Galėtų būti… bet nėra

Posted: 2017-06-22 in Pezalai
Žymos:, , ,

Elrond's facepalm | Darau, blėTechnologijų progresas tikrai yra išprotėjęs. Tiek dėl tempo, tiek dėl savo paradoksų. Yra krūvos dalykų, kurios man, sakykim, atrodo tiesiog savaime suprantamos. Tam tikros įvairių technologijų kombinacijos, galima būtų pavadinti. Bet jų tiesiog niekas negamina. Taigi aš dabar pavardinsiu krūvas įvairių dalykų, kurių aš žiauriai norėčiau, bet jų tiesiog nėra arba įgyvendinimai prasti. Kai kuriais atvejais pagelbsti „pasidaryk pats“, bet dauguma atvejų tai tiesiog kainuoja per daug — laiko ar pinigų.

Taigi pabambėkime šiandien.

Kažkada rašiau apie vieną didžiausių savo nusivylimų — ekranų proporcijas. Kai kuriais atžvilgiais technika ne tobulėja, o degraduoja, nes yra be saiko piginama. Kas blogiau, kad piginimas paliečia net ir aukštos klasės įrankius. Pavyzdžiui, mano senukas Lenovo W520 yra kelis kartus tvirtesnis už W540, kurio ekrano dangtį galima išardyti naudojantis vien savo nagais. Tai baisu.

Na, bet bala nematė degradavimo. Visgi yra krūvos dalykų, kurie galėtų būti, bet nelabai yr.

Daugiau įrenginių su e-ink ekranais

Man labai patinka elekrinės skaityklės. Bet net ir visokios gerai laužytos skaityklės su Android lieka tik skaityklėmis — lėtais įrenginiais su šliaužiančiais procesoriais ir jokios periferijos. Tuo tarpu geras navigacijos pagalbininkas su taupiu ir gerai saulėje matomu ekranu galėtų būti puikus daiktas mėgstantiems ilgas iškylas. Buvo toks projektas Earl Backcountry, kuris tęsėsi taip ilgai, kad išėjo į rinką beviltiškai nusenęs ir ne kažko vertas. Nors idėja buvo gera, bet dabar jau jo nebepirkčiau — atgyvena.

Telefonų su e-ink buvo gal pora modelių. Tais laikais, kai mygtukiniai aparatai dar kažką reiškė. Bet vėlgi, tai buvo vargani pabandymai ir nulis funkcionalumo. Pamenu, viename net tokių simbolių, kaip taškas ir kablelis trūko žinutėms parašyti.

Bet štai šiemet yra galimas proveržis: laptopas su e-ink ekranu. Jei bus gerai padarytas, galėtų būti puikiu įrenginiu visokiems rašinėtojams (kaip aš), kurie mėgsta kūrybiškai po pušele išsilieti. Žodžiu, linkiu Onyxui kuo daugiau sveikatos ir sėkmės visokios. Nors va pirmasis bandymas primena nevykusį pokštą: persenęs Androidas ir pasityčiojamai silpna aparatūra…

Išmanūs laptopai

Aš esu laptopų gerbėjas ir mėgėjas, apie tą jau rašiau. Man niekada jokia planšetė laptopo nepakeis. Yra žmonių, kurie sugeba kalnus darbų su tapšninukais nuveikti, bet ne aš. Ir dėl šios priežasties mane žiauriai biesina tai, kad bet kuris telefonas turi daug daugiau visokių jutiklių, nei laptopas. Ką ten, laptopai jų išvis beveik neturi neskaitant vieno kito vidinio temperatūros daviklio. O kur GPS, kompasas, akselerometrai, slėgio matuokliai, 20 mpx kamera? Come on, XXI amžius jau solidžiai įsibėgėjęs, o naujuose laptopuose net GPS nėra.

Turiu pasakyti, kad eilinį kartą Apple šitoj vietoj yra arčiausiai mano vizijos. Turint Apple kompiuterį ir telefoną bei juos suporavus galima sau ramiai sėdint prie laptopo su ausinėmis atsiliepti į telefono skambučius, vienu paspaudimu ant (iš kompiuterio!) telefone paleisti hotspotą ir apturėti internetą čia pat ir vietoj. Aišku, yra krūvos kitų nesąmonių, bet bent jau šiuo atžvilgiu viskas kur kas geriau.

Na, aišku, pagaliau visokie App Store’ai atėjo ir į normalias kompiuterių OS. Tiesa, vienas iš dalykų, dėl kurio aš jau daugybę metų mėgau Linux, kai dar apie išmanofonus dar niekas net nesvaigo, tai įvairios Linux repozitorijos. Reikia programos, tai paimi ir įsidiegi ir nereikia kuistis internetuose „kažkur“. Čia vėlgi Apple žengė pirmus žingsnius, kad normaliau unifikuotų iOS ir macOS UX.

Visgi, deja, „išmanių“ laptopų su gausia periferija turbūt nesulauksime. Per mažai tiesiog to norinčių. Arba lieka ieškoti USB priedų. Deja, vien jie ne kažką padės. O ką gi daryti su GPS’u, jei net Windauzams navigacijos programų yra labai mažai? Na, yra Sygic Drive, berods, bet būtent Sygic aš labiausiai ir nemėgstu iš visų navigacinių programų, nepaisant visuotinio populiarumo. Man kol kas best of the best yra OsmAnd, bet for PC negresia.

Išmanūs kietieji diskai

Visada svajojau apie išmanųjį kietąjį diską, kuris už mane pasirūpintų atsarginėmis kopijomis ir turėtų atliekamos vietos dubliavimui. Na, konkrečiai: įsidedu į laptopą, sakykim, naują gudrų hardą, SSD, 2,5″ dydžio, o viduje jo firmwarės automatiškai padarytas RAID 1, COW, struktūros snapshotai ir visa kita. Su mechaniniais diskais tai tikrai buvo nelabai įgyvendinama, bet šiais laikais su Flash?

Apskritai, kaip kai kurie žinote, aš rimtai domiuosi, kaip savo kompiuterių gerove pasirūpinti. Na, nesinori vieną dieną duomenų prarast, esu jau taip nusvilęs. Nors mano patirtis rodo, kad hardai genda gan retai, bet pasitaiko. Aš juos paprasčiausiai dažniau pakeičiu, nei jie pasensta. Bet vis tiek, esu užsirovęs ir ant gamintojo broko, kur visa serija hardų beveik visame pasaulyje vienu metu velniop išėjo, įskaitant ir maniškį.

Taigi aš domiuosi ir visokiomis new generation failų sistemomis, ir RAID’ais, ir visokiomis kitokiomis alternatyvomis. BTRFS failų sistema man labai patinka. Iš Obuolio pusės dabar yra naujas ir galingas daiktas APFS. Bet, suprantate, tai yra būtent failų sistemos. Aš gal mieliausiai kokį exFAT naudočiau, jei jos patikimumas nebūtų apverktinas. Na, nes beveik visi įrenginiai moka šią sistemą nuskaityt, o kai pas mane namie skirtinos OS krūvomis mėtosi, tai tarp jų apsimainyti duomenukais per USB diskus tampa iššūkiu. Kol kas NTFS tarnauja geriausiai, beje.

Lenkiu link to, kad viskas, ką siūlo BTRFS ar APFS ar netgi ZFS, turėtų būti ne tokio aukšto lygio, kaip failų sistema. Tai turėtų būti įdiegta šiuolaikiniuose kompiuterių diskuose. Be abejo, reikėtų ir SATA API praplėst, ir kitų dalykų padaryt. Bet aš manau, kad tokia COW (copy on write) fyčia turėtų būti hardo, o ne failų sistemos. Lygiai taip pat būtų šaunu, jei duodant komandą ar sukuriant kažkokį tvarkaraštį hardas galėtų einamųjų duomenų snapshotus daryt ir leisti per juos „persivynioti“ atgal. Ir būtent hardo lygyje, o ne OS ir failų sistemos.

Nu, ir kaip minėjau, būtų puiku, kad, sakykim, tam tikri brangesni hardai viduje turėtų iš karto įdiegtą RAID 1, t.y. duomenų dubliavimą. Arba leistų perjungti vidines talpyklas — naudoti, kaip 1 TB paprastą hardą ar 500 GB su dubliavimu, visais ten reikalingais checksumais, bit rotting sekimu ir taip toliau.

Aišku, aš ne lūzeris ir galiu pats daug ką pasidaryti bei susikonfigūruoti, maža bėda. Bet visgi, jei jau technika progresuoja, tai galėtų progresuoti plačiau.

Čia jums startupo idėja gera, jei ką 🙂 Galit imt ir naudotis. Jei gerai padarysit, hardus iš jūsų pirksiu 😀

Patikimi žadintuvai (ir kiti dalykai) telefonuose

Va senos Nokijos šitą mokėjo! Net išjungtas telefonas buvo ne argumentas žadintuvui. Pasakykit tai bet kuriam Android ar Apple įrenginiui. Aha. Dar gerai būtų atskira baterija būtent vien tik žadintuvui. Deja, toks dalykas mažai kam rūpi, panašu į tai.

Taip pat man telefone žiauriai trūksta termometro. Suprantu, kad telefonas dažnai guli kišenėje ir pats dar save šildo gerai naudojamas, bet visgi… juk tai išmanusis telefonas. Galėtų teisingą temperatūrą paekstrapoliuoti iš „lauko termometro“ ir CPU termometro bei CPU įtakos „laukiniam“. Nugi pats kodiju, žinau, kaip tokie dalykai daromi, čia tik bandymų ir testų serijos nedidukės reiktų… deja. Na, yra vienas kitas telefonas su temperatūros davikliu, bet tai yra reti atvejai. Blin, kaip kompasas telefone galėjo tapti de facto jutikliu, o ne senas geras termometras?

Dar mane erzina tai, kad skambinimas telefonuose yra toks pat lėtas, kaip ir visa kita. Apskritai telefonai gan lėti ir kerėplos pasidarę, net ir patys naujausi. iPhone gerokai lenkia Android šituo atžvilgiu, jie tikrai spartesni. Bet visgi, galėtų skambinimui būti apskritai atskira firmwarė, kuri Androidą nukištų į foną ir leistų normaliai naudotis telefonu, o ne būtų čia dar vienas eilinis appsas tiesiog. Pasimokykit virtualizavimo iš Xbox, jei ką.

Laikrodžiai su apšvietimu

O va šitas reikalas tai yra šiuolaikinės technikos feilas ir pyzia visiška. Didžioji dauguma analoginių kvarcinių laikrodžių neturi pašvietimo. Blė, kaip tai gali būti, juk jie turi baterijas? KAIP?! Mano pusiau skaitmeninis Casio EFA-111 yra tas retas atvejis, kuris turi lempelę pašvietimui. Bet, manau, vien tik dėl to, kad jame yra papildomas skaitmeninis ekranas. Nes skaičiai ir rodyklės vis tiek Luminova nuterlioti. Šūdina ta Luminova, ypač ant rodyklių pagailėta jos.

Nekalbu jau apie tokį dalyką, kaip mechaninis laikrodis su elektriniu pašvietimu… nors, po velnių, kodėl tokio negalėtų būti?

Kol kas pats tobuliausias ekrano pašvietimas yra Timex laikrodžiuose, vadinamas Indiglo. Mano dukra tokį turi, tobulas visiškai. Dar Casio Illuminator serija, regis. O daugiau kažkaip ir nesu užtikęs. Ten elektroliuminescencinis tolygus ciferblato apšvietimas naudojamas, o ne kokia lempelė, kaip daugumoj senesnių elektroninių.

Ta pati Super-Luminova, kuria terliojamos rodyklės (arba, retais atvejais, visi ciferblatai) yra liūdnas reikalas, nes labai greitai išsikvepia, retai per naktį išlaiko. Yra kažkokia karinė technologija, kur Luminova klojama sluoksniais su kažkokiu nanotinkliuku — pastarasis gerai įleidžia fotonus ir įkrauna Luminovą, bet atgal paprastai neišleidžia, didžiąją dalį atmuša atgal. Tai šviečia prasčiau, bet ilgiau išlaiko švytėjimą.

Aišku, visada lieka tritis. Tik jei laikrodis labai patinka, reikia kapsules kas kažkiek laiko pasikeist. Bet visgi… yra elektra, tai reik išnaudot. Kodėl mechaniniam laikrodžiui neįdėt baterijos? Mmm? Citizen EcoDrive principu padaryt švytintį ciferblatą. Dieną įsikrauna akumuliatorių, naktį iš lėtuko su kokiais OLED švyti. Arba QLED, dar geriau.

Ei, Vostok Europe iš Vilniaus, gal skaitot kas mane? Nu padarykit kokį šiuolaikinį Vostoką su chronografu (valandų skaitliukas būtinas) ir elektriniu pašvietimu — iš karto nuperku.

Vienas medijos centras viskam

Aš tikrai norėčiau vieno galingo aparato namuose vietoj krūvos specializuotų. Medijos centras man reikalingas. Bevielis maršrutizatorius reikalingas. NAS’as nebūtinas, bet labai padeda. Spausdintuvo serveris irgi. Deja. Jeigu kažkokas aparatas yra geras medijos centras, tai jis pats arba šūdinas NAS’as, arba jam tokio reikia. Geri NAS’ai dažniausiai tikisi, kad televizoriai patys mokės iš jų nusiskaityti filmus ir juos rodyti. Na, vienas kitas turi HDMI išėjimą, bet su pulteliais ir viskuo kitu ten vargas…

Kai kurie rūteriai moka būti NAS’ais, bet atvirkščiai — nelabai, nebent pats tokį darysies ir tobulinsi. Savadarbiai įrenginiai kartais gali turėti visų aprašytų prietaisų savybes viename, bet dažniausiai atsimušama į problemą su energijos eikvojimu ir ilgu terliojimusi.

Ir visai visai puiku būtų, jei tas medijos centras dar turėtų gražiai pateiktą GPIO krūvelę beigi galimybę jam padoriai pakodyt… nu ir dar duot pageimint normaliai.

Nagi… geras medijos centras + geras NAS + žaidimų konsolė + geras bevielis rūteris su 5-8 skylių switchu + GPIO = ??

Taip taip, galima šį tą pasidaryti ir su Raspberry Pi ar kokiu kitu „mažu kompiuteriu“, ką aš pats pusiau sėkmingai darau. Nors va medijos centru nepaverčiau, nes užkniso, pastačiau galiausiai Minix prie televizoriaus.

Aukščiau išvardytas mano tobulas svajonių medijos centras galėtų būti modulinis. Panašiai, kaip seniau žmonės muzikinę techniką krūvom kraudavo: apačioj koks kasetinis magas, ant jo stiprintuvas, ant viršaus patefonas. Tai galėtų būti toks pvz. pagrindinis modulis, galbūt pradžiai tiesiog medijos centras. Reikia rūterio? Nusiperki modulį ir uždedi ant šio viršaus. Padarytų ten kokias gudrias jungtis, kurios perduotų maitinimą ir visa kita. Thunderbolt 3, pvz. visa tai galėtų. Tada reikia dar gal NAS. Nusiperki modulį hardui. Arba dviem. Arba keturiem. Uždedi ant viršaus. Nu jei baisu tokią krūvą į viršų kraut, tai jungtys yra šone, galima plėsti horizontaliai. Žodžiu, pilnai stackinamas divaisas iš įvairių modulių, kurių gali nusipirkti pagal poreikius ir prisidėti prie pagrindinio. Vienas iš hipsteriškų modulių galėtų būti paprasta FM radija 😀 Aišku, naglo pultelio reikėtų tokiam daiktui valdyt, bet šiais laikais visokios giroskopinės pelės ar appsai telefone — ne problema.

Nu labai norėčiau, kad būtų toks naglas stackinamas aparatas. Ir nepriklausomi gamintojai galėtų jam visokius praplėtimo modulius daryt. Jėga būtų. Pasistatei pilaitę iš norimų modulių ir turi tai, ko tau reikia. Vienoje vietoje, vieną unifikuotą daiktą.

Lenovo padarė savo ThinkPad Stack’ą, kažkas panašaus į mano svajonę. Bet labai ribotas kiekis priedų ir kryptis nevisai ta. Pamatęs prieš porą metų apsidžiaugiau, paskui nusivyliau. Yra dar EzeeCube, bet tas vis dar šaltu bezda.

Kas padarys normalų ir kokybišką startupą?

802.11ah rūteriai

Apskritai skaudi tema. Patvirtintas subgigaherco standartas, panašu, į WiFi realiai niekada nesitransformuos, o bus skirtas visokiems jobnutiems IoT. Kad būtų normalus 11ah rūteris ir kompe tinkamas adapteris — labai abejoju, nes šitas standartas pervadintas į WiFi Halow realiai bando tapti Bluetooth konkurentu. Ech. O visai gerai būtų tokį, kad ir lėtą, internetą turėti kokio kilometro spinduliu aplink savo namą…

Čia tiek ant smūgio sugalvojau, kas mane nervina. Yra ir daugiau dalykų, bet visų vienu metu neprisimenu, o ir kas nuo to keičiasi?

Komentarai
 1. Miegapele parašė:

  Geras irasas. As irgi apsikarstes visokiai raspi ir pan. Kas dar uzknisa tai smart tv. Samsungas 7 kartos, pirktas pries pora metu su flash ir java dabar jau sako kad flash rukyk. As ji apskritai pirkau kad nereiketu media centro ir vinu maloniu distanciniu viska pasiekciau, o cia ala nesuportinam. O visiskam dziaugsmui tai ir plejeris is nas nustojo prasukineti lal irgi not suported. Nekalbu apie tai jog nei nromalaus proco nei ramo neikiso (siulo ugreid deze prisukama prie siknos uz kruva pinigu) kas lagina iki nesveikumo brovseri. Na neziuriu as tos televizijos man reikia didelio monitaro su 4k dar 3D kartais fun. O cia. Ka man nauja pirkti ar tysti i garantini su skundu jog flash neveikia :). O tiesa kompu pora is siukslyno pauole su gps ir sim. Tiesa Sim taip ir neuzsikure. Be tai senukai LENOVO. Na kol elektros sakaitos nedrasko kizenes tai kenteti glima tik suku galva kaip vsa tai sukisti i paduodama sviezia ora kad troba sildytu. Vienok susidaro netoli kilovato 24/7.

 2. Romas parašė:

  Pas mane tai mažesnis stalinis kompas įkištas į rašomojo stalo skyriuką beveik kiaurą parą sukasi. TV prijungtas kaip extended desktop, muzikinis centras vietoj stiprintuvo, ir taip jau gal 6 metai.
  Beje o dėl 20 Mpx meškafone ar nešiojamam PC – nepyk, bet briedas visiškas. Pamenu, kai Nikon’ai atsirado 30 Mpx (žinoma pilno kadro) tai paaiškėjo tokia problema – visi iki tol gaminti pilno kadro objektyvai praleido tik apie 24 Mpz detalizaciją max!!! O tai telefono optinis daviklis, kurio matmenys kokie 8 mm ir objektyvo skylė 2-3 mm praleis geriausiu atveju kokius 4 Mpx, visa kita tik triukšmai ir šiukšlės, ištempiamos į 20 Mpx failą, tikslių skaičių greit neradau. Beje, iš gerų 3,2 Mpx galima padaryti apie pusės metro kokybišką nuotrauką.

 3. scaniagti parašė:

  Viskas iš gamintojų požiūrio. Tiksliau, arogancijos. Pavyzdys – symbian. Puiki OS, sparti, nereikli. Ir kaip gamintojas vystė? Ėmė pulti jūzerius! Versija po versijos kovėsi su laužytojais, kurie tiesiog norėjo išvalyt noškės kišamą šlamštą. Nors tų facebokų neišeidavo pilnai išinstaliuot – pavykdavo nuimt ikonėles. Tai absoliuti nesąmonė, kuri ir turėjo baigtis šitaip. (plius resistive)
  Gamintojai nesiruošia gamint mums, jie verčia mus pirkt, ką prigamino. Samsung pavyzdys: jie išleido daugiau už visus reklamai, ir tai suveikė.
  Arogancija, mulkinimas, nesveikos kainos.
  Visa viltis į kinus – tai jie pagamins kažką, kas geruoju nustebins pirkėją.

  • Darau, Blė parašė:

   Jau pagamino tie kinai. Kad ir TS-100 lituoklį 😀 Symbian tai buvo šiaip sau, va MeeGo tai tikrai buvo gerai… deja, užlenkė beveik tyčia.

   • scaniagti parašė:

    Žinau milijardinį biznį: alibaba įkūrėjui pasiūlyt idėjų turgų. Pirkėjai svaigsta apie, tarkim, valytuvus su wifi, kiti balsuoja, pataiso, gamintojai dairosi ir perka įdomiausias ar labiau palaikomas idėjas. Gal šitaip atsirastų logiškų prekių? 😉

 4. Kęstas parašė:

  Ieškojau prieš porą metų įrengimo į auto. Kad būtų keletas funkcijų apjungta – navigacija, media grotuvas ir video registratorius. Žinoma, yra visokių Androidinių frykų, bet zuikio spiros ten, kol registratorius užsikuria būni jau į darbą atvažiavęs. Turi registratorius užsikurti backgrounde, greitai ir be vairuotojo įsikišimo. Kamera turi būti išorinė, t.y. montuojama atskirai ir gražiai per laiduką pajungiama į įrengimą. Įrengimas standartiniame korpuse, kuris su auto panelių rack’ais draugauja. Koks čia sprendimas pasikabinti salone pusę kuvaldos? Kad jinai ten salone smūgio atveju skraidytų? Stovėjimo metu trauktų akis, kutentų pirštus ir prašytųsi plytos į langą?
  Tada, kai ieškojau, tenkinančio sprendimo neradau. Jei kas matė girdėjo, apšvieskite, būsiu didžiai dėkingas.
  Galima aišku dar pridėti visokias ten galinio vaizdo/parkavimosi kameras, bluetoothus/wi-fi’jus/GSMus ir kitus priedus, bet tai jau labiau malonios smulkmenos, nei būtinybė.

  • mechadrake parašė:

   O aš irgi ieškojau to registratoriaus/mediacentro sprendimo su remote kamerytem isorej. Dar kažkada labai seniai buvau sumastes kameras sparnuose i sonus ziurincias kad letai vaziuojant uz kmapo paziuret eitu ar kas nesiiruosia nuskint (mano miestelį gyvatvorės ant kiekvienos sankryzos, nieko nesimato). Nu nenori neikas pardavinet normaliu dalyku. Beje paskui mačiau senam top geare gal mersas tas kameras jau turejo kazkoks 🙂

   • Darau, Blė parašė:

    Jo, šiaip dėl visokių ten registratorių/kamerų/radijų tai pritariu, kad norėtųsi kažkokio integruoto sprendimo. Akutės ant sparnų tikrai praverstų kartais, nors gal ir nėra pirmo būtinumo daiktas. Prie to paties aš dabar savo namo apsaugos sistemą dėliojuos, tai visokie ten skirtingų gamintojų NVR, kameros ir pan. labai erzina.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.