Jerome David Salinger — Rugiuose prie bedugnės

Posted: 2018-07-20 in Pezalai
Žymos:, ,

Jerome David Salinger — Rugiuose prie bedugnės | Knyga | Darau, blėJūsų dėmesiui — vėlgi mano žmonos įrašas, šįkart apie jos perskaitytą knygą. Aš ją irgi kada vėliau skaitysiu, kai Cortex-M3 asemblerio kursą baigsiu 😀 Skaitykite po kirpsniuku.

—————————–

Kartais kai kurios knygos mano rankose atsiduria netikėtai. Taip ir ši: Jerome David Salinger knyga „Rugiuose prie bedugnės“ mano bibliotekoj atsidūrė, kai perėmiau didelę dalį sesers knygų archyvo. Tvarkydama knygas, kurias kam atiduoti, šią pasilikau sau perskaitymui. Nors vienintelis žinojimas apie šią knygą buvo — girdėtas pavadinimas, ale klasika. Beveik metus knyga prastovėjo lentynoj, kol aš jos ėmiausi. Mano gera knygų skaitymo draugė sakė, hmm neskaityk nieko gero, nepatiks, nieko nesupratau, bile kas. Komentarai apie knygą irgi buvo tokie visokie nuo WOW iki nu gal reikėjo skaityti iki 20 metų, o ne vyresniam. Bet kažkoks vidinis postūmis buvo paimti šią knygą rankas. Ypač, kad ji visai nedidelė, vos 270 puslapių.

Nežinau, kaip man būtų patikusi ši knyga, jeigu nebūčiau girdėjusi tokių komentarų ir ko aš pati būčiau iš jos tikėjusis. Dabar prieš imdamasi šios knygos turėjau savyje kelias mintis, kurios visaip vystėsi.

Pirma

Nesitikėjau didelio, galingo, idomaus siužeto. Jo ir nebuvo. Tai buvo trumpas, pasakojimas vieno žmogaus perspektyva. Tai buvo daugiau mintys, žodžiai. Jų svarba knygoje, tekste, idėjoje, bet tikrai ne super wow įtraukianti situacija.

Antra

Žiūrėjau iš tokios socialinio eksperimento pusės, kaip turinti be 5 min 15 minučių paauglę namie. Norėjosi pasiskaityti apie paauglių gyvenimą, kokios egzistencinės problemos juos kamuoja, kaip jie mąsto, ir šioje knygoje, kas yra įdomu, ne tik mąsto, bet ir kalba. Ši knyga padėjo prisiminti ir pačios paauglystę, pamatyti savo praeitį iš šono. Savo buvusius draugus, klasiokus, kas dėjosi kai mes buvom tokio amžiaus. Taip pat ir žiūrint į dabartinius paauglius, kurie pyksta, niršta, kažkokio siekia, prieš kažką protestuoja. Paskaitai knygą ir supranti — viskas NORMALU. Visos problemos, aktualijos, mintys niekas nesikeičia ir turbūt kamuoja beveik kiekvieną jauną žmogų. Kalbėjimo maniera ypač pažįstama gal ir iš savo pačios paauglystės ir kitų jaunų žmonių. Ir žinot, ne tik jaunų, yra tokia kategorija žmonių, kurie jau toli gražu nebe paaugliai, o vis dar visko niekinimo, neigimo laikotarpis ryškiai neišaugtas.

Trečia

Buvo nekantriai įdomu kaip atrodys visas pasaulis ir pasaulėžiūra knygoje, pirmą kartą išleistoje 1951metais, t.y. prieš visus 67 metus. Na, ne prieš kristų, bet vistiek labai daug. Ir mane užvežė. Vis pasižiūrėdavau, kuriais metais išleista ši knyga, ir vis stebino, kaip tokia “seniena“ yra visiškai absoliučiai aktuali bet kuriam laikmečiui. Ar prieš 70 ar 30 metų ar dabartiniams vaikams, ok, paaugliams. Ir tikrai dar tiems jauniems žmonėms, kurie bus ateityje paaugę ir tinkamo amžiaus skaityti šią knygą. Visos problemos, aktualijos, mintys niekas nesikeičia ir turbūt kamuoja beveik kiekvieną jauną žmogų. Protestai, išaukštinimai, alkoholis, narkotikai, seksas.

Ketvirta

Amerika. Niujorkas. Skaičiau ir širdis krauju sruvo. Noriu atgal į Niujorką. Ir tas pats, kaip su Japonija, taip pat ir su Niujorku. Žinau, kad ten dar grįšim. Skaitai apie Brodvėjų, sunumeruotas gatves, Centrinį parką ir jo tvenkinius, Gamtos Istorijos muziejų, jo eksponatus, ir ne šiaip įsivaizduoji, o tiesiog, matai, jauti ir kvėpuoji tą orą, koks ten yra. Nepaprastai geras jausmas. Labai artimas jausmas. Fantastiškai savas jausmas.

Knyga baigiasi savotiškai, bet gal ir gerai. Moralas apskritai geras. Tad knyga tinka visiems amžiaus tarpsniams prasidedant paauglyste. Paaugliams — pamatyti save iš šono, vyresniems — prisiminti kokie buvom ir labiau suprasti savo paauglius ir apskritai nustoti bambėti „Mūsų laikais taip nebuvo“. Buvo buvo, dar ne to buvo.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.