Knygų krūvelė, 2019, II dalis

Posted: 2020-01-24 in Pezalai
Žymos:,

Antras įrašas apie 2019-aisiais skaitytas knygas. Jame – vėl aštuonių knygų koncentruotos apžvalgėlės be didesnių išsiplėtimų.

Šiame įraše – ir mano pirmųjų klausaknygių aprašymas. Kaip aš iš viso pradėjau klausyti knygų?

O buvo taip…

Praėjusiais metais pradėjau kapitalinį dantų remontą. Su sąlyga, kad žadu ilgai ir laimingai gyvent, bet nenoriu senatvėj čiulpt plokštelių ar darytis labai brangių protezų. Tai daug sėdėjau išsižiojęs, kol man tvarkė kariesus. Po pirmo pasėdėjimo trinktelėjo mintis, kad reikia laiką išnaudoti dvigubai naudingai ir pasiklausyti ką nors, ko gal šiaip neperskaityčiau. Taip ir padariau, gydytoja mielaširdingai sutiko. Jai irgi geriau, kai pacientas laimingas ir susikaupęs guli 😀

Knyga: Carol S. Dweck – Tu gali: Atskleiskite savo galimybes | Darau, blė9. Carol S. Dweck – Tu gali: Atskleiskite savo galimybes

⋆⋆⋆⋆⋆

Knygą priskirčiau prie motyvacinės savipagalbos knygų, nors ji tinkama ir kaip šviečiamoji/pedagoginė. Kitaip sakant, joje ne vien motyvacinės beletristikos (to irgi yra), tačiau daug medžiagos iš įvairių su žmogaus mąstymu ir smegenimis susijusių tyrimų, konkrečių pavyzdžių ir bandymų. Dalis knygos yra skirta skirtingų pakraipų atstovams: sportininkams, verslininkams, mokytojams ir tėvams, žmonėms apie tarpusavio santykius.

Mane kiek erzino šios knygos pradžia. Parašyta labai tipišku amerikonišku stilium: tuoj tuoj kai ką sužinosite; jau tuoj kaip pasakysiu, tai užsiversi; jau tuoj tuoj tuoj, nu dar biškį papezam, bet jau paskui kaip bus gerai…

Galvojau sau tuos pažadus skaitydamas, kad jau kai dės, tai mesiu tą knygą į kampą… bet ne. Kai prasidėjo rimtoji dalis, prasidėjo iš tikro. Tad net ta žadamoji reklaminė dalis nenumušė tolimesnio šios knygos skaitymo džiaugsmo. Vietomis, tiesa, yra panašumu į Karnegį, kuris man niekad nepatiko, bet ne per daug.

Knygos esmė – pasakyti žmonėms, kad jie gali keisti savo mąstyseną, kad jie gali mokytis, kad išsilavinimas yra ypač svarbu. Ir ypač svarbu niekada nesustoti mokytis – ir tam aš pritariu visa dūšia. Todėl imkit ir skaitykit, keiskit savo mąstymą.

Knyga: Andrzej Sapkowski – Kregždės bokštas | Darau, blė10. Andrzej Sapkowski – Kregždės bokštas

Priešpaskutinė Raganiaus sagos knyga, kurios… galėjo nebūti. Bent jau man. Mano galva ji sėkmingiausiai galėjo sutilpti į „Krikštą ugnimi“. Na, bet reikėjo vienai mergaitei pas vieną seną dėdulį pasivolioti, keistų atminties spragų pakontempliuoti, nors jau taip buvo aišku, kuo tai kvepia, kad net nuobodu. Mano galva, šita knyga – baisus spoileris paskutinei. Na, bet tiek to.

Užsitęsė man Raganius su šita knyga. Laaaaabaaaai užsitęsė.

Knyga: Colleen McCullough – Erškėčių paukščiai | Darau, blė11. Colleen McCullough – Erškėčių paukščiai

⋆⋆⋆⋆⋆

Ir štai – mano pirmoji klausaknygė! Klausiausi, kaip ir vėlesnių, 1.3 greičiu, nes standartinis raiškus skaitymas man per lėtas.

Po pagyvenimo Australijoj turiu jai didelę nostalgiją. O ši knyga apie Australiją. Negalėjau jos nepamilt nuo pat pradžios. Nors pradžia buvo Naujojoj Zelandijoj.

Ką aš galiu pasakyti – man patinka meilės romanai. Bet tik kokybiški. O šis romanas – labai kokybiškas.

Patiko šioje knygoje besitęsianti moterų linija per tris kartas bei jų tarpusavio ryšiai. Patiko trumpų laimės akimirkų akcentavimas. Patiko ilga, ištęsta, bet nenuobodi istorija – nė karto nebuvo jausmo „nu kiek gi galima“. Perklausiau visą knygą su įtampa, sunkiai pergyvendamas tarpus tarp tinkamų klausymui momentų.

Rekomenduoju visiems Australijos ir kokybiškų meilės romanų mylėtojams.

Knyga: Jacob Lund Fisker – Early Retirement Extreme: A Philosophical and Practical Guide to Financial Independence | Darau, blė12. Jacob Lund Fisker – Early Retirement Extreme: A Philosophical and Practical Guide to Financial Independence

⋆⋆⋆⋆

Norėjosi kažkokio smegenų reseto, susijusio su asmeniniais finansais, iš jų išplaukiančia laisve ir panašiai. Kaip galbūt pastebėjote, yra mano bloge tagas „Taupymas“ ir turėjau aš ten ką pasakyt.

Ši Fiskerio knyga yra jo tinklaraščio koncentratas vienoje vietoje ir, be abejo, pasyvių pajamų šaltinis pačiam autoriui. Autoriaus teigimu, vos penkerius metus pakaupę kapitalo galite tapti nepriklausomi finansiškai visam gyvenimui. Na na 🙂 Skamba šiek tiek ezoteriškai.

Bet tai įmanoma. Tik tiek, kad labai jau susispaudus. Fiskeris yra nuėjęs į visišką ekstremalumą ir jo pavyzdžiu pasekti reikia būti taip pat nuprotėjusiu. Na, ir nors jis teigia, kad net ir turėdamas vaikų daug daugiau neišleistų – manau, kad jis neteisus. Ir, būdamas kai kuriais požiūriais senamadiškas, jaučiu nepasitikėjimą poroms, kurie apsisprendžia neturėt vaikų iš viso.

Įdomu knygą paskaityti. Fiskeriu galima pasitikėti, jis yra ypatingai protingas bičas ir daug ką pasiekęs, įskaitant mokslinius laipsnius. Knygoje yra daug sistemų teorijos pritaikymų, o kadangi pats esu tai mokęsis – matau, ans nemeluoja. Tas pats ir su ekonomikos pagrindais, kuriuos daug kam reikėtų žinoti – bet va, nei tėvai, nei mokykla nemoko.

Tad nors aš tikrai negalvoju, kad asketiškas gyvenimo būdas yra siekiamybė, bet kai kurie dalykai – tikrai taip. Vartotojiškumo mažinimas, įvairių įgūdžių tobulinimas, universalios asmenybės vystymasis ir matematika – visa tai galima suvesti į gerą savo gyvenimo tikslų sistemą.

Iš Fiskerio galima pasimokyti ir dar poros svarbių dalykų: nestandartinio mąstymo ir nuolatinių alternatyvos paieškų. Jis nepateikia daug pavyzdžių, tačiau pateiktieji yra gan iškalbingi. Juokinga, kad aš pats tiek iš taupumo, tiek dėl sveikatos pradėjau skustis dviašmeniu skustuvu – tas pats pavyzdys, kaipo alternatyva, yra pateikta Fiskerio knygoje. Smagu rasti kažką apie save 😀

Rekomenduoju be išimties visiems, kam rūpi pinigai.

Knyga: Justinas Žilinskas – KGB vaikai | Darau, blė13. Justinas Žilinskas – KGB vaikai

⋆⋆⋆⋆

Klausaknygė numeris du.

Nežinau, ko tikėjausi, prieš imdamasis šios knygos, bet tik ne to, kad ji bus fantastinė. Gal reikėjo atidžiau anotaciją paskaityt, ką žinau.

Nors autorius labai bandė atkurti devyniasdešimtųjų atmosferą, kai kurie išsireiškimai man kiek kliuvo. Gal Vilniuj buvo biškį kitų navarotų, nei Kaune? O gal aš dar per mažas buvau? Na, tiek to, ne esmė tai.

Apskritai knyga patiko, bet buvo ir keistų momentų, kai galvojau, kad gal neverta tempt iki galo. Kai jau atrodo, kad gal užteks jau tuos pagrindinius veikėjus visaip vartyt ir kočiot – nu ne, dar neužteks, reikia dar kokią zlastį jiems pakišt. Tai taip ir pakišinėja iki pat pabaigos.

Dėl pabaigos tai nieko nesakysiu, patys paskaitykit.

Knyga: Gražina Sviderskytė – Uragano kapitonas | Darau, blė14. Gražina Sviderskytė – Uragano kapitonas

⋆⋆⋆

Turiu priežasčių jausti silpnybę aviacijai ir jos istorijai, tad mielai ėmiausi ir šios knygos. Apie Romualdą Marcinkų jau buvau girdėjęs nemažai, bet buvo daug padrikų gabalų – o šitoje knygoje viskas surankiota į krūvą bei dar gerai papildyta.

Man iš esmės pritrūko gyvesnio pasakojimo. Marcinkus – asmenybė labai įdomi. Tačiau pasakojimas surankiotas iš atskirų gabalų ir jie sujungti prastai. Man pritrūko ir nuoseklumo, ir autorės rašyto teksto gyvumo, ir elementaraus įdomumo. Aišku, jei norisi sužinoti daugiau apie Marcinkų – išsirankiosi, kas reikia ir tiek.

Tad nors knygos skaitymas vietomis nedžiugino, visgi sužinojau daug įdomybių ir tai labai nudžiugino. Gerą valstybėlę turėjo tarpukariu mūsų proseneliai, oi gerą. Gaila, kad iš jos liko tik prisiminimai.

Rekomenduoju visiems aviacijos Lietuvoje mylėtojams, net jei knyga ir sausoka.

Knyga: Umberto Eco – Fuko švytuoklė | Darau, blė15. Umberto Eco – Fuko švytuoklė

⋆⋆⋆⋆⋆

Jau visai pripratau knygas klausyti, trečias numeris.

Apie „Fuko švytuoklę“ galiu pasakyti daug gerų žodžių.

Ši knyga yra suvelta iš sąmokslo teorijų apie samokslo teorijas ir jų sekėjus bei kūrėjus, kurie galų gale taip susivelia, kad nebeaišku, kur teorija, kur konspiracija ir kas iš viso yra kas ir kieno priežastis.

Cituojant Vikipediją, anot „Prisukamo apelsino“ autoriaus Anthony Burghess’o, šioje knygoje yra tiek įvairių nuorodų bei užuominų į Kabalą, alchemiją ir sąmokslo teorijas, kad joms visoms surašyti reikėtų atskiro indekso.

Neįsivaizduoju, kaip Eco tai padarė, kiek iš tų nuorodų yra tikros, o kiek – jo fantazija. Bet kokiu atveju, darbo ir meilės įdėtas milžiniškas kiekis. Kažkas nepaprasto.

Dar mums, lietuviams, su knygos vertimu dingsta kai kurie smagumai. Pagrindinis iš jų – veikėjų vardai. Keli man iš jų užkliuvo gan greitai, ėjau paskaitinėt, su kuo jie gali asocijuotis. Pasirodė, kad asocijuojasi ne šiaip sau – tai dar vienas Eco semiotikos perliukų.

Žodžiu, nereali knyga. Visiškai nurovė stogą. Prisiklykiau iki ašarų vietomis.

Negalima, blė, šitos knygos klausytis vairuojant – nesaugu!

Rekomenduoju visiems protingiems žmonėms, kurie netingėtų pasigilinti, pernarstyti šią knygą. Už kantrybę grąža didžiulė.

Knyga: Valdis Rūmnieks – Kuršių vikingai | Darau, blė16. Valdis Rūmnieks – Kuršių vikingai

⋆⋆⋆⋆⋆

Kažkuo užkabino šios knygos anotacija. O perklausęs – nenusivyliau.

Veiksmas vyksta IX a., kuršių kaime ir kiek aplink. Veiksmas sukasi apie bandymą kuršiams išsikovoti gabalą Baltijos jūros, susikurti saugų gyvenimą, įtvirtinti savo galią ir parodyti ją kitoms gentims, įskaitant ir didžiausią priešą – švedus. Bet švedai nedurni ir iš to išplaukia romano kulminacija.

Ką galiu pasakyti – puikus trileris apie kuršius. Man patiko. Taip pat, jei norite savo vaikui išrinkti padorų pagonišką vardą – knygoje rasite daug medžiagos pamąstymui 🙂

Nežinau, kiek šis romanas istoriškai tikslus, ypač, kas susiję su to meto baltų genčių buitimi, papročiais ir religija. Kažkam iš skaitytojų užkliuvo, kad knygoj buvo Kalėdos:

Tomēr, kamēr romāns ir pārbāzts ar vecvārdiem tā, ka birst pāri malām, tiktāl, ka tie vārdi sāk kaitināt, 9. gadsimta Kuršu vikingi svin Ziemassvētkus.

Man šiaip irgi užkliuvo. Ir kai kurie vardai užkliuvo. Na, bet knyga nėra pagrįsta tikrais įvykiais ar panašiai, buvo tiesiog smagu.

Rekomenduoju trilerių mėgėjams ir baltų genčių gerbėjams.

Tuomkart tiek, laukite trečiosios krūvos.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.