Magnetukų siena

Posted: 2019-05-20 in Darbeliai
Žymos:,

Sveiki, mielieji manęs skaitytojai. Šiandien man reikia jūsų patarimo, bo viena galva yra durna, o kelios veda į išmintį.

Mano žmona kolekcionuoja magnetukus. Daug jų. Aišku, į didelius rekordus netaiko, bet turi tikrai virš 400 vnt. (arba virš 16 kg paskutiniais duomenais). Magnetukus kaupiam iš kelionių, taip pat draugai ir kiti prijaučiantys parūpina. Magnetukams yra skirtas ir Facebook puslapis, nors kol siena nepagaminta, jo aktyvumas kiek ribotas.

Bute magnetukai kabojo ant trijų magnetinių lentų, bet jos buvo gan prastos, labai plono plieno ir neypač gerai tie magnetukai laikėsi. O ir plotas buvo mažas.

Troboj tuo tarpu suplanavom jiems rimtesnę vietą:

Siena magnetukams | Darau, blė

Išmatavimai truputį durni, bet kokius tinkės paliko, tokie ir yra: 244 x 197 cm maždaug.

Tad noriu iš savo skaitytojų patarimo, kaip čia geriau prasisukti. Mūsų koncepcinė mintis – nerūdijančio matinio plieno lakštai. Aš žiūrėjau į maždaug tokius: https://www.lankava.lt/skardos-ir-plieniniai-lakstai/nerudijancio-plieno-lakstas-1000x2000x1-mm–36033.html

Nežinau vieno: ar geriau lakštus iki 197 cm karpyt ar bandyt tinką gražiai iki 2 m nugremžt. Pats linkstu link karpymo, nes tinką nukramtinėt tai nu nafig. Taip pat aš pats imčiau du 1 m pločio lakštus ir dėčiau juos į kraštus, o per vidurį 44 cm siauresnį – kad proporcingai būtų. Varžtus sukčiau tik ties kraštais, įgilinčiau galvutėms skylutes. Klausimai tai tokie:

 • Kaip dažnai varžtus dėti? Kas 20 cm? Kas 30?
 • Kokio storio lakštą imti? Gal 1 mm užtektų, čia jau juk normaliai „mėsos“ magnetukams.
 • Gal reikia papildomos eilės (ar dviejų) varžtų, nes juk plienas nuo šilumos pokyčių tamposi?
 • Tarpus tarp lakštų palikti dėl to paties tampymosi?
 • Kaip geriausiai nuo blokelių užterliotus tinko likučius nuvalyti ir apskritai paviršių kažkiek sulyginti?

Lauksiu pasiūlymų ir idėjų, nes projektas jau ilgai užmarinuotas, turi jis įvykti.

Komentarai
 1. giedriuszzz parašė:

  Pirma pasitikrink, ar prie to tipo plieno lips magnetas.

  • mindogas parašė:

   Mano pirma mintis irgi tokia dėl magneto lipimo. Esu matęs nerūdijančio plieno vamzdžių kurie magnetą traukė nelabai nenoriai. Priklauso nuo kokios sudėties tas geležies gabalas yra.

 2. Saulius parašė:

  Negi toj vietoj tokie dideli šilumos pokyčiai, kad plienas žiauriai tampytųsi? Vandens maišytuvuose temp. pokyčiai dar agresyvesni būna, bet maišytuvai juk niekur nepabėgo. Čia pamąstymas dėl tarpelių.

 3. Miegapele parašė:

  Siaip jau magnetas neturi traukti nerudijancio plieno tik zemos kokybes nerudijantis plienas kazkiek (labai silpnai ) traukiamas magneto (todel kai kurie nerudijantys puodai kazkiek syla ant indukcines virkles). Taip pat nerudijantis plienas braizosi padoriai nes ir principo jis tasus ir mikstas. As geriau rinkciausi kokiu miltelinu budu dazyta metalo laksta ir tai reketu paziureti kuri labiau magnetinis. Arba paprasto plieno laksta nudazyta skaidriu keramikiniu (naudojamas motociklam ziauria atsparus braizymuisi bet sunkiai poliruojasi) laku lakuota ir poliruota pas automobilistus (jei norima blizgaus pavirsiaus). Jei deti tik lakstus geriau krastus uzlenkti ant stakliu arba visu pltu priklijuoti prie kokios faneros lapo kad nesikraipinetu.

 4. Human parašė:

  Aš tai sukčiau prie sienos 244 x 197 medžio plokštę (storis kaip tinko + 0.5-1cm).
  Tada ant jos klijuočiau elastingais klijais (pvz., kai kur būna skirti veidrodžiams) metalo plokštes, didesnio ploto už medžio plokštę, kad būtų 3-5 cm išsikišę į visas puses.
  Ir ant metalo plokščių, iš vidinės pusės (tarp plokštės ir tinkuotos sienos) lipinčiau led juostas.
  Ant metalo klijuočiau lipnią plėvelę (dėl spalvos, dėl apsaugos nuo braižymosi, dėl vientisumo – paslėptų sūdurimus).
  Dėl saugumo metalo kampus reiktų užapvalinti, o geriausia jei įmanoma – visuose kraštuose padaryti keletos mm užlenkimą.

 5. Ieva parašė:

  Mano magnetukai irgi keliaus ant sienos, kuri gruntuota metalizuotu gruntu ir uždažyta dažais ant viršaus. Meistrai sakė laikysis 🙂

 6. Kęstutis parašė:

  Plieninė tokio dydžio detalė net ir iš 3mm klaipysis, sukant prie sienos kopijuos nelygumus. Kaip siūlė Human, reikia dėti pagrindą. OSB arba fanierą. Tada pakaks plonos skardos.
  Skarda paprastai tiekiama tokių išmatavimų: 2x1m, 2,5×1,25m, 3×1,5m, 4x2m. Bet ploną skardą – 1 mm, 2 mm – gali būti sunku rasti 4x2m.

  Net su pagrindu prisukti tokio storio skardą gražiai yra iššūkis. Jeigu įleisti varžtų galvas, kad būtų lygu, tai paprastai darant įleidimus skarda deformuojasi, toje vietoje susidaro kalnas, skarda nebenori lygiai glaustis prie pagrindo. Galima įgilinimus daryti padėjus ant faneros, tada lengviau. Kitas dalykas yra įgilinimo gylis. Neįgudusia ranka sunku padaryti įgilinimus vienodo gylio. Vienas varžtas labiau įlindęs, kitas mažiau. Tokio plonumo skardoje yra nedaug vietos klaidai. Nedaspaudei – varžtai išlindę virš paviršiaus. Perspaudei – varžtas kiaurai lenda. Plius nerūdijančiame pliene įrankiai greitai atšimpa. Įrankis atšipo – daugiau spaudi. Daugiau spaudi – didesnės klaidos. Su grąžtu to padaryti faktiškai neįmanoma. Įprastiniai plienui skirti grąžtai turi dvi plunksnas, todėl darant įgilinimą gražtas ima šokinėti, kūgis detalėje ima darytis šešiakampis, trikampis ar keturkampis, priklausomai nuo situacijos. Grąžtai užgaląsti būna 120 laipsnių, įleidžiamų varžtų galvos – 90 laipsnių. Reikia specialaus įrankio, paprastai būna trimis plunksnomis. Nerūdijančiam plienui jie kainuoja neprotingus pinigus. Paėmus įprastam plienui skirtą, atšimpa po keletos skylių. Riekia purkšti viską pjovimo alyva. Visur drimba karštos, aštrios, alyva aplipusios metalo drožlės.

  Tikriausiai geriau būtų klijuoti. Skardą ant pagrindo. Jeigu fanierą prie sienos sukti varžtais, tada klijuoti skardą, nelieka kaip nuimti fanierą. Pirma reiktų nulupti skardą. Tokio storio skarda gražiai nenusilupa. Tai reiškia sugadinimą. Na, nebent klijai gerai parinkti ir laikyt laiko, bet prireikus nulupti – paleidžia. Gal geriau būtų klijuoti ir fanierą prie sienos, ir skardą prie fanieros. Tada galima nulupinėti fanierą nuo sienos. Mažesnė rizika sugadinti skardą.

  Galima skardos ir fanieros sumuštinį pakabinti ant sienos keliuose taškuose, kaip paveikslą. Bet reikia turėti omeny svorį. 1 mm skardos lapo kvadratinis metras sveria apie 8kg. Taigi, iš susidarančių 5 kvadratų gaunasi 40kg. Jeigu storiau, tai sunkiau, atitinkamai. Plius faniera. 12mm kvadratinis metras svers apie 8,5kg. 5 kvadratai – 42,5kg. Tai bendrai virš 80 kg.

  Kokį plieną imti, reikia spręsti pagal įgeidžius dekoratyvumui. Reikia, kad blizgėtų? Tada specifinės rūšies nerūdijantis, pvz AISI 430. Prie jo neblogai magnetas limpa ir jis pigesnis už tas austenitines maistines neržaveikas. Tiktai rasti kažkokiu labiau dekoratyviu paviršiumi gali kartais būti problemų. Kažkada vienas klientas laukė poliruoto lakšto 4 savaites.
  Galima dažyti? Tada imti juodo plieno lakštą. Galima būtų pritaikyti spalvą pagal sieną arba atvirkščiai, kad kontrastuotų. Gėris tas, kad galima perdažyti – susidėvėjus arba esant norui keisti spalvą. Nerūdijantį irgi galima dažyti, aišku. Bet tokiu atveju nelogiška mokėti brangiau už skardą.

  Ką daryti su kraštais, irgi reikia spręsti pagal tos vietos dekoratyvumo viziją. Jeigu reikia, kad daiktas būtų lygiai su siena, tada skardos kraštui nuvalyti užvartas ir montuojant prispausti prie jau egzistuojančio tinko. Čia kaip Human siūlė. Bet ateityje, vykdant kažkokį remontą, apie tą vietą reiks daug tūpčioti. Apsiklijuoti dažant etc.
  Jeigu akių nerėžia, galima naudoti apvadą. Šis variantas geras tuom, kad nereikia cackinti nei tinko, nei skardos. Turiu omeny, jų susitikimo vietą. Apvadas viską paslepia. Yra šiais laikais visokių variantų, plastmasinių aliumininių medinių etc. Gali būti mažai iškilę, gali leisti suformuoti aukščių skirtumą tarp tinko ir skardos. Čia jau skonio reikalas. Ir šitas variantas geresnis remonto atveju. Reikia dažyti sieną arba skardą – nusuki apvadą, padarei, užsuki apvadą. Žinoma, apvadas gali būti montuojamas ne tik sukimu, gali būti įspraudžiami arba galų gale klijuojami.

  Po apvadu galima paslėpti ir fanieros prisukimą prie sienos. Na, fanierą sukti tiktai perimetru, arti prie krašto; tada klijuoti skardą, kuri būtų tiek mažesnė, kad neuždengtų varžtų galvučių. Tada sudūrimą paslėpti apvadu. Labai draugiškas pakeitimams/remontui variantas. Beje, skardos sudūrimus irgi galima slėpti po apvadu. Tada nebūtinas ištisas lapas.

  Kažkoks ilgas komentaras gavosi. Na, bet jeigu tai šeimininkui padės išsirinkti, tai gal verta buvo 🙂

  O gal nebūtinai plieninę skardą naudoti kaip magneto porą? Ieva minėjo, yra tam skirtų dažų. Esu matęs plėvelę klijuojamą, kuri turi magnetinių savybių. Na, pasaulis platus, variantų begalė. Rinktis šeimininkui.

  • Darau, Blė parašė:

   Dėkui už išsamų komentarą, tikrai ne per ilgas. Buvo jau pradėjus klostytis vizija imti tuos lakštus mažesnius ir klijuoti tiesiai prie tinko „skystomis vinimis“ ar panašiai. Nelygumai, aišku, bus, nesigaus tobulai lygus paviršius, bet to nelabai reikia. Tamstos mintis daryti išlindusią fanerą ir jos kampus prisukinėti man dabar pasirodė įdomi, pabandysiu toliau pavystyti.

   • Kęstutis parašė:

    Į sveikatą. Mintis klijuoti prie tinko visai nebloga, nes tinkas tikrai daug lygesnis už blokelius. Yra aišku ir trūkumų – skardos kraštus reikės gražiai pasiruošti, o prireikus kažką keisti ir lupant skardą, didelė tikimybė sugadinti ir skardą, ir tinką.
    Galima vietoj fanieros naudoti kokį nors dekoratyvesnį pagrindą, pvz klijuotą medį ar kažką pan. Tada nereiktų to pagrindo slėpti, jis dar būtų ir kaip interjero elementas. Bet čia jau skonio reikalas. Tai sėkmės idėjų paieškoje, lauksim rezultatų 🙂

 7. Aurelijus parašė:

  Užtikau tokį:
  http://stikleris.lt/stiklogaminiai/stikline-rasymo-lenta/
  Tikriausiai, brangus, ir tikriausiai, aš jau per vėlai su savo trigrašiu…

  • Darau, Blė parašė:

   Toli gražu ne per vėlu, šitam reikalui dar reikia susigulėti. Bet stiklas nelabai, nes visgi paskirtis ne ta. Papildomas sluoksnis tarp metalo ir magnetuko yra didelė kliūtis būtent mūsų atveju.

   • Aurelijus parašė:

    Taigi, jie reklamuoja (jei teisingai supratau), kad pats stiklas yra magnetinis. Reiktų juos pakalbinti…

   • Aurelijus parašė:

    Jei teisingai supratau, pats stiklas yra magnetinis.
    Reiktų pabendrauti su ta kontora.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.