Pulso matavimo nirvana

Posted: 2020-08-31 in Pezalai
Žymos:, , ,

Kadangi jau praėjo solidus pusmetis su Garmin Forerunner 945 ir tuo jums jau pasigyriau, tai sporto/gedžetų temą šiek tiek paplėtosiu ir toliau.

Nepamenu, kuriais metais pradėjau naudoti Polar H7 pulso matuoklį, bet tai buvo gan seniai. Kažkodėl atrodo, kad tai įvyko 2013 ar 2014-ais. Tada ir aptikau, kad mano pulso diapazonas labai platus ir tuo pačiu orientuotas į aukštesnių skaičių pusę. Tada ir intervalines treniruotes pradėjau, ir šiaip biškį save pristabdyt, kad nevaryčiau 180+ ribose.

Prieš porą metų mano H7 nustojo veikti. Iš pradžių pradėjo gliučinti, nebepadėjo ir diržo pakeitimas, tad įsigijau H10. Paskui, kaip žinote, įsigijau Polar Vantage M ir kartais, lengvesnėms treniruotėms, naudodavau jo integruotą pulso matuoklį – ties dilbio viduriu veikė visiškai patenkinamai, ant bicepso – tobulai, tik kad nepatogu šiek tiek.

Na, o prieš pat įsigydamas FR945 įsigijau ir Polar OH1+ optinį pulso matuoklį, kuris paprastai dėvimas ant bicepso ir yra laikomas vienu iš tiksliausių optinių matuoklių. Įdomu, sportinis Polar M430 laikrodis turi tą patį matuoklį integruotą viduje, tik, aišku, dėvint ant riešo nukenčia (arba visai kažkur nuvažiuoja) tikslumas.

Polar OH1+ optinis pulso matuoklis | Darau, blė

Be abejo, nepaisant apžvalgų, norėjau įsitikinti, kad OH1 tikslumas mane tenkins. Nepasitikėjimas optiniais matuokliais giliai įsiėdęs.

Čia padėjo FR945. H10 matuoklį su laikrodžiu buvau susiejęs per Bluetooth (nors anas ir ANT+ palaiko). Į bėgimo profilį įsidėjau CIQ laukelį „Auxiliary Heart Rate“ ir jame per ANT+ prikabinau antrą matuoklį OH1. Po kelių pabėgiojimų ir pamynimų įsitikinau, kad OH1 mano treniruotėms tinka puikiausiai. Esminis skirtumas nuo H10 – maždaug 2-3 sekundžių užvėlavimas. Toks užvėlavimas iš esmės yra niekinis. HIIT intervalams niekas pulso vis tiek nežiūri, nes nėra prasmės, o bent kiek ilgesniems intervalams tokia delsa yra nebereikšminga. Be to, širdis natūraliai „vėluoja“, nepašoka pulsas nuo 120 iki 180 per sekundę. Nors, tiesa, sportuojant tie pulso svyravimai tobulėja ir kartais būna įspūdingų ir greitų šuolių.

Palyginimo grafikėlis:

Polar OH1+ ir H10 pulso matuoklių palyginimas | Darau, blė

Rudas plotas – OH1 grafikas, o rožinis – H10. Nepaisant lengvo uždelsimo viskas labai panašiai. Čia buvo važiavimas dviračiu žvyrkeliais, tad ir pulsas gan šokinėjantis.

Intervalinė tempo treniruotė, testas OH1 dorojantis su aukštesniu pulsu:

Polar OH1+ ir H10 pulso matuoklių palyginimas | Darau, blė

OH1 matuoklis dar gali veikti ir visai savarankiškai, t.y. įrašinėti pulsą ir išsaugoti – ir ne vieną sesiją, kaip H10, o kelias. Plius H10 reikia programulkės, kad jį paleistų įrašinėt, o OH1 valdomas mygtuku. Deja, gaila, kad Garmin nesuteikia galimybės praėjusiai treniruotei „prikabinti“ pulso įrašą. Tas būtų naudinga plaukimo treniruotėms. Deja, kešuot pulsą ir paskui jį perduoti laikrodžiui gali tik paties Garmino HRM-TRI matuokliai, bet tai yra „liemenukai“.

Vieną kartą buvau bepradėjęs abejoti OH1 tikslumu. Per žemą pulsą rodė bėgant. Kitą dieną dviračiu minu į kalną – pulsas nekyla. Galvoju, kas, blė, pasidarė? Pabandau pasitaisyti matuoklį – žiūriu, kad į ranką žaliai nešviečia. Pasirodo, aš jį į laikiklį įdėjau atvirkščiai, „akląja“ puse į viršų 😀 Ir stebėjausi, kad prastai pulsą matuoja…

Pats matuoklis yra labai mažutis, skersmuo kaip dvieuris. Rengiantis džemperį jį galima netyčia apversti persukus dirželį, todėl po ilgom rankovėm visada reikia pasitikrinti, ar jis vis dar gerai tebeguli.

Polar platina dvi versijas: OH1 ir OH1+. Viduje tai visiškai tas pats matuoklis. OH1+ firmwarė taip pat tinka ir OH1 ir ji prideda ANT+ palaikymą. Tad OH1+ dar turi atspausdintą ANT+ ikonėlę, nors ir „senesnis“ OH1 iš esmės tampa tokiu pačiu įrenginiu su papildyta firmware. Tiesa, dar perkant OH1+ versiją į komplektą pridedami specialūs laikikliai plaukikams, kad pulso matuoklį būtų galima prikabinti prie akinukų ir pulsą įrašinėti nuo smilkinio. Tai labai logiška, nes galva mažiausiai juda ir mažiausiai gauna taškymų plaukimo metu.

Tai va, H10 aš nebenaudoju, mano gyvenime puikiausiai užtenka OH1. Su juo nebėra problemų ir karštą dieną išbėgti tik su šortukais ir tuo pačiu pasideginti 😀 Tiesa, kaip sako mano vienas bičiulis sportininkas, čia yra aukštesnis lygis, kai su „liemenuku“ atrodai kiečiau. Bet aš to lygio dar nepasiekiau, man su juo būtų gėda kaimo keliais lakstyti 😀 Tuo tarpu OH1 diskretiškai juosia bicepsą ir tuo džiugina. Mažiau niežti ir mažiau riboja judesius.

Dar reikia pastebėti, kad kadangi OH1 yra optinis, jis pulsą išskaičiuoja, o ne matuoja, kaip kad H10. Todėl R-R impulsų jis negali perduoti ir HRV su juo nepasimatuosite. Jei tai svarbu – OH1 jums netiks. Man tuo tarpu ši metrika nėra labai svarbi.

Dvi pačios išsamiausios šio matuoklio apžvalgos:

Komentarai
  1. Vaidotas K parašė:

    Prisiskaitęs visokiausių gąsdinimų, kaip nepatogu, nutrina, maišo ir pan., nutariau vistiek surizikuoti ir nusipirkti H10. Ir, o siaube, pritiko, kaip ten buvęs. Kartais bėgant net instiktyviai pasitikrinu ar dar tebėra tas diržas :).

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.