Ultravioletinis pedanto įrankis

Posted: 2017-09-08 in Pezalai
Žymos:,

Kas prisižiūrėję visokių CSI serialų, tai žino, jog tyrimuose naudojamos ultravioletinės šviesos. Išryškina ten šlapimo, kraujo, spermos ir kitų kūno skysčių dėmes. Kadangi bute kartais ant ąžuolinio parketo palikta šuns balutė būdavo sunkiai matoma, sugalvojau pas draugiškuosius kinus nusipirkti ultravioletinį žibintuvėlį. Jei ne vaikščioti pasišviečiant ir bijant įlipti, tai bent jau geresniems valymo rezultatams.

Deja, kol žibintuvėlis atkeliavo, išsikraustėm į namą, o čia šuniukų siurprizai ant PVC dangos matosi žiauriai gerai. Nusivalo irgi žiauriai gerai. Bet žibintuvėlis suteikė šiokio tokio smagumo tyrinėjant, ką apskritai su tokiu daiGtu namuose galima nuveikti.

Pradžiai pats daiktas:

Ultravioletinis žibintuvėlis | Darau, blė

Šviečia gan matomai violetine spalva. Pagal aprašymą jo bangos ilgis yra 395-410 nm, kitaip — labai artimas ultravioletas, viršutinė UVA riba. Virš 400 nm šviesa atseit jau yra matoma, todėl ir matosi tas švytėjimas. Koks nors 365 nm jau akimi nesimatytų.

Ant banknotų matosi ne kažkas, tikrai ne tie gražūs spalvoti paveiksliukai, kaip kokio banko reklamoj. Išryškėja siūleliai euruose:

20€ banknotas apšviestas ultravioletine šviesa | Darau, blė

Labai ryškiai ir aiškiai kažkodėl šviečia mano LED panelės lubose, kai į jas pašviečiu su žibintuvėliu, violetine spalva:

Ultravioletine šviesa apšviesta LED panelė | Darau, blė

Sisiukas nėra išskirtinis. Tiesa, su šituo žibintuvėliu apšviestas būna gan ryškiai žalias, bet, kaip minėjau, ant PVC grindų ir taip gerai matyt. Nėra jokio ypatingo efekto 🙂 Nuotraukos nebus.

Kodėl šitas žibintuvėlis gali būti pedanto įrankiu? Ogi štai šiaip jau juo tualete aplink unitazą geriau nemojuoti… visokie aptaškymai, nubėgimai ir nubraukymai matosi gan gerai. Arba va, pavyzdžiui, lėkštė su vos matomom balsvom nuosėdom:

Prastai nuplauta lėkštė apšviesta ultravioletine šviesa | Darau, blė

Gerai išryškina. Panašiai atrodo ir prastai nuvalyta viryklė, kriauklė ar tas pats unitazas. Žodžiu, prisikabinti yra prie ko.

Skirtingi plastikai reaguoja į UV skirtingai. Mano spintoj visi laidai balti, bet štai būtent UTP kabeliai švyti ypač ryškiai, matyt, geriau verčia UV energiją į artimą matomą spektrą:

Skirtingai švytintys kabeliai apšviesti ultravioletine šviesa | Darau, blė

Lauke pasivaikščiojęs tamsoj nieko ypatingo nepamačiau. Bet šiaip pašvietus, aišku, būna diskotekos efektas su baltu popieriumi ar audiniais.

Labai įdomus reiškinys yra liuminoforo apšvietimas. Visokie naktiniai šviečiantys lipdukai, žaisliukai ar laikrodžių ciferblatai nuo žibintuvėlio „įsikrauna“ žiauriai gerai, net dienos šviesoj normaliai paplieskia. Skaičiau internete vieno vaikino atsiliepimus, tai rašė, kad nusipirkus žibintuvėlį vakarais su vaikais atsirado naujas ritualas: prieš miegą visus lipdukus ant lubų „įkrauti“. Mes tokių irgi turim krūvelę, tik dar neišpakavom ir nesuklijavom, bet dėžutėj plieskia pašvietus:

Fosforescuojantys žaisliukai | Darau, blė

Tai čia į vieną vietą pašviečiau. Švietimo metu plieskia gerokai ryškiau:

Ultravioletine šviesa apšviesti liuminescenciniai žaisliukai | Darau, blė

Matosi, kur liuminoforas ant seno laikrodžio nubyrėjęs:

Senas laikrodis su apibyrėjusiu liuminoforu | Darau, blė

Naudos iš šito žaislo ne kažkas, bet visai įdomu. Aš kol kas labai moksliškai į šitą reikalą neatsinešiau, bet reikės pasidomėti, kokios realesnės diagnostinės naudos galima iš jo išgauti. Įtakos daug turi ir tai, kokio ilgio ultravioletinėmis bangomis daiktai apšviečiami, taip pat svarbu ir galingumas.

Įdomybė tokia, kad žibintuvėlis yra su 18650 cele, ant kurios ten kažkokia nerealistinė talpa užrašyta. Bet ji pati lengvutė, viduj bačkelės turbūt kokia maža batareikutė įkišta, kaip kinai įpratę daryti. Komplekte buvo ir kroviklis, bet su labai trumpais elektrodais, į jokią normalią gilią europinę rozetę neįlenda:

Kiniškas ličio jonų 18650 baterijos kroviklis | Darau, blė

Į senas rusiškas turėtų įlįsti, bet nebeturiu tokių. Tai kroviau per adapterį ant durniaus:

Kiniškas ličio jonų 18650 baterijos kroviklis prijungtas per ilginantį adapterį | Darau, blė

Kroviklis irgi iš beviltiškų papigiaškų, žalias diodas užsidega bačkelę įkišus. Bet lyg ir pakrauna. Kinai pastaruoju metu prie panašių žaislų tokius kroviklius pradėjo komplektuoti, kaip bonusą, matyt, užkepė kažkas jų pigiai.

Komentarai
  1. raimis parašė:

    Kažkada, kai pirkau panašų (matomos šviesos) prožiką, mačiau kad yra pirkti atsarginių lempikių (LED’ų su aptaisymais). Tai principe galima nusipirkti atsarginį matomos šviesos šaltinį ir turėti dvigubos paskirties daiktą 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.