Forerunner 945 (ne)apžvalga

Posted: 2020-08-25 in Pezalai
Žymos:, ,

Metus laiko pasidžiaugęs ir į galą truputį nusivylęs Polar Vantage M sportiniu laikrodžiu pradėjau dairytis aplink. Buvo netgi minčių pasigerinti iki Vantage V, bet kad iš esmės nebaisiai ką ir būčiau iš jo gavęs. Tad beliko Garmin ir nuspręsti, ko noriu. O greitai panorau Forerunner 945.

Pirmiausia, čia nebus labai išsami apžvalga. Jei norite išsamių apžvalgų, pačios geriausios yra šitos:

Buvo minčių ir apie kurį nors Fenix 6. Bet atbaidė papildomi 30 g svorio. Vantage M buvo lengvutis ir man labai patiko, kad jo beveik nejaučiu ant rankos. Forerunner 945 iš esmės yra plastikinis Fenix 6 🙂

Garmin Forerunner 945 su lietuvišku tekstu | Darau, blė

Tad daugiausiai lyginsiu Vantage M su FR945. Nors pagal kainų ir, atseit, savybių rinkinį labiau reikėtų lyginti su Vantage V, bet aname be jutiminio ekrano, naglesnio korpuso, HRV testo ir aproksimuojamos bėgimo galios daugiau skirtumų nėra. Ai, dar yra Strava segmentai, jei kam tas rūpi beigi „navigacija“ pagal pėdsaką.

Kodėl aš norėjau būtent 945, o ne žemesnio modelio? Realistiškai būčiau rinkęsis FR645, bet atbaidė vienas dalykas: nors numeriukas irgi *45, bet tai yra laikrodis su senesne visa karta aparatūra. Taip pat FR945 papildomas privalumas yra gimtieji Garmin žemėlapiai, daugiau Firstbeat metrikų ir ilgesnis baterijos darbo laikas.

FR945 turiu pusę metų. Per tą pusę metų išnaudojau jį gan įvairiais būdais ir likau labai labai patenkintas. Tai tokia „geležėlė“, kuri man ypač prilipo prie širdies (fiziškai, aišku, prie rankos).

Koks įspūdis? Įspūdis toks, kad tai yra galingas kompas ant rankos. Kaip Garmin tai padarė – nežinau. Neskaitant visų metrikų, kurias jis sugeba matuoti, laikrodis dar sugeba rodyti įvairius žemėlapius ir pilnavertiškai naviguoti. Tiesa, jo sparta turi apribojimų: kažkur nuo 30 km/h nebespėja efektyviai perpiešti žemėlapių. Tačiau ši riba daugumai haikintojų, bėgiotojų ir netgi mėgėjų dviratininkų yra absoliučiai priimtina.

Didžiausi baterijos rijikai, be abejo, yra GPS ir muzikos grojimas. Bet muzikos iš laikrodžio net nesu bandęs klausyti, nes be telefono iš namų vis tiek niekur neišeinu. GPS, regis, gali atlaikyti apie 12 val., bet man dažniausiai savaitei sporto (apie 6-7 val. su GPS ir keliais sensoriais) visai užtenka. Taigi normaliam laikrodžio darbui baterija yra tikrai talpi.

Kol kas visiškai neužsiroviau ant jokių firmwarės bugų, kurie būtų kažką blogo padarę. Vienas bugas, kuris nulaužė laikrodį, tai iš Garmin BaseCamp į laikrodį tiesiai įkelti maršrutai – jie laikrodį užlaužia. Reikia pirma maršrutą paversti pėdsaku (track) ir tik tada perkelti.

Pats didžiausias liūdesys išmigravus iš Polar yra Polar Flow. Garmin Connect yra labai prasta platforma sporto analizei. Na, be abejo, jie ten duoda visokius raportus, krūvių analizę ir pan., bet jei norisi pasiknaisioti po kokią nors konkrečią treniruotę, ypač kokią nors sudėtingesnę kaipo intervalai – Garmin Connect yra visiškai bevertė. Šito bijojau jau iš anksto ir tikrai buvo ko. Bet, aišku, apsipratau. Taip pat įvaldžiau Golden Cheetah programą, kuri nors ir yra baisi ir dažnai atrodo nudailinta kirviu, turi daug galimybių analizėms beigi gali būti plečiama nuosavais pluginais ir kodo gabaliukais.

Dar iš Polar pasigendu bėgimo galios integracijos. Garmin palaiko bėgimo galią tik su savo pačių pulso matuokliais. Stryd informaciją rodo, bet ją ignoruoja ir galios nevertina. Lieka Golden Cheetah ir Stryd Powercenter. Tuo tarpu Polar bėgimo galia būdavo vietoje, nepriklausomai nuo šaltinio. Aišku, man pačiam bėgimo galia nėra labai svarbi, Stryd man labiau tarnauja vietoj tikslaus žingsniamačio (nes toks ir yra).

Nuvylęs dalykas – sporto profilių kiekis. Garmin Connect platformoj sporto rūšių yra baisiai daug, tačiau laikrodis palaiko tik dalį iš jų. Tai buvo keista. Sakykim, nėra gimtojo čiuožimo ar ratukinių pačiūžų profilio. Tam reikia arba naudoti kokį abstraktų „Cardio“ ir vėliau pakeisti workouto rūšį post factum, arba įsidiegti programėlę. Programėlės, deja, nebūna tokios geros ir konfigūruojamos, kaip gimtieji Garmin profiliai. Šioji dalis tikrai nustebino. Jodinėjimui, pvz., yra sporto rūšis, bet nėra profilio – galima irgi įsidiegti programėlę, kuri tokią rūšį palaiko. Juokinga, kad yra tokios „sporto“, tiksliau, aktyvumo, rūšys kaipo skraidymas dronu ar vairavimas. Bet jų laikrodyje irgi nėra. Tai va tokios tokelės.

Paskutinis liūdnas dalykas yra miego analizė. Garmin ten kažką bando iš miego iškrapštyt, bet štai paskutiniai Polar atnaujinimai su autonominės nervų sistemos atsistatymo analize buvo labai geri ir puikiai atitiko mano paties įspūdžius. FR945 turi Body Battery palaikymą, bet man jis yra nebaisiai „teisingas“. Iš kitos pusės, visa tai yra blizgučiai: kaip išsimiegojai ir kaip jautiesi gali ir be laikrodžio suprast.

Riešinis pulso matuoklis yra apytikriai panašus. Kaip ir su Polar, padeda laikrodžio užsegimas aukščiau ant rankos, kur daugiau mėsos.

Na, o šiaip Polar laikrodžius (ne online platformas) lyginti su Garmin yra panašiai, kaip lyginti žiguliuką su Tesla: abi yra mašinos, abi nuveža iš vieno taško į kitą, bet skirtumų yra tiesiog per daug. Kaip jau sakiau, Garmin laikrodis yra tikras kompas ant rankos, o Polar tuo tarpu – sportinis laikrodis, orientuotas į sportą ir viskas į ten yra sukišta.

Taigi mano džiaugsmai:

 • Išsipildė mano svajonė viename ekrane matyti ir greitį km/h, ir tempą min/km. Polar tarp šių dviejų daiktų yra globalus nustatymas. Kvailystė kažkokia.
 • Žemėlapiai su navigacija: nusipirkau ir įsidėjau į laikrodį Lietuva TOPO Offroad ir dėliojuosi bėgiojimo maršrutus miškuose. Visiška jėga!
 • Į laikrodį galima prisidiegti papildomų programų! Ciferblatų, widgetų ir appsų. Na, visai kaip Apple Watch.
 • Laikrodį galima prisijungti prie USB ir iš jo per MTP pasiimti workoutų failus, įdėti maršrutus iš BaseCamp programos ir dar visokias bliadstavas daryt.
 • Viename sporto ekrane gali būti iki šešių laukelių – lyginant su Polar keturiais. Dažniausiai to visiškai pakanka ir ne(be)reikia papildomų ekranų.
 • Yra plaukimo pratimų palaikymas. Jei Polar neatpažįsta plaukimo, tai neskaičiuoja ir atstumo. Garmine galima tiesiog nurodyti, kad darai kažkokią nesąmonę ir po to atstumą nurodyti (ar pakoreguoti neteisingą).
 • Laikrodis automagiškai skaičiuoja kai kuriuos jėgos pratimus. Ne visus gerai, ne visus iš viso, bet yra potencialo. Kai kuriuos, beje, netgi atpažįsta 😀 Prastokai, bet vis tiek fun.
 • Laikrodis gali iš esmės tarnauti be telefono ir duoti daug informacijos pats vienas. Čia privatumo paranojikams turėtų patikti.
 • Yra normalus SS kompasas, padeda bastymuisi tarp punktų be konkretaus maršruto.
 • Visai naudotinas barometras/aukštimatis kai kuriems sportams ar tiesiog orams stebėt.
 • Pačiame laikrodyje galima daryti skrynšotus ir vėliau juos pasiimti! Visiškai nurovė stogą, tai labai linksma savybė.
 • Atsiskaitymas laikrodžiu. Žiauriai patogu tunelinėse plovyklose: ištiesei ranką, priglaudei ir varai toliau.
 • Labiau patiko mygtukų išdėstymas, t.y. navigavimas aukštyn/žemyn po nykščiu. Mygtukai, tiesa, „minkštoki“, bet atsitiktinių nuspaudimų nesu dar padaręs. Kiti tuo minkštumu skundžiasi.
 • Patogesnė gimtoji apyrankė, nekilo noras keisti į kažką kitą.
 • Yra pulsoksimetras. Nelabai reikalingas gyvenant plokščioj tėvynėj, bet einant aukštėliau į kalnus gali parodyti aklimatizaciją ar šiaip deguonies saturaciją. Turėtų būti naudinga savybė kopinėtojams. (Nuolatinį saturacijos matavimą siūlyčiau išjungti, nes tik be reikalo ės bateriją.)
 • Laikrodis dar turi pypsiuką. Vantage V, beje, irgi. Su Vantage M kartais pavibravimą ant riešo pražiopsodavau, tai užvėluodavau su perėjimu į intervalą ar iš jo. Pypsiukas gan įkyrus, nepražiopsau.
 • Struktūrinės treniruotės su kintamo ilgio fazėmis ar ankstyvesniu fazių nutraukimu paspaudžiant mygtuką – šito man baisiai trūko Vantage M laikrodyje.
 • Struktūrinių treniruočių redaktorius yra ir programėlėje, ir Web platformoj. Apskritai, neskaitant vos kelių nedidelių skirtumų, programėlė telefone gali beveik viską, ką ir Web platforma. Tai yra labai patogu, nors kartais galima pasiklysti.
 • Tiems, kam aktualu, Garmin turi lietuvišką vartotojo sąsają: tiek programulkėj, tiek laikrodyje. Uošviui padovanojom Forerunner 45, įjungėm lietuvių kalbą ir esu maloniai nustebęs, kiek mažai reikia supportinti 🙂 Aš ant saviškio irgi pabandžiau, bet greit išjungiau: nekompaktiška ta mūsų kalba ir meniu pasidaro baisiai komplikuotas su visokiais juokingais sutrumpinimais.
 • Daug žadintuvų su visokiom logikom.
 • Pasaulio laikrodis, jei prireikia.
 • Laikmatis arba taimeris fone. Taimeriai gali būti ir keli lygiagrečiai, su paruoštukais.
 • Stabilumas geresnis už Vantage M. Nulūžo tik kartą įkėlus neteisingų duomenų (t.y. nepalaikomą maršruto tipą).
 • Ir dar daug kitų nesportinių fyčių, kurios labai džiugina.

Skrynšotas iš laikrodžio su žemėlapiu sekant užsiduotą maršrutą:

Garmin Forerunner 945 ekrano nuotrauka su žemėlapiu sekant maršrutą | Darau, blė

O kas konkrečiau nepatiko?

 • Iš pradžių nesupratau, kaip Garminas skaičiuoja atkarpas (lap). Polar ta sistema puiki: laikrodis automatiškai karpo nurodytomis atkarpomis; paspaudus mygtuką įrašomos vartotojo atkarpos; struktūrinėms treniruotėms taip pat visos fazės rodomos; ir dar Polar Flow galima bet kokį norimą karpymą pasidaryti. Garmin tuo tarpu turi lap mygtuką, bet jei jis įjungtas, tas veikia visiškai kitaip. Jei yra automatinis atkarpų matavimas (pvz. bėgimui naudoju 0,5 km), tai paspaudus mygtuką einamoji atkarpa nukertama ir pradedama nauja. Taigi gali būti kelios automatinės atkarpos pvz. po 0,5 km ir vartotojo nuspausta ties kokiu pvz. 0,27 km, tada vėl po 0,5. Struktūrinės treniruotės irgi taip karpo: baigėsi fazė ir ten nukerta einamąją atkarpą. Logikos yra, bet man nepatinka.
 • Tikrai labai prastas struktūrinių treniruočių vaizdavimas Garmin Connect jas atlikus. Ir apskritai įrankiai visokioms gilesnėms įžvalgoms labai prasti.
 • Sporto profilių trūkumas. Nesurišu logikos, kodėl daugybė sporto rūšių yra Garmin Connect, bet vos dalis tėra viename iš naglesnių laikrodžių.
 • Sporto profilių konfigūravimas pačiame laikrodyje. Na, tikrai norėčiau, kad Garmin Connect būtų galima viską pirštu/pele susidėlioti.
 • Universalios integracijos su bėgimo galia trūkumas.
 • Treniruočių krūvio pateikiamos „išvados“ kartais yra ne visai suprantamos ir gali suklaidinti. Sakykim, po varžybų rodoma „neefektyvus“ sporto rezultatas arba iš viso našumo praradimas. Kas iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti nelogiška, ypač jei varžybose pavarai. Bet „pavarymas“ parodo ir didelį išsekimą į varžybų pabaigą, prastą širdies darbo ir išspaudžiamo greičio santykį našumo kritimą. Iš to ir gaunasi „neefektyvi treniruotė“, nes varžybos nėra treniruotė. Tai yra kūno alinimas ir tai normalu. Taip pat poilsio laikotarpis prieš varžybas gali rodyti mažėjantį našumą ir kitų rodiklių kritimą, nors fiziškai kūne tas gali ir nevykti.

Kadangi FR945 yra su Gorilla Glass (atseit), o ne kokiu ten safyru, tai jis gan lengvai subraižomas. Ūkio darbams verta įsigyti va tokį užmautuką ant laikrodžio:

Garmin Forerunner 945 laikrodžio apsauga nuo įbrėžimų | Darau, blė

Tai čia kažkaip taip, kas užėjo ir ką prisiminiau. Jei kažkas daugiau domina iš pastebėjimų, rašykit komentarus.

Komentarai
 1. Julius parašė:

  O ko būtent trūksta Garmin connecte analizuojant structured workouts? Nors čia spėju atskiro posto reikėtų?
  P.s. naudoji HR diržą? Ar pasitiki duomenimis nuo riešo?

  • Darau, Blė parašė:

   Taip, čia gal tikrai reikėtų atskiro posto. Bet va kad ir pasiselectint atkarpą ir pažiūrėt jos metrikas neišeina, arba pasiselectint vien intervalus, arba palyginti dvi treniruotes.

   HR diržo nebenaudoju. Naudoju Polar OH1 ant bicepso. Nekenčiu liemenukų 🙂

 2. Linas parašė:

  Kaip laiko laikrodis? Ar esate patenkintas visomis funkcijomis?
  Noriu ir aš įsigyti šį modelį, bet viena iš didesnių dvejonių – ar jis atsparus sutrenkimams? Naudojatės jau kuris laikas ar jau yra įbrėžimų ant ekrano? Ar korpusas tvirtai laikosi? Nesuskilęs?

  • Darau, Blė parašė:

   Funkcijomis patenkintas esu, nors, kaip minėjau, kai ko iš Polaro trūksta. Bet pas Polarą trūksta apskritai bile kiek, tai dėl to galima gyvent 😀

   Nežinau dėl sutrenkimų. Įbrėžimų pora jau yra, nepasaugojau per statybinius darbus, ne visada įmautę užsidėdavau 🙂 Jei labai baisu dėl korpuso ir įbrėžimų, tai yra Fenix 6 Saphire.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.