Projektas: atrakcionų parkas

Posted: 2018-09-10 in Darbeliai, Tėvystė
Žymos:,

Namuose pradėjo dygti dar vienas medinis projektas. Mediniai projektai yra palyginti paprasti, bent jau man taip atrodo, ypač jei pernelyg nesikabinėjama prie kreivų ir ne pagal gulsčiuką elementų. Jie dar supaprastėja, jei nėra religinio nusistatymo prieš geležinius sujungimo elementus ir negailimus medsraigčius.

Aš jau šiek tiek sukaupiau patirties su mediniais projektais. Legendinis nebaigtas lėlių namelis suteikė pirminės patirties. Po to dariausi etažerę visokioms darbinėms geležėlėms. Po to prasidėjo visokie reikalai prie statybų: “kapelių“ tipo daržas, podėlis palėpėje, laikina terasa… visko jau ir nepamenu. Suoliuką dar kadaise labai seniai esu perdarinėjęs. Mano senelis medį buvo apskritai smarkiai įvaldęs, tai prie to gaudavau ir aš kažkiek prisidėt, dalis įgūdžių yra ir iš ten.

O dabar atėjo laikas ir dukrai pastatyti žaidimų aikštelę. Aikštelė jau buvo pažadėta nuo kovo mėnesio, bet vis buvo kokių nors trukdžių ir trikdžių. Galiausiai visgi šito atrakcionų parko fondas prisipildė pakankamai ir aš sėdau kalkuliuoti reikalingas medžiagas.

Reikalavimai, be abejo:

 • Patogi ir erdvi aikštelė/namelis
 • Čiuožykla, nes kaipgi be jos
 • Sūpynės, nes kaipgi be jų
 • Dvivietis suoliukas suaugusiems – mes ką, lūzeriai, kad neturėtumėm?
 • Laipiojimo sienelė – reik nereik, o jei bus – nepakenks

Žinau, kad tuoj pat atsiras sakančių, jog blogai pasielgiau, bet: padaręs apmatus užsisakiau pačios pigiausios nekalibruotos medienos krūvelę. Neobliuotos, be abejo. Pačias svarbiausias vietas nusprendžiau šveisti pats ar ką nors įdarbinti. Žmona, tiesą sakant, šito reikalo neaprūvino ir gavau velnių, bet kaina skiriasi dvigubai, o šita aikštelė nėra didelės išliekamosios vertės objektas.

Dėl šitų pačių priežasčių aš nusipirkau sraigtinius pamatukus. Kai kurie tas aikšteles pastato tiesiog, ant kokių trinkelių plytelių ar panašiai, kiti tiesiog pievoje. O aš norėjau padaryti kiek kompaktiškesnį tvirtinimą, sumažinti papildomų atramų, o tą padeda išspręsti stabilus pagrindas. Taip pat aš esu labai priešiškai nusiteikęs dėl betonavimo. Va kaimynas sugalvojo pasistatyti šiltnamį – išsibetonavo jam pamatą. Man tai atrodo labai baisu ir nepagrįsta, bet juk ne mano šiltnamis. O aš savo pievelėje betono laidot nenoriu. Todėl – Kriner sraigtiniai pamatai.

Medžiaga vietoj:

Kriner sraigtiniai pamatai ir mediena žaidimų aikštelei | Darau, blė

Apie patį projektą. Jam nusižiūrėjau du prototipus, kaimyno ir draugų. Nerodysiu jų nuotraukų, nes nu maža ką 🙂 Pas draugus nedidukas, koks metro ant metro nameliukas ir dvi sūpynės su viena A raidės atrama. Pas kaimyną vaikų gausiau, namelio nėra, tik atvira aikštelė ir dvi A raidės atramos su galimybe keturioms sūpynėms ir dar visokia velniava. Toks projektas grande. Aš visaip pamąstęs nusprendžiau daryti dalinai tarpinį variantą. Aikštelę/namelį pakankamai erdvų, maždaug 1,30 x 2,50 m. Sūpynių balkį 3,50 m ilgio nuo namelio iki A atramos ir dar metrą už jos. Galbūt reikės papildomos atramos iš viršaus tam kabančiam pakaruoklio balkiui, dar bus matyt. Ilgąjį balkį nusprendžiau atremti į aikštelės kampą ir A raidę – taip paprasčiau.

Pradedam nuo pamatų:

Suguldyti žolėje Kriner sraigtiniai pamatai | Darau, blė

Aparatūros jiems įsriegti nesinuomojau, sukau su bruseliu. Labai padėjo magnetinis gulsčiukas:

Kriner sraigtinis pamatas su gulsčiuku | Darau, blė

Trys įsriegti, ant viršaus balkis – lygis išlaikytas:

Į žemę įsriegti sraigtiniai pamatai Kriner | Darau, blė

Ruoši pievelę, puoselėji, rūpiniesi… o paskui gadini:

Į žemę įsriegti sraigtiniai pamatai Kriner | Darau, blė

Labai nervina, kai kreiziukas 10×10 balkio vienu ypu neperpjauna:

Rankiniu diskiniu pjūklu neperpjautas medienos balkis | Darau, blė

Iš kitos pusės, perpjauna dviem. Čia ačiū vienam dukart exkolegai už kreiziuką – savo dar neužgyvenau. Be kreiziuko toks projektas būtų labai skausmingas.

„Šešių metrų“ balkis atpjovus pusę:

Netikslus balkių išmatavimas | Darau, blė

Kiaulystė, ne kitaip.

A raidės gamyba. Pirmiausia nusprendžiau, kad darysiu ją iš trimetrių balkių, o apačioj išsiskėtimas bus 2,5 m. Tai trimetrius balkius išsidėliojau ant trečiojo ten uždėjęs laikiklius ties 2,5 m, kad būtų į ką kampukus atremti.

Dabar pabambėjimai apie tas A raides. Labai daug kur, įskaitant ir pas kaimynus, mačiau tokį reikalą: imami balkiai, viršuje sukryžiuojami padarant “ausis“, o tarp tų “ausų“ įmetamas skersinis. Bet tada skersinis, jei visi balkiai stačiakampiai, “prilimpa“ viena plokštuma prie kažkurios vienos iš “ausų“ ir stovi kreivai. Kad kreivai nestovėtų, reikėtų jame įrantas padaryt. Plius – man tos “ausys“ nu žiauriai negražios. Jei dar nepadaromos įrantos “ausyse“ – balkiai dar ir prasilenkia. Karoč, nekošerinis variantas. Todėl aš nusprendžiau truputuką daugiau padirbėti, bet padaryti gražiai. Tam balkius teisingai susikryžiavau, pasimatavau aukštį nuo vidurio ir dar liniją užsibrėžiau:

A raidės formos atramos gamyba sūpynėms | Darau, blė

Linija su įpjova iš vienos pusės:

A raidės formos atramos gamyba sūpynėms | Darau, blė

A raidė viršuje jau susieina:

A raidės formos atramos gamyba sūpynėms | Darau, blė

Dabar reikia išpjauti formelę taip, kad 10×10 balkis gražiai įgultų:

A raidės formos atramos gamyba sūpynėms | Darau, blė

Viskas, jau įguls:

A raidės formos atramos gamyba sūpynėms | Darau, blė

A raidei reikia ir skersinio 🙂 Nu kad tikra A būtų. Skersinį tvirtinau su ilgasriegiais ir veržlėmis su 3 cm skersmens poveržlėmis. Labai patogu dvi drėlės, viena su grąžtu, kita su skaptuku:

Dvi drėlės su grąžtu ir skaptu | Darau, blė

Tada veržlė su poveržle gražiai įgula į medį ir nekyšo:

Medienoje įguldyta poveržlė su veržle | Darau, blė

A raidė beveik baigta:

A raidės formos atramos gamyba sūpynėms | Darau, blė

O dabar – baigta visiškai:

Vejoje ant sraigtinių pamatų pastatyta sūpuoklių atrama | Darau, blė

Būsimas aikštelės pagrindas, trimetriai balkiai, bet vienas patrumpintas sūpynių skersiniui:

Žaidimų aikštelės rėmo pagrindas | Darau, blė

Rėmas su laiptukais! Aikštelė dar kiaura, tik skersiniai lentoms, bet jau yra:

Žaidimų aikštelės rėmas su laipteliais | Darau, blė

Nu ką, reikės grindų…

Grindų rėmas žaidimų aikštelėje | Darau, blė

Kokia, blė, kiaulystė… aš toks atsargus, bet dėžutę su sraigteliais vis tiek išverčiau:

Į žolę išbyrėję medsraigčiai | Darau, blė

Grindys įpusėtos:

Žaidimų aikštelė su daliniai įrengtomis grindimis | Darau, blė

Nu va:

Surinktos medinės žaidimų aikštelės grindys | Darau, blė

Kitas etapas – bandymas daryti namelio/aikštelės turėklus ir šonus. Nusprendžiau vėlgi truputį daugiau padirbėti ir padaryti įstrižų lentų šonus. Kodėl? Ogi todėl, kad įstrižainės yra esminis sutvirtinantis elementas, neleidžiantis statmeniems elementams judėti. Kol stovėjo pavienis rėmas su grindimis, jautėsi, kad smarkiai siūbuoja. Užteko pusę vienos sienelės surinkt ir siūbavimas labai ženkliai sumažėjo:

Medinė žaidimų aikštelė su viena sienele | Darau, blė

Atėjo kitas savaitgalis ir jau labai labai reikėjo sūpynių. Tam nusipirkau gatavus karabinus, bet jų sriegiai mano balkiams buvo trumpoki. Tai nusprenžiau sukti veržlę tik iš vienos pusės, o iš apačios pakišti poveržlių. Bet kablys užlenktas ir galiukas durnu kampu, gadinančiu reikalę. Su “bulgarke“ pjoviau, kad būtų status kampas ir gerai įsiremtų, nuotraukoje turėtų matytis:

Į medinį balkį įstatytas sūpuoklių karabinas | Darau, blė

Veržlikės iš viršaus irgi su dvigubom poveržlėm:

Sūpuoklių karabino varžtas ir veržlė su poveržlėmis | Darau, blė

Virvės turėjau ribotai, kilpas dariau su mazgai ir elektriko dirželiais 😀

Sūpuoklių virvė sutvirtinta elektriko dirželiais | Darau, blė

Sėdynę padariau iš likučių. Sūpynė yr:

Medinės sūpuoklės | Darau, blė

Antros nepadariau, nes virvės resursai baigėsi.

Ten, kur nutrumpinau vieną statmeną balkį, kad galėčiau uždėti skersinį, turėjau padaryti praaukštinimą. Kadangi su niekuo nesitariau, tai sugalvojau paprastai: keturios skylės skersai skersinį į atramą, tokios pačios keturios skylės į prailginimą, sukalu ilgasriegius ir užmaunu:

Balkio prailginimas su ilgasriegiais | Darau, blė

Kitos detalės sutvirtins papildomai, o šitoj vietoj, manau, turėtų būt gerai.

Šio straipsnio rašymo metu stadija štai tokia:

Iš dalies surinkta medinė žaidimų aikštelė | Darau, blė

Ai, muahahaha 😀 Uošvė paskambino žmonai, ta sako — darom žaidimų aikštelę. Uošvė klausia: o tai čia ne tas variantas, kur atveža ir surenka? 😀

Ne, blė, nesurenka.

Reikės galą kuo greičiau uždaryt :-/ Nes vieną vakarą sukvietėm kaimo vaikus zefyrų pakept ir pro atvirą galą mergos susiruošė šokinėt. Sakom, nu nešokinėkit, visgi nesaugu, aukštoka. Dukra sako, baikit, viskas gerai, aš jau bandžiau. Padėjo mus į vietą 😐 Na, bet vis tiek neleidom.

O dabar, protingieji kurmiai, patarkit kuo šitą mažosios architektūros šedevrą terliot. Aliejuot? Pinoteksuot? Dar kažkuo? Eglė čia, ne maumedis, nežinau, kiek išstovėtų visiškai nieko nedarius.

Komentarai
 1. Tomas parašė:

  Mes dažėm Viva Color aquacolor dažais. Stovi jau 4 metai ir vargo nemato.

 2. vytenis parašė:

  O kur baseinas?

 3. Miegapele parašė:

  Mazgu galetum kokia pora ismokti. Gelbetoju ir astuoniuke. Na dar rifo mazga. Ir to pakanka.

 4. Miegapele parašė:

  Neobliuotai medienai jotun drygolin serija

 5. mdz parašė:

  Apie mazgus ir aš norėjau barti. Nailonas ne košeris 😉
  O medžiui pigiausias variantas lietlempe švelniai medį padeginti, kad rievės išryškėtu ir paprasčiausiu karštu aliejumi porą kartų nutepti.

 6. Andrius parašė:

  Jo- geriau mazgas. Tie balti elektriko dirželiai greičiausiai yra skirti vidaus sąlygom ir nuo UV bei šalčio sutrūkinės. O tas nėrs gerai šiuo atveju 🙂

 7. Rimas parašė:

  Kokio tipo virvė supynėms yra fengšui? (jau išsiaiškinom, kad nailonas nebais)

  • Darau, Blė parašė:

   Virvė px, nailoniniai dirželiai ne kažką. Mano galva tai kapronas yra labai gerai, nes anglies pluoštas dar biškį per brungu. Beje, mano virvė irgi kaproninė.

 8. Mantas parašė:

  Super, kokia savikaina gavosi?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.