Bugas recirkuliacijoj

Posted: 2019-03-17 in Darbeliai
Žymos:, , ,

Kad paleidus vandenį iš čiaupo jis būtų tuoj pat šiltas ar karštas, reikia recirkuliacinės linijos ir siurbliuko. Tai paprastas mechanizmas: karštas vanduo papildomu vamzdžiu tiesiog atvaromas iš boilerio. Iš to atsiranda šiek tiek nuostolių, tačiau komfortas naudotis yra didžiulis. Vietoj minutės-dviejų, kol sulauki karšto vandens, sugaišti 10 sekundžių.

Kol neturėjom recirkuliacijos siurbliuko, ryte atsikėlęs ir atėjęs į vonią paleisdavau karštą vandenį, tada eidavau prie unitazo. Tada dar kiek palaukdavau ir jau galėdavau praustis. Miegamųjų vonia yra tolimiausias vandentiekio taškas, tad karštas vanduo apsireikšdavo tikrai po ilgo laiko tarpo.

Aš jau rašiau, kaip tobulinau recirkuliaciją, kad ji būtų išmanesnė ir mažiau nuostolinga. Tačiau su ta sistema buvo atsiradęs keistas niuansas: jeigu kas nors sugalvodavo prisileisti vonią, po kurio laiko vanduo atšaldavo. Dar po kurio laiko vėl sušildavo. Kažkokia nesąmonė gaudavosi — išleidi daug vandens, bet tikrai ne tiek, kad boileris ištuštėtų, o vanduo atšąla. Kartais užtekdavo nusimazgoti duše, kad skutimuisi neliktų vandens ir vėl paleidus srovę reikėdavo laukti, kol iš naujo sušils.

Kiek pamąstęs ir peržiūrėjęs savo katilinės įrengimą šį „bugą“ atradau gan greitai. Supratau, kad kai vanduo ilgai leidžiamas, o siurbliukas stovi išsijungęs, recirkuliacinė linija iš lėto užsipildydavo šaltu vandeniu. Jei siurbliukas būdavo įjungtas, jis tą atbulinį tekėjimą kompensuodavo. Recirkuliacinės linijos schema štai tokia:

Recirkuliacinis siurbliukas be atbulinio vožtuvo | Darau, blė

Žmona užsiparino, sako, daryk ką nors, vakare naudotis nekomforts. Padariau. Patobulinau savo automatizaciją, kad tarp 20 ir 23 valandos siurbliukas visiškai neišsijungtų. Jo junginėjimasis per dieną pradėjo atrodyti šitaip:

Recirkuliacijos siurbliuko veikimas be atbulinio vožtuvo ir temperatūra | Darau, blė

Be abejo, siurbliukas neįsijungdavo būtinai 20 val., tačiau jei įsijungdavo tame apibrėžtame tarpe, tai jau nesustodavo. Matote ir temperatūrą, kaip ji šokinėja ir kaip siurbliukas kartais pradeda junginėtis tankiau — kai padidėja vandens sunaudojimas. Taip pat matyti vandens atvėsimas ir vakare prausimosi metu, kai siurbliukas visgi ne iki galo sugebėdavo kompensuoti vandens tekėjimą atgal.

Kadangi su santechnika man tamsus miškas, pradėjau galvoti, gal reikėtų prieš siurbliuką pastatyti kokį elektrinį vožtuvą, kad vamzdis būtų uždarytas, kai siurbliukas nedirba. Pasirodo, mano mintis buvo tikrai logiška, tik truputį overengineered.

Prireikė šiek tiek santechniko paslaugų. Tuo pačiu jam išsipasakojau apie savo bėdą. Jis atėjo, pažiūrėjo, sako, ech tas jaunimas… Mat mano pagrindinis santechnikas buvo vietoj savęs atsiuntęs pameistrį. Sako, aš jam sakiau: čia turi būti atbulinis vožtuvas, net schemą piešiau. Sakau, ane.

Tuo viskas ir baigėsi. Santechnikas įstatė prieš siurbliuką atbulinį vožtuvą, aš panaikinau automatizacijoje 20-23 valandų nuolatinio darbo intervalą ir viskas pradėjo veikti, kaip ir turėjo iš tikro. Schema pasikeitė tik tiek:

Recirkuliacinis siurbliukas su atbuliniu vožtuvu | Darau, blė

Ką gi, negali visko žinot 🙂 Tai jūs dabar žinokit, jei kam aktualu.

Siurbliuko veikimas pasidarė stabilesnis. Vanduo linijoj neatšąla jį išleidinėjant, temperatūra laikosi stabilesnė. Siurbliukas rečiau junginėjasi, o ir vakare nereikia palaikomojo režimo:

Recirkuliacijos siurbliuko veikimas su atbuliniu vožtuvu ir temperatūra | Darau, blė

Tai va, tokios tokelės, nepamirškit įsirengti atbulinių vožtuvų!

Schemoms paišyti radau visai gerą gūgldoką su P&ID simboliais. Nusikopijuoji į savo draivą ir naudojies, labai cool.

Komentarai
 1. eenamas parašė:

  Užkliuvo tamstos sakinys – “Vietoj minutės-dviejų, kol sulauki karšto vandens, sugaišti 10 sekundžių“. Pas mane nėra cirkuliacijos, ir man reikia laukti ~6 sekundes, kol pradės bėgti šiltas vanduo, su cirkuliacija šiltas vanduo turi pradėti bėgti tik atsukus šilto vandens ventilį.

 2. scaniagti parašė:

  Mano akimis – trūksta dar vieno atbulinio, kad cirkuliacinis siurbliukas negalėtų įpūsti į šalto vandens atėjimą. Kaimynas atsisuks laistymą, slėgis linijoje kris ir cirkuliacinis stums šiltą į šalto liniją.

  • Saulius parašė:

   O atbulinis neturėtų stovėt PO siurbliuko? Nes dabar šaltas vanduo spaudžia tiesiai į siurbliuką, dėlto jam reikia daugiau jėgos, atitinkamai didesnės energijos sąnaudos, nestabilesnis darbas ir pan. Aš pats dirbu gamykloj ir pas mus visur atbuliniai vožtuvai stovi PO siurblių.

 3. Kazys parašė:

  Šalto vandens į boilerį padavimo linijoje atbulinio vožtuvo neturi būti – užviręs boileris gali sprogti. Reikėtų pasirausti normatyviniuose dokumentuose, o “kulibinui“ santechnikui gali tekti ir džiūvėsiais pasirūpinti…

  • Romas parašė:

   Tam reikalui yra specialūs atbuliniai vožtuvai su avariniu slėgio nuleidumu ir jie privalomai statomi visiems elektriniams boileriams. O dėl atbulinių vožtuvų – jie daug kur reikalingi. Pvz jei statomas termonstatinis maišytuvas dušui, voniai ir pan. jam būtina ant biejų padavimo linijų statyti po vožtuvą. Kitaip kurnors kitur atsukus šaltą gali pradėti bėgti karštas ir atvirkščiai.

   • mechadrake parašė:

    Pas mano tėvą tep ir yra: bėga retkarčias karštas vanduo iš šalto. amazing kaip smagu apsidegint rankas. dar neiskarto atbėga ir toks nelikeka ir dažniausiia taip nebūna. Lyg atėjęs keitę santechnikas atbulinį nes sakė kad matyt įstrigo atviras, bet vistiek taspats. bet tėvo neapipliko tai px yra, netaiso… nežinau kokias ratais padaryta čia, tikrai virtuvė ir antro aukšto vonia su bugais o schemos neturiu….

 4. HDi parašė:

  O neturėtų siurbliuko on/off sutapti su recirkuliacinės linijos temperatūros pokyčiais? Ir tipo visą dieną tas siurbliukas varinėja nuo ryto iki vakaro?

  • Darau, Blė parašė:

   Turėtų pats siurbliukas tuo rūpintis, jo. Nes šiais laikais „bukų“ siurbliukų nebūna. Bet va gi na, jei pats jį junginėju, sutaupau apie 15€ vandens šildymui. Tai jį patį palikus zirzti nedžiugina.

   Tuo tarpu, mano paties davilis reaguoja su uždelsimu, nes jis yra ant vamzdžio. Plastikas visai pusė velnio izoliatorius, labai greitai neatšąla/neužkaista, kai jame vandens temperatūra kaitaliojasi, ypač, kai dar kailinukuose apvilktas.

   • HDi parašė:

    Na mano mintis gal labiau buvo ta, kad ar visada namie kažkas būna, kad reikia jam dirbti nuo ryto iki vakaro? Ar čia savaitgalis gal buvo?

    O dėl temperatūros atsilikimo, tai aš suprantu temperatūros vėlavimą, bet iš grafiko bent jau to, kur ryte prasideda, tai atrodo kad pirma temperatūra pakyla, o paskui siurbliukas suveikia tik, arba aš kažko nepagaunu 😀

    • Saulius parašė:

     O atbulinis neturėtų stovėt PO siurbliuko? Nes dabar šaltas vanduo spaudžia tiesiai į siurbliuką, dėlto jam reikia daugiau jėgos, atitinkamai didesnės energijos sąnaudos, nestabilesnis darbas ir pan. Aš pats dirbu gamykloj ir pas mus visur atbuliniai vožtuvai stovi PO siurblių.

  • Darau, Blė parašė:

   Jo, garbusai, nesupratote 🙂 Ten, kur temperatūra pakyla, tai ją siurbliukas ir pakelia. T.y. jis ryte įsijungia pagal mūsų gyvenimo ritmą ir atvaro karštą vandenį. Paskui per dieną palaiko temperatūrą besijunginėdamas. O vakare atitinkamai vėl pilnai išsijungia ir recirkuliacinis vamzdis povaliai atvėsta.

   Aš dirbu iš namų, tad man karšto vandens komfortas reikalingas. Puoduką išsiplaut kavai ir panašiai. Bandžiau simuliuot savo aktyvumą, t.y. kaip dažnai nuo kompo iki virtuvės einu. Tai jei pakylu nuo kompo ir suveikia judesio daviklis — kol nueinu iki kriauklės, vanduo nespėja pašilt. Na, čia kraštutinis atvejis, jeigu užsisėdžiu porą valandų, taip būna retai. Kitu atveju spėja suveikt. Bet dabar neturiu kaip patogiai pasidaryt signulkės nuskaitymą, taupau eurus ant išmaniojo namo modulio 🙂 Tada bus galima kiek labiau pagal _presence_ patiunint.

   • Tadas B. parašė:

    Aš irgi toli nuo santechnikos ir kažkodėl man pasirodė neteisingai nupiešta tavo schema, prie kokių vamzdžių prijungtas siublys, bet kadangi čia mačiau yra protingesnių už mane ir jie nepasisakė, tai nedrįstu ginčytis 🙂 Grįžęs namo pabandyusiu pažiūrėti, kur pas mane tie vožtuvai, jei suprasiu. Tačiau tamstai pritardamas galiu patvirtinti, kad pastovus siurblio veikimas vs “išmanus“ man taupo dabar apie 20e. Pirmas variantas “išmanumo“ buvo elementariai rozetė su savaitiniu laikrodžiu (taupymas apie 15e), kai įjunginėdavau daugmaž pagal savo gyvenimo ritmą, dabar kai viskas kabo ant išmanaus valdymo, tai ryte prasuku tada, kai prabudęs išjungiu signalizaciją – vadinasi keliuosi, vakare, jei grįžtam nebuvus nebepamenu kiek valandų na ir avtomatom 21:30, jei tik esam namie. Vidury dienos neprasukinėju, dujų prisuku karštam vandeniui 20-25kub

  • Darau, Blė parašė:

   Atkreipkite dar dėmesį į temperatūros ir on/off grafikus: jie nėra sulygiuoti pagal laiką. Temperatūros grafikas platesnis į kairę, todėl atrodo, kad temperatūra pati pakyla. Reikėtų ten sulygiuot įstrižom linijom, būtų tada aiškiau. Nes abiejų grafikų pradžia ir pabaiga 12 AM, tačiau pabaigos sutampa, o pradžios — ne. Čia bloga vizualizacija, bet ją tokią rodo, aš tik skrynšotus įdėjau.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.