Ursula Kroeber Le Guin – Žemjūrės burtininkas

Posted: 2017-02-15 in Pezalai
Žymos:,

Knyga: Ursula Kroeber Le Guin – Žemjūrės burtininkas | Darau, blė⋆⋆⋆⋆

Kažkuriam filme užgirdau minint šitą autorę, prisiminiau, kad jos PFAF knygelių viršeliai ne kartą prieš akis šmėžavo, o ir visokie geri atsiliepimai sklandė. Kadangi su fentezi, kaip jau ne kartą minėjau, pradėjau bičiuliautis nelabai seniai, tai ir ši autorė atėjo į mano gyvenimą iš dalies vėlai. Bjaurybė G.R.R. Martinas vis dar tampo nervus, nes vasario pradžios duomenimis būsimos išleidimo datos dar teks palaukti.

Knyga nustebino maloniai ir smarkiai apėmė déjà vu. Jau rašiau, kad man labai patiko magijos principai „Vėjo varde“, o šioje knygoje ta magija šiek tiek panaši. Ką žinau, gal ir Rothfussas įkvėpimo iš Ursulos prigriebė. Bo simpatija ir visokie sujungimo beigi sutvirtinimo burtažodžiai ir tikrieji daiktų bei padarų vardai atrodo ganėtinai panašiai.

Kaip man nepatiko supermeniškas „Vėjo vardo“ herojus, taip man patiko vidinės kovos plėšomas Žemjūrės ir Gonto salos burtininkas. Dar kažkuo jis man priminė ir „Raganių“, kurio vidiniai demonai turbūt ir labai garsiu metalu negalėtų būti užtildyti.

Knygos istorija primena daugybę kitų istorijų. Vargšas nuskuręs vaikiukas netyčia sužino turįs didelių galių. Tada jį randa mokytojas, tada jis patraukia kokion tai akademijon… nu ir taip toliau.

Jis gimė vienišame Dešimties Alksnių kaimelyje, aukštai kalnuose plytinčio Šiaurinio slėnio pakraštyje. Žemiau kaimo iki pat jūros terasomis driekėsi arimai ir ganyklos, Aro upės vingiuose gūžėsi kiti miesteliai; tuo tarpu virš kaimo dunksojo tik miškingi šlaitai, o dar aukščiau — plikos uolos ir sniegas.

Kol neprisišaukia bėdos, apie kurią faktiškai visa knyga toliau ir sukasi. Na, nebūna tokių pasakojimų, kuriuose nebūtų kokios tai kulminacijos, krizės ar dar kažko. Neįdomu būtų.

Ką čia dar papasakojus apie tą knygą, kad nesugadinčiau ko nors…

Drakonas vis dar neatsakė. Daugelį metų jis išsikėtojęs tysojo saloje; tarp dulkių, plytgalių bei kaulų čia voliojosi aukso šarvai ir smaragdai, čia jis stebėjo, kaip jo jaunikliai, primenantys juodus driežus, žaidžia tarp yrančių pastatų ar nuo uolų bando sparnus. Ilgai jis šitaip snaudė saulės atokaitoje, netrikdomas nei balso, nei burės. Jis paseno. Dabar drakonui jau buvo nebelengva net judėti, sunku būtų susiremti su tuo paaugliu burtininku — rodos, tokiu silpnu priešu, kurio lazdą išvydęs senasis drakonas Jevaudas vis dėlto krūptelėjo.

O taip. Yra ir drakonas, prisigrobęs aukso ir brangakmenių. Ir kur man tai girdėta… Bet, nors drakonas ir labai svarbus, jis – tik pakeleivis ilgam pasakojimui.

— Kas yra į rytus nuo jūsų salos?

Saliečiai tylėjo: vieni su šypsenėle, kiti — paniurę. Senukas salos vyresnysis atsakė:

— Jūra.

— Ar ten nėra jokių žemių?

— Čia — Paskutinioji Žemė. Toliau sausumos nėra. Nieko nėra, tik plynas vanduo iki pat pasaulio krašto.

Toks tad tasai Žemjūrės pasaulis – didžiulis vandenynas, pribarstytas salelių. Beje, netikėtai, Ursula yra kapitaliai priešinga baltajam pranašumui: dauguma „normalių“ rasių knygoje yra visokios, tik ne baltaodės. Yra ir baltaodžių, bet jie ten kažkokie agresyvūs laukiniai ir dar puskvailiai.

Knyga patiko. Labai smagiai susiskaitė. Kažkaip, va, meilės pritrūko, ale gal todėl, kad pagrindinis veikėjas ganėtinai jaunas ir dar tik pora užuominų apie tą reikalą buvo. Na, žiūrėsim, gal tęsiniuose vaikinas bręstelės 🙂

Prie šitos knygos dar prilipdytas apsakymas „Devyni gyvenimai“. Labai labai geras mokslinės fantastikos kosminis kūrinėlis. Taip jau skaniai suėjo, kad net miegot paskaičius buvo gera. Toks truputėlį apie kolektyvinę sąmonę ir perdėtą pasitikėjimą savo jėgomis. Ir šiaip, apie žmones.

Komentarai
  1. omg parašė:

    man šios serijos knygos išsiskiria lėtumu, ne iš blogos pusės, bet pasakojimo ramybe.

  2. Ranger parašė:

    gera sita serija 3 knygos isvis yra tik sprendziant is paveiksliuko skaitei lietuviska vertima rekomenduoju paskaityt rusiska dar kart ta pat knyga ir palygint malonuma skaitant

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.