Tipsai tricksai ir kitos gyvenimo troboj įdomybės

Posted: 2017-09-24 in Darbeliai, Pezalai
Žymos:, ,

Kadangi su nuosekliais rašiniais dabar nesigauna arba mintys nuplaukia, tai nusprendžiau visokių nutikusių įdomybių, patirties ir kitų smagumų kratinį padaryti vienoje vietoje. Darbų gyvenant kaime tenka daryti įvairesnių ir labiau netikėtų, tad bus ir man pačiam ateičiai, kad prisiminčiau.

Montažinės putos ir kiti makrofleksai

Montažinės putos yra labai geras dalykas, bet ir labai britkus. Aš Makroflex’ą išbandžiau pirmą kartą, kai tik jis Lietuvoj pasirodė ir tapo bent kiek žinomesnis — kokiais 1995 metais. Labai patiko, bet greitai supratau, kad pavojingas ir nenuspėjamas daiktas, jei neteisingai su juo elgiesi.

Deja, name montuodamas palanges pamiršau sau seniau įsikaltą pasižadėjimą — imtis visų atsargumo priemonių. Gavosi va taip (čia maždaug pusė jau nukrapštyta):

Nuvarvėję montažinės putos | Darau, blė

Geriausiai nusikrapštė metaliniu šepečiu.

Atsargumo priemonių ėmiausi kitame kambaryje:

Apsauginė plėvelė dažymo ir pan. darbams | Darau, blė

Apsauginė plėvelė, grindų uždangalai, lipni statybinė juosta: naudokite viską, kas tik po ranka. Prieš kur nors purkšdami montažines vietas purkštuvėliu tas vietas sudrėkinkite, gerokai geriau prikibs. Tas pats galioja ir tinkuojant.

Dažnai putas geriau nuvalinėti, kai jos kažkiek sustingsta, po 10-20 minučių, bet nedaug ilgiau. Jei kažkur kažkas išterliojama skystomis ir dar „užlaižoma“, tai padės nuvalyti skiediklis 646, bet reik atsargiai su valomu paviršiumi. Kokiam laminatui gali būti blogai. Jei naudojate pistoletą arba norite dar kartą vėliau panaudoti balionėlio šiaudelį, merkite į 647, „lėtą“ skiediklį. Na, čia mano žinios yra kiek empirinės, galbūt labiau patyrę mane pataisytų.

Virvių apdeginimas

Šitą triuką tai žinau seniai, išmokė senelis.

Jei kas nors jums sakė, kad nailoninę ar kokią kitą sintetinę virvę nupjovus reikia apdeginti — jus apgavo ir išdūrė.

Apdeginti reikia ne nupjovus, o prieš pjovimą. Nežinau, kaip kitaip šitą reikalą pabrėžti. Deginimas po nupjovimo yra panašus į lavono grimavimą — gražiau, bet ne kažkas:

Po nupjovimo apdeginta virvė | Darau, blė

O štai taip gražiai virvė su šerdimi atrodo pjaunant po apdeginimo:

Virvė apdeginta prieš nupjovimą | Darau, blė

Šerdį galima apdeginti papildomai.

Elektroninis maisto termometras ir indukcinė

Šildžiausi vyną iki mėgstamos 70 ℃ temperatūros. Turiu elektroninį termometrą, matėte jį termosų mūšyje. Labai geras daiktas, bet matuojant vyną pradėjo durniuoti. Pagalvojau, kad gal batareika sėda. O pasirodė, kad ne, nuo indukcinės kaitlentės net ir per puodo dugną praeinantys magnetiniai laukai termometro elektroniką išmuša iš vėžių ir jis persikrauna bei nematuoja. Gerai, kad iš viso jo nesugadinau, heh. Reikėtų paprastą spiralinį įsigyt arba matuot išjungus kaitlentę ar nukėlus puodą…

UV diagnostika

Papildymas prie ultravioletinių bandymų: nu žiauriai gerai išryškina pleiskanas 😀

Papildomi filtrai mygtukams (ir ne tik)

Apie mikrovaldiklių įvesčių apsaugą jau rašiau. Ir rašiau, kad galima papildomus kondensatorius dėti ir kitame gale, t.y. ties mygtukais. Prisireikė, vieno WC įjungimo mygtukas labai kvailiojo, pradėjo ir mus pačius erzint, ir svečiams stresą varyt. Tai neįsijungia, tai mirkteli ir išsijungia, tai neišeina iš pirmo karto šviesos išjungt. Dar pasidariau papildomą mygtuką kitoje durų pusėje pratęsęs laidą — dar labiau pablogėjo. Prie paties jungtuko kontaktų prisukau 100 nF kondensatorių ir visi žaibavimai baigėsi, dabar veikia kuo patikimiausiai.

Iš kitų patirties sužinojau, kad prieš pat mikrovaldiklį dar kartais deda ir feritinius filtriukus, jų galima pas kinus nusipirkti, aš naudojau savo lempiniam stiprintuvui, kad neburgztų telefonu skambinant:

Feromagnetiniai filtrai laidams | Darau, blė

Tie filtriukai gerai ir kur nors ant ilgo maitinimo kabelio uždėt, ir kitus triukšmus slopint. Bandžiau juos panaudoti ant PWM signalinių kabelių, nes miegamojo spintoj jaučiasi mirguliavimas ties žemiausia apšvietimo riba, bet nebaisiai padėjo, nes ten 50 Hz triukšmai išreikšti, o feritiniai filtrai labiau veikia aukštus dažnius. Na, bet pabandyt neskaudėjo.

Keraminės keptuvės valymas

Kaimynė atnešė sunkiai nuplaunamą „vos kelis kartus naudotą“ keramika padengtą keptuvę:

Keramika dengta nešvari keptuvė | Darau, blė

Atseit, kitos moteros kiša į indaplovę ir viskas gerai. Davė mums išbandyti indaplovėje. Išbandėm, nė kiek nepadėjo. Tada pasinaudojau natrio šarmu, kaip ir su gartraukio grotelėm, ir keptuvė nušvito:

Keramika dengta keptuvė po valymo natrio šarmu | Darau, blė

Nežinau, aišku, kokia jos būsena po to. Kaimynė ją paliko mums testuot. Kibt tai prie jos kimba viskas, bet kažkaip pakrapščius ir gan gerai atšoka. Gal kas turite patirties su tokiomis keptuvėmis, kaip jomis „teisingai“ naudotis? Nes aš dar neįkertu. Taip pripratau prie špižiaus, kad visa kita darosi kosTmosas.

Rupūžinė mįslė

Žmonės kaime gan smarkiai bijo kirstukų ir pelių. Dar prie mūsų kaimo kažkur ir žiurkių veisykla yra, bet nesuprantam kur. Nėra žiurkėms tipiškų gyvenamųjų vietų.

Nu o pas mane tai rupūžės eina. Dvi radau vonioj, vieną vakare, kitą ryte:

Rupūžė vonios kambary, dušo kabinoj | Darau, blė

Kaip jos atšlepsėjo iki vonios, kuri yra gan atokiame namo užkampyje — neįsivaizduoju. Per kanalizaciją kaip nors? Bet trapas vonioj su grotelėm, neturėtų pralįsti.

Trečioji rupūžė mane išgąsdino krebždėdama garaže. Prisiklausęs kaimynų baimių apie žiurkes pagalvojau, gal po pamatais kasasi. O paskui netyčia pajudinau kartoninę dėžę ir joje radau jau gan smarkiai dehidravusią ir apdžiūvusią rupūžiukę, vos krutančią. Išnešiau į lauką ir išmečiau į balą, kad atmirktų. Iš pradžių net nejudėjo. Po pusvalandžio jau įgavo tupimąją pozą, o dar po pusvalandžio neberadau, musėt, atsigavo. Bet vaizdelis buvo įdomus, kaip džiovintos slyvos. Ilgai ji ten pas mane garaže dėžėj prasivoliojo vargšė.

PVC danga ir šluostės

Drėgnosios šluostės į PVC dangą gan greitai susitrina, ana yra pakankamai gruoblėta:

Į PVC dangą sutrinta šluostė | Darau, blė

Tvirtinimas prie gipskartonio

Kai ką nors reikia tvirtinti prie gipskartonio, gali iš karto pradėti skaudėti galvą. Nėra jis labai tvirtas. Ką nors lengvo galima ir medvaržčiais prisukti, bet kokias nors lentynas pakabinti truputuką prasčiau. Dar priklauso nuo to, kas yra už to gipskartonio. Jei yra keli centimetrai erdvės, tai galimi man žinomi du variantai.

Pirmas yra sraigtai „samariezams“. Juos daug kur pardavinėja plastmasinius, tai yra nesąmonė. Pirkit tik metalinius:

Metaliniai sraigtai varžtų įsukimui į gipskartonį | Darau, blė

Kitas, gerokai naglesnis variantas yra pogipsinė veržlė. Ji įstumiama pro skylę išilgai, tada užskersuojama naudojant pridėtą dirželį ir įveržiama. Tada M6 varžtais prisukama, kas reikia, veržlė iš kitos pusės įsispaudžia į gipsą labai tvirtai:

Pogipsinė veržlė tvirtinimui prie gipskartonio | Darau, blė

Su šitom veržlėm tvirtinom bėgelį stumdomom durim, nes prieš tai minėti sraigtai nėra jau tiek tvirti, kad jais pasitikėčiau. Į duris juk ir atsiremti netyčia galima, maža, kas.

Aišku dar gerai žinoti, kur yra gipso profiliai, tada problemų daugiau atkrenta 😀

Kailinukai žiemai

Su draugais darėm talką ir klojom ant perdangos vatą. Kadangi tarp perdangos gegnių 60 cm tarpai, tai pirkau Knauf Akustik Board vatą, kuri yra 60 cm pločio lapais beigi be geros garso izoliacijos yra tinkama būtent perdangoms apšiltinti. 5 cm sluoksnį su plėvele jau turėjom tarp bruselių po gegnėm, virš juodlubių. Tačiau vasarą naktimis jausdavosi, kad namas atvėsta. Užklojus 20 cm vatos ant to penketuko ir įsidėjus duris į garažą šiluma pasijuto beveik neįtikėtinai. Iš viso suklojom 40 cm vatos, dar keli plotai liko po 25.

Apskritai vatos klojimas šlykštus, sekinantis ir bukinantis darbas. Kadangi buvau mažiausias ir liesiausias, landžiojau ten, kur ypač sudėtinga prilįsti. Net haiku sudėjau apie vatos klojimą, tik dabar nepamenu, kažkur feisbuke nusimetė.

Kostiumas ir respiratorius — privalomi. Aišku, darbo sąlygos tikrai nelinksmos, bet kas daryt. „Ciklopas“ ant galvos irgi labai pravertė:

Vatos klojimui pasiruošęs | Darau, blė

Gera ta mano palėpė, vietomis net atsistot galima:

Palėpė su mineraline vata šiltinama perdanga | Darau, blė

O vienas draugas, kuris padėjo man visas statybas įveikti, papasakojo, kad pas save vatą klodamas buvo tiek užsipypinęs, kad buvo pradėjęs rimtai svarstyti nusiimti stogo skardą, užkloti vatą ir sudėti skardą atgal. Na, jo namas dviaukštis, palėpės ne kažkas, stogas žemas, įsivaizduoju, kaip ten gulinėt ir landžiot po kelis metrus į gilius užkaborius buvo faina. Man ir mano užkaborių užteko per akis.

Šiuokart tiek.

Komentarai
 1. entdx parašė:

  Pridarei ble nesąmonių 😉

 2. Vidmantas parašė:

  Del montaziniu putu tai verta isigyti rimta metalini pistoleta. Jokio uzdziuvimo ir mirkymo. Nors ir metus gali laikyti. Salyga nenuimti baliono, nors ir tuscio. Ir kodel tiek daug putu? Arba praktikos stoka, arba neimanoma suvaldyti srauto. Velgi su pistoletu gali dailyrasciu rasyti. As pirkau kazkur uz 130lt . Cia orentacijai… Sekmes

  • Darau, Blė parašė:

   Tai aišku, kad praktikos stoka, aš tų putų kartą į dešimtmetį paimu rankosna 😀 Vienai palangei buvo gerai, o kitoj išsivertė, gal tarpas buvo mažesnis, nzn.

 3. ignaloidas parašė:

  Rašybos klaida rašant apie keptuvę: kosTmosas. O putų pistoletams valyt būna specialiai skardinės tokios įsisukančios.

 4. Kazys parašė:

  Gipskartoniui labiausiai mėgstu tokius “parašiutus“: http://www.jsm.lt/lt/preke/15005508-metal-kaistis-gipsui-hm-6×52-s-su-varztu.html . Sukant varžtą, gilzė gniūžta ir už gipskartonio susiformuoja sparniukai, tolygiai paskirstantys apkrovą. Tokiais teko tvirtinti profilius prie lubų perdengimo plokštės ties tuštumomis, nes betono sluoksnis buvo per plonas tiek mūrvinėms, tiek ir paprastiems kaiščiams. Beje, dar būna ir plastikiniai gniūžtantys kaiščiai: http://www.jsm.lt/lt/preke/15006083-nailoninis-kaistis-fu-8×40-50vnt.html.

  • Darau, Blė parašė:

   Liuks. Plastmasinių esu matęs „lengviems“ darbeliams, o va metalinių parašiutų reikės užsitavorinti 🙂 Kaip tik sukau galvą, kaip DIN bėgelius gipsinėj spintoj lengviau susukiot.

   • Kazys parašė:

    Kuklia mano nuomone, DIN bėgeliai gipso spintoj tik kaip laikinas sprendimas, kol paaiškės komplektacija, arba nuo kitų naujakurystės išlaidų straipsnių liks kažkiek “fantikų“ gamyklinei spintai, kurių jau prigaminta nemažai variantų. Laikinam sprendimui pasidairyti kokių profiliukų galų (iš bėdos kokio gipso knaufinį 0,6 mm storio) vertikaliai porą prisukus prie sienos, bėgiukus patogiau savisriegiais prisukti, o ir kabeliams po bėgeliais vietos atsiras… Perspektyvai linkiu sulaukti panašios konstrukcijos: http://cs-cs.net/wp-uploads/2013/02/PCord1-Title.jpg , ar net http://cs-cs.net/wp-uploads/2013/01/BdSh01-Title.jpg . Tikro gyko kelias – tik rack 19″, tik hardkoras…

    • Darau, Blė parašė:

     Racką jau turiu, žmona atidavė, jai nebereikia 😀

     Nu, gal ir logiška, gal nėra čia ko terliotis ir normalią spintelę į spintą kabint. Reikia dar šitas mintis pagromuliuot.

     • Kazys parašė:

      Kryptis teisinga, trauktis nėra kur… To vyruko dienoraštyje net tag’as ‘Рэк (19″)’ yra, praėjo kelią nuo griovelių kabeliams iki didelių skydų gamybos. Vakaro skaitiniams labai tinka – juk neatsibosta žiūrėti į dirbantį žmogų…

 5. Tomas parašė:

  Jei gerai matau palėpės nuotraukoje, tai šiltinta apatinė A radės dalis (be viršūnės). Jeigu taip – bus tokia pati bėda kaip pas mane – blokeliai (kurie matosi nuotraukoje) bus šalti, nes palėpė šalta ir vidine sienos dalim eis šaltis.
  Bet jei galima užlipti į palėpę – galima susitvarkyti.

 6. mechadrake parašė:

  O mano tėvo troba po apgreido kai gavo antrą aukštą,, nebeturi iėjimo į palėpę, ir užsiveisė pelės, girdžiu krebždant. Sakė, ai nereikia ten įėjimo į ją, nera visai vietos! O va ką dabar daryt 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.