QNAP TS-451A: diskų graužykla

Posted: 2018-02-14 in Pezalai
Žymos:, , ,

Labai seniai svajojau apie kokį nors naminį NASą. Tiesą sakant, jei visiškai rimtai, tai svajoju jau daugiau, kaip 10 metų. Deja, prieš 10 metų buvo gan liūdnas padėtis šituo klausimu, nebent kokį kompą susirinkt su tuo metu jau atsiradusiu Intel Atom (lyg ir Centrino Atom 2008-aisiais vadinos). Nes kaip tik lygiai prieš 10 metų apsirūpinau MacBook Pro laptopu su Intel Core Duo, o žmonikė turėjo kažkokį tai HP, kurį šeimoje meiliai vadinome Hiuliu. Tuo pačiu maždaug metu pradėjom tarpusavy kolaboruoti ties vienu kitu projektėliu ir užsimezgė pirmieji pageidavimai turėti kokią nors centralizuotą duomenų saugyklą.

QNAP TS-451A NAS kompiuteris, duomenų saugykla | Darau, blė

Tiesa, centralizuotos duomenų saugyklos vietą gan greitai užėmė Google Docs ir panašios priemonės, tad didelio poreikio ir nebuvo. Įsigijom ir išorinį diską, kuriame kaupėm visokį šlamštą, paskui tų diskų užsikaupė dar. Paskui aš pradėjau turėti kokius nors darbinius laptopus, kurie po biškį personalizavosi. O seni dokumentai, be abejo, po truputį prarado prasmę ir liko daugiau iš noro juos tiesiog saugoti vardan senų gerų laikų. Smagu kartais pasikapstyti po kokį archyvą ir rasti 1999-ųjų Kauno taksofonų adresus ir jų telefono numerius. Esate kada bandę skambinti į taksofoną? Ne iš jo, o į jį? 😀

Kažkada jau rašiau, ir kam man konkrečiai reikalinga Avietė. Viena iš paskirčių — NAS beigi visokios ten automagiškos kopijavimo funkcijos. Tad Raspberry Pi galiu laikyti savo pirmuoju NAS. Tiesa, iki NAS Avietei labai toli: ir dėl USB 2 jungčių, ir (dėl tos pačios priežasties) 100 Mbps tinklo skylelės. Kai kuriems lėtesniems darbeliams toks reikalas tinka, bet pvz. pažiūrėti geresnės kokybės filmą saugomą Avietės USB diske ne visada pavyksta: vidinis USB šakotuvas turi dorotis ir su disko darbu, ir su tinklo srautu. O jei dar tuo metu koks nors torentukas užsisuka, tai vargšės Avietės resursai tiesiog perkraunami.

Gan nemažai abejojęs aš visgi nusprendžiau rinktis specializuotą NAS įrangą, o ne „pasidaryk pats“ dėžę. Pasirinkau neypač galingą QNAP TS-451A serveriuką su keturiais stalčiukais diskams.

Kodėl QNAP, o ne koks nors Synology, Asustor, WD ar netgi Seagate? Ogi todėl kad:

 • Iš visokių gatavų NAS manau, kad QNAP ir Synology yra vieninteliai svarstytini (senos kompanijos, daug patirties, išbaigti produktai)
 • QNAP biškutuką lėtesnis, bet gali būti naudojamas ir kaip medijos centras: turi HDMI ir netgi pultelį
 • QNAP lengviau laužosi, pasistengus ten kokį Open Media Vault galima sukišt ar šiaip Debian Linux

Kaip medijos centras man QNAP nelabai aktualus, prie televizoriaus seniai Minix guli ir dar pagulės. Tačiau prie jo galima prijungti monitorių, klaviatūrą ir „laužymą“ atlikti neardant ir nelituojant pinukų konsolei. Taigi labai draugiškas mėgėjiškam naminiam laužymui. Nesakau, kad tuo užsiimsiu, bet noriu paprastesnės galimybės.

Pradžiai iš viso nusprendžiau save prilaikyti ir naudoti QNAP su jo visokiomis gimtosiomis priemonėmis. Deja, tai man nepavyko, bet mano ir poreikiai vietomis yra ne visai „normalūs“.

Mano pirminis planas yra toks:

 • Vienas WD Red diskas viskam
 • Antras diskas — atlikęs Samsung diskas svarbių dalykų kopijoms iš pirmojo
 • Trečias diskas — greitas laptopinis šrotas srautams iš kamerų
 • Vieno FTP mirror’inimas
 • Torrentų siurbykla
 • Spausdintuvo serveris
 • Agreguotas linkas per 802.3ad switchą (LACP)

Apie viską po truputuką.

RAID<kažkas>?

Ne. Aš žinau, kad pakankamai žmonių pasiduoda pagundai turėti daugiau vietos ir nedaryti RAID’ų. Aš jiems visiškai pritariu. O va yra tokių, kurie nepritaria man ir aiškina, kaip RAID’as yra gerai. Pabandysiu paaiškinti, kodėl visokius RAID’us laikau nereikalingu vargu.

Normaliam namų vartotojui užtenka vieno disko greičio ir našumo. Daryti „paskirstytą“ diską, kad fiziniai diskai dalintųsi sektoriais, mano galva, yra tiesiog nelabai reikalinga. Aišku, jei NAS naudos keliasdešimt žmonių vienu metu, tada verta pagalvoti, bet tada ir ne TS-451A reikia pirkti 🙂 Namams, tuo tarpu, vieno disko našumo per akis.

RAID1, kai yra įkišti du diskai, bet jie veikia kaip vienas kito kopija. Kažkuriam subyrėjus galima tokį patį naują įkišti ir „atstatyti“ RAID’ą. Va čia ir yra tokia problema: įkišti reikia tokį patį diską. Nebūtinai to paties gamintojo (nors griežtai rekomenduojama), bet kad bent jau sektorių skaičius būtų lygiai toks pat.

Įsivaizduokim, kas bus, jei diskas išgyvens 10 metų ir subyrės. Rask, kad gudrus, „tokį patį“. O ir šiaip… na, man pvz. gaila pirkti du 6 TB diskus ir vis tiek turėti tiktai 6 TB vietos.

Mano galva, geriau turėti du 6 TB diskus, kurių viename yra kokių nors svarbių duomenų katalogėlis, o kitame kasnakt daroma to katalogėlio kopija. Na, rimtai, kiek svarbių duomenų mes turime? Duokdie bus koks terabaitas (neskaitant nuotraukų, apie jas kitąkart). Nebent turite kleptomaniją ir siurbiat visus piratinius filmus, muzikas, knygas ir kas ten dar siurbiamo yra — be to, mirtinai bijote, kad antrą kartą negausit parsisiurbti. Čia jau liga, su ja reikia kitomis priemonėmis kovoti.

Taigi: nedarykite jokių ten RAID’ų. Apsispręskit, kuriuos duomenis dubliuosit ir tiek. Plius, jei dirbsit kaip aš, tai pirma svarbių duomenų kopija bus kompiuteryje, antra — NAS, o trečia — kur nors debesyse.

Tiesa, vienas šio metodo trūkumas yra tas, kad jei visgi suluš pirmasis NAS diskas, tai visą NAS reikės su nauju disku perkonfigūruoti iš naujo. Nes QNAP dalį sisteminių reikalų saugo pirmame įkištame diske, įskaitant ir OS gabalus. Bet vėlgi, retai tie hardai lūžta, o ir keist juos reikia profilaktiškai. Aš esu labai vartotojiškas šiuo atžvilgiu: senesnius, nei 3 metų diskus naudoju tik visiškam šlamštui, o svarbesniems dalykams vis perku naujesnius.

Šlamštu aš laikau viską, ką galima iš naujo atsisiųsti, jei ką. O atsisiųsti galima viską, išskyrus grynai asmeninį turinį. Na, dokumentus ten visokius, nuotraukas ir t.t.

P.S. Iš RAIDų aš pripažįstu nebent RAID5, kuris su keturių stalčiukų NASu yra visai įmanomas ir biškį mažiau skaudėtų dėl prarastos vietos. Bet vėlgi, tuomet reikia iš karto visą diskyną pirkti plius vieną papildomą atsargai ir pasidėt į stalčių tam atvejui, jei kažkuris diskas sulūžtų.

Pradžia su QNAP

Pajungiam QNAP. Pradžiai be diskų, tuščią. Ir įjungiam. Jis pradeda šlykščiai pypsėti — pypsėjimas programiškai neišjungiamas. Gal, kai papildysiu RAM, išjungsiu tą pypsiuką fiziškai.

Po kurio laiko maršrutizatorius turėtų duoti naują IP NAS’ui. Jungiamės į http://<NAS IP>:8080. Ten sako, įkišk, blė, vieną diską, nieko nebus. Tada einam ir įkišam diską į pirmą stalčiuką. Reikia turėti omeny, kad šis diskas bus ir tarnybinis NAS diskas, su OS gabalais, appsais visokiais ir pan.

Tada prasideda pradinis setupinimas. Atnaujinam firmwarę, susetupinam diską, pasidžiaugiam.

Shared Folders

Visas gyvenimas NASe sukasi apie Shared Folders. Iš karto siūlau pagalvoti apie atskirus vartotojus ir jų grupes. Gal, pvz. leisite žmonai naršyti po visus filmus, bet norėsite jai visgi nerodyti savo porno kolekcijos. Ar panašiai. Tad, sakykim, verta pagalvoti, kad kai kurie vartotojai gali turėti juos apjungiančią grupę, pvz „filmai“. Tada Shared Folderį „Filmai“ belieka padaryti skaitomą/rašomą būtent „filmai“ grupei, atskirų vartotojų konfigūruoti nereikės. Reikia pamąstyti pakankamai biurokratiškai.

QNAP iš karto turi pasiūlymų keliems katalogams, pvz. Public, Web, Multimedia, dar ten kažkas. Galima juos mesti lauk ir pasidaryti savo, arba persivadinti pagal prasmę. Čia jau kaip patogiau.

Linux ir visokiems grotuvams reikia konkrečiam katalogui įjungti NFS palaikymą. Na, grotuvai ir SMB supranta (Windows Share čia), bet NFS turi patį mažiausią overheadą iš visų tinklinių protokolų. Aišku, jis yra ir mažiausiai saugus. Arba, tiksliau, visai nesaugus. Vienintelis saugumas — padaryti read-only arba apriboti IP prieigą. Na, tai namų tinkle ribojam IP prieigą, jei netyčia per daug protingų draugų kompiuterastų į svečius užsuktų. Nors šiaip tai draugams kompiuterastams visada reikia duoti atskirą potinklį ir bus ramu.

Kas čia dar apie tuos Shared Folders… neprisikurkit per daug 🙂 Geriau dar struktūrizuokit pakatalogiuose. Juk aišku, kad po Multimedia (ar kokia nors tai „daugterpe“) gulės ir muzika, ir filmai, ir multikai, ir kokie nors gražūs vaizdeliai. Aišku, kad ne asmeninės nuotraukos, tas reikia kavoti rimčiau.

Parsisiuntimai visokie

Na, turbūt nėra ką daug ir sakyti: jei norite siųstis torrentus, tai Transmission Daemon yra vienas iš geriausių pasirinkimų. Deja, QNAP jo nėra. Iki kažkurios QTS (QNAP operacinė, toks visokiais blizgučiais aplipdytas Linuxas) versijos Transmission buvo oficialiame App Store, bet dingo paskui. Atkapstęs šį faktą truputį nuliūdau, bet paskui pradėjau ieškoti kitų variantų.

Įtariu, kad Transmission „dingo“ dėl to, kad QNAP nori savo Download Station prastumti, kaip esminę programą. Na, aš nebūčiau labai prieš, bet yra viena problema: ypač nepatogu, sudėtinga ir bjauru parsisiuntinėti dalinius torrentus. Na, pvz., siųsdamasis serialą aš pirmiausia parsisiunčiu tik pirmą seriją, o kai ji jau yra pilnai parsiųsta, uždedu dar antrą ir trečią. Na ir taip po truputuką serialą „pildau“. Tai su Transmission čia viskas labai paprasta, tiek per Web sąsają, tiek per Remote Transmission programėlę telefonui. Visiškas gėris ir grožis. O va Download Station per Web dar kažkaip radau iš pradžių, paskui neberadau. O telefoninė Qget programulkė iš viso tokia nyki ir apribota, kad nėra apie ką kalbėti.

Tad Download Station galima palikti FTP, HTTP ir panašiems parsiuntimams. Torrentams man ji visiškai nepatiko būtent dėl didelio ribotumo ir požiūrio „bile parsiųst“.

Gera žinia ta, kad QNAP net ir silpnesniuose NAS’uose turi Docker palaikymą. Na, čia toks OS lygio virtualizavimas, programų konteineriavimas. Pasigūglinęs greitai radau ir Transmission konteinerį. Susikūriau tam Transmissiono konteineriui atskirą vartotoją ant QNAP, per kelis diegimo bandymus radau, kaip tą vartotoją nustatyti ir dar kaip į Shared Folderį padėti konteineriuoto Transmissiono parsisiuntimų katalogą. Dar svarbu kuriant konteinerį paforwardinti Transmissiono portus, nepalikti jų automatiniam priskyrimui: bus bile kas.

Turiu paskubėti pranešti, kad Transmission galima sudiegti ir kitu būdu, pasinaudojant pvz. Entware-ng paketų valdymu, bet tuomet Transmissioną reikės pilnai ir susikonfigūruoti rankutėmis. Tuo tarpu su Dockerio konteineriu užtenka tik portus ir parsiųstukų katalogą susiderinti: galima bet kada Transmissiono konteinerį išmest, vėl susidiegt, atnaujint visą NASą ar pan. Aišku, atminties konteineris suvalgo daugiau, bet nelaikau to didele problema, o apie vietą diske iš viso neverta kalbėti. Per visokius paketus diegti verta tik tas utėles, kurios iš komandinės eilutės naudojamos, pvz. lftp.

lftp aš būtent per Entware-ng ir sudiegiau, nes QNAPe šitos baisiai naudingos utėlės nėra. Bandžiau FTP mirrorinimą susikonfigūruot naudodamas paties QNAPo Hybrid Backup. Likau nusivylęs, nes Hybrid Backup veikia, kaip seni geri Windows 98: taip ilgai skaičiuoja, ką nuveiks, kad užstringa dar nepradėjęs dirbti. Mano kopijuojamas FTP tikrai nėra lėtas, bet Hybrid Backup jobukas pradžiai ten naršo ir skenuoja, kiek iš viso yra failų, kuriuos temps. Čia tam, kad vėliau galėtų parodyti jau iš tikro siunčiamų failų procentą, blė. Tad nežinau, kaip ten buvo, bet per porą dienų taip ir nesugebėjo viso FTP kopijos padaryt — o ten vargani 15 GB duomenukų ir apie 21k failų. Tad nusivylęs Hybrid Backup pradėjau ieškoti, kaip susidėti lftp ir kaip susitvarkyti cronjobus. Šiaip tikrai nuliūdau, norėjosi viską QNAP blizgančiomis priemonėmis išspręsti.

Taigi susidėjau lftp su opkg, paleidau savo FTP kopijavimo skriptuką ir visi 15 GB per pusvalanduką nusėdo. Va jums ir prašom, o Hybrid Backup nesugebėjo net failų suskaičiuot, ką jau kalbėt apie bandymą parsiųsti turinį. Pirmas minusas.

Cronjobus ant QNAP setupinti yra šiek tiek durniau. Jei padarysit, kaip įpratę, crontab -e, tai po NAS perkrovimo visi cronjobai bus pamiršti. Heh. O daryti reikia taip. Pirmiausia redaguojam failą /etc/config/crontab:

# vi /etc/config/crontab

Kad pakeitimai išliktų, perleidžiam konfigūraciją:

# crontab /etc/config/crontab

Pabaigai perleidžiam patį crontabą:

# /etc/init.d/crond.sh restart

Beje, savo crontabo skriptukus išsaugokite viename iš įdėtų kietųjų diskų, o ne /etc ar /root ar pan. Viskas, kas ne kietuosiuose diskuose — neišlieka po perkrovimo. Taip sudizaininta QTS, nepasiginčysi. Kaip visada, tiek crontab faile, tiek jo iškviečiamuose skriptuose paliekam gale po tuščią eilutę: dėl visa ko.

Išbandytas reikalas su crontabais, išgyveno net QTS atnaujinimą.

Kitos kopijos

Su Hybrid Backup pasidariau kelis „darbelius“, kurie kasnakt tam tikrus „svarbius“ duomenis sukopijuoja į antrąjį fizinį diską. Kol kas nesugalvojau, kaip automagizuoti šitų reikalų įkėlimą į visokius debesis, nes ten atviru tekstu savo duomenų kelti nesinori, o su visokiais šifruotais failais/skirsniais dar nesugalvojau. Taip pat pradėjau tvarkytis NFS prieigas savo visur išmėtytoms Avietėms, kad jos galėtų savo atsargines kopijas NASe darytis. Na, visą kortelės turinį sumest, sakykim. Jei kortelė užsilenkia (kas man neseniai buvo), tai labai paprasta viską atstatyt. Imi naują kortelę, įkeli tos pačios versijos Avietės atvaizdėlį, tada root’ą perrašai iš kopijos ir valio.

Dar mano NASas turi kažkokį tai „greito nukopijavimo“ mygtuka ant priekio. Principas toks, kad galima į USB jungtį įkišti telefoną, diską, raktuką ar SD kortelę į tamtyč padarytą lizdą ir paspausti tą mygtuką — Hybrid Backup turėtų automagiškai suveikti. Kaip tą suveikimą padaryt, dar nežinau, bet pamisliau, kad visai gerai laikiną nuotraukų kaupyklą pasidaryt, kai fotoaparato kortelė pradeda pildytis.

Kameros — Surveillance Station

Nemokamai galima dvi kameras į QNAP Surveillance Station prijungti. Tas prijungimas reiškia, kad srauto siurbimu iš kameros, pačios kameros peržiūra ir valdymu užsiima QNAP. Jeigu QNAP naudotume tik kaip pasyvią saugyklą, o kameros ten pačios įrašinėtų savo srautus, tai būtų kaip ir dzin, Surveillance Station net nereikėtų.

Aš dar nežinau, ties kuriuo metodu apsistosiu. Surveillance Station nusprendžiau tiesiog išbandyti su viena kamera ir nusivylimai pabyrėjo nuo pat pradžių:

 • Nesugebėjau lengvai rasti, kaip leisti peržiūrėti kameros srautus neprivilegijuotam vartotojui (ne adminui)
 • Mano Dahua kameros modelio nerado ir nepalaiko. O su panašiu modeliu nesutinka bendrauti.
 • Pavyko kamerą sukonfigūruoti tik kaip bendrinę ONVIF
 • Įrašinėja tik H264 srautus. C’mon, šiuolaikinės kameros jau seniai H265 palaiko…
 • Įrašyti AVI failai (kas čia per otstojus?) negali būti pragrojami su VLC ar mplayer. ffplay, tiesa, pragrojo.
 • Vmobile apps’as yra kažkoks atsilikimas, gDMSS (nepaisant pavadinimo) kur kas labiau išbaigtas ir gražesnis. Net ir kiti visokie ONVIF viewer’iai daug kartų patogesni.

Iš privalumų:

 • Su Vmobile persukinėti vaizdą 3x, 5x ar pan. greičiu smarkiai patogiau, nei tiesiai iš pačios kameros kortelės. Tiesiog veikia 🙂
 • Ant suderinamo telefono galima įsijungti aparatūrinį spartinimą

Tad kol kas iš Surveillance Station man tiek naudos, kad įrašinėja antrą kopiją srauto. Galima dar per ONVIF susikonfigūruoti visokius ten alertus ir panašiai, bet tą gali ir pati kamera. Aišku, patogu turėti centralizuotą konfigūraciją alertams, tačiau kiekvieną kamerą vis tiek reikia individualiai krapštinėt. Tai kaip ir nelieka daug prasmės, ypač, kad be antros kopijos kol kas jokie kiti privalumai iš Surveillance Station neišlindo… arba aš labai išlepintas.

Reikia išbandyti QVR, ten kažkaip kitaip viskas suorganizuota. QVR — tai koks paties QNAP konteineris, diegiasi į atskirą diską (ar jų masyvą), kad, atseit, netrukdytų kitų diskų našumui. Kadangi kol kas turiu tik 2 GB RAM, tai nežinau, ar nebus per daug. Na, bet pabandyti neskauda.

Ai, nu dar smagumas, kad galima kokį nors USB webcamą prie QNAP prijungt ir atseit turėt dar vieną kamerą 😀 Gaila tik, kad jokio webcamo pabandymui neturiu.

Licencijos, blė, brangokos. Prie nemokamų 2 dar pridėti keturias būtų $239.96.

O čia kameroms sugraužti skirtas 2.5″ diskas stalčiukyje:

2.5" nešiojamojo kompiuterio diskas QNAP stalčiukyje | Darau, blė

Kameros — QVR

Ilgai nelaukęs ir visgi dar neprisidėjęs RAMo, nusprendžiau išbandyti QVR. Ir nudžiugau labai, nes QVR nemokamai leido prisidėti visas 8 kameras! Va čia tai netikėtums.

Gražiai tas QVR susidiegė, iš karto užsiprašė, kur dėtis:

QVR diegimas | Darau, blė

Tiesa, nors sąraše radau panašų kameros modelį į mano, prie jo QVR nesugebėjo prisijungti ir pasirinkimuose H265 nebuvo 😦 Teko vėl per ONVIF jungtis.

QVR telefono programėlė gerokai pažangesnė už Vmobile. Tiesiai ekrane yra patogūs mygtukai vaizdo valdymui, lengvas peršokimas į įrašų peržiūrą, aparatūrinis spartinimas suveikė ir mano telefono modeliui. Taigi pasijutau kiek džiugiau.

Failų tipai nežinomi. Tačiau, įdomu, bet ir mplayer, ir ffplay, ir avplay failus atidaro ir H264 srautą randa bei groja. VLC nesuveikė, bet bandymą dariau atjungęs Nvidia GPU, o VLC pas mane bando aparatūrinį spartinimą išnaudot. Tingėjau dėl bandymo nustatymus kaitaliot, bet pagal keikimąsi į konsolę spėju, kad irgi būtų pragrojęs.

Taigi, Surveillance Station galima skelbti užtarnautą poilsį. Jei ieškosite sau naudoto QNAP NAS su mintimi įrašinėti kamerų srautus, ieškokite QVR palaikančio modelio, neverta su senesniais prasidėt.

Keisti nesuveikimai

Turėjau seną Obuolio (HFS+) diską. Panorau jį nusikopijuoti. Esmė iš jo jau buvo nukopijuota seniau, bet kad jau pildžiau naują NAS diską, tai prijungiau tą obuolinį harduką per USB 3 jungtį NASo priekyje. Visks ok. Prisijungiau per naršyklę, ten parodė prijungtą diską, viskas jame ok. Nuėjau į naminį katalogą, viską užžymėjau ir palikau apie 230 GB nukopijuoti.

Po penkių valandų — nieko. Matau, kad tik dalis info nukopijuota. Nueinu į kopijavimo taskus pažiūrėti — vienas kabo. Tiesiog. Paėmė ir pastrigo.

Pabandžiau dar kartą — pastrigo vėl ten pat. Bugas su HFS+? Galbūt. Problemą išsprendžiau, kaip pažangus, bet ne eilinis vartotojas: prijungiau tą diską prie savo Linux kompiuterio, prisijungiau prie NAS per NFS ir viską sursyncinau.

Pastabėlė prie šito: jei daug visko kopijuojate iš USB disko į NASą naudodamiesi naršykle, nuimkita varnelę nuo „merge similar tasks into one“. Šitas reikalas truputį išlygiagretina kopijavimo darbus ir jei kažkas pastrigs, kiti taskai liks kopijuoti. Taigi tiesiog liks mažiau vargo aiškinantis, kas ten nesuveikė. Aišku, jei kopijuosite vieną didžiulį katalogą, tai ta varnelė prasmės neturės. Todėl verta lįsti giliau ir kopijuoti daug vienu metu.

Kaip minėjau, Hybrid Backup pavedė su FTP kopijavimu. Kadangi su tuo FTP terliojuosi nuolat, tai žinau, kad ten viskas stabilu ir veikia, tik visgi duomenų kiekiai dideli. Panašu, kad Hybrid Backup tiesiog „neturi duomenų“ didelių apimčių darbams, kai failai kopijuojami dešimtimis tūkstančių (o gal ir tūkstančių jam užtektų užsilenkti). Šūds, be shello neapsieisime, senas geras lftp to the rescue.

Po QTS atnaujinimo mano Transmission konteineris liko, bet neliko torrentų. Pridėjau juos iš naujo — sako, negaliu išsaugoti. Kažkaip tai admin’as uždėjo savo permissionus būtent ant Transmissiono nustatymų katalogo. Pakeičiau prisijungęs per SSH rankutėmis, senu geru chown ir viskas susitvarkė. Bet „normalus“ žmogus čia gal ir pasimestų. Nors „normalus“ gal ir konteineriuoto softo nesidiegtų 😐

Pradinės išvados

NASą gali naudoti bet koks gudresnis namų vartotojas, nes valdymas per naršyklę yra tikrai fantastiškas. Daugialangė sistema primena normalios OS desktopą, nudailinta viskas panašiai, kaip iOS. O tie, kurie turi geresnius nagus ir nebijo lįsti giliau į Linuxą, gali iš QNAP aparatų išspausti ir dar daugiau. Labai norint galima sudiegti ir kokią nors kitą Linux distribuciją, bet abejoju, ar verta. Kai kurie keisti nesuveikimai, tiesa, nervina, tačiau būkim biedni, bet teisingi: kai viską pats daraisi nuo nulio, tai kartais irgi taip pasidarai, kad galo vargams paskui nematyti.

Kaip tiesiog NAS, šitas aparatas mane labai maloniai nudžiugino. Sakykim, buvo toks atvejis: susikūriau Shared Folderį, greitai jam įjungiau NFS. Prisijungiau iš savo kompiuterio — negaliu kopijuoti failų. Pasižiūriu — nusistačiau netyčia Read Only. Pakeičiau į Read Write ir vėl bandau kopijuot — eina! Nereikėjo net permountinti! Kai tokių klaidų padarydavau su Linux serveriais, tai neduokdie neatsimountinsi laiku, paskui prasideda nesąmonės. Taigi QTS viduriuose tikrai gerai padirbėta. SMB taip pat veikia gerai.

Šiek tiek erzina, kad įvairioms užduotims yra ne viena-dvi, o visa krūva QNAP mobiliųjų programėlių. Kas bjauriausia, kiekvienoje iš jų reikia atskirai savo NASus susidėt. Aš jau naudoju Qmanager, Qget, Qfiles ir QVR Pro Client. Yra ir dar ten jų daugiau. Be abejo, yra ir privalumų, kad gali reikiamą programulkę atsidaryt, o ne atsidaręs vieną didelę naršyt po jos gilumas. Tad čia kaip pažiūrėsi ir kaip įprasi.

Apie spausdintuvo serverį ir linkų agregavimą parašysiu kada kitą kartą, gal bus kam įdomu.

 Su visuotinio poravimosi diena visus! 

Komentarai
 1. Vytenis parašė:

  Man rodos tu nepelnytai nurašai RAID. Dar pernai mano močiutė pasakė, viskas, užteks, 10 metų pensijoje, daugiau jokių jungimusi į shell ir python programavimo. Tiesa, dėl programavimo ji pasikarščiavo, kai senelis nueina miegoti, pastoviai kažką kodina.
  Taigi eilinis vartotojas nusipirkęs eilinę dėžutę nepasidarys to, ką tu gali pasidaryti. Tipinė dėžutė duos RAID ir viskas, o ar ten bus raid-nulis ar raid-vienas, jau tavo pasirinkimas. Apskritai nepamenu tokių dėžučių, kur leistų du atskirus diskus įkišti ir atskirus storage turėti. Dar pasakysiu, kaip tipinis vartotojas pasidarys svarbių katalogų kopijavimą, su rsync, nejuokink mano naminių šlepečių, jos ir taip juokingos. 🙂 Nežinau tokių žmonių kurie backup daro reguliariai.
  Nu ir paskutinis, ko man rodos tu nepaminėjai, kai žmogus įkiš du diskus su raid-vienas, jei vienas diskas pareis, jis dar turės pakankamai laiko naudotis savo duomenimis, kol pareis ir antras diskas.
  Nu, o, bet, tačiau mano močiutė visada man sako: storage tai viena, o backup tai kitą. Ir visada man siūlo laikytis 321 backup stragegijos

 2. Linas parašė:

  Kur radote issigyti qnap irangos?

  • Darau, Blė parašė:

   Hm, keistas klausimas… o kur jos galima nerasti? 😀 Na, nekalbam apie Maximą… šiaip visi pardavėjai imantys tiekimą iš GNT ar ABC Data turi QNAP asortimentą.

 3. mechadrake parašė:

  mano trecios kopijos/backup solutionas/experimentas yra Dell Poweredge 1900 is ebay uz 60 eur (ar panasiai su siuntimu, del sulankstyto korpuso ir neveikiancios raid kortos grazino euru), tikras terror of DOOOOM!!! su savo aušinimo sistema (wheeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!)
  Rockstor distributyvas instalinamas i fleshiuka, softinis raid5 btrfs (non stable, nervingiem nenaudoti), keturi 2tb nas hardai, lyg wd red, jau neatsimenu. FreeFileSync daro svarbiu katalogu kopijas saugyklon ir i isorini wd automatiškai. Toks eksperimetas del saugykjlai rekomenduojamo serverinio hardware su ecc ram ir kad norėjau pažaist server hardware. Visa vertė tuose harduose 🙂 Berods Dell R710 be load eina tylai veikaintį padaryt, tai kadanors įsigysiu tą ir jame ne tik saugykla tilps bet ir virtualizuotos sistemos man pažaist. Apgyvendinsiu serverinėj spintoj kur už 50 eur nupirkau, kuriai reilu negaunu pigiai ar lentynėliu, durys stiklinės, matyt dirbo switchu spinta preitam gyvenime, su tiek mažai ventiliacijos.

  • Darau, Blė parašė:

   Jooo, tie visokie Dell ir HP serveriukai yra jėga. Na, bet QNAP gražiau lentynėlėj atrodo 🙂

   Apie switchus, tai parodyčiau kada, kaip 28 skylių PoE switchas užsikūrinėja… kaip Subaru be duslerkės, kambary būt neįmanoma.

   • mechadrake parašė:

    Lol, kodel infernal combustion engine ta poe switcha aušina, gal jau ventiliatorius nuo ašelės nusisukęs 😉
    Mano saugyklatorius tai kol neturiu jam paslėpt patalpos tai tik kopijom daryt ir ijungiamas, per daig kaukia ir per daug neefektyvus watais.
    o deliai geriau atrodo uz knap 😉 https://c.76.my/Malaysia/dell-poweredge-r710-rack-server-bigwiseresources-1704-05-bigwiseresources@3.jpg
    mano tai bisus zinoma. https://i.ebayimg.com/00/s/MTAyNFg5NTI=/z/lNYAAOSwZ8ZXBi8b/$_86.JPG

    dar “ant durniaus“ sena PowerEdge 2650 isigijau labai pigiai, bet tas bjaurybe dar letesnis, is usb nesikrauna (cd ir flopikai yra!), scsi hardai, buvo be hardu. Ventiliatoriai nenustoja kaukt(eroru nera) os pakrovus kaip mano naujesnis toweris daro. Nerekomenduoju 😀

    • Darau, Blė parašė:

     Akivaizdžiai per didelę palėpę turi 😀

     • mechadrake parašė:

      Ne, mano kambarys pavirtes dibtuvėlėm/sandėliuku/biblioteka/skaičiavimo centru, tuoj neturėsiu kur gyvent 😉 https://imgur.com/sjcKfsL
      https://imgur.com/9haw5dZ
      wait, iš kur žinai kad palėpė? 😀

      • Darau, Blė parašė:

       O, dešinėj matau detalių spintelę, visai kaip mano. Dar žinau, kad kažkur kairėj osciloskopas stovi 😛 Nebent perkėlei.

       • mechadrake parašė:

        Pamirsau kad rodes matyt 🙂
        Daliu spinteles dabar 4/5 nes viena senukine ardosi ir ja perplesiau i dvi kad tilptu surikiuot visas geriau. nerekomenduoju nes nepatogu. Parsiveziau rudeni is vokisko lidlo po vizito pas draugus dvi pigias detaliu spinteles.
        Osciloskopas gavo lentynele, dabar yra du lygiai ant darbastalio slamsta susikraut!

        • Darau, Blė parašė:

         O aš darbastalio ir neturiu 😦 Bet jei rimtai, tai nelabai ir reikia. Gavau neseniai ofisinių spintų, tai darbo kambarys beveik sterilus atrodo.

         • mechadrake parašė:

          Kaip be darbastalio galima, man niekad neišeina, jei ko savo nemeistrauju tai man atneša taisyt klijuot kąnors ir tada betvarkę tenka daryt ant savo normalaus rasymo/kompo stalo. Kas per sterilumas, ten chemijos laboratorijos baldai gal, ne ofiso 😉

          • Darau, Blė parašė:

           Sunku, blė, bet dabar tokiam darbastaliui, kokio noriu, finansiniai prioritetai dar pernelyg toli 😀

 4. trigras parašė:

  Padėsiu parašyti dėl Qnap print serverio – gaidys. Dėkoti nereikia

 5. Ruslanas parašė:

  Šiuo metu svarstau apie tokį daiktą, kaina gan sulyginama su QNAP/Synology, bet galimybės kiek lankstesnės https://www.senetic.lt/product/873830-421 Nebuvai tokio svarstęs?

 6. Darelas parašė:

  Synology vietoj standartinio RAID siūlo naudoti savo sistemą (SHR), tai ten subyrėjus vienam diskui gali įdėti kitą bet kokį, svarbu talpa būtų ne mažesnė (didesnė gali būti). Taip ir vyksta upgreidas – pasitaupai vienam didesniam diskui, pasikeiti. tada taupai ant kito.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.