Neoninis laikrodis: atomazga

Posted: 2019-01-26 in Darbeliai
Žymos:, ,

Na ką… nepraėjo nė šešeri metai, o savo niekaip neįveikiamą nixių laikrodžio projektą padariau. Dar ne viskas, dar dėžutę reikia pasidaryti, bet šiaip kaip ir gerai. Dėžutę tai norėčiau varinę pasidaryt. Gal kas žinot, kur vario lakštų pirkt būna?

Šiaip negaliu sakyti, kad šitas „projektas“ yra visai mano. Esmė tame, kad iki „savo“ aš niekaip nedasimušiau, net su Levo dovanotom universaliom plokštelėm.

Užtat aš nuolat AliExpress pasitikrindavau, ar kartais kinai nedaro pigių plokščių, kur reikėtų nixius tik sulituot/sudėt.

Sulaukiau:

Neoninių indikatorių Nixie laikrodžio plokštė | Elektronika | Darau, blė

Atsirado sąlyginai pigių (~20€) plokščių, kuriose yra aukštos įtampos generatorius, laikrodžio „protas“ ir netgi apatinis nixių pašvietimas — tokia durna šių dienų mada. Yra ir vieta papildomoms neoninėms lemputėms, kurios gali šviesti kaipo skirtukai tarp nixių. Skirtukų neturiu, o gaila… žinojau, kur jų gauti, bet jau per vėlu.

Nežinau, kaip čia yr, bet panašu, kad kinai atnaujino aukštavolčių mikroschemų gamybą, nes vienas didelis šimtakojis junginėja nixių kojeles:

Nixie laikrodžio valdymo mikroschema | Elektronika | Darau, blė

Gaila, bet nuo jo viskas nutrinta — arba net neatspausdinta. Tad mikroschemos kilmė neaiški. Na, gal žinovai iškapstytų kokį analogą, bet aš niekada per daug nesidomėjau, žinau tik rusišką К155ИД1. Dar yra HV5622PJ-G, kuri nors ir ne tos paskirties, bet panaudojama. O kas čia per tarakonas — neįsivaizduoju.

Kadangi visa plokštės logika yra iš apatinės pusės, tai dėl to jai ir varžtelius vietoj kojelių laikinai susukau. Tada susiradau pakavotus savo ИН-14 nixius, nukarpiau kojeles ir užmoviau antgaliukus — kad teoriškai būtų galima be perlitavimo pakeist:

Neoniniai Nixie indikatoriai ИН-14 | Elektronika | Darau, blė

Tada vieną įlitavau:

Į plokštę įlituotas neoninis nixie indikatorius | Elektronika | Darau, blė

O po to ir visus šešis:

Sulituotas neoninių nixie indikatorių laikrodis | Elektronika | Darau, blė

Bebaigiant litavimą simboliškai ir lydmetalio špūlė užsibaigė:

Pasibaigusi lydmetalio ritė | Elektronika | Darau, blė

Didysis baisusis įjungimo momentas. Ir jis sėkmingas!

Surinktas ir veikiantis neoninių indikatorių ИН-14 laikrodis | Elektronika | Darau, blė

Viskas. Aukštos įtampos maitinimas gerai sureguliuotas, nixiai šviečia labai gražiai oranžine spalva. Kai pats seniau dariau aukštos įtampos maitinimą, man taip gražiai jų įžiebti nepavyko.

Plokštė su keliais pribumbasais. Apatiniai pašvietimo ledukai yra RGB. Vieną knopkę paspaudus jie keičia visokias spalvas. Kitą paspaudus galima pasirinkti norimą spalvą. Gaila, nėra oranžinės, sutampančios su nixių šviesa, tai aš nusistatau geltoną — man ji kažkaip pusė velnio papildo nixių švytėjimą. Kažkodėl internetuose populiariausias mėlynas pašvietimas, ko aš visai nesuprantu. Nekenčiu visų mėlynų indikatorių, erzina mane jie. Nebent būtų labai švelniai blankūs.

Dar kas minutę visi nixiai pamirguliuoja visais dešimčia skaičiukų. Čia turbūt tam, kad laikrodyje lėtai besikeičiantiems ir kai kuriems iš viso nenaudojamiems skaičiukams būtų šioks toks „atšviežinimas“. Galėjo, tiesa, daugiau persivartymo algoritmų sugalvot 🙂 Na, bet tiek to, čia smulkmena.

Taip pat yra RTC baterijos lizdas, baterija greičiausiai 3 voltų 1220 formato. Reikės nusipirkt. Tada galima laikrodį nustatyt ir jis sau eina, o nixius pataupant įjungti tik kartais. Per šventes, pavyzdžiui 😀

Taigi, šitas „projektas“ iš dalies užbaigtas. Nuosavo nixių laikrodžio dizaino greičiausiai nebedarysiu — kokia prasmė. Užtai turiu du atlikusius kokybiškus maitinimo šaltinius, porą universalių Levo plokščių ir keturias К155ИД1 mikroschemas. Gal kam reikia?

Nepavykusio neoninių nixie indikatorių laikrodžio likučiai | Elektronika | Darau, blė

Įdomu būtų išsiaiškinti, kas per procesorius šitame laikrodyje ir pabandyti jį perkodyti. Gal čia šitas?

Spėjamas neoninių nixie indikatorių laikrodžio procesorius | Elektronika | Darau, blė

Nežinau, nieko nesako. O gal kinai viską į vieną tarakoną sukišo?

Komentarai
  1. Aurelijus parašė:

    Nežinau, kur vario lakštų pirkt. Savo konstrukcijoms perku aliuminio lapus iš čia: http://www.modelis.lt.
    Ir, užklupau vieną tokią grožybę ty, gal ir Jums patiks: https://www.modelis.lt/index.php?id_product=21737&controller=product&id_lang=4

  2. alvarito parašė:

    tas tarakonas yra stm8s003, turėtų būti pažįstamas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.