Gartraukio grotelių valymas

Posted: 2017-01-27 in Darbeliai
Žymos:,

Gartraukis yra labai gerai. Galingas gartraukis — dar geriau. O pramoninis gartraukis — iš viso gėris ir grožis. Bet gartraukiai turi vieną bėdą: labai smarkiai riebalais ir kita organine bjaurastimi apsinešančias groteles. Negana to, tos grotelės dažnai būna tankios, nelengvai arba visai neišardomos. Jei jas valyti kas mėnesį tingite (aš tai tikrai tingiu), kultūrinis sluoksnis grotelėse pasidaro praktiškai neįveikiamas jokiomis normaliomis priemonėmis.

Mano žmona kažkokiame namų šeimininkių susibūrime užtiko, kad jos valo tas groteles su soda ir verdančiu vandeniu. Na, verdantis vanduo, aišku, gerai. Soda… silpnas šarmas… gal irgi gerai. Bet aš kažkaip suabejojau to reikalo naudingumu. Dar naudojamas actas, indų ploviklis ir kiti, atseit, riebalus ardantys junginiai.

Vienas pažįstamas dar bandė mane atvest į protą, kad reikia kišti groteles į indaplovę. Galbūt. Galbūt priklauso nuo grotelių ir ant jų susikaupusio kultūrinio sluoksnio. Tačiau tuoj atsirado teigiančių, kad indaplovė ne kažką padeda.

Tuo tarpu man mintis apie sodą ir verdantį vandenį sujudino smegenis ir net nusikeikiau — kaipgi šitiek laiko nepagalvojau apie patį elementariausią dalyką? Na, žinote, kartais būna, kad smegenys tiesiog užtemsta ir nesugebi turimų žinių panaudoti reikiama kryptimi.

Taigi pirmyn. Aš jau seniai valau kanalizaciją taip, kaip tai daro Levas. Ir staiga supratau: jeigu soda groteles nelabai paveikia, tai natrio arba kalio šarmas tikrai paveiks. Niekas taip gerai nenaikina organikos, kaip šie šarmai, ypač kalio. Deja, grynų natrio arba kalio šarmų nėra paprasta įsigyti, tad puikiausiai sueis ir kiekvienoj ūkinėj parduotuvėj parduodamas „Kurmis“, kuris yra tas pats natrio šarmas su kažkokiais jį šiek tiek slopinančiais priedais. Na, buitinis natrio šarmo variantas, kad labai lengvai nenusižudytumėt.

Pradžiai groteles reikia sumesti į kokią vonelę, jei turite tinkamo dydžio. Geriausia plastikinę. Aš neturiu, tai sumečiau į užkimštą vonią:

Nešvarios gartraukio grotelės vonioje | Darau, blė

Bjauriai atrodo, ar ne? Ypač kairėje. Vaizdas iš arčiau:

Nešvarios gartraukio grotelės vonioje | Darau, blė

Grotelės bjaurios, iš trijų sluoksnių metalinės pynės, į kurią nei su šepečiu įlįsi, nei kaip kitaip iškrapštysi. Ardyt gal ir ardomos, bet kaip paskui atgal jas sudėt…

Vaizdas dar iš arčiau:

Nešvarios gartraukio grotelės vonioje | Darau, blė

Ką daryt toliau? Ogi gausiai apibarstyt natrio ar kalio šarmo granulėmis arba tuo pačiu „Kurmiu“ ir atsinešti arbatinuką verdančio vandens. Gerai būtų visu galingumu įjungti ventiliaciją beigi dėvėti gumines pirštines ir akinius:

Ant gartraukio grotelių su natrio šarmu pilamas verdantis vanduo | Darau, blė

Filmukas:

Paskui imam tvirtą plastikinį šepetį ir šveičiam beigi makaluojam susikaupusioje buizoje. Štai kiek „gėrio“ grotelėse buvo:

Natrio šarmu valomos gartraukio grotelės | Darau, blė

Nelabai skanus vaizdelis, bet negi mes jo išsigąsim?

Pakartojam dar kartą, tada groteles ilgai plaunam karštu vandeniu, o po to — šaltu. Ir dedam džiūti:

Natrio šarmu išplautos ir džiovinamos gartraukio grotelės | Darau, blė

Grožis, blė:

Natrio šarmu išplautos ir džiovinamos gartraukio grotelės | Darau, blė

Būtinai bandykite tai pakartoti namuose. Tik, šiukštu, būkite atsargūs. Verdantis vanduo su šarmu yra baisi medžiaga, gali ištirpdyti jūsų mėsą.

 

Komentarai
 1. Skirmantas parašė:

  Aš iki šiol mesdavau į indaplovę. Tai ten labai gerai neišplaudavo. Be to sakoma, kad kai kurios indaplovių priemonės greužia aliuminį Tai tai man nelabai patiko, nes grotelės aliumininės.

  Galvojau imti tokį vanish’ą kuris yra tas pats natrio (ar tai kalio) hipochloritas. Nu bet tavo pasiūlymas vertas dėmesio, tik atrodo gan pavojingai tie garai, kurie kyla nuo grotelių. Turėjo gerai pasmirdėt.

  • Darau, Blė parašė:

   Be abejo, smirdėjo. Gal ne tiek smirdėjo, kiek buvo aitrūs. Todėl reikia veido apsauga pasirūpint truputuką.

   Gali, manau, bandyt ir su Vanishu, tik būtinai su verdančiu vandeniu.

   Šarmai su metalais irgi reaguoja, bet čia laikas gan trumpas, pora minučių ir baigta. Organika išbėga, metalas lieka 😀

  • Tadas parašė:

   Kelios rekomendacijos:
   1) Nebūtina pilti karštą vandenį. Natrio šarmas pats tirpdamas išskiria šilumą.
   2) Nerekomenduoju pilti miltelių tiesiai ant paviršiaus. Natrio šarmas turi tokią kvailą savybę, kad nemaišomas sušoka į gabalus ir paskui gali būti bėdų valant. Geriau, maišant ištirpinti kokioj nors taroj, o paskui jau tirpalą pilti ant paviršiaus.
   3) Naudokit rūbus, kuriuos paskui negaila bus išmesti:). Jei koks lašas pataikys ant odos, tai nieko baisaus. Tiesiog pakišti po vandeniu ir nuplauti. Bet jei pataikys ant rūbų, tai geriausiu atveju pasikeis spalva, blogiausiu – atsiras skylė:).

 2. Miegapele parašė:

  Mintis gera. Reikes su kaustine soda pabandyti. Sita padla eda viska.

 3. Jonas parašė:

  Dariau taip pat, tačiau užpylus verdančiu vandeniu grotelės išėjo pilkais lopais (pamačiau jau nuvalęs), veikiausiai jų metalas buvo paveiktas per didelės temperatūros ir iš blizgančio tapo pilkšvu. Jei grotelės prastesnės kokybės, veikiausiai nereiktų naudoti verdančio vandens, pakaktų karšto, manau.

 4. mechadrake parašė:

  Chmm, aš tai kažkada negalėdamas išvalyt sugalvojau tą patį- indaplovę. Išplovė gerai, tai ir neieškojau šarmo (buvo pirma mintis, bet pagalvojau pirmaiu idaplovę išmėgint, nes šlamštas minkštas buvo)

 5. Tautvydas M parašė:

  o skiedikliai duotų naudos? Su kurmiu namuose žaist kiek per pavojinga šiuo metu (mažas vaikas, nepakankama ventiliacija vonioje)
  p.s. g+ komentuot neleidžia 😦

  • Darau, Blė parašė:

   Nežinau… šiaip skiedikliai lyg ir ne visai tam skirti. Bet pirma reikia bandyti.

   Su „Kurmiu“ galima ir lauke žaisti 😀 Ar balkone.

   Taip, aš G+ specialiai išjungęs komentavimą, nes paskui erzina rankiotis komentarus iš kelių vietų, o ir skaitytojai ne visus kanalus naudoja. Komentuoti reikia čia 🙂

 6. Viktoras M. parašė:

  Dėkui, jau žinau, ką veiksiu rytoj 🙂 Kadangi dirbu laboratorijoje, su apsauga bėdų nebus. O vonios emalei nieko neatsitiko?

  • Darau, Blė parašė:

   Su emale viskas tvarkoj. Aišku, jei būtų sutrūkinėjus ar panašiai, tai vonios metalui teoriškai gali pakenkt. Bet vamzdynus kartais pravalau tokiu pačiu metodu, nepastebėjau, kad būtų kokių nors pasekmių. Reikia tik su kiniškais plastmasiniais vamzdžiais atsargiai 🙂

 7. Aldas parašė:

  kanalizacijos valymo atveju – idomu kiek gyvena gumines tarpines ir silikoniniai hermetikai ir pan. jei kriaukles sifona dar nesunku paremontuot, tai dusho pvz nutekejima – uzhsipypinsi taisyt.

 8. kūkalis (tadas) parašė:

  Aš irgi būčiau už skiediklius (vaitspiritą).

  Grynas aliuminis pasidengia aliuminio oksidu ir nekoroduoja intervale tarp 4,5pH ir 8,5pH, stipresnės rūgštys ir šarmai gali jį koroduoti. Žinoma galbūt grotelėms naudojami lydiniai, kurie atsparesni korozijai. Be to dargi gali būti dengiam įvairiomis metalinėmis arba organinių lakų dangomis (kas šiuo atveju nebūtų gerai su tripikliu, bet grotelių atveju mažai tikėtina, kad būtų padengta laku).

  Todėl Jono atveju paėdė natrio šarmas aliuminio groteles.

 9. kūkalis (tadas) parašė:

  Be to natrio šarmas natūraliai kaista tirpdamas net šaltame vandenyje (pamėginkite patirpinti puodelyje su trupučiu vandens truputį granulių). Tai verdančio vandens nereikėtų naudoti. Šiltą vandenį galima naudoti, jei jau plaunate riebalus natrio šarmu.

 10. Proto aistros parašė:

  Oho, kokie rimti rūpestingų-vyrų-chemikų-šeimos ir ūkio galvų pokalbiai. Ačiū už konsultaciją. Imsiuos šitos akcijos.

 11. Darko parašė:

  Ačiū už gerą patarimą, savaitgalį būtinai išbandysiu. Prieš tai bandžiau indaplovėje, bet nelabai ką išplovė.

 12. Vitalijus parašė:

  Ačiū, blė! Puikiai suveikė, blė! Grotelės kaip naujos, blė! 🙂

 13. Natalija parašė:

  Puikiai išvalo ir užtenka tik vieno užpilimo. Norėdama dar geriau išvalyt užpyliau antrą kart ir pasigailėjau, nes vietoj rudų putų pasirodė pilkos. Nuskalavus pamačiau, kad neliko ne tik riebalų, bet ir grotelių 😀 gaila negaliu foto prisegti 🙂
  P.S.Gal kas žino kur naujų gorenje grotelių pirkti? Senukuose ir Topocentre rikrai nėr.

 14. Raimis parašė:

  Aciu uz patarima, siandien issivaliau groteles su skystu kurmiu. Zadejau jau naujas pierkti uz 35 eurus. Pries perkant sugalvojau paguglinti ir radau tavo patarima! 😉 Sita tirpala atskiedziau su vandeniu, ipyliau i purkstuva ir visa gartrauki dar pravaliau, nes buvo taip pat visas riebalais apsineses. Manau vamzdziu tikrai kad neistirbdys, jis ir sukurtas vamzdziams valyti. Jeigu pirstiniu guminiu neistirbdo, tai vamzdziu pazeisti taip pat neturetu.

 15. Asta parašė:

  Nuostabus būdas !!!!! O kad būčiau žinojus anksčiau! Kiek valandu beprasmiai praleista šveičiant, mirkant, trinant ir vėl šveičiant..Su dantų šepetėliu!!! Priemoniu išbandyta kalnai..Ir štai- Kurmis, pirštinės, akiniai (galima ir nuo saulės ☺), su šepečiu pašveisti tik vos vos, labai nekvėpuot tais garais, nes nieko ten tokio tragiško-ir vuolia, gartraukio grotos spindesy 👍 Visiems rekomenduosiu. Ačiū!

 16. Šarūnas parašė:

  Šiaip jau viskas veikia ir su paprasta soda. Nebūtina Kurmio pilti. Ačiū už idėją!

 17. Daiva parašė:

  Grotelės nusiplauna. Viskas ok. O ką daryt su varikliu? Kaba riebalų lašai…Gal turit kokią idėją kaip nuvalyt?

 18. Antanas parašė:

  Ideja gera, bet reikia laika sekti, nes ir aliuminis sugeba istirpt ilgiau pamerkus

 19. Ieva parašė:

  👍👍👍 super, niekad nebūčiau patikėjus, kad Kurmis atliks savo darbą TOBULAI.AČIŪŪŪŪ

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.