,o parvykęs juos uždarau paprasčiausiu jungikliu garaže.
  O kadangi vairuoju nevagiamą automobilį, tai tas pats ESP dar ir atrakina centrinį užraktą kai mano telefono bluetooth mac ryšio zonoje ir užrakina, kai pasitraukiu nuo automobilio. Kadangi pagrinde juo važinėjuosi vienas ir daug išlipu ir įlipu, tai man be galo patogu. Turiu pasidaręs mygtuką, kad atjungtu ESP, kai važiuoju ne vienas.
  Aj, užmiršau paminėti, kad automobilio centrinį irgi junginėju ne per kokius kanus, o tiesiog pasijungęs prie relės kurią valdo mygtukas automobilio salone. Tai irgi sutaupiau daug laiko nesigilindamas į protokolus ir visas projektas buvo įvykdytas per savaitgalį.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.