Rekuperatorius: kas gero/blogo bei filtrų keitimas

Posted: 2019-01-05 in Darbeliai
Žymos:,

Nuo liepos turime rekuperatorių Komfovent Domekt R400-H. Labai daug neturiu ką apie jį pasakyti, išskyrus tai, kad namų nebevėdinam atvertais langais ir troškaus oro nebėra. Taigi gyvenimo kokybę pagerino. Atšaka garaže teoriškai turėtų kažkiek drėgmės nutraukt, bet labai to nepastebėjau. Gal tai ir gerai.

Visgi nors įsirengėm kolektorinę ortakių sistemą su triukšmo slopintuvais, paleidus 50% galia ūžimas po difuzoriais girdisi. Gerai tas, kad tokios galios mums nereikia, laikau rekuperatorių ties 25% jo pajėgumų. Tada ir oro apykaita tenkina, ir ūžimas neįkyri.

Kambary pasikabinau prie rekuperatoriaus pridėtą pultelį (su NXP procesoriumi viduje, galvojau, kad tokiam daikto tokio galingo nereikia :-D), bet naudoju retai. Rekuperatorius turi Ethernet jungtį, atsitempiau kabelį į switchą ir naudojuosi programulke bei, kartais, Web UI. Naudoju irgi retai.

Prajuokino, kad Web UI slaptažodis gali būti maksimaliai 10 simbolių. Nu, come on, šiais laikais? Ir juokingiausia, kad leidžia ilgesnį įvest, tik paskui išsaugodamas nukerpa, be perspėjimo.

Vasarą rekuperatorius sukosi ECO režimu, t.y. visas pastangas dėdamas sušildyti įeinantį orą maišymu, šilumokaitis šiuo režimu būna uždraustas. Kai oro temperatūra nukrito žemiau 18 ℃, nustačiau, kad visais režimais rekuperatorius paduotų 23 ℃ šilumos orą ir leidau jam naudoti šilumokaitį.

Įdomus niuansas. Jei kaimynai užsikuria pečių (turim vienus, kurie degina visokį šūdą), tai iki 30% galios viskas ok, o paleidus smarkiau viduje pradeda jaustis dūmų kvapas. Čia man įdomu, ar su lėtesne apykaita tiesiog neužuodžiam, ar kažkiek tų suodžių spėja nusėsti vamzdžiuose ir filtruose? Kažkaip spėju, kad visgi antras variantas, nes smirda labiausiai pakankamai stambios dalelės, tad gal lėtu režimu jos ramiai filtre ir sutupia pasiklydę, o galingesniu jas jau „praneša“.

Jokių drėgmės ir CO₂ daviklių neturiu, nors rekuperatorius tokį reikalą ir palaiko. Planuoju pasidaryti fizinį „override“ virtuvėje, kai atidarau gartraukį — turiu nusivedęs laidą, o ir rekuperatorius turi kontaktuką. Pasidėsiu herkoną ir magnetuką, bus gerai. Dabar kai virtuvėje sukuosi intensyviai, kartais užkuriu „virtuvės“ režimą, kur 80% oras paduodamas, o tik 20% ištraukiamas, visa kita lekia per gartraukį. Matosi net vizualiai, kaip garus „grūda“ lauk.

Rekuperatorius buvo sukomplektuotas du dviem M5 kategorijos filtrais. Jis programulkėj rodo, koks yra filtrų užterštumas, kažkaip pasiskaičiuoja. Pribrendus laikui iš „Ekofiltras“ užsisakiau du komplektus: po du M5 ir F7. F7 stačiau ant oro padavimo iš lauko, M5 — iš namo.

Rekuperatorius pas mane pakavotas po (t.y. „virš“) „Armstrong“ lubų:

Rekuperatorius Komfovent Domekt R400-H | Darau, blė

Jo dangtis neatsidaro taip, kad galėčiau patogiai pakeisti filtrus, trukdo rėmas. Tad pasikabinau virvelę, kad galėčiau nuimtą dangtį prilaikyti — nuosavų rankų mažoka:

Pagalbinė virvelė rekuperatoriaus dangčio prilaikymui | Darau, blė

Dangtį nuimti pavyko, nors ir biškį pasikeikiau. Filtrą radau lengvai 😀

Rekuperatoriaus Komfovent Domekt R400-H filtras | Darau, blė

Filtras biškį murzinas, muselių visokių prilėkę:

Senas rekuperatoriaus filtras | Darau, blė

O čia naujas švarus:

Naujas rekuperatoriaus filtras | Darau, blė

Kaip matote, originalus filtras su kartoniniu rėmeliu. Galima sudeginti. O naujasis — su aliuminiu. Va tau ir firma „Ekofiltras“. Gaidys, ne „EKO“. Na, bet jų filtrai pigesni, nei Komfovent kartoniniai.

Filtrus sudėjau, įjungiau rekuperatorių. Šviežius filtrus reikia sukalibruoti, tam einam į Web UI ir paspaudžiam knopkę:

Rekuperatoriaus Komfovent Domekt R400-H filtrų kalibravimas | Darau, blė

Tai va ir viskas.

F7 filtras man nepatiko. Išaugo ventiliatoriaus sunaudojama galia (kas yra logiška), o juntamo poveikio jokio. Kai kaimynai užsikuria, rezultatas tas pats. Aišku, nelabai ir buvo ko daugiau tikėtis. Tad, mano galva, F7 yra pereboras, nebent gyvenčiau labai dulkėtoj vietoj. Mes tuo tarpu nuo žvyrkelio gan toli, daugiau irgi nieko dulkančio nėra.

Dėmesio!

Jei kam reikia 278×258×46 mm F7 filtro, kreipkitės, perleisiu už kelis eurus. Nes kai pribręs laikas, vėl keisiu į abu M5.

Komentarai
 1. Miegapele parašė:

  Pas mane irgi anksciau jausdavosi ivairus kvapai is lauko. Tada paziurejau vyraujancius vejus ir pakeiciau oro paemima is priesingos puses nei vejai pucia. Gavosi tokioke ala uzuovejoje. Kvapai dingo.

 2. Darius parašė:

  Sveikas,
  Turiu keleta pastabų ir klausimų:
  1. Kaip pajutai, kad nebereikia atidaryti langų vėdinimui? Pas mane rekupas nuo pat pradžių ir nežinau ar pakanka to vėdinimo ar nelabai. Tad man įdomu kaip žmonės tai pajaučia.
  2. Dėl kvapų. Priklauso nuo situacijos, bet pas mane riba apie 35%, kai pradedu jausti smarvę iš lauko. Ta problema sprendžiama su anglies filtrais. Kiek pamenu vienas toks kainuotų apie 600€, o jo užtektų apie du metus.
  3. Dėl filtrų klasės. Manau, kad esi neteisus dėl F7. Aš net F9 užsisakiau pabandyti. Filtro klasė nusako kokio dydžio dalelės bus pagautos filtre. Labai gali būti, kad po kelių metų lubose ties difuzoriais bus patamsėjimai, vien todėl, kad filtrai nesulaikys smulkių dalelių.

  • Darau, Blė parašė:

   Labas.
   1. Pagyvenom metus be rekupo ir dabar su. Taip ir pajutom. Nežinau, kaip pasakyt, nu tiesiog, seniau pagyveni ir jau jauti, kad norisi prasivėdint, arba iš lauko grįžus kvapai jaučiasi. Dabar paliekam rekupą ir iškeliavę, grįžus oras liuks, jokių kvapų ar slogumo.
   2. Nu tai taip, priklauso nuo to. O anglies tai manau, kad neverta dėtis, net ir porai metų per didelė investicija.
   3. Turėsiu šitą omeny, dėkui už nuomonę.

  • Mantas parašė:

   Su f7 irgi puikiai lubos renka dulkes, ypac itempiamos medziagines. Gipsas kaip naujas.

   • Darau, Blė parašė:

    O taip durnai paklausiu: šepetuku nenusivalo? Ar labai kibios? Man mažai aktualu, nes visur gipsas, jis kempinėle ir teptuku visai pasitaiso.

    • Mantas parašė:

     Musivalo, bet reik pazaisti, is sono ziurint galima pamatyti kad buvo valyta. Vienoj vietoj muse apsiko taip lad nenusivalo, nzn ka reiks daryt, su gibsu butu labai paprasta…

 3. Aurelijus parašė:

  O kokios elektros sanaudos kad palaikai nemaziau 18 laipsniu?

 4. Paulius parašė:

  Kas del filtru, tai norint nejaust dumu ir kitokiu smirdanciu sudu kvapo, reikia naudot anglinius filtrus, kurie jei gerai pamenu stipriai 2 ar tai net 4simtus kainuoja. Ir keist reikia mazdaug kas metus, paskui anglis pabega ir reikia keist, bet efektas tai belekoks, jei leidzia galimybes, as uz visu 100%

 5. Aurelijus parašė:

  Kazkur FB skaiciau tai stipriai verke del labai dideliu elektros sanaudu. Tai klausiu kiek iseina o rekupas dirba 24/7?

 6. Aurelijus parašė:

  Jeigu skaičiuojant 500W per parą sunaudoja 12kWh, per menesį 360kWh, o verčiant į eurus gaunasi kažkas apie 50 eur, sakyčiau daugoka…

  • Darau, Blė parašė:

   Čia yra normaliai. Aš šildausi elektra, tad rekupas prie to tiesiog prisideda. Lyginant su praėjusia žiema išlaidos ženkliai neišaugo. Pavasarį vėl darysiu suvestinę.

  • Miegapele parašė:

   Na jis vadinasi rekuperatorius. Realus jo efektyvumas apie kokia 70-75 proc. Vadinasi jei atidarai langa isvednti ir i lauka paleidi kilovatus tai juo reikia is naujo generuoti o rekuperatorius tuo ir gerai akd i lauka ju paleidzia daug maziau. Tad balance gaunasi kokia 100-200W

 7. Aurelijus parašė:

  Labai domiuosiu ir as kazka panasaus. Labai idomu kiek pats pecius kainuoja? Kokios sanaudos tokiam peciui kwh?

 8. Aurelijus parašė:

  Skaičiau… ir daug ir nedaug tam šildymui, vertinant įrangos kaina viskas kaip ir ok, nu tik vieną dalyką reikia turėti saulės elektrinę bent jau 5kW su dvipuse apskaita, sumažėtu įmokos.
  Pagalvojus kiek kainuoja duju įvedimas or oras vanduo grubiai 4-5k, tai šita suma dalini ant elektros ir gaunasi viskas ok.

  • Darau, Blė parašė:

   Pas mane planuose ir yra saulės 5 kW. Oras-vanduo nelabai noriu dėl kainos ir dėvėjimosi. Saulė maždaug išlygina kainą. O dujos mūsų kaime nesišviečia 😦

   • Aurelijus parašė:

    As pats turiu 1.5kw saules elektrine boileriui vasarai kad butu karsto vandens. Vasara dalykas geras pastoviai pilna vandens net atsijungia. Pvz siandiena pagamino 3kw

 9. Robertas parašė:

  Šaunuolis, protingai viska darai. C02 ateityje nepagailėk ir įsidėk, nereikės sukti galvos kai žmonių daugiau svetainėje ar patys prikvepuosite automatiškai prapūs. Kas liečia šildymą, manau šiam momentui elelktra yra “the best“, jei nenori rūpintis aptarnavimu, bei valdymas patogus ir saugus, Kiek nustebino tavo oro kiekis 25 proc. Ar ne per galingas rekuperatorius tavo namukui?

  • Darau, Blė parašė:

   Dėl galingumo nežinau. Kai projektavo, tai pakalkuliavo kažkaip, aš per daug nesigilinau. Galbūt CO₂ daviklis parodytų, kad vėdinimas nepakankamas, bet galvų neskauda 😀

 10. Robertas parašė:

  Pamiršau paminėti, pas tave tikriausiai rotorinis rekuperatirus – jis nemoka kovoti su drėgme, čia toks jo minusas.

 11. Aurelijus parašė:

  Su tuom elektros šildymu senai domėjausi ir kai va žmogus pasakė kiek moka už šildymą tai visai gaunasi viskas normaliai. Su protingu žmogumi kalbėjau prieš du metus jie skaičiavo mano šildymą kuom geriausia. Visas skaičiavimo laikas buvo 10 metų laikotarpiui tau tada jie jau išskaičiavo kad pigiausia elektrs šildytis. Dar vienas pasakoja kad draugas turi geoterminiu pečiu na ir atėjo ta diena kai parėjo pagrindinė plokštė. Susisiekus su servisu pasirodė kad tos plokštės jie net neturi reikia laukti bent min 2 savaitės, žmogus be šildymo viskas šala servisui pofik kaip nori taip daryk. Diskutavom gtai bent tenus tiesiai galėjo pajungti ar dar kažka kad žmogus nešaltu bet visiems dzin… tavo bėda pats ir spręskis.

  P.S. domėjausi pečiau proterm ray pečiaus kaina 12 kw šiai dienai 510 Eur. skaitau normaliai

  • Darau, Blė parašė:

   Nedaug kainuojanti ir lengvai prižiūrima sistema turi privalumų, taigi. Aš Rają nuo kaimyno nusižiūrėjau.

   Taip, katilo kaina tokia, man apie €600 buvo su įrengimu (santechniko darbu).

 12. Tadas parašė:

  Kaip sukalibruoti nauja filtra? Pakeiciau ir toliau rodo uzterstumas 87 proc. Nesu pajunges prie tinklo. Pultelyje jokiu nustatymu nerandu

  • Darau, Blė parašė:

   Pultelyje ant „Nustatymai“ reikia uždėti pirštą ir laikyti ilgai, kol iššoks paslėpti nustatymai. Paskui antram puslapy yr. Instrukcijas skaityt reikia 🙂

   • Tadas parašė:

    Ačiū, išplėstinius nustatymus rasti pavyko, o kaip toliau? Patekus į meniu yra Temparatūros palaikymas, srauto palikymas, Oro kokybės palaikymas, Valdymo seka ir Jungiamumas bei “Atkurti nustatymus“ nėra perėjimo į antrą puslapį

 13. Vytautas parašė:

  Autorius tikriausiai yra “seno kirpimo“ žmogus, kuriam metalinis daiktas žymiai kokybiškesnis. Realiai nei vienas iš vėdinimo įrangos gamintojų, naudojančių panelinius filtrus jau seniai nebenaudoja filtrų metaliniais rėmeliais mažuose rekuperatoriuose.
  Metalas naudojamas dažniau dideliuose filtruose, kur reikalingas filtro stabilumas. Šiame filtre pilnai užtenka kartoninio rėmelio. Šis kartonas atsparus drėgmei ir tarnaus reikiamą laiką.
  Metalinis rėmelis turi minusų. Kurių didžiausias yra metalo konstrukcijos sujungimas su filtruojama medžiaga. Komfovent filtras yra tvirtai suklijuotas, todėl tarp rėmelio ir filtrinės medžiagos nepraeina smulkios dalelės, kas nėra pasiekiama tokiuose filtruose su metaliniu rėmeliu.
  Kitas niuansas filtrinė medžiagos aukštis bus žemesnis, per visą rėmelio plotį, todėl bus visumoje mažesnis filtravimo plotas, kas reiškia didesnius slėgio nuostolius ir trumpesnį tarnavimo laiką.
  Kitas dalykas yra dėl vidinių pokyčių ir filtravimo klasių. Tas pasakymas pajaučiau ar ne yra subjektuvus. Yra naujas standartas nuo 2018-07-01, kuris nustato klases pagal filtruojamų dalelių dydžius. Klasės yra Coarse, ePM10, ePM2.5 ir ePM1, plius rašomas efektyvumas toms dalelėms.
  Kad nustatyti klase atliekami matavimai laboratorijose
  Grubiai tariant aprašomas M5 filtras geriausiu atveju bus ePM10 55%. O tai reiškia, kad iš principo filtruoja 0,3-10 mikronų daleles tik 55% еfektyvumu, o 0,3-2,5 mikronų tik kokius 20%, 0,3-1 mikrono apie 5%, tokios keksmingos dalelės kaip pelėsio sporos tikriausiai praeis pro šį filtrą.
  F7 filtras jau atitinka pvz ePM2.5 ar ePM1 klasę ir filtravimo efektyvumas žymiai didesnis.
  Kalbant apie dulkes nuo kelio, tai jos yra žymiai didesnės, nei 10 mikronu, tiksliau tariant 96 proc. ju viršija 10 mikronų dydį, todėl jas efektyviai valo ir žemiausios Coarse klasės filtrai 🙂

  • Darau, Blė parašė:

   Gerbiamasis komentatorius turbūt prastai skaito ir parsina ironiją. Kur aš rašiau, kad metaliniai rėmeliai geriau? Aš kaip tik nusivyliau juos pamatęs, maniau, kad tas aišku. Mane tik nustebino, kad jie pigesni ir šiaip apie Ekofiltrą buvau gerų atsiliepimų girdėjęs.

 14. Tadas B. parašė:

  prie savojo Renovent rekupo nepirkau brangaus savaitinio programuojamo valdymo pultelio, nes buvau tikras, kad atėjus laikui “kažkaip pasijungsiu“ jo valdymą. Dabar viskas užsuktai taip – jei nieko nėra namie arba naktis dirba 50kub/val, jei kažkas namie 100kub/val, prieš naktį pusvalandį pavarau ant max, kad pravėdinčiau. Na dar filtro alarm matau

 15. Rimas parašė:

  Tiem kam patinka filtrais popierinias rėmeliais siūlyčiau atidaryti Komfovent rekuperatorių žiemą. Ir beveik garantuotai pamatysite, kad popierinis filtras šlapias, subliuškęs ir ištižęs. Esmė tame, kad lauke esant minusinei temperatūrai dėl didelių temperatūrų perkričių susimaišant šaltam ir šltam orui iškrinta drėgmė ir tikrai nekas su popieriniais rėmais. Po pirmos žiemos, kai tai pastebėjau supratau, kad Ekofiltras kažką supranta ir netaupo. O kas dėl ekologijos tai čia visai neteisybę kažkas rašo, metalinis rėmelis nesunkiai atsiskiria ir tuomet skarda eina į metalo atliekas, atidirbusi medžiaga į plastiko konteinerį – viskas tvarkingai.

  • Darau, Blė parašė:

   Makes sense, ypač dėl oro maišymosi. Nors, tiesą sakant, keičiau kaip tik žiemą ir šlapio efekto nepastebėjau. Gal nelabai šalta buvo, dabar jau nebepamenu.

 16. Darius parašė:

  Pas mane 100 m2 butui pastatytas Domekt R 400 V (287 m3/h). Dar su C4.1 pulteliu. Taip pat turiu Netatmo oro daviklius visuose kambariuose. Kol jų nesusistačiau tai irgi laikiau kad 25-30% užtenka 🙂 Kai susistačiau pamačiau, kad vienam vaikui žaidžiant savo kambaryje CO2 pasiekia 1000 ppm per maždaug valandą. jei kažkas dar ateina tai iškart pagreitėja. Nuo tada perreguliavau rekupą ant maždaug 70%. tokiu atveju 1000 ppm viršijam tik esant svečiams, vaikų dūkimui ir pan…

  • Darius parašė:

   Gal kam įdomu 🙂 Dar paminėti galiu, kad pasistačiau neseniai Sonoff PowR2 rekupui. Tai šio mėnesio (21 d.) elektros sąnaudos: 17 kwh naktiniu tarifu ir 14 kwh dieniniu. Rekupas veikia su išjungtu pašildymu.

 17. Pet parašė:

  Ir man ūžia. Giliu lovoje ir girdžiu normaliai kai būna 50%. Pas mane skardiniai ortakiai.
  Man lyg nenormalu. Galvoju gal lievai įrengė? Labai vargo su sklendžių reguliavimu, tai gal daug kur uždarė per daug…. Nes dar net oro daviklių nepasiūlė į kambarius susivest (bent laidų), o dabar visai būtų gerai tokia automatika…

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.