Ne kažką parašau, nelabai yra ką. Dauguma projektų stovi. Tiesa, buvo labai aktyvūs trys projektai nuo pavasario: namo pakalimai, tvora ir aro šiukšlyno pavertimas pievele. Bet kažkaip ne iš tų, kuriuos aprašinėti norėtųsi. Užtai va vienas nutikimas apie telefono bateriją vertas elektrinės mano plunksnos.
Praėjo tie laikai, kai baterijos pakeitimui užtekdavo nuimti galinį dangtelį ir kitą bateriją įsidėti. Gi kai kurie net turėdavo po atsarginę bateriją ir specialų doką jai krauti. Na, tiesa, galinį dangtelį ir šiais laikais nuimti reikia, tik jis paprastai būna užklijuotas – non-user-replacable.
O mano jau kiek pagyvenęs Huawei Mate 10 Pro vieną dieną man pasirodė koks tai įtartinas. Nu ne taip dėkliukyje guli. Išėmiau, o jo dangtelio vienas kraščiukas atšokęs. Paspaudžiau, lyg ir prilipo atgal. Vėliau vėl atšoko. Parodžiau vienam pažįstamam ūkininkui, kuris visokiais remontais užsiima, sakau, gal kokių klijų parekomenduosi? Tas žvengia iš manęs – tavo baterija išsipūtė turbūt. Pasižiūrim atidžiau – tiksliai.
Nors ir daug žinau apie ličio jonų baterijas, bet užsiroviau pats ir net į galvą neatėjo toks paprastas paaiškinimas, ko gi tas dangtelis atšoko…
Pirmu reikalu susiradau seną nexusą ir pasidariau atsarginį telefoną. Dėl visa ko, jei šitas sprogtų. Teoriškai telefono su pasipūtusia baterija naudoti iš viso nederėtų, bet aš labai tingėjau kraustytis. Tai kroviau jį lėtu krovimu prislėgtoje dėžutėje.
Užsisakiau atsarginę bateriją, o ji atkeliavo aplamdyta:
Nedidelis pažeidimas, bet vis tiek – nedėsi tokios į telefoną, gali būt blogiau už pasipūtusiąją. Užsisakiau kitą, šitą išsiunčiau atgal ir pareikalavau pinigų.
Kita atkeliavo sėkmingai, visa graži:
Pasvėriau dėl visa ko:
Bus galima palyginti su išimtąja. Ličio jonų baterijų talpą dažnai nusako svoris. Seniau ir 18650 celių talpą buvo galima pagal svorį maždaug įtarti, kol kinai nepradėjo veržlių įdėt į vidurius 😀
Ką gi. Užsikūriau beveik nenaudojamą karšto oro litavimo stotelę:
Nenaudoju beveik. Jei kas norėtumėt, kreipkitės, kokie €50 ir jūsų.
Susidėliojau plastmasinius įrankius dangtelio atplėšimui:
Pradėjau šildyti dangtelį perimetru, maždaug 100 °C oro srove. Tada atsargiai atlupau ir atvėriau:
Dar reikėjo viršuje motininės plokštės apsaugą nuimti išsukant krūvelę varžtukų:
Baterija pasirodė irgi priklijuota, kad ją kur. Neužteko mano plastmasinių įrankių. Ėjau žmonos metalinių tortinių įrankių skolytis:
Prasidėjo atsargus baterijos krapštymas lauk:
Išlupau, pasvėriau, beveik tas pats:
Šioje vietoje atsidusau ir sukilo viltis, kad naujoji baterija bus panašaus talpumo, kaip ir senoji.
Bateriją prijungiau, telefono dar nesurinkau, tik prijungiau ją ir pabandžiau įjungti. Viskas tvarkoj!
Telefoną išjungiau, sudėjau visas trūkstamas dalis, susukau varžtelius. Kraščiuką vėl pakaitinau, po to gerai prispaudžiau – laikosi. Darbas baigtas:
Po kelių dienų naudojimo galiu pasidžiaugti, kad naujoji baterija veikia geriau, nei senoji. Senoji šiemet jau buvo pradėjusi rodyti pirmuosius kaprizus ir greičiau išsikrauti. Ne be reikalo, pasirodo, degradavo. Bet, nuoširdžiai, aš jos visai ir netausojau. Telefonas dažnai buvo kraunamas Supercharge režimu, kabodavo ant laido per naktį, kabodavo ant laido mašinoj, kaisdavo saulėj ir panašiai. Taip kad nėra ko labai ir skųstis. Išsipūs ir antroji (ar smarkiai degraduos) – pasikeisiu vėl. Aišku, jei dar tą telefoną turėsiu.
Kabojimas ant laido seniai nebėra problema. Nekrauna jos kai pilna. Mano turėtas Sony Xperia Z5 prijungus nesikraudavo net prie 95%.
Taip, čia tokia teorija yra. O kaip gerai ji įgyvendinta – nieks nežino 🙂 Iš kitos pusės, baterijos ir yra baterijos – disposables.
95% – jau blogai. Reikėtų tiek kokiais 80% nustoti krauti. O jei visai tiksliai – ties 3.92 V. Kitaip ji žudosi labai efektyviai.
Beje, kiti du Li-Ion akumuliatoriaus žudymo būdai – pilnas iškrovimas ir šiluma. 40C jau nėra gerai.
Nežudant, ji telefoną pragyvena, vis dar turėdama virš 80% talpos. Deja, Androidas neleidžia jos valdyti kaip paprastam Linuxe, tai tenka visokiais hakais naudotis.
Šiuolaikinėj vartotojiškoj visuomenėj tausoti tokį niekingą dalyką, kaip baterija, yra visiškas anachronizmas 😀