Pirmyn į „Knygų mugę“!

Posted: 2018-01-26 in Pezalai
Žymos:, ,

Knygas reikia mylėti, gerbti, skaityti ir, svarbiausia, pirkti gausiai. Mūsų šeima turi gilias tradicijas lankytis „Knygų mugėje“, dalyvauti giliai fiziniame knygų šopingo reiškinyje. Apie mūsų tradicijas ir kitas su tuo susijusias linksmybes — mano žmonos rašinėlis po kirpsniuku.

—————

Knygų lentyna | Darau, blė

Kiekvienų metų vasario (arba kovo, it depends) mėnuo turi vieną ypatingą penktadienį. Tą dieną dažnai sninga, būna šalta, kelias ledinis arba pliurzinis. Prisidedam kelias užkandėlių dėžutes, vandens gertuvėles, arbatos ar kavos termosus. Kažkaip ir darbai kokia valanda ankščiau pasibaigia, susipakuojam vaikutį šiltai patogiai, sėdam į automobilį ir lekiam į Vilnių. Mūsų laukia nuostabi, nepakartojama, šurmuliuojanti KNYGŲ MUGĖ!

Šiais metais ji vyks 2018 vasario 22 – 25 d: http://litexpo.lt/lt/parodos/vilniaus-knygu-muge-2018

Bilietus geriausia ir pigiausia (bent jau ankščiau taip būdavo) įsigyti internetu: https://www.bilietai.lt/lit/renginiai/vilniaus-knygu-muge-2018-239859/

Šiemet turbūt jau bus iš eilės 9 kartas kai ten vykstam. Kai pirmą kartą keliavom, buvau didelė pilvota teta, o dabar mūsų mažajai tuoj sukaks 8 metai. Ir dar nė karto nesame praleidę knygų mugės.

Kodėl knygų mugė? Todėl, kad knygos užima ypatingą vietą mūsų gyvenime. Stengiamės skaityti patys, skatinti skaityti dukrytę. Kartais skaitom daugiau, kartais mažiau. Kartais skaitome šeimoje vienodas knygas, kartais visiškai skirtingas, bet labai smagu diskusijos, kodėl kas nutiko, kodėl ir kam kokios mintys kilo, o kitam nekilo. Jau 7 metai (nes pradėjom nuo tada kai mažiulei buvo 1 metai) kiekvieną vakarą skaitom dukrai knygas pakaitom. Vieną vakarą mama skaito, kitą vakarą skaito tėtis. Nuostabūs vakarai, nuostabus ryšys su dukra, nuostabios istorijos, nuostabios mintys, nuostabus prisiglaudimas. Vaikiškų knygų kiekis auga namuose geometrine progresija. Atrodo, stengiuosi išdalinti kitiems vaikams ir taip tikėtis, kad kiti vaikai bei jų tėveliai užsikrės skaitymo „bacila“. Dalį atiduodu giminaičiams, dalį draugams, dalį kaimynams. Dar dalis keliauja į mokyklą, nes jau mokyklinio amžiaus žmogus ir knygos mokykliniam amžiui skirtos namie.

Kokios knygos? Vaikiškos knygos pas mus yra labai įvairios. Nusipirkom papildomą lentyną iš Ikea ir bandysiu ten dalį knygų surūšiuoti. Turbūt išskirčiau kelias sritis:

  • Pasakojamosios istorijos (“Drąsioji Pupulė“, “Ragana Lilė“, nuostabios Kęstučio Kasparavičiaus knygos, “Katinėlis Juodis“, “Mamulė Mū“, “Nevala Bertis“)
  • Enciklopedijos, žinynai (Kakės makės enciklopedijos, “Ar žinai, kad“, dabar jau ir rimtesnės enciklopedijos)
  • angliškos (“Bad Kitty“). Beje angliškas skaitom nuo 4-5 metų amžiaus. Skaitai sakinį angliškai, išverti į lietuvių kalbą. O dabar jau ir nereikia versti.
  • emocinio intelekto knygos (“Kai jaučiuos piktas“, kitos apie jausmų įvardinimą, apie savijautą)
  • myliu myliu knygos. (“Ar žinai kaip aš tave myliu“, “Mylėsiu tave, kad ir kas nutiktų“, “Mylėsiu tave amžinai“). Šitos pačios šilčiausios knygos ir must have  kiekvienoje namų bibliotekoje.

Kokie formatai? Labai stengiamės neprisirišti prie turimų knygų. Mano nuomone, knygos turi gyventi. Neturiu tikslo sukaupti didelę knygų kolekciją, kad man iškeliavus į dausas anūkai, proanūkiai neturėtų kur jų dėti, nes net sudeginimui nelabai tinka.

Taigi:

  • Popierinės. Simplis elementaris. Norisi tikrai norisi kartais imti ir nusipirkti norimą knygą. Čia ir dabar. Tada perskaityta knyga turbūt apkeliauja  dar visus draugus, kaimynus, giminaičius. O galiausiai nusėda kur į biblioteką. Prieš išsikraustant į Garliavos biblioteką iškeliavo kokios trys didelės dėžės knygų. Pasilikau sau tik pačias pačiausias.
  • Bibliotekinės. Kai norisi paskaityti kokią seną knygą, ir būtinai popierinę – Biblioteka visada padės. Net kartais smagu pasiimti tokią jau nudėvėtą knygą ir skaityti (ne uostyti). Jauti, kad ne vienas žmogus jau mėgavosi skaitymu.
  • Elektrinės, skaityklinės. Namuose turim Kindle paperwhite skaityklę. Kol kas vieną, ir jos pakanka pasidalinimui. Mano mama itin mėgsta skaityti ir praktiškai viskas ką ji skaito tai elektrines. Labai paprastai, nusiunti jai paštu knygų ir ramu kelioms savaitėms.
  • Elektrinės, telefoninės. Kai nepasidalinam kindlu, ar tiesiog žinai, kad lauke apsilankymai pas gydytojus ir pan, kur reikės tiesiog sėdėti ir laukti ilgai, telefonas visada padeda.

Grįžant prie “kodėl knygų mugė“. Atvirai kalbant tai tikrai nėra ta vieta, kur gali įsigyti knygų pigiau. Čia šitą iliuziją reikia iš karto mesti iš galvos. Ne taupyti ten važiuoji. Jeigu nori sutaupyti, tai didžioji dauguma elektroninių knygų parduotuvių gana dažnai paduoda gerų nuolaidų ir tada galima nukauti kalnus knygų.

Knygų mugė man patinka tuo, kad ten galima rasti visko. Pradedant nuo senų, išėjusių iš mados leidimų iki naujienų. Ir tada gali gyvai pavartyti, pasižiūrinėti, pakalbėti su autoriais, gauti autografą.

Mugėj labai platus knygų ir ne tik knygų diapazonas nuo grožinės, mokslinės, mokyklinės, techninės iki įdomių žaislų, žurnalų.

Jeigu kažko noriu konkretaus visada verta pasižiūrėti kokios leidyklos tai knyga, nes pasimestis iš karto garantuota, jeigu to nepadarysi. Stengiuosi prieš mugę apsidairyti kokios leidyklos kokias naujienas žada pristatyti knygų mugėje, ar kokias knygas galima pavartyti. Ir tada tikslingiau viską galima pasižiūrėti.

Finansai. Ankščiau buvo geriau. Palikdavai banko korteles namie, grynais pasiimdavai kokius 200 litų ir ramu. O dabar beveik visi turi banko kortelių skaitytuvus. Aišku, stengiesi žmogus nusistatyti kažkokią sumą, kurios būtų negaila išleisti, bet ech… tai sunku. Tad dabar bent jau vaikiškoms knygoms leidžiu daugiau išleisti, o nuo suaugusiųjų stengiuosi susilaikyti.

Penktadienis — nuostabi diena knygų mugėj. Kai nuvykstam, būnam apie 18 valandą Vilniuje ir, kol viską apvaikštom su pasimaitinimo pertraukėle, žmonės jau būna prasisklaidę ir ramiai galima vaikščioti. Tai ypač buvo aktualu ankščiau, kai dar turėdavom vaiko vežimėlį. Tad dairomės, vartom knygas, žioplinėjam, džiaugiamės laimikiais…

… ir visada mugėje pasiimam karšto šokolado.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.