Jodi Picoult — Paprasta tiesa

Posted: 2018-09-09 in Pezalai
Žymos:,

Knyga: Jodi Picoult — Paprasta tiesa | Darau, blė⋆⋆⋆⋆

Žmoną biškį patraukė ant Jodi Picoult. O po Amerikos sudomino ir amišai, nes ten juos jai parodžiau. Pats kadaise Kanadoj buvau su jais susidūręs, taip pat kažkada dar anksčiau buvau apie juos girdėjęs ir skaitęs.

Nu tiems, kas nežino, kas tokie yra amišai, trumpas pažintinis filmukas:

Jei norite kažką daugiau apie amišus sužinot, tai eikit ir vikipėdėję pasiskaitykit. O apie knygą… na, žmona jau trečią Jodi Picoult skaitė, tai jos nuomone visos ant to paties kurpalio. Paimta kokia nors socialinė ar kitokia problema, o paskui — teismo procesas. Ir taip visą knygą tą procesą tąso. Ne detektyvai, nors neaiškumų šiek tiek paliekama, kad jau visai nuobodu nebūtų, kažkokia drama įveliama, bet šiaip esmė tai būtent procesas ir visoks jo nagrinėjimas.

Viskas baigėsi taip pat staigiai, kaip ir prasidėjo. Tik ant sujauktų, dėmėtų šiaudų jai tarp kojų gulėjo kūdikis.

Kaip visi žinote iš filmų, Amerikos teismų sistema su savo prisiekusiaisiais ir abiejų pusių su liudytojais šou yra kažkas baisaus. Nesakau, kad kitos sistemos labai jau daug geresnės, bet šita amerikoniška — tai nu nafig. Ir šitoj knygoj kažkaip ypatingai tas jautėsi, matyt, aš jau nesąmonių esu persisotinęs.

Nepaisant siužeto ir viso kito foninio šlamšto šita knyga gan gerai supažindina su amišų pasaulėžiūra, vertybėmis, buitimi ir tradicijomis. Iš to, ką apie juos žinau, galiu patvirtinti, kad maždaug taip ir yra. Įdomūs jie, bestijos, bet iš visų man žinomų sektų ar tai religinių grupuočių yra patys nekenksmingiausi ir taikiausi. Realiai turbūt vienintelė religinė bendruomenė, kuri niekam nekenkia — nes visos kitos tai daro.

Per šias dešimt dienų tikrai išmokau viena — amišai gyvena lėtai. Dirba kruopščiai, keliauja ilgai, net bažnytines giesmes gieda lėtai ir liūdnai. „Paprastieji“ žmonės nežiūri į laikrodį dvidešimt kartų per dieną. „Paprastieji“ žmonės neskuba; kiekvienam dalykui jie skiria tiek laiko, kiek reikia.

Šiaip čiūdikai tie amišai. Jiems jų ordnungas, t.y. gyvenimo taisyklės, draudžia naudotis vienomis ar kitomis technologijomis, bet jie prisigalvoja visokių hakų, kaip tuos reikalus apeiti.

— Inverteriai keičia srovę iš dvylikos voltų į šimto dešimties voltų. Mūsų verslininkai juos naudoja dirbdami su kasos aparatais. Mes negalime naudoti elektros tiesiai iš generatoriaus, tačiau inverteris — jis veikia iš akumuliatoriaus, ir šitai nepažeidžia mūsų Ordnung. Dauguma šeimų nenori turėti inverterių, nes kyla per daug pagundų. Juk suprantate — elektra keliauja iš dyzelinio variklio į generatorių, toliau į dvylikos voltų akumuliatorių, nuo jo į inverterį ir tada jau į bet kurį prietaisą — kad ir jūsų kompiuterį.

Ok, grįžkime truputį prie knygos. Viena iš jos nagrinėjamų problemų — amišų ir aplinkinės vakarietiškos tvarkos sankirta. Amišai net nepagalvotų slėpti kokį nors nusikaltimą — atlikai išpažintį, juokingą (mūsų akimis) bausmę ir viskas. Tuo tarpu teisinėje sistemoje prisipažinimas — tiesus kelias į kalėjimą, gal truputį su lengvinančiomis aplinkybėmis. Kitaip sakant, taikus žmogeliukas gali būti sistemos visiškai „suvalgytas“. Kažkiek primena Kafkos „Procesą“, tik ne taip groteskiškai. Tačiau tai galioja ne tik amišams: dauguma eilinių žmonių gali būti sistemos „suvalgyti“. Pažintys, protekcija ir, atvirai, korupcija žmogų gali visiškai sunaikinti. Viso šito fone kažkokie kliedesiai apie žmonių teises yra juokingi — tu turi kažkokias teises tik tol, kol kam nors su „daugiau teisių“ neužkliūvi. Simple as that. Kažkas panašaus parodoma ir filme Enemy of the State. Ir mūsų mylimoje tėvynėje tas pats — visiems eiliniams linkiu su teisine sistema nesusidurti niekada.

Apskritai knyga nebloga, o ir su amišais supažindina pakankamai giliai ir įdomiai. Nesigailėsite į skaitomųjų lentynėlę pasidėję.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.