Stiprintuvo užbaigimas

Posted: 2016-07-20 in Darbeliai
Žymos:,

Jė! Turiu savo kolekcijoje dar vieną užbaigtą „projektą“! Retas reiškinys, kaip reikiant, už tai ir giros išgerti galima, nes visgi negaliu pasigirti dideliu savo projektų įvykdymo procentu. Visokie bandymai, eksperimentai ir kitos nesąmonės nesiskaito. Pilnos dėžės namuose visokių nebaigtų, neradusių savo vietos ar kitaip neišgyvenusių reikalų. Yra dar ir vilties neprarandančių, galbūt ateitis jiems šviesesnė ateis.

Kurį laiką mano lempinis-mosfetinis stiprintuvas ant stalo gulinėjo kaip va toks neužbaigtas plokščių ir laidų kūšys:

Palaidas lempinis hibridinis A klasės ausinių stiprintuvas | Darau, blė

Užtai galiu dabar būti ramus, kad ant stalo vietoj to kūšio stovi graži dėžutė — hibridinis stiprintuvas ausinėms. Daugiau voltų parodė, kad jis visai naudotinas. Prieš kelias dienas jam daviau 24 V elektros ir galiu drąsiai pasakyti, kad viskas yra taip, kaip norėjau nuo pradžių. Na, juk tokie populiarūs lempiniai hibridiniai stiprintuvai, kaip Bravo ar Little Bear taip pat maitinami 24 V įtampa. Turiu įtarimą, kad A klasės stiprintuvuose kitaip ir būti negali, su maža įtampa iš jų šūds gaunasi.

Visgi svarbiausia, kad šitą stiprintuvą pilnai užbaigti man padėjo vienas skaitytojas. Kadangi pirmam įraše pasibėdavojau, kad nežinau, kaip seksis stiprintuvui suklijuoti kokią dėžutę, brėžinius braižantis Paulius man parašė žinelę ir pasisiūlė dėžutę suprojektuoti ir išpjaustyti. Aš tokiam pasiūlymui negalėjau atsispirti, ypač, kad gavau rinktis iš keleto medžiagų ir aliuminio kompozitas mano lyriniam man nuskambėjo ypač patraukliai. Papaišiau savo stiprintuvo radiatorių ir plokščių išdėstymą, lizdus, vietą potenciometrui, o Paulius suprojektavo pačią dėžutę bei sušėrė visa tai CNC staklėms. Ir štai gavau kelis tokius aliuminio kompozito gabalėlius, iš kurių gali susidėti mano įsivaizduojama dėžutė:

Dėžutė lempiniam hibridiniam ausinių stiprintuvui | Darau, blė

Dėžutės gamybai išpjauti atskiri elementai: dugnas, šonai ir viršus. Taip pat papildomi plastmasės strypeliai tvirtinimui bei lipni guma padukams.

Man iš pat pradžių iškilo klausimas, o kaip plokštes reikės dėžutėje pritvirtinti. Na, aš numačiau ir išgręžiojau skylutes varžteliams, bet buvo tiesiog smalsu, kaip tą galima įgyvendinti. Ogi štai vienas variantas. Dėžutės dugne išfrezuojamos išpjovos, o į jas įklijuojami pagal jų matmenis išfrezuoti strypeliai:

Strypeliai (kaištukai) plokštės tvirtinimui prie dėžutės dugno | Darau, blė

Tuos strypelius galima pasidaryti norimo aukščio ir juose išgręžti skylutes jau patiems varžteliams. Atsipjoviau vieną pasimatavęs išpjovos gylį ir primetęs, kiek reikės vietos, kad plokštė prie dugno nesiliestų:

Plokštės tvirtinimo kaištukas savo vietoje | Darau, blė

Aha… toliau — pjaustomieji darbeliai:

Plokštės tvirtinimo kaištukas savo vietoje | Darau, blė

Tiesa, strypeliai į savo ertmes įsistatė sunkiai: pernelyg jau „tobuli“ matmenys. Todėl juos kiek smailinau su peiliu, kad lengviau įlįstų.

Laikas užsimaišyti epoksidinės dervos likutį:

Maišymui ruošiami epoksidinės dervos komponentai | Darau, blė

Ir dabar dėžutė gaus pastovėti dienelę kitą, kol klijai sukietės:

Spaustukais sutvirtinta klijuojama lempinio hibridinio ausinių stiprintuvo dėžutė | Darau, blė

Tuo tarpu strypelius įklijavau su E6000. Šita „draugiška“ epoksidkė pernelyg greitai įgauna šiokį tokį tvirtumą ir pasidaro pernelyg nelipni. O E6000 gan „ramūs“ klijai, be to, tirpdo PVC. Nežinau, ar šitame kompozite yra PVC, ar koks kitas pagrindas, bet strypeliai prilipo gerai.

Pasigrožėkime suklijuota ir uždengta dėžute su nulupta apsaugine plėvele:

Surinkta stiprintuvo dėžutė | Darau, blė

Reikia komponuoti stiprintuvą. Pradžiai pagalvojau, kad reikia išsivesti elektrodus išėjimo įtampos poslinkiui pasimatuoti, nes ją reikia kartas nuo karto paderinti. O jei sugalvosiu pakeisti maitinimo šaltinį, tai tikrai reikės perreguliuoti. Dėl to ardyti stiprintuvą yra nesąmonė, tai geriau pasilikti elektrodus lengviau pasiekiamus, prie išėjimo kondensatorių:

Elektrodai įtampos poslinkiui matuoti | Darau, blė

Dar keli niuansai apie poslinkio įtampą. Aš neypač gerai ją suprantu šito A klasės stiprintuvo topologijoje, bet vienas žmogus įvairių stiprintuvų forume man kiek paaiškino. Tą įtampą reikia parinkti taip, kad MOSFET tranzistorius būtų pilnai atsidaręs — bet atsidaręs „ant minimumo“. Kadangi mano naudojamų IRF610 tranzistorių pilno atsidarymo VGS(TH) yra 4 V, tai poslinkio įtampą reikia skaičiuoti taip:

(Vmaitinimo − 4) / 2

Su taip priderinta įtampa stiprintuvas atseit veikia maksimaliu efektyvumu, gaunama didžiausia išėjimo įtampos amplitudė.

Kadangi dabar stiprintuvą maitinu 24 V, tai poslinkį nustačiau ties 10 V ir taip naudoju. Galios pakanka, veikia tikrai neblogai.

Štai stiprintuvas ir dėžutėje:

Dėžutėje sumontutoas lempinis hibridinis ausinių stiprintuvas | Darau, blė

Vaizdas iš viršaus:

Dėžutėje sumontutoas lempinis hibridinis ausinių stiprintuvas | Darau, blė

Maitinimui — į korpusą montuojamas 5525 metalinis lizdas, RCA lizdai įėjimui ir išėjimui, 10 kΩ logaritminis potenciometras garso reguliavimui. Buvau įsigijęs 100 kΩ, bet per mažai naudingo reguliavimo su juo. Dar atjungiau filtruojančius įėjimo kondensatorius: su jais prisukus garsą jis nuduslėdavo, RC filtras gaudavosi. Dabar viskas veikia tobulai — bent jau mano tokia maloni patirtis.

Štai nauja stalo puošmena, džiaugsmas ausims ir šiek tiek akims:

Dėžutėje pilnai surinktas ir sumontutoas lempinis hibridinis ausinių stiprintuvas | Darau, blė

Na va, pasidariau pirmąjį stiprintuvą su lempa 🙂 Kas toliau? Manau, kad praėjus kuriam laikui galbūt pasidarysiu ir visiškai lempinį stiprintuvą su dviem dvigubais triodais ir aukšta įtampa. Bet tam kartui užtenka ir šito.

Dar prieš surinkdamas stiprintuvą pažiūrėjau, ką jis duoda šilumos. Nemažai lempa įkaista:

Šiluminis lempinio hibridinio ausinių stiprintuvo vaizdas | Darau, blė

Mosfetai irgi:

Šiluminis lempinio hibridinio ausinių stiprintuvo vaizdas | Darau, blė

Dėžutėje viskas kaista kiek labiau, nes nėra tokios geros ventiliacijos. Bet tam „stoge“ skylės ir paliktos:

Šiluminis lempinio hibridinio ausinių stiprintuvo vaizdas | Darau, blė

Dar smagu būtų priderinti USB DAC’ą šitam daiktui, kad nereikėtų atskiros garso plokštės. Į dėžutę nemontuosiu, bet šiaip, pafantazavimui, manau, kad prie tokio daikto puikiai tiktų mažuliukas DragonFly Red — ypač kokybiškas miniatiūrinis įrenginys.

Dar viena mintis, dėl kurios trūkumo labai Beatsus apibambėjau… gal reikės įtaisyt dėžutėje dar kokį Arduino Nano su MOSFETU, kad stebėtų garso signalą ir pagal jį įjungtų/išjungtų aparatą 😀 Na, jei netyčia nueičiau nuo stalo ir pamirščiau išjungti stiprintuvą. Bus matyt.

Kažkaip labai smagu turėti ant stalo tokį visiškai analoginį ir dar gražiai supakuotą savom rankom (su kitų pagalba) padirbtą įrenginį. Ir sukinėti tikrą potenciometrą 🙂

Reklama
Komentarai
 1. Pranas parašė:

  Gražu, jaunystę prisiminiau… Sėkmės.

 2. Kęstas parašė:

  Sveikinu. Sunku privesti idėjas iki galo, kai jų gyvas biesas gimsta galvoje 🙂 Bet gal geriau šitaip, negu idėjų trūkumas.

 3. Aras parašė:

  smagus aparatas gavosi tamstai!!!!! Panašų pats turi sukurpęs ant stalo, a dabar tamstai reik kelioninio aparato http://nwavguy.blogspot.lt/2011/08/o2-summary.html ką tik pats susirinkau ir likau apakęs daro mano A klasės mosfetinį per visus galus……. net nekaisdamas, o kelionėse ko gero taps neatskiriama dalimi kaip už 20 eurų dalims, gal ir vertas vertas tapti nauju projektu?

  • Darau, Blė parašė:

   Kelioninio? O kokia prasmė? 😀 Kelioniniams geriau tas pats minėtas DragonFly Red ar pan., jei prie kokio mobeleko jungiamas. O daugiau atvejų tai neįsivaizduoju.

 4. Aras parašė:

  blyn įdomu būt išgirsti tą stebuklingą dragonfly

 5. Raimondas parašė:

  nagingas BLE jega !

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.