Ruta Sepetys — Tarp pilkų debesų; Druska jūrai

Posted: 2018-10-17 in Pezalai
Žymos:,

Ruta Sepetys — Tarp pilkų debesų | Knyga | Darau, blė⋆⋆⋆⋆

Pastarąsias tris savaites tik tą ir darau, kad skaitau knygas ir anotacijų backlogas jau toks normalus užsikaupė. Šitas dvi nusprendžiau sukišt į vieną aprašymą, nes jos apie tą patį — tremtį. Ir istorijos tarpusavyje giminiškais ryšiais susijusios — bet tik tiek.

Tiesa, praėjusį savaitgalį dar vieną kabelį pakasiau, bet nėr ten ką pasakot: iškasiau tranšėją, patiesiau gofrą, prakišau kabelį, užpyliau, patiesiau signalinę juostą, užkasiau dar ir sutrypiau. Visks.

Apie Rutos Sepetys’io knygas viena pažįstama exlietuviųkalbosmokytoja pasakė, kad literatūriniu požiūriu — ne kažką. Jo, blė, bet kai prisimenu „literatūriškai vertingas“ knygas iš mokyklos laikų, tai norisi visus, programą sudarinėjusius, gerai pažudyti.

Neturi visos knygos apie rimtus dalykus būti literatūriškai vertingos. Netgi priešingai. Kuo daugiau apie rimtus dalykus bus daugiau lengvai skaitomų knygų, tuo daugiau žmonės jas lengvai perkandę eis ieškoti rimtesnio kramtymo. Ir ne, paskaitęs „Lietuviai prie Laptevų jūros“, blė, joks paauglys nenorės dar ką nors apie tremtį skaityti. O štai paskaitęs „Tarp pilkų debesų“ gal ir užsinorės pasinagrinėti daugiau, bent jau pavikipedinti, kas toks buvo gydytojas Lozorius Samodurovas (Самодуров Лазарь) arba kas per katastrofa ištiko „Wilhelm Gustloff“ laivą.

Ruta Sepetys — Druska jūrai | Knyga | Darau, blėBe abejo, aš čia biškį patirštinau, bet rimtai — lengvai skaitomos knygos yra labai labai gerai, tinkamose rankose jos tampa puikiu įrankiu.

Aš pritariu: šios knygos kažkaip literatūriškai nėra niekuo ypatingos. Jos yra įtraukiančios siužeto linijomis, įprastais romantikos ir kulminacijų žongliravimais, jausmingumu ir išskirtiniais pagrindinių veikėjų gebėjimais. Ir jas verta paskaityti. Aišku, jei esate perskaitę krūvas biografinių knygų apie tremtį, šios gali pasirodyti biškutį skiedalas. Bet jei žadate dar tik pažindintis su tremtimi — puikus startas, jimkiet ir skaitykiet.

Dėl literatūriškumo stokos dar kažkiek ir vertimą įtariu. Juk šios knygos — ne lietuviškos. Jos parašytos angliškai ir išverstos į lietuvių kalbą. Žinote, gal tai ir gerai, nes „vertinga lietuviška literatūra“ stačiai dvokia rūke parimusiais kryželiais ir išartais dirvonais pėduojančiu rudeniu ant kupros nusinešančiu basomis kojomis besispardančią vasarą.

Taip kad skaitykit, mėgaukitės, pasibaisėkit tremties ir pabėgėlių sunkiu gyvenimu, o jei užkabins — imkit ir biografines bei istorines knygas. Rekomenduoju. Tremtis — kiekvienam iš mūsų, lietuvių, yra svarbus ir gilus istorijos laikotarpis. Net jei jūsų šeima nuo to nebuvo nukentėjusi.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.