QNAP: kraustymasis į RAID5

Posted: 2018-11-29 in Darbeliai
Žymos:

Jau solidus pusmetis, kaip lentynoje sukasi diskų graužykla QNAP TS-451A. Visais atžvilgiais džiaugiuosi šiuo naminiu serverėliu ir galvoju, kad kada nors mielai jį pakeisiu į kokį nors superiškesnį-duperiškesnį modelį. Bet kol kas tam nėra jokio reikalo.

Kas skaitėte, galbūt prisimenate (arba galite pasižiūrėti dabar), kad aš biškį negražiai atsiliepiau apie visokius RAID variantus ir pasirinkau atskirų diskų sistemą. Tą lėmė ir ekonominės priežastys, nes nusipirkti keturis talpius diskus būtų buvę daugoka. Apie diskų ūkio plėtimą, tiesa, galvojau nuo pat pradžių, tik nebuvau apsisprendęs, kaip geriau suktis.

Visgi, kaip minėjau pirmame įraše, aš iš įvairių RAID variantų pripažįstu tik RAID5 ir RAID6. RAID5 konfigūracija yra gera dėl kelių priežasčių:

 • Nesvarbu, kiek diskų sudėsit, prarasit tik vieno jų talpą
 • Vienam diskui išėjus velniop masyvas lieka pilnai funkcionuojantis, tik sulėtėja
 • Palyginus greitai atsistato įdėjus naują diską

Trūkumas tas, aišku, kad reikia minimum trijų diskų, o ir dviems iškeliavus į dausas duomenys prarandami. Su RAID5 pravartu turėti vieną atsarginį diską lentynoje. Na, kad aplūžęs masyvas nebūtų per ilgai kankinamas.

RAID6 „suvalgo“ dviejų diskų talpą. Bet, sakykim, su 4 diskais tai yra geriau, nei RAID10: ten dviem „seseriniams“ diskams sulūžus viskas eina velniop. RAID6 tuo tarpu gali atlaikyti du prarastus diskus ir atsistatyti.

Dar pradžioje daug ko nežinojau ir apie QNAP. Sakykim, su visomis RAID konfigūracijomis yra priemonės pasididinti masyvo talpą. Su RAID5/6 iš viso paprasta. O štai pavienių diskų atveju šūds ant pagaliuko, nes pasikeisti pavienį diską į talpesnį reikia papildomų įrankių, žinių ir terliojimosi. Plius, kas mane visiškai pribloškė, negalima tiesiog imti ir perkelti šaro į kitą diską. Yra visokie aplinkiniai keliai, bet tiesioginio — nė vieno. Tai, mano galva, labai keista.

Nukrypstant nuo temos, mano QNAP visai puikiai dirba už spausdinimo serverį su senu USB printeriu. Kažkas seniau komentaruose buvo palikęs negražių atsiliepimų, bet man viskas ok.

Taigi prisiruošiau praplėsti diskų ūkį ir palaipsniui migruoti į RAID5. Norėčiau permigruoti iš karto į 4 diskų telkinį su RAID5, bet tam kartui negaliu, tad pagrindinį šiuo metu sisteminį diską migruosiu į trijų diskų masyvą, paliksiu kol kas kameroms skirtą atskirą diską, o atsarginių kopijų diską mesiu lauk — visos atsarginės kopijos vis tiek guli Amazonėj, nes QNAP turi Client Side šifravimą ir į debesis failai gali gultis pilni neperskaitomų bitukų. Tad kopijų tame pačiame įrenginyje nebereik.

Toliau. Migracija yra palaipsninė: vienišo disko neįmanoma numigruoti iš karto tiesiai į RAID5. Pagal oficialią dokumentaciją seka yra tokia: Single > RAID1 > RAID5. Šita dalis mane kiek nuliūdino, nes reikia daryti dvi migracijas, o duomenų kiekis jau virš 2 TB: ilgas brūžinimas. Na, bet ką padarysi. Išmečiau antrame stalčiuje stovėjusį seną 500 GB diską, kur darydavau vietines svarbių duomenų kopijas ir sudėjau du naujus diskus:

Du 4TB diskai NAS stalčiukuose | Darau, blė

Svarbus punktas: išėmus seną ar įdėjus naują diską būtina palaukti, kol NAS’as dukart supypsės. Negalima ir vienu metu dviejų diskų sukišti. Vieną įgrūdus reikia palaukti to dvigubo supypsėjimo. O toliau va taip prisikasiau iki savo pagrindinio disko migracijos, pradžiai į RAID1:

QNAP: vieno disko migracija į RAID1 | Darau, blė

Paleidau migraciją. Pažadėjo numigruoti per 20 valandų… gerai, kad čia yra bent jau online migracija, NAS’as tuo metu gali sau dirbti toliau. Paskui perestimavo, kad bus jau tik 9 val. Na, bus matyt.

Migracija prasidėjo. O po to staiga QNAP’as spiegtelėjo ir pasakė, kad SMART problemas antrasis naujasis diskas rodo. Gerai, kad ne tas, į kurį migracija jau prasidėjo. Pabandžiau paleisti blogų sektorių skenavimą — diskas iš viso dingo iš eterio nafig 😐 Ištraukiau, įkišau dar kartą — nebeveikia, paspragsėjo pradžioj keistai ir parodė man vidurinį pirštą. Susinervinau. Teks vežt atgal į parduotuvę ir priduot, kaip blogą, o tai visiškai nedžiugina. Na, bet neturiu iš ko rinktis. Pagalvojau, o gal ketvirtas stalčiukas blogas, t.y. ne diskas kaltas? Traukiam lauk naująjį ir kišam atgal senuką, kurį ką tik išlupau.

Stalčiukas nekaltas. Teks gaišti laiką papildomam važinėjimui, deja, ir bandyti keisti diską į gerą, o tai užtruks. Na, ok, pagyvensiu kol kas su RAID1, kai jau migruot baigs. Bet vis tiek susinervinau.

Migracija iš pavienio disko į RAID1 užtruko 12 valandų ir dar 20 minučių. Kaip ir ok visai.

Na, o tam kartui trečio disko neturiu, žadėjo su juo per savaitę išsiaiškint. Galima pasvarstyti apie RAID5 privalumus ir trūkumus. Aš ten pradžioj parašiau, kad palyginus greitai atstato prarastą diską įdėjus naują. Tai iš dalies tiesa, bet tik iš dalies. Daugybė patyrusių žmonių sako, kad daryti keturių diskų RAID5 masyvą iš didesnių, nei 2 TB diskų, yra visiška beprotybė. Na, tiesos yra. Sulūžus vienam 4TB diskui ir įdėjus naują masyvo susitvarkymas gali užtrukti. Dvigubai, nei migracija į RAID1: 20+ valandų. Yra tikimybė, kad atstatinėjant masyvą vienas iš senųjų diskų dėl intensyvaus krūvio (nes gi reikia perskaityti visų likusių diskų visus duomenis) irgi gali išeiti velniop. Na, tai yra reta situacija, bet pasitaikanti. Visgi žiūrėt į viską ištisai paranojiškai neverta. RAID5 iš keturių diskų yra ganėtinai geras sprendimas, o svarbius reikalus bet kokiu atveju reikia kopijuoti kažkur kitur. Tada pabyrėję diskai bus kelias dienas truksiantis nemalonumas, o ne katastrofa.

Be abejo, galima nuolat rūpintis diskais. Kas metus vieną kurį pasirinktinai (jei visi vienodo amžiaus) tiesiog pakeisti ir leisti masyvui rebuildintis. Tada jei dar vienas sulūžta — kišam keičiamąjį atgal, o naująjį — vietoj kito sulūžusio. Yra visokių variantų. Visgi žmonės darosi keturių diskų RAID5 masyvus ir su 6 TB diskais beigi gyvena ilgai ir laimingai. Mano paties asmeninė patirtis su hardais yra stebėtinai gera. Esu netekęs vos vieno, kuriame buvo visos partijos masinis defektas, pasireiškęs po kelerių metų: kažkokia nauja išbandyta chemija ėmė ir pradėjo graužti mikroschemas. Dar vieno netekau, kai buvo pernelyg trankiai uždarytas laptopas. Tiesa, jis tik braškėjo ir lėtai veikė, pavyko viską lauk iškopijuot. Na, ir šitas, naujasis… pirmą kartą gyvenime naujas hardas užsilenkė iškart. Aišku, gerai, kad užsilenkė iš karto, o ne kiek vėliau.

Po savaitės gavau naują diską, kuris įgrūstas į savo vietą nieko blogo nepasakė ir mielai sutiko migruoti į RAID5:

QNAP: RAID1 telkinio migracija į RAID5 | Darau, blė

Užtruko beveik 24 val., kaip ir buvau tikėjęsis. Įtariu, jog QNAP ne šiaip sau parinko migravimą Single > RAID1 > RAID5. Taip saugiau, nei iškart iš vieno disko pildyti tris ar keturis diskus. Nors… pirmąjį, originalųjį diską būtų galima palikti neliestą, kol kiti užpildomi. Bet kokiu atveju, dabar graužykloje sukasi trijų diskų RAID5 telkinys, vienas atskiras kameroms. Ką darysiu toliau, dar nežinau. Greičiausiai praplėsiu masyvą iki keturių diskų, kamerų įrašymą irgi perkelsiu į jį. Bus galima laisviau manipuliuoti įrašams skirta vieta. Kamerų srautas palyginus su diskų įrašymo našumu (net ir minimaliu) yra juokingas, tai jie net labai nesušils — tas matyti ir su dabar naudojamu disku.

Komentarai
 1. darelas parašė:

  Synology turi savo Raid modifikaciją, kuri daro stebuklus, kai hdd yra skirtingos talpos (kas dažnai būna namų ūkyje).
  Palyginimui https://www.synology.com/en-us/support/RAID_calculator?hdds=8%20TB|8%20TB|6%20TB|4%20TB
  Ir su migracija (ypač laiku) tokių problemų nėra. Nors gal tai priklauso nuo NAS modelio lygio.

  • Darau, Blė parašė:

   Tai kad Synology SHR yra softwarinis Linux’o mdraid 🙂 QNAP’as naudoja tą patį, tik pasirinkimai konservatyvesni. Migracija vyksta online, tuo metu NAS’as teoriškai sulėtėja, nors aš to nepastebėjau, tik zirzė garsiau.

   Dėl ūkio pritariu, dėl tos pačios priežasties pats buvau iš pradžių saviškį užpildęs visokiom atliekom. Bet praktiškai visi sprendimai jungiant skirtingų talpų diskus atsimuša į našumą: lėčiausias diskas bus trukdis, jei kaip tik į jį vyks rašymas. Synology, regis, recoverinimą kažkiek apsprendė, bet nepriskaičiau, kaip ten su sulūžusiais diskais ir kiek sugeba atstatyt, ypač, jei sulūžta didžiausios talpos.

 2. vytenis parašė:

  Ar tavo qnap turi root prieigą?
  kitas klausimas: ar palaiko ttyACM0 (kernelis turi tokį? cdc-acm.ko)?

 3. HDi parašė:

  Aš jau 3metai laikau softwarinį mdadm RAID5 ant 4x500GB hardų pajungtų per SATA>USB stalčiukus, ant galingesnės raspberry alternatyvos. Kolkas jokių problemų, apart maitinimo USB hubui vis neprisiruošiu normalaus pastatyt.

 4. Miegapele parašė:

  Bendrai koks skirtumas tarp nas ir sakykim paprasto namu serveriuko. Koki privalumai trukumai. Pas mane sukasi hp proliant xenonas kazkoks su 12 gb ramu. Viduje sukasi 3 hdd raidas 5 plius ssd sistemis bei didelis hdd filmam. Vietinis http kad nereiketu smarttv rasyti adresu. Dar sukasi samba zoneminderis ir dlna kaip ir numiro bei narandu alternatyvos ant linuxo. Dar transmission ir ko gero viskas. Zoneminderis apdirbineja 3 ful hd kameras. Reiketu jusu minciu ar vertetu i koki nas pakeisti. Sitas jau kaip ir pagal amziu atitarnavo. Noretusi normalios spartos bei pakankamo kiekio hdd kiseniu kad nereiketu isidirbineti.

  • Darau, Blė parašė:

   Aš tiesiog tingiu su DIY žaistis, jau turbūt pakankamai jaunystės metų tam iššvaisčiau. Joks DIY grožiu neprilygs tam specialiai pagamintai dėžutei. Gatavas NAS gal apriboja kiek laisvės teoriškai, bet aš praktiškai ir labai patogiai tą išsisprendžiu su Docker konteineriais. Aš esu didelis QNAP kamerų softo, t.y. QVR. Jis man žiauriai patinka dėl konfigūravimo, labai patogios desktopo programos ir gero telefoninio appso. Viskas kokybiškai integruota. Plius turi pultelį, tai iš karto medijos centru gali būt. Visokių dydžių, spalvų ir galingumų yra nuo vieno iki gal 16 stalčiukų. Synology irgi gerai.

   Profai, aišku, sako, kad tokios mažos dėžutės yra skirtos hardams žudyti. Bet kad lygiai taip pat pažįstu žmonių 10 metų hardų nekeitusių.

 5. Vilkas parašė:

  O aš esu sudegęs su RAID6, nors sugedo tik 1 diekas. Nusipirkau iš ebay iomega zip NAS palaikantį RAID6 (4 diskai), susidėjau 4×2 TB diskus. Persimečiau visą informaciją iš HDD į NAS, o tada vienas diskas pradėjo mėtyti errorus. Atsidariau, pamačiau kad tas diskas jau buvo kitoks nei likę 3. Tada nusipirkau diską, vietoje seno įstačiau naują. Pradėjo sync’intis, bet… Zip NAS nerodė jokio progreso, išsigandau iš išjungiau (fiziškai iš elektros). Po to kai įjungiau – informacijos nebebuvo. Suprantu, kad teoriškai ji lyg ir turi būti kažkur diskuose, meginau googlinti, sugebėjau išgooglinti kaip gauti root prieigą, bet failų sistemoje informacijos nebuvo. Taip ir dulka tas NAS jau antro metai su mintimi “gal kada nors kas nors sugebės man patarti kaip astatyti tą info“ arba pats sugebėsiu išgooglinti… :-/

  • Darau, Blė parašė:

   Hmm, keistai taip. Juk turėtų be disko RAID6 tiesiog veikti. Bet gal priklauso nuo implementacijos. Šiaip tai provalas, užjaučiu.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.