Kova prieš kurmius: pirmoji sėkmė

Posted: 2018-06-09 in Darbeliai
Žymos:,

Gan ilgą laiką kovoje prieš kurmius jaučiausi visiškas lūzeris. Pernai rašiau, kad bandžiau juos vaikyti lauk kalcio karbidu, nu bet čia panašiai, kaip homeopatiniais vaistais gydytis. Pasijunti geriau nuo to, kad kažką darai, bet jokio tikro rezultato nėra. Tad šiemet, kai kurmiai įsiveisė į daržą ir pradėjo kilnot žemuoges, ėmiausi kovos nuo dūšios.

Tiek internete, tiek visur kitur yra aprašyti milijonai būdų, kaip kovoti prieš kurmius. Vienas iš būdų, be abejo, yra susitaikyti ir jų kurmiarausius tiesiog nužarstyti. Bet kad jie, bjaurybės, naujų prirausia, o senų vietoj nebūtinai viskas taip jau atauga. Aš turiu krūvą plikų vejos plotų, kur žolytė taip ir neatžėlė — reikės persėti juos. Na, nes apačioje molis, kurmiai irgi kartais rausiasi giliai ir iškelia kietą bei žolytei netinkamą dirvožemį.

Man susitaikymas netiko, ypač, kad ir pupelės pasėtos, ir žirneliai, o kurmiarausiai pradėjo tuos augalėlius konkrečiai naikinti. O dar žemuogės…

Tiems, kurie sako, kad „išnyks kurmiai, ateis kurkliai“, aš galiu pasakyti taip: kurklius galima lengvai išnaikinti su chemija, o kurmių atsikratyti yra gerokai sunkiau. Ypač, kad aš pats nesu iš natūralistų: mano daržas ir tręšiamas, ir nuodijamas, ir visaip kaip kitaip tiuninamas. Aš noriu rezultatų, o ne „natūralios žolės“. Net ir mano močiutė sakydavo: nebus šūdo — nebus grūdo. Fosfato ir azoto trąšos man atrodo gėris ir grožis, Mavrikas — stačiai pagalbos ranka, Bros — galios laukas.

Neskaitant visokių ten kitų „metodų“ kovoje prieš kurmius aš kol kas žinau du patikimus, visus kitus galite drąsiai ignoruoti:

 • Azoto dujos
 • Benzininių automobilių išmetamosios dujos
 • Spąstai

Taip, rimtai: benzininių automobilių išmetamosios dujos. Ne dyzelinių, ne dujinių, o konkrečiai benzininių. Aš šito metodo pats nebandžiau, nes man iki daržo reikėtų 40 m šlangos nusivest — per daug. Bet iš patikimų asmenų girdėjau, kad kurmius dusina gerai ir neturiu pagrindo netikėt. Tinka, sako, ir gamtinės dujos, ale brangoka gali gautis. Taigi jei turite galimybę — kiškite žarną į kurmiarausį ir pusvalandį pabirbinkit. Kurmiarausius galit vis pakeisti, kad tikrai daugiau tunelių pripūstumėte.

Azoto gauti kiek sudėtingiau, bet galima. Plius — jokios taršos aplinkai. Geras dalykas.

Tuo tarpu aš pasirinkau spastų kelią. Terliojausi su jais ilgai, kol truputį apsimokiau elgtis. Nėra taip viskas ten paprasta, kaip internetuose rodo. Plius, kurmiai ne taip jau lenda į spąstus be masalo. Bet visgi mano kurmių gaudymo žinių koncentratas yra maždaug toks.

O gal nereikia?

Prieš pradedant pasakojimus apie kurmių gaudymą pasvarstykime, ar tikrai būtina tuo užsiimti?

Kurmiai subjauroja vejas, tas tiesa. Bet kai veja subręsta ir velėna pasidaro tvirta, naujų kurmiarausių praktiškai nebeatsiranda ir kurmiai sau ramiai keliauja iškastais tuneliais. Tad metai kiti — ir veja bus saugi savaime natūraliai.

Kurmiai taip pat labiau mėgsta purią ir maistingą žemę. Yra toks metodas: kurmių nuviliojimas. Skiriama keletas kvadratinių metrų kurmiams gyventi jiems ten sudarant geras sąlygas: trešiant žemę, gaminant kompostą, veisiant sliekus. Kurmiai iš tikro ten sulenda ir po kitas, mažiau derlingas vietas nebesikasa.

Galima apsisaugoti požeminiu tinklu. Tad, sakykim, daržą, šiltnamį ir kitas ypač brangias vietas vertėtų apsaugoti tokiu būdu. Mes šiemet taip persirausėm savo šiltnamį:

Tinklu nuo kurmių apsaugotas šiltnamis | Darau, blė

Prasikeikėm su žmona dėl tokio darbo, na, bet dabar ramu. Tiesa, vienas trūkumas — pro apačią ir rupūžės nebeatlenda, tenka skruzdėles naikinti patiems. Galima, aišku, rupūžių rankom pasigaudyt (na, su pirštinėm, be abejo) ir atsinešt.

Daržo, deja, tinklu neaprūpinom, tad ten įsisukęs kurmis labai suerzino. O veja šiemet kažkaip nelabai nukenčia, išskyrus lysvių pakraščius.

Visgi iš daržo kurmius išnaikint aš panorau. Iš karto pasakau: nemėgstu be reikalo gyvūnų žudyt, bet medžioklinis azartas man nesvetimas.

Tad visgi apie kurmių medžioklę.

Kvapas

Kurmių labai jautri uoslė. Na, ne šiaip sau vienas jų gąsdinimo būdų yra kišti šūdukus į urvus. Deja, tai padeda tik tiek, kad kurmiai prisirausia naujų urvų ir į pasmirdusius negrįžta. Tad jei pievelėje išlindo kurmiarausis — nieko ten nekiškite, tiesiog pabloginsite problemą. Tas pats ir su kalcio karbidu.

Taigi kurmių jautri uoslė. Žmones jie irgi užuodžia — kaip ir visus kitus grėsmę keliančius padarus. Todėl turėkite komplektą įrankių, kuriais medžiosite kurmius ir niekam jų daugiau nenaudokite:

 • Pirštinės
 • Kastuvėlis
 • Spąstai, be abejo
 • Plastikinės permatomos dėžutės

Visus šiuos daiktus laikykite lauke, apkastus žemėmis arba bent jau numestus ant žemės. Jei pačiupinėsite rankomis — po to jau su pirštinėmis gerai nuplaukit, gerai ištrinkit žemėmis, vėl nuplaukit ir taip 3-4 kartus.

Priemonės

Priemones jau išvardinau. Pirštinės geriausia odinės (dirbtinės odos irgi gerai). Lateksas turi gan aštrų kvapą, vienkartinės netinka. Na, žodžiu, kažkokios pirštinės, skirtos darbui su kurmiais, jas laikykit prie kitų priemonių.

Vieną nedidelį (mano terminais „kapininį“) kastuvėlį irgi atidėkit šiam darbui. Niekam daugiau nenaudokit ir net į kitą vietą perkelkit tik su pirštinėmis. Pabrėšiu: kurmių jautri uoslė, paranoja dėl kvapo tikrai nepakenks:

Darbinės pirštinės ir kastuvėlis kurmių gaudymui | Darau, blė

Man labai patinka būtent šios pirštinės. Aš jų urmu užsiperku ir paskui po biškį naudoju. Bet kad nesipainiotų, sunumeruoju poras 😀 (Čia nuotraukoj pora nr. 3, if kas.)

Plastikinės dėžutės naudingos tiesiog tam, kad pasilengvintumėte sau gyvenimą. Radot tunelį, pastatėt spąstus, bet jų galit smarkiai neapkast: uždengiat dėžute, jos kraštus apžarstot ir galit savo ūkį lengvai apžiūrėt. Ypač, kad būna gilių tunelių ir spąstai juose visiškai pasislepia. Uždengus žeme bus nepatogu tikrinti. Plius po dėžute viskas švariau, kultūringiau, kurmiukui patogiau ateiti.

Spąstai

Kol kas liaudies išmintis byloja, kad geriausi spąstai yra žnypliniai su liežuvėliu. Būna dar tokie papigiaškos su užsklanda, bet blė, vieną kartą kurmis pro ja praėjo, nusuko, o spąstai nesuveikė. Buvo labai apmaudu:

Neypač geri spąstai kurmiams | Darau, blė

Nebepirkčiau šitų. O šie, kurie man atrodo geriausi, tai atrodo taip (nuotrauka iš pigu.lt):

Spąstai kurmiams iš pigu.lt | Darau, blė

Šitie spąstai gerai apgaubia kurmio tunelį. Liežuvėlį reikia nureguliuoti ant paties kraščiuko, kiek tik įmanoma, kad jautriai reaguotų.

Spendimas ir masalas

Turiu pasakyt, kad be masalo su spąstais nesiūlyčiau pradėti terliotis. O masalas labai paprastas: sugnaibyti sliekai. Tad prieš spęsdami spąstus prisirinkit sliekų. Ir vėlgi: nelieskite jų rankomis ir dėkite į žemės kvapą turinčią dėžutę. Kuo daugiau sliekų, tuo geriau. Kurmiai juos greitai užuodžia 🙂

Spęsti spąstus reikia tarp dviejų kurmiarausių arba tiesiog radus kurmio tunelį. Paviršiniai tuneliai gali tikti, gali ir ne — geriau gilesni. Po liežuvėliu reikia supilti žemių krūvelę, kad tas liežuvėlis ant jų gulėtų. Kurmis tada žemes bando nužarstyt ir įkliūna.

Reikia stengtis per daug neiškast žemės. Spastų kojeles geriau įsprausti į žemę aplink tunelį, o ne išsikast duobę ir paskui bandyt „atstatyt“ buvusią architektūrą. Į ilgį ne taip svarbu, bet spastų duobės plotį daryti kuo mažesnį. Štai čia negiliam tunely, kur greičiausiai niekas neateis, nedaug vilties:

Spąstai kurmiams žemėje | Darau, blė

Tada virš spastų uždedam gerai žemėse išsigulėjusią plastikinę dėžutę, apžarstom jos kraštus ir paliekam, gal kas ateis:

Paspęsti spąstai kurmiams uždengti plastikine dėžute | Darau, blė

Ir šitaip:

Paspęsti spąstai kurmiams uždengti plastikine dėžute | Darau, blė

Tai nėra taip paprasta. Aš daržą skersai išilgai perkasinėjau gerų tunelių ieškodamas. Be sliekų nieko nepagavau — jie buvo ta trūkstama grandis. Gilus tunelis, sliekai ir uždengimas — labai svarbūs elementai. Kurmiai įtartinai žiūri į savo tunelius, jei ten patenka šviežio oro. Gerai uždengti spąstai — papildomas sėkmės garantas.

Kitos gudrybės

Kaip minėjau, kurmiai nemėgsta šviežio oro. Jei norite įsitikinti, ar tunelis lankomas — pražarstykite jo kurmiarausius ir palikite atvirą skylę:

Atvertas kurmiarausis | Darau, blė

Jei po kurio laiko rasite tą skylę užkištą žemėmis iš vidaus — bingo, kurmiukas čia vaikšto ir tunelius remontuoja.

Taip pat padeda užtrypti dalį tunelio. Jei jis pakyla atgal — vėlgi, kurmiukui tas tunelis geras, neša maistą, tad jis vėl ten grįš. Galima ir sliekų papildomai palikt ir pažiūrėt, kaip greitai juos kurmis susirinks.

Štai šitas peilis padeda gaudyti sliekus:

Didelis į žemę įsmeigtas peilis | Darau, blė

Aš juo aršias piktžoles iš vejos išlupinėju. Sliekai, musėt, galvoja, kad kurmis ateina ir pradeda lįst iš žolės lauk: jiems turbūt maloniau būti sulestiems. Įsmeigus tą peilį ir per jį trinktelėjus, kad vibruotų, sliekai irgi pasirodo. Kur žemė suskilinėjus, kastuvėliu pabaksnojus ir parausus sliekai per plyšius pradeda „bėgti“ lauk.

Na, ir pabaigai vienas trofėjus:

Spąstais sugautas negyvas kurmis | Darau, blė

Sumaitotas vargšas spąstų. Na, bet ką padarysi, žvakelę jam uždegsiu ir už sielos ramybę išgersiu.

Jei bandysite su kurmiais kovoti juos gaudydami — turėkite kantrybės. Kelios dienos kylant naujiems kurmiarausiams su tuščiais spąstais gali greitai priversti pasijusti lūzeriu. Viskas po truputuką, iš lėto, su kantrybe. Žemės kvapas, geras tunelis, sliekai ir uždanga — kurmis ten paklius.

Turite daugiau gudrybių ir sėkmės istorijų? Komentuokite!

Komentarai
 1. Gedas parašė:

  Sekancioje serijoje: Kova prieš kurklius: nesekasi 😉

 2. baidis parašė:

  toks pažistamas lietuvis vokietijoje baidydavo kurmius į kurmiarausio vietą įsmeigęs varinį vamzdlį/ sakė naudojęs žaibolaidžio dalis/ ir skardinė aliumininė ant viršaus. Atseit vėjas judiną skardinę, perduodami garsai per vamzdelį į žemę ir kurmiai negirdi kur jų pagrindinis maistas /sliekai/ juda.. todėl pasitraukia… Tas lietuvis tvirtino,kad pas jį ,sode, efektas buvo 100 proc. Tai tiek..

 3. eenamas parašė:

  taigi lietuvių soduose dažnai pamatysi besisukiojančius malūnėlius, supjaustytus plastikinius “bambalius“ besisukančius ant plonos atmatūros virbalų. Taip skleidžiamas triukšmas į žemę. Teigiama kad kurmiams patinka darbuotis kai aplink ramu, o kai aplinka triukšminga jie iš ten nešdinasi. Tai ir vibratoriai, ten spėju triukšmu baido. Mano BVĮ orapūtė labai triukšmauja, tad įtariu irgi prie kurmių baidymo prisideda.

 4. vytenis parašė:

  Mes puikiai daug metų kurmius pas kaimynus varėme su ULTRAGARSINĖ KURMIŲ BAIDYKLĖ vokiškos gamybos, dabar su kiniškomis darbuojamės, ale https://trenk.lt/kurmiams/26-ultragarsine-kurmiu-baidykle.html Ne taip gerai, kaip vokiška, bet irgi gerai.

  • Gedas parašė:

   Ultragarsinius visokius surinkau ir ismeciau lauk.Jokios naudos.Geriausiai padeda vamzdiniai spastai.Kurmius isgaudziau.Atvare kurkliai.

 5. Donatas parašė:

  “kurklius galima lengvai išnaikinti su chemija“ kol neturite taip atrodo.. Pas mus ir pas visus kaimynus aplink jų knibžda, milijonai, ir jų išnaikinti neįmanoma jokiomis priemonėmis.. Nebent atomine bomba, bet ir tai klausimas 😀

 6. Tadas B. parašė:

  nežinau ar veikia, bet man pats mėgstamiausias būdas yra sproginti kurmius su petardom 😀 Iš tikro šiais metais pradėjai taikyti šį būdą, rezultatai bus vėliau ir noriu viešai pasiskųsti, kad per Kalėdas nebegali nusipirkti “normalių“ petardų, kas ir gali sufeilinti mano pasirinktą būdą. Kurmių labai jautri klausa, bei jautri uoslė, tai …

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.