Signalizacijos jungimas

Posted: 2017-02-12 in Darbeliai
Žymos:, ,

Pernai ir jau netgi užpernai rašinėjau apie Paradox EVO 192 signalizacijos bandymus, fantazijas visokias ir panašius reikalus. Paskui dar buvo visokių šitos apsaugos pergalvojimų ir perdarinėjimų, bet aprašinėt neaprašinėjau. Dabar jau galiu aprašyt, nes pagrindinis darbas kaip ir baigtas, o smulkmenos visokios gali palaukti. Kol statybos vyksta, gaisrinių daviklių nejungsiu ir dar keli langai liko.

Pirmasis pokytis, be abejo, buvo zonų išsmulkinimas. Kiekvienai patalpai po daviklį ir zoną, kad būtų aišku, kas kur. Šitą man ir komentatoriai patarė, ir pats bemąstydamas supratau, kad reikia.

Antrasis pokytis buvo pasikalbėjus su gudriu šitame reikale draugu. Jis savo namuose visus varstomus langus apsidėliojo magnetukais. Sako, gi labai patogu: prieini prie durų ir nereikia spėliot, kur užmiršai langą uždaryt. Nereikia lakstyt po visus namus. Gera mintis, blė, tik tada susiskaičiavau, kad man 16 zonų su ATZ pajungimu jau per mažai.

Tada atėjo ir trečia mintis: o taigi yra adresiniai COMBUS davikliai iš DM50/60/70 serijos. Ką rinktis, ar šiuos daviklius, ar zonų išplėtimo modulį? Aišku, kad adresinius daviklius. Mažiau laidų, lengviau susetupint ir šiaip, šiuolaikinės skaitmeninės technologijos. Atsparumas visokiems trikdžiams, be abejo, sertifikuotas ir niekuo paprastiems analoginiams davikliams nenusileidžia. Todėl išskyrus vieną „žuvies akį“ visi judesio davikliai buvo pakeisti adresiniais.

Adresiniai davikliai kabinami prie COMBUS magistralės, prie kurios taip pat kabinamos klaviatūros ir kiti įvairūs išplėtimo moduliai. Taigi jie nenaudoja zonų įvesčių, kurios lieka visiškai laisvos. Mano atveju langams, durims ir dar porai papildomų daviklių visko užtenka. Dar netgi sirenos tamperį galima prikabinti, nors ir mažai tame prasmės.

Pagal vieno komentatoriaus patarimą signalizacijos daviklius kabinau kiek galėdamas tvarkingiau, grąžteliu išgręždamas skylutes tokio dydžio, kad laidas vos vos įslystų. Na, sumažėja tikimybė, kad koks voriūkštis sugalvos įlįsti ar panašiai. Be abejo, kai sienos bus nudažytos ir daviklius jau kabinsiu galutinėn vieton, visas tas skyleles būtinai užklijuosiu, nematau prasmės palikti bile kaip.

Skylelės laidams:

Judesio daviklis su skylutėmis laidams | Darau, blė

Taip, visus daviklius susinumeravau ir susirinkau šalia serijinius numerius nuo dėžučių. Labai supykdė tai, kad ant dėžučių yra barkodai, bet nė viename iš jų nėra tų serijinių numerių. Būčiau tiesiog į telefoną nusiskenavęs, dabar teko persikopijuot iš BabyWare:

Sunumeruotos Paradox DM-60 adresinių judesio daviklių dėžutės | Darau, blė

Aš žinau, kad toks terliojimasis bereikalingas, bet visgi laidų galiukus mėgstu aplituoti.

Vienoj vietoj elektrikas truputį nepaklausė mano paliepimo ir vietoj kilpos padarė trijų kabelių išsišakojimą:

Trys signalizacijos kabeliai | Darau, blė

Ką gi, trys skylės į daviklį ir paskui laidelių rankiojimas. Taip pat labai gyvenimą palengvina daviklio vidurių išėmimas ir sujungimas turint daugiau judesių laisvės:

Signalizacijos daviklis be vidurių | Darau, blė

Rankioti taip laidelius patogiausia tiesiog suklojus vieną ant kito, o ne bandant išrasti kokius kitokius pynimo būdus. Vienos spalvos laidelis iš visų kabelių, paskui antros ir taip toliau:

Surinkinėjamas adresinis Paradox DM-60 judesio daviklis | Darau, blė

Davikliai kol kas pabus maišeliuose. Šiluminiam spinduliavimui polietilenas, net ir dažytas, yra visiškai skaidrus.

Paradox DM-60 judesio daviklis polietileniniame maišelyje | Darau, blė

O čia šiaip linksmumas, santechnikas paliko savo gręžtuvą vedžiodamas ventiliaciją:

Galingas gelžbetonio gręžtuvas su karūnėle poilsio vietoje | Darau, blė

Žuviaakis pas mane garažui, kad daug matytų. Kiek vaikštinėjau, mato labai gerai. Jam uždėjau 1 kΩ EOL rezistorių (jis ten kembrike) ir 1 kΩ kontakto rezistorių. Jei suveiktų tamperis ar kas nors nugraužtų laidą, signulkė tada nervintųsi ir man pasakytų:

Žuvies akies judesio daviklis su EOL ir signaliniu rezistoriais | Darau, blė

Ir jam maišiukas kol kas:

Žuvies akies judesio daviklis maišelyje laikinoje vietoje | Darau, blė

Signalizacijos klaviatūra — prie durų, o joje yra ir vienos zonos įvestis. Aišku, ją užkabinau ant durų magnetuko 🙂

Vienas ypač idiotiškas niuansas. Arba aš kažko nežinau. Na, yra visiškai įprasta padaryti, kad atidarinėjamas duris girdėtum: supypsi klaviatūra. Yra tokios „Chime zones“. Ok, sukonfigūravau „Chime“ ant durų daviklio. Ir ką — tylu. Susinervijau. Pasijungiau BabyWare, gal kažką negerai per klaviatūrą sumaigiau. Nu ne. Viskas turi būti ok.

O pasirodo, aš išjungęs klavišų pypsėjimą spaudant klaviatūroje. Na, mane tas nervina, kur kas smagiau maigyti tyloje. Pasirodo, tas ir „Chime“ išjungia. Čia, sakyčiau, yra toks truputį nepagalvojimas iš gamintojo pusės.

Klaviatūros nugarėlėje didžiulė skylė laidams, bet vietos ne per daugiausia. Kad stori kabeliai nesiremtų į klaviatūros elektroniką, nužievinam juos maksimaliai ir jungiam laidelius, kur reikia:

Signalizacijos klaviatūros laidelių jungimas | Darau, blė

Apskritai, labai patogu viską montuojant nusižievinti kabelius kuo daugiau ir palikti plonus laidelius. Tik pasilikti reikia normalų ilgį, kad užtektų galimiems kitiems tvarkymams ar remontams.

Lieka pati dėžutė. Šiaip standartinės signalizacijų dėžutės man nepatinka. Tai tiesiog skardinės dėžės su daug skylučių nugarėlėje. Gerai, jei namas medinis, tai per tas skylutes gali viską ir susukinėt. Bet vis tiek reikėtų kažkokios tarpinės, bent jau dėl bendros tvarkos, vien kaištukai ant varžtelių man neatrodo tokie jau patikimi.

Todėl aš sunaudojau plastikinį vienos didelės paskirstymo dėžutės dangtelį, jį paprasčiausiai išpjoviau, kad tilptų į mano signalizacijos dėžutę ir tą plastiko gabalą panaudojau, kaip valdymo skydelio montavimo pagrindą:

Signalizacijos skydelio rinktimas ant plastiko plokštės | Darau, blė

Na, štai ir sumontuota dėžutė:

Sumontuota signalizacijos dėžutė | Darau, blė

Kaip ir minėjau prie klaviatūros, reikalingus kabelius nužievinau gausiai, kad būtų patogu plonuosius laidelius junginėt. Nepanaudotus pradžioje kabelius tiesiog užlenkiau ir suraišiojau. GSM modulis — šalia ant sienos, kad bangas gaudytų. Šiaip kol kas gaudo visai gerai, suveikia puikiai, siuntinėja man žinutes su statusu.

Labai padėjo iš anksto aprašinėti kabeliai:

Iš anksto aprašinėti signalizacijos kabeliai | Darau, blė

Signalizaciją įjungiau. Einu pro šalį — maišiukas šviečia:

Šviečiantis signalizacijos judesio daviklis | Darau, blė

Ir klaviatūra aiškina, kas kur vyksta:

Signalizacijos klaviatūra su atvira zona | Darau, blė

Dar vienas patogumas: pasidariau signalizacijos įjungimą ilgu „Arm“ mygtuko paspaudimu. Nes, nu, nesuprantu, kam suvedinėt kaskart kodą išeinant. Įeinant — taip, būtina. Bet išeinant? Patariu šitą fyčią ir visiems jums. Tas pats ir su „Stay“ mygtuku.

Tai kaip ir tiek.  Elektrikas visgi neatvedė laidelio garažo vartams pakelti, bet kadangi visi signalizacijos laideliai šešių gyslų, dvi laisvos atliko nuo judesio daviklio, o jis kaip tik netoli mechanizmo kabo, tai galėsiu išnaudot.

Kitą kartą papasakosiu apie spieglio pajungimą ir apie langų magnetukus, kurie man truputį žilų plaukų įvarė.

Komentarai
 1. Va! Aš kaip tik dabar bandau jungti magnetukus ant EVO192, ir irgi baigiu pražilti.Labai laukiu kitos dalies 🙂

  • Darau, Blė parašė:

   Na, pats pajungimas su ATZ yra kaip ir baikė… bet mane labai sunervino montavimas. Bandžiau įleidžiamus, tai dabar tik gailiuosi išgręžtų skylių. Jie tinka tik ten, jur yra ypač glaudus kontaktas, sakykim, medinėms durims. Plastikiniams langams ir durims — tik klijuojami irba pritvirtinami varžteliais.

   Kada rašliavas pratęsiu — nežinau, dabar labai laiko trūksta 🙂

 2. Vidmantas parašė:

  Plastikiniams tik įleidziami. O ir vizualiai nesimato. 8mm skyle jei pamenu. ir ne iki galo sukisi, vos vos islinde. Laidai is sienos per trumpi PIRe is foto. Montuojant nera patogu. O jei pajungimas i plokste butu is apacios, jau tektu durti. Be to rekomenduotina varzas deti PIRuose. jei ATZ sudaryta is PIR – magnetas. Varzos abieju zonu paprastai dedamos PIRe. Jei PIRas- PIRas tai kiekviename po varza. Visi daro kaip kam patinka, bet tokia jungimo kultura. Sekmes…

  • Darau, Blė parašė:

   Na, aš jau apsisprendžiau ir dabar pas mane tik klijuojami magnetukai. „Vos vos“ išlindę įleidžiami pas mane gavosi per pusę korpuso, kitaip nepagaudavo kontakto. Nepatiko.

   PIR’uose varžas dėti reikia, jei jie paprasti NC/NO. Pas mane — adresiniai. Magnetukai ant ATZ, rezistoriai įlituoti šalia jų. Esu matęs visus rezistorius sudėtus centralėje, ant laidų galų, bet tada kažkaip labai jau iškreiptai atrodo.

   • Andrius parašė:

    Labas. Mano du centukai:
    1. Kaip minėjo, po pir’u bent sprindis laido rezervui puikiai pasislepia, ir patogiau komutuot.
    2. Į plastikinius tik klijuojami mk su laideliu per vidurį, laidą juvelyriškai išvedant per herkono vidurį, taip skylė paslepiama. Būtinai prisukt. Įleidžiami skirti medžiui ir tik medžiui- priežasčių nevardinsiu…
    3. Dėžėj moduliai tvirtinami specialaias komplektuojamais laikikliais į atitinkamas paruoštas skyles, jokia saviveikla ten nereikalinga.
    4. Mk varžas patartina dėt pir’e, kaip minėta. Dėl visa ko bent. Aš dėčiau expanderį ir paprastus pir’us 🙂

    Bet visumoj bus gerai ten viskas, svarbu patinka procesas 🙂 Nes laiko signalkei neproporcingai daug sugaišta bus…

   • Kazys parašė:

    Paprastuose PIR’uose varžos davikliuose skirtos sudvejintoms zonoms nurodyti. Linijos tolimajame gale būna EOL – end of line varža apsaugai nuo sabotažo ir gedimų aptikimui.

 3. Rimas parašė:

  Koks devaisas GSM’ui? Čia jis per ebus (ar tai dialer) pajungtas?

  • Darau, Blė parašė:

   Divaisas PCS250, pajungtas per EBUS.

   • Rimas parašė:

    Kokie faktoriai paskatino pasirinkti šį komunikatorių vietoj daugumos dedamų Trikdžio/Kodinio rakto gaminių? Kaip suprantu PCS turėtų geriau “integruotis“ su pačia centrale. O bet tačiau – kaip planuojama (jei planuojama) jungtis į pultą? per GSM kas nors jungia? Jei GPRS, tai tektų PCS’ą perjungti ant serial. O kur tada nabagui IP150 dėtis? Ar galima du devaisus lygiagrečiai kabint? Aš kažkada, gavęs patarima Arevitoj, kad bus ok, bandžiau kartu lygiagrečiai pajungti IP150 su kodinio rakto komutatorium (sakė su Trikdžiu neva tikrai veikia). Iš pradžių siųstuvas nepasileido visai – teko pajungt papildomą maitinimą. Tada abu veikia iki to momento kol prisijungi prie centralės per IP150 su pvz WinLoad’u. Tinklo modulis veikia toliau, o komutatorius lieka pakibęs iki perkrovimo. Taip ir numečiau tą reikalą.

    p.s. žiauriai geras blogas. Dėkui už žinių dalijimąsi. Kažkada užklydau googlindamas apie Arduino.

    • Darau, Blė parašė:

     Praktiškai visi faktoriai buvo tokie, kad aš pasakiau, ko maždaug noriu iš signalizacijos ir gavau surinktą komplektą. Biškį patingėjau gilintis. Dabar gal šiek tiek kitaip pats rinkčiausi. Taip ir su davikliais buvo, iš pradžių man surinko paprastus, paskui pats pasinagrinėjęs persigalvojau naudoti adresinius.

     PCS’ą per GPRS galima jungti per antrąją jungtelę iš IP150 modulio. Tada teoriškai yra gerai, o kaip būtų praktiškai — biesas žino. Šiaip visada lieka radijo siųstuvas per dialer’į, jei neklystu. Užsieniuose tai labai populiaru tiesiogiai My Paradox naudoti, va ar Lietuvoj jis naudojamas — nežinau, dar neišsiaiškinau. Pasidalinsiu ir šituo reikalu, kai pribręs reikalas.

     Prašom. Galite paremti Patreone, jei jau taip gerai 😀 Nors kol kas man nė pirmo tikslo nesiseka surinkti…

     • Na gerai, įkalbėjot, teko užsiregistruoti ir tapti patronu 🙂

     • Rimas parašė:

      Ką dar keistumėt apart daviklių?

      Dėl “Mažiau laidų, lengviau susetupint“:
      Pirmas tai tiesiog “magistralinis“ laidas, prie kurio lygiagrečiai galima kabint visus adresinius daviklius? O kuo pasireiškia antras?

      Hm. Įdomu. Niekada neatkreipiau dėmesio, kad ten yra dar viena jungtis. Kas įdomiausia, mano turimam ir paradoxo puslapyje esančiose nuotraukose prie jo rašo PCS 250/G (lyg ir užuomina, kad jungti PCS komutatorių). Tuo tarpu Arevitos puslapy užsilikus matyt sena, kur ant tos jungties parašyta “SERIAL OUT“. Gal, visgi ten pilnavertis serial gaunamas… :/

      Gal ir reiktų, gal ir reiktų paremti… 😉

      • Darau, Blė parašė:

       Tas „lengviau susetupint“ yra mano asmeninis, pagal pomėgius. Susikabinu daviklius, susirašau serijinius numerius, įsijungiu Babyware ar atsistoju prie klaviatūros ir tuos serijinius priskiriu zonoms. Sužymiu bitukus, kad tamperius raportuotų. Toks daugiau maigymas, nei rezistorių dėliojimas, šiuolaikinės skaitmeninės technologijos. Praplėst lengviau, aišku, jei su laidais įmanoma, modulių nereikia, daug tų daviklių galima sukabint. Kaina, aišku, nelabai draugiška, ne šiaip sau jie nepopuliarūs, bet ką padarysi.

       Kitaip tai nieko nedaryčiau dabar. Jei magnetukai nuo langų būtų vienos gyslos kabeliu, tai norėčiau kiekvieną individualiai iki centralės atvest, bet su dviem ar trim gyslom galima sužaisti ir skirtingas spalvas panaudojant. Dabar pas mane po du magnetukus ant vieno kabelio su ATZ.

       Jo, IP150 turi antrą jungtelę, bet iš jos PCS veikia tik GPRS režime, negali ir kartu GSM būti: tas mane labai stebina ir nervina, durnas apribojimas, nes sau ir tinklo backupo norėčiau, ir valdymą SMS pasilikt. Tai va gal ieškočiau varianto, kuris abu poreikius patenkintų. Na, mažokai pasidomėjau prieš pirkdamas, tai dabar taip ir turiu 🙂

       • Rimas parašė:

        Na taip. Bitukus pakeist žymiai paprasčiau nei varžą/papildomą laidą pajungt. Ar yra kažkoks limitas, kiek adresinių daviklių (neskaitant pačios centralės zonų kiekio) galima sukabint. O kaip su maitinimu – pilnai “išveža“ nuo centralės ar reik kažkur papildomai pajungt viršijus kažkokį daviklių kiekį?

        Ta prasme kiekvieno lango magnetukas turėtų nuosavą atskirą laidą?

        Pardavėjai sako, kad IP150 išėjimas “kastruotas“ ir šiaip dalykai, kurie veikia nuo SERIAL, jungiant ten neveiks. Na žinoma išskyrus PCS’ą.
        O ką galima valdyt SMSais – tik įjungt/išjungt ar ir kokį PGM’ą pajunginėt?

        Kas dėl mano nepavykusio bandymo pajungt IP150 + kodinio rakto siųstuvą, tai gali būt, kad tas siųstuvas ir pats bando kažką centralei sakyt, o ne tik klauso. Dėl to ir susipjauna. Reiktų pasijungt tarp jų ir pasižiūrėt kas ten vaikšto.

        Parėmiau vienu dorėliu. Jei pavyks pasiekti antrą “levelį“, pažadu pakelt ir aš 🙂

        • Darau, Blė parašė:

         Pagal EVO 192 datašytą ant COMBUS teoriškai galima kabinti iki 254 įrenginių. Spėju, vieno baito skaitliukas 🙂 Tai čia ir su visokiom klaviatūrom bei kitais išplėtimo moduliais. Be papildomo maitinimo ant AUX rekomenduojama 0,6 A apkrova, maksimali iki 0,7. Tai atmetus 0,11 A klaviatūrai lieka 0,49. Davikliai po 30 mA. Nu tai 16 daviklių.

         Magnetukai pas mane dabar sujungti po du. Iki pirmo eina laidas nuo centralės, tada nuo jo tęsinys į antrą magnetuką. T.y. iš karto biškį pataupyta dėl ATZ. Tai gal kitą kartą kiekvieno magnetuko laidus atsivesčiau iki pat centralės. Tik tiek.

         SMS’ais tai esu truputuką nusivylęs, galima tik įjungt ir išjungt. Tiesioginio PGM valdymo nėra, kas mane labai nuliūdino. Na, bet galima susikurti atskirus vartotojus, kuriems atjungiant signalizaciją galima prikabinti skirtingų PGM’ų suveikimą.

         Už paramą dėkui, lauksiu daugiau rėmėjų 🙂

         • Rimas parašė:

          A. Vadinas papildomo maitinimo klausimas ant ribos… Reiktų pažiūrėt kas ten dar pakabinta be trijų klaviatūrų.
          Kas dėl PGM’ų, tai pas mane garažas kaip atskira sritis, kuriai pajungti REM2 pulteliai – įjungi/išjungi ir papildomai vartus atsidarai (pultelio mygtukas aktyvuoja PGMą).

          Beje – jei ne paslaptis, kur įsigijote adresinius jutiklius, nes, pasirodo, tai deficitas.

 4. egidijus parašė:

  kurioje vietoje manuale apsiraso kad apsauga įjungiama su arm mygtuku, be kodo

 5. ritandra parašė:

  Sveiki,

  Puikus aprašymas, Ar turite ką rekomenduoti tokiai signalizacijai įrengti? Turiu pasiūlymą su ELAN signalizaciją, tačiau jau ne vienam bloge aptinku gerus atsiliepimus apie Paradox sistemą.

  • Darau, Blė parašė:

   Nelabai supratau klausimą. Jei apie žmones, tai kiekviena apsaugos firma turi savo installerius. Taip pat kiekvienas patyręs elektrikas teisingai laidus sudėlios. O jei apie gudrybes visokias, tai čia reikia patiems sugalvoti, kokio apskritai namo proto ir kitų pribumbasų norite. Šitoj vietoj gūglas ir pinterestas padės.

 6. ixoster parašė:

  gal dar bus straipsnis apie apie langų magnetukus? nes neradau

  • Darau, Blė parašė:

   Kad turbūt jau nebe, seniai viskas sumontuota ir (tam kartui) pamiršta. Planuoju zonas plėsti ir išmanaus valdymo modulį prisijungti – bet čia jau kitos temos.

   • ixoster parašė:

    gaila idomu buvo pamatyti kaip darei kai jau tinkotos senos buvo, kaip prie lango prieit kad pragrezt ir prakist laiduka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.