Paradox: dūmų detektoriai

Posted: 2018-08-04 in Darbeliai
Žymos:, ,

O taip. Šitą įrašą tikrai reikėjo padaryti dar iki gegužės pirmos, kol dūmų detektoriai buvo all the rage. Bet pavėlavau, patingėjau, diagramas paišyt ilgas procesas. Visgi tikiuosi, kad kam nors šitas įrašėlis pravers ateityje įsirenginėjant dūmų detektorius.

Pirmas ir svarbiausias punktas: dūmų detektoriai jungiami vadinamuoju daisy chain principu. Lyg ir lygiagrečiai, bet kaip ir ne. T.y. jie turi vieną bendrą laidą (common), įvestį (input) ir išvestį (output), iš kurios laidelis keliauja į toliau esančio detektoriaus įvestį. Paskutinis detektorius „uždaromas“ EOL rezistoriumi. Paradox EVO centralės dviejų laidų dūmų detektoriams gali panaudoti PGM1 išvestį, kaip papildomą zoną. Aš kaip tik šitą išvestį ir ruošiausi savo dūminukams panaudoti. Štai jungimo iškarpa iš Paradox EVO diegimo instrukcijos:

Dūmų detektorių jungimas į Paradox EVO centralę, PGM1 išvestį | Darau, blė

Signalizacijų laideliai būna paprastai keturgysliai, kartais šešiagysliai. Judesio davikliams ir sirenai pas mane šešiagysliai, langų ir durų magnetukams bei dūminukams — keturgysliai. Spalvos paprastai būna geltona, žalia/mėlyna, raudona ir juoda/balta. Taigi paprasčiausias daviklių jungimas su rezistoriumi paskutiniame yra toks:

Dūmų daviklių jungimas su EOL rezistoriumi | Darau, blė

Geltonas į AUX+, o žalias — į PGM1. Bet taip nefaina 🙂 Aukštesnio lygio būdas dvilaidžiams davikliams yra išnaudoti visus keturis laidus ir rezistorių prisijungti centralės pusėje:

Dūmų daviklių jungimas su EOL rezistoriumi centralėje | Darau, blė

Kitaip sakant, atsivedam daviklių linijos „galą“ į pradžią išnaudodami laisvas laidų gyslas. Štai vieno „paskutinio“ eilėje daviklio paruoštukas:

Paskutinis linijoje dūmų detektorius su linijos grąžinimu | Darau, blė

Bet čia tik dalis grožio. Sakykim, visą namą apvedžioti vienu laidu su kilpomis gali būti tiesiog neekonomiška. Mano atveju iš skirtingų namo pusių į centralę ateina trys priešgaisrinių daviklių laidai, žvaigždute. Tiesiog taip sutaupyta nemažai laidų metrų. Bet iš galinių daviklių grąžinant linijos galą į centralę galima sujungti bet kokį kiekį žvaigžde sujungtų laidų štai tokiu metodu:

Kelių dūmų detektorių linijų sujungimas nuosekliai su grįžtamaisiais laidais | Darau, blė

Grožis ir gėris 🙂 Kaip suprantate, kairioji diagramos pusė yra centralėje, o galiniuose detektoriuose prijungiamos laisvos gyslos. Tokiu būdų aš savo tris detektorių linijas ir sujungiau.

Jei esate numatę keturių laidų dūmų daviklius, tuomet visus šituos „navarotus“ galima atlikti lygiai taip pat, tik reikia šešiagyslio laido. Maitinimas gali būti sujungtas tiesiog lygiagrečiai, o įvestis — analogišku būdu, tik naudojant oranžinį ir pilką laidelius, raudona ir juodą/baltą paliekant maitinimui.

Viena pastabėlė. Naudojant PGM1 išvestį už gaisro zonos įvestį reikia turėti išsisaugojus centralės konfigūraciją kur nors atskirai, kad nereikėtų mygtukais perprogramuot. BabyWare praktiškai privaloma. Kodėl? Ogi todėl, kad būtent šitos išvesties naudojimas gali numušti centralei protą: yra kažkoks bugas, susijęs su statinėm iškrovom. Tad žaibuojant ar lakstant viršįtampiams daviklių laiduose indukavęsis krūvis gali centralę paprasčiausiai nuresetinti. Čia man vienas signalizacijų meistras papasakojo. Aišku, jei yra normalus ir teisingai padarytas įžeminimas, paprastai problemų nebūna, bet visokiuose kaimuose medinėse būdelėse ir šiaip netvarkingai įrengtose vietose tokių dalykų pasitaiko.

Tęsiam toliau. Vienam kambary pas mane kabojo du laidų galai. Labai prajuokino, kad jie skirtingi. Vienas šarvuotas su balta gysla, o kitas paprastas su juoda:

Du dūmų detektorių laidai | Darau, blė

Čia kaip tik einantis laidas į liniją užbaigiantį detektorių. Na, bent jau aišku, kuris laidas eina į centralę 🙂 Lengva sujungti, tik grįžtamuosius laidus teko sulituoti:

Tarpinis dūmų detektorius su skirtingais laidais | Darau, blė

Dar truputuką apie įrankius. Vienas mano geriausių įsigytų daiktų — plonų laidelių nužievinimo replės:

Plonų laidų nužievinimo replės | Darau, blė

Aš jau gal ir rašiau apie jas. Su jomis galima perkirpti laido izoliaciją, bet nenumauti nuo laidelio. Naudojantis ta nukirpta dalimi labai gražiai galima susukti gyslas, daug gražiau, nei pirštais. Dvi susuktos ir dvi laukia susukimo:

Nužievintos ir susuktos laidelių gyslos | Darau, blė

Kitose vietose pas mane yra laidų kilpos. Aš jų neperkirpinėjau, o atsargiai nužievinau:

Nužievinta laido kilpa | Darau, blė

O štai čia jau neaišku, kuri kilpos dalis eina į centralę, o kuri į kitą detektorių. Kaip rasti? Ogi paprastai, centralės pusėje geltoną ir žalią laidukus laikinai užtrumpinau:

Centralės pusėje užtrumpinti laidukai | Darau, blė

Tuomet daviklio vietoje su testeriu tiesiog patikrinu, kuris galas „užtrumpintas“. Laisvą, t.y. neužtrumpintą laidelį užmezgu mazgeliu, kad būtų aišku ir laikinai sujungiu į krūvą — užmazgytą laidelį perjungsiu į išvestį jau dėdamas patį daviklį:

Laikinas dūmų daviklio laidų sujungimas | Darau, blė

Kam šitas laikinas užtrumpinimas? Ogi tam, kad kai kirpsiu kitą kilpą, galėčiau patikrinti, kurioj pusėj yra centralė — aš tiksliai nežinau, kokia tvarka pas mane tos kilpos eina, nes elektrikas turėjo savų fantazijų šituo klausimu. Ir, beje, pasirodė, kad jo topologija buvo geresnė, nei mano įsivaizduota, ant to jis ir elektrikas. Bet kokiu atveju, su tokiais laikinais sujungimais greitai susigaudžiau, kur kuri pusė.

Susigaudęs puses ir laidus, užmazgytus laidelius perjungiau į daviklių išvestis ir sudėjau pačius daviklius:

Sumontuotas dūmų daviklis | Darau, blė

Centralės pusėje ant pasirinktos linijos įlitavau 1 kΩ rezistorių:

1 kΩ EOL rezistorius dūmų detektorių linijoje | Darau, blė

Tada jau nurodytu būdu sujungiau visas tris linijas į vieną:

Trys dūmų detektorių linijos sujungtos į vieną | Darau, blė

Paskambinau į pultą, paprašiau, kad kurį laiką nekreiptų dėmesio įmano signalizaciją ir ėjau daryti sujungimų. Geltonas į AUX+, o žalias — į PGM1:

Dūmų detektoriai prijungti į Paradox EVO PGM1 išvestį | Darau, blė

Viskas. Centralėje įjungiau papildomą zoną ant PGM1 išvesties, sukonfigūravau ją, kaip 24 val. gaisrinę ir prisidaviau į pultą. Gaisrinių zonų esmė tokia, kad jos yra įjungtos visą laiką, nepriklausomai, ar centralė užarminta (priduota) ar ne. Dūmai bet kokiu atveju sukels aliarmą, tokia jų ir prasmė.

Tam kartui tiek.

Komentarai
 1. alvaras parašė:

  “Aukštesnio lygio būdas dvilaidžiams davikliams“ kuo tas būdas yra aukštesnio lygio? Aukštesnis lygis tai jungti su kuo mažiau sujungimų ir kaip rekomenduoja gamintojai, t.y. nuosekliai visus negrąžinant į centralės dėžę.
  Beje šitie kabeliai netinka priešgairsiniams davikliams, turi būti raudoni nepalaikantys degimo su monolitiniu laidininku ir didesnio skersmens.
  O ir bereikalingas darbas atsekti kurioje pusėje yra centralė, zonos laidas jungiasi į atskirus kontaktus tik tam, kad nusukus daviklį nutrūktų grandinė ir būtų fiksuojamas gedimas, ten nėra “in“, “out“.

  • Darau, Blė parašė:

   Lygis priklauso, manau, nuo požiūrio ir pomėgio painioti laidus 🙂 O va dėl „turi būti raudoni“ tai pasiginčyt galima. Kad monolitinis kabelis yra mažesnės varžos, tai čia faktas. Bet mano atveju skirtumas per visus tris laidus gavosi apie 40Ω — nelabai rimtas argumentas. Taip pat raudoni laidai dažniau naudojami mediniuose namuose, kur jie yra atviri. Pas mane atvirų laidų nėra visiškai, išskyrus ūkines patalpas, visi pakavoti. Plius, aš apskritai netikiu, kad laidų parinkimas davikliams gyvenamajame name gali kažką ženkliai pakeisti.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.