Knygų krūvelė 2019, I dalis

Posted: 2020-01-12 in Pezalai
Žymos:,

Per praėjusius 2019-uosius suvartojau 28 knygas. Negaliu sakyti „perskaičiau“, nes dalį iš jų perklausiau. Apskritai, tai buvo mano pirmieji metai, kai rimtai ėmiausi klausaknygių, nes tam susidarė palankios sąlygos.

Aš pats neskaitau kitų žmonių rašytų knygų apžvalgų. Nebent užmetu akį į kelis pirmus atsiliepimus gudrydsuose. Bet aš mėgstu apžvalgas rašyti 😀 Tai gal kam nors bus įdomu perskaityti. Kadangi ataskaita už visus metus, tai apžvalgėlės bus trumpos ir (tikiuosi) nevarginančios.

Kad nebūtų viskas vienoj krūvoj, išskaidysiu šitas apžvalgas į keturias dalis. Šiandienai – pirmoji porcija, visos skaitytos knygos.

Knyga: Margaret Mitchell – Gone with the Wind | Darau, blė1. Margaret Mitchell – Gone with the Wind

⋆⋆⋆⋆⋆

Šita pirmoji išskirtinė, nes jai skyriau atskirą įrašą, tad nesiplėsiu. Tiesiog sakau, kad visiems be išimties rekomenduoju, manau, kad viena iš geriausių parašytų knygų žmonijos istorijoje.

Knyga: Andrzej Sapkowski – Paniekos metas | Darau, blė2. Andrzej Sapkowski – Paniekos metas

⋆⋆⋆

Nusprendžiau per 2019-uosius pabaigti pagaliau Raganiaus sagą, ypač, kad pakvipo amerikonų serialu. O po „Vėjų“ norėjosi ko nors lengvo ir neįpareigojančio.

Nebuvo ypač džiuginanti knyga. Gal man fentezi stilius neypač, gal dar kažkas. Burtininkai kažką rezga, Raganius, kaip visada, lengvai dolbanūtas, Ciri šiaip durnelė… nu žodžiu. Gal tiek, kad visokios tarprasinės pjautynės gražiai į legendą susivedė.

Nudžiugino tik pati knygos pabaiga, kur Geraltas užgyveno naujų ir keistų bičiulių bei buvo įšventintas 😀 Šiek tiek prasiplėtė fantazijos pasaulis, tuo labai užkabino.

Knyga: Andrzej Sapkowski – Krikštas ugnimi | Darau, blė3. Andrzej Sapkowski – Krikštas ugnimi

⋆⋆⋆

Iš inercijos ėmiausi ir dar vienos knygos. Prieš tai buvusios pabaiga kažkaip užkabino ir nusprendžiau varyt toliau.

Nu ką, knygelė su lytiniais (ne, ne lyriniais) nukrypimais pasitaikė. Smagi Geralto šutvė. Bet pats Geraltas… nu lopas, ką aš galiu pasakyt. Kol jam kas nors daeina… Aš suprantu, kad toks sudėtingas personažas jis turi būti, giluminis. Bet visgi kartais, atrodo, autorius persistengė su jo užsispyrimu ir išoriniu bukumu.

Ciri vaidmuo man šioj knygoj patiko. Tiksliau, jos, kaipo asmenybės, evoliucija. Bet iš knygos didelio džiugesio nebuvo, toks gan vidutinis.

Knyga: Pete Pfitzinger, Phillip Latter – Faster Road Racing: 5K to Half Marathon | Darau, blė4. Pete Pfitzinger, Phillip Latter – Faster Road Racing: 5K to Half Marathon

⋆⋆⋆⋆⋆

Kadangi atsiverčiau (vėl) į bėgimą, bet šįkart kiek rimčiau, tai pradėjau skaityti ir atitinkamą literatūrą. Ši knyga man patiko. Ji skirta profesionalams, tačiau ir mėgėjai risnotojai gali iš jos pasisemti nemažai idėjų bei rasti specifinių žinių. Knygos planais nesinaudoju, bet iš jų pasiėmiau sau tai, kas pasirodė įdomu. Taip pat kai kurios žinios iš jos padėjo šiek tiek pagerinti savo progresą ir padėti nusiteikti naujiems asmeniniams rekordams.

Taigi kam įdomus bėgimo sportas ir kas nori iš savo bėgiojimo išgauti kažką daugiau, nei tiesiog malimą kojomis – puiki knyga.

Knyga: Katherine Boo – Amžiams atskirti nuo grožio | Darau, blė5. Katherine Boo – Amžiams atskirti nuo grožio

⋆⋆

Knyga apie Mumbajaus lūšnynus ir jų gyventojus. Šiek tiek patraukė ant dokumentikos.

Knygos stilius man nelabai patiko. Gan padrikas. Ypač nepatiko pradžia, kuri užvesta taip, lyg būtų pradedamas kažkoks intensyvus trileris. O paskui iš to trilerio nieko nelieka, tik šnipštas.

Kitas dalykas – dar vienas argumentas, dėl ko aš nenoriu keliauti į Indiją ir ten turistauti. Ubagai ir šiukšlynai, kurių labai daug ir tanku. Jei jau keliaut, tai ten, kur yra kažkuo geriau, nei tėvynėj. Pažiūrėt, pasigrožėt. Kadangi esu buvęs Džakartoj ir Nairobyje bei matęs tenykščių ubagynų, galiu pasakyt – nėra ten ko važiuot. Na, man ten nėra ko 🙂 YMMV.

Taip pat aš suprantu, kad šiukšlyne gimę žmonės yra dėl to paties fakto kaip ir nekalti. Bet tuo pačiu aš nejaučiu jiems jokio gailesčio ir nejaučiu jokio noro juos gelbėt. Tegu gelbėjasi patys. Arba tegu juos gelbėja jų vyriausybė. Nors kam juos gelbėti, jei dalį galima pigiai išnaudoti?

Ši knyga taip pat parodo, kiek svarbu yra išsilavinimas. Nes išsilavinęs vaikėzas iš šiukšlyno visgi turi galimybę prasimušti – nėra taip visiškai beviltiška su Indijos kastom. Dar blogai, dar daug ubagų, bet vilčių šiek tiek yra. Nu tai tegu su tuo ir tvarkosi. Man px, neįdomu.

Knyga: Ross Campbell – Kaip mylėti savo paauglį | Darau, blė6. Ross Campbell – Kaip mylėti savo paauglį

⋆⋆⋆

Su sąlyga, kad namuose atsirado pradedančioji paauglė ir pradėjo kelti mums jau pamirštas paauglystės bėdas, ėmiausi specializuotos literatūros.

Knyga nėra stebuklinga. Blogiausia, kad ji yra užteršta beverčiais religiniais pezalais – kartais tokiais ilgais intarpais, kad jie perauga į skyrius. Sorry, bet PhD rašomoj edukacinėj literatūroj religinių teršalų negaliu pakęst.

Visgi perleidus per filtrą iš knygos galima sužinoti daug naudingos informacijos, elgesio šablonų, galimų sprendimų kai kurioms situacijoms, priminimų, kas šeimoj yra kas ir taip toliau.

Taigi naudinga knyga informacijos požiūriu, bet pernelyg pripainiota religijos, kas labai gadina bendrą įspūdį. Man labiau patinka knygos, kuriose nereikia pelų nuo grūdų pačiam atrinkinėt – aš juk dėl to ir noriu imti ir skaityti specializuotą literatūrą. Deja, šita knyga ne tokia. Yra gerų dalykų, bet yra daug teršalų ir nesu tikras, kiek esu pasiryžęs ją rekomenduoti.

Knyga: Gintarė Jankauskienė – Panikos priepuoliai | Darau, blė7. Gintarė Jankauskienė – Panikos priepuoliai: Išsivaduok iš nerimo ir baimių

⋆⋆

Psichikos negalios, ypač, kurios gali būti koreguojamos (nebūtinai pagydomos), mane domina.

Pati knygos mintis yra gera. Deja, įgyvendinimas prastas, o paskutinė dalis yra visiškas šlamštas ir pseudomokslinis postringavimas – to nesitikėjau.

Šitą knygą aš traktuočiau, kaip pažintinę plačiajai visuomenei, sveikajai jos daliai, kad sužinotų, kas per daiktas tie panikos priepuoliai ir truputį atsikratytų su psichikos negaliomis susijusių stigmų. Tačiau tiems, kurie turi nerimo, panikos, bipolinio, depresijos bei panašių sutrikimų – nerekomenduočiau visiškai. Jokios savipagalbos ir naudos iš jos nebus.

Didžiausias knygos minusas, kad joje propaguojamas „išgijimas“ išimtinai be jokių medikamentinių priemonių. Sudaromas įspūdis, kad nuo psichikos sutrikimų galima galutinai ir visam gyvenimui pagyti – deja, taip nėra. Yra tokių sutrikimų, kurie sąlygojami hormonų ir neuroreceptorių sutrikimų, kartais įgimtų, kartais sukeliamų autoimuninių ligų. Kitaip sakant, visiškai ignoruojami tie sutrikimai, kurie nėra pagydomi, tačiau gali būti koreguojami medikamentais ir žmogus gali būti sugrąžintas pilnaverčiam funkcionavimui tik nuolatiniu vaistų vartojimu.

Yra gerų gyvų pavyzdžių, bet mažai. Per daug pseudomokslinių paistalų.

Dar juokinga tai, kad autorė nėra specialistė ir vietomis tiesiog painioja terminus ir sąvokas.

Akupunktūra? Kvėpavimas į maišelį? Come on…

Nerekomenduoju, nes gali būti smarkiai klaidinanti knyga.

Knyga: Vaida Kurpienė – Liekna visam gyvenimui | Darau, blė8. Vaida Kurpienė – Liekna visam gyvenimui

⋆⋆⋆⋆⋆

O štai čia – tikras lietuviškos šviečiamosios literatūros šedevras! Puikus gidas, kaip gyventi ir valgyti sveikiau.

Šia moterimi galima pasitikėti dėl keleto dalykų:

  • Rezultatų pasiekė pati, savo pavyzdžiu
  • Grindžia savo gyvenseną moksliniais tyrimais, abejotinus – kvescionuoja
  • Nežada stebuklų
  • Gyvenimo būdo pokyčius siūlo įvesti etapais, mažais žingsneliais, nekeliant sau bereikalingo streso
  • Patarimai gyvenimiški, paprasti ir lengvai įgyvendinami – jei tik yra noro ir valios
  • Nėra bukų planų – tik gairės

Kodėl aš skaičiau šitą knygą? Ogi todėl, kad savo gyvenseną stengiuosi prisižiūrėti ir noriu būti sveikas. Na, bent jau negadinti sau sveikatos papildomai. Svorį numečiau savo paties iniciatyva ir be šitos knygos jau seniai, bet tobulinti savo gyvenseną ir mitybą galima visada.

Man buvo didelis atradimas mirkytos ir dažnai net neužvirintos kruopos. Žinojau apie tai, bet nebuvau įvedęs į savo nuolatinį mitybos režimą – su Kurpienės knyga tai padariau. Patiko. Puikiai dera prie sporto.

Labai patiko, kad knygoje nėra jokių konkrečių mitybos „planų“ – yra tik gairės, pagal kurias galima susidaryti savo planą, taktiką ar net viso gyvenimo strategiją. Planus paprasta ir pelninga pardavinėti – dėl to jų yra tiek daug. O ši knyga – ne tokia. Ją galima traktuoti, kaip vadovėlį, kaip adaptyvų gidą ar pagalbininką.

Žodžiu, patiko, rekomenduoju, net jei jums su svoriu viskas gerai. Šios knygos pavadinimas netgi nėra tikslus, jis yra kaip klikbeitinė antraštė – bet taip ją paprasčiau parduoti. Aš ją pavadinčiau „Sveikesnės gyvensenos pagalbininku“.

Komentarai
  1. Vaidotas K parašė:

    Čia tos palankios sąlygos, – bėgimas? Aš bėgant tai visokiausius podcastus klausau, knygų nebandžiau

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.