Kiniškai prabangių LED lauko šviestuvų remontas

Posted: 2016-06-24 in Darbeliai
Žymos:, ,

Kad draugai ant savo terasos per Jonines nesėdėtų tamsoje, prigriebiau iš jų remontui du diodinius lauko šviestuvus. Galvojau, kad net jeigu nepavyks suremontuoti, tai blogiausiu atveju pavyks perdaryti, kad vis tiek šviestų ir tą darytų dar ir ilgai bei laimingai. Tačiau tie šviestuvai, cituojant jų šeimininką, pasirodė besą paprasti kaip dvi kapeikos. Bet labai prabangūs, nes prabangiai įsigyti 😀 Tiesa, aš juos suremontavau kol kas „ant greitųjų“, ilgai turbūt netrauks, bet kada nors prie progos imsiuos rimčiau ir sudorosiu iki galo.

Šviestuvai va tokie, tik čia jie aukštyn kojom:

Sugędė lauko LED šviestuvai | Darau, blė

Gražūs šiaip visai. Šviečia irgi maloniai, tik šaltai. Nors lauke tas iš bėdos priimtina, tik labai jau vabzdžius traukia. Bet kai pamačiau etiketę, tai iš karto pasibjaurėjau:

Sugedusio lauko LED šviestuvo etiketė | Darau, blė

Jeigu norite ko nors ilgaamžiško ar bent kiek geresnio, būkit žmonės, nu nepirkit nieko pažymėto „Vagner SDH“. Yra, aišku, dalykų, kurių per daug nesugadinsi, bet yra ir tokių, kur piguva tiesiog negali neatsiliepti kokybei.

Tiems, kas nežino. „Vagner SDH“ nėra kokia tai vokiečių ar austrų gamyba, nors skamba labai pseudovokiškai. Tik deja, čia gaunasi „vokiška kokibė“, o ne kokybė. Šitas pseudovokiškas prekės ženklas yra „Senukų“ registruotas ir klijuojamas ant viso kiniško šlamšto, kurį jie čia į Lietuvą tempia. Sakykim, va, Levas rašė apie slankmatį kažkada. Aš tokį irgi turiu, pirkau prieš 8 metus ir lygiai taip pat persigandęs „Senukų“ kainos greitai susiradau pas kinus pigiau. Ir mokėjau, jei gerai pamenu, $8, kurie anuo metu išsivartė į kažką iki 20 Lt. Tas kiniškas slankmatis tebetarnauja iki šiol.

Pabandykite, jei smalsu, pabrauzyti „Vagner SDH“. Jokiame kitame, išskyrus lietuvišką, internete jokių vagnerių nerasite. Plius, tai nėra net kažkokia dukterinė įmonė ar pan., o tiesiog lipdukas, kurį kinai užklijuoja ant partijos pagal užprašymą. Viskas, daugiau nieko. Tad jei norėsite įsigyti kokį vagnerį, tai geriau iš karto eikite į Ali Express — nusipirksite ten tokį patį šūdą, tik 3-5 kartus pigiau. Nereikia už šūdą permokėti, jį reikia pirkti adekvačia kaina.

Nuėmiau vieną apatinį dangtuką, galvojau, gal pavyks ką įžiūrėt:

Ardomas sugedęs LED šviestuvas | Darau, blė

Įžiūrėjau tik pačius pigiausius silikoninius klijus, kurių kinai negaili, nes taip greičiau — tep, lep ir yr.

Dabar žiūrom, kaip nuimti kepurėlę. Yra keli varžtukai ir metalinis žiedelis. Taip pat prilipdytas pigiais permatomais silikoniniais klijais:

Ardomas sugedęs LED šviestuvas | Darau, blė

Suteikiau tam žiedeliui truputuką atsuktuvo terapijos ir jis visai be kaprizų nusimovė:

Ardomas sugedęs LED šviestuvas | Darau, blė

Na va, vidinė sandara. Du šviesos žiedai ir maitinimo šaltinis:

Ardomas sugedęs LED šviestuvas | Darau, blė

Atsukau pirmąjį, didįjį, šviesos žiedą ir problema tapo aiški — ją įtariau vos pamatęs maitinimo šaltinį:

Sudegęs LED šviestuvo elementas | Darau, blė

Matote apanglijusį šviestuką? Draugai sakė, kad lempos iš pradžių pradėjo mirguliuoti, silpnai šviesti, o paskui iš viso liko vos spingsoti ir nebešviesti galutinai. Aš tolėliau papasakosiu, kaip tie šviestuvai padaryti, tokie gedimai yra visiškai nenuostabūs.

Apžiūrim ir antrą žiedą:

Išardytas sugedęs lauko LED šviestuvas | Darau, blė

Nuo kito remonto pas mane užsiliko tokių pačių, tik šiltai baltų, šviestukų juosta:

Išardytas sugedęs lauko LED šviestuvas | Darau, blė

Nepamenu, ką ten už 100 vnt. mokėjau, bet labai juokinga suma buvo.

Aišku, akivaizdžiai sudegę šviestukai yra gerai, aiškiai matyti, ką reikės taisyti. Bet paprastai po vieną nesudega. Radau kelis kitus, kur buvo viduje sunkiai įžiūrimi juodi taškeliai. Todėl ant greitųjų pasidariau va tokį 5 V aukštos klasės profesionalų zondą šviesos diodų testavimui:

Aukštos klasės profesionalus zondas LED (šviesos diodų) elementų testavimui | Darau, blė

Zondas veikia sekančiai:

LED elementas testuojamas profesionaliu zondu | Darau, blė

Biškutuką monotoniškas darbas, bet patikrinau visus elementus, nešviečiančius susižymėjau markeriu, o paskui dviem lituokliais išlupinėjau. Jų vietas nuvaliau su varine išlitavimo juostele, padengiau šviežiu lydmetaliu ir sudėliojau naujus šviestukus. Ant durniaus viename žiede įlitavau dvigubą šviestuką — kad grandinėje būtų vienu diodu daugiau ir papildomai nukristų įtampa. Greičiausiai jų reikėtų daugiau, bet neužsiėmiau tiksliais skaičiavimais:

Suremontuotas LED šviestuvas su naujais šviesos diodais | Darau, blė

Dabar jau laikas papasakoti apie šio šviestuvo veikimo principą. Štai jo maitinimo šaltinis, ištrauktas apžiūrai:

Paprastas kondensatorinis reaktyviosios varžos LED (šviesos diodų) maitinimo šaltinis | Darau, blė

Tai yra vienas iš paprasčiausių maitinimo šaltinių su reaktyviąja varža. Tinklo įtampa yra kintanti, todėl ji „pereina“ kondensatorių. Kondensatoriai skirtingiems dažniams turi skirtingą varžą, aukšti dažniai „pereina“ lengviau. Čia su tinklu tiesiog nuosekliai sujungtas kondensatorius. Jam lygiagrečiai yra bleeder’is, rezistorius, kuris atjungus maitinimą tą kondensatorių palengva iškrauna. Na, kad krūvis neliktų ir per nagus ardant netrenktų. Po to yra dar vienas lengvai filtruojantis kondensatorius ir diodų tiltelis. Viskas, primityvu, paprasta. Šio maitinimo šaltinio trūkumas yra tas, kad reikia didelės talpos nepoliarizuoto ir ne elektrolitinio kondensatoriaus, o pastarieji būna gan dideli fiziškai. Taip pat nesaugo nuo įtampos šuolių. Beje, pliusas kinams, maitinimo „šaltinyje“ yra saugiklis. Na, o kadangi nėra stambaus filtruojančio kondensatoriaus, tai šviesos diodai gan bjauriai mirguliuoja į 50 Hz taktą.

Kondensatorius, beje, yra 1,5 µF talpos, o pagal formulikę 50 Hz jis yra 2,2 kΩ varžos. Tiesiogiai tai būtų 0,1 A srovė. Visi diodai žieduose yra sujungti nuosekliai, sudaro ištisinę grandinę. Todėl vienam ar kitam nusvilus visa grandinė nueina velniop. Kaip kalėdinė girlianda.

Pirmame šviestuve pakeičiau iš viso šešis šviestukus, bet kadangi vieną sulipdžiau dvigubą, tai įdėjau septynis. Testuojam:

Suremontuotas ir šviečiantis lauko LED šviestuvas | Darau, blė

Liuks, veikia! O dabar parodysiu, kaip per šituos žiedus ritasi 50 Hz banga:

Suremontuotas ir šviečiantis lauko LED šviestuvas | Darau, blė

Įdomu, kad ne visi diodai užgęsta vienu metu. Tas truputuką švelnina mirguliavimą. Per juos eina tokia kaip ir „banga“, nes kiekvienas diodas (būtent, dėl to, kad diodas) turi šiokią tokią talpą ir gaunasi reaktyvioji grandinė:

Suremontuotas ir šviečiantis lauko LED šviestuvas | Darau, blė

Ir paskutinis kadras:

Suremontuotas ir šviečiantis lauko LED šviestuvas | Darau, blė

Va taip dalis diodų šviečia, o kita dalis — mažiau ar netgi visai ne.

Šviestuvas surinktas ir šviečia toliau:

Suremontuotas ir šviečiantis lauko LED šviestuvas | Darau, blė

Va ir viskas. Antrame šviestuve irgi radau vieną suanglėjusį šviestuką:

Sudegęs LED šviestuvo elementas | Darau, blė

Antrame šviestuve pakeičiau penkis šviestukus. Tada įjungiau, užšvietė. Surinkau, įjungiau dar kartą — nebešviečia. Teko vėl išrinkti ir radau porą šviežiai nugaišusių šviestukų. Tad remontas buvo greitas, tam kartui, nes visi šviestukai jau pagyvenę ir greičiausiai nusibaigs artimiausiu metu. Faktiškai reikėtų pakeisti visus ir mažinti pagrindinio kondensatoriaus talpą iki kokio 1 µF ar dar mažiau.

Tokie ir daugybė kitų šviestuvų nusibaigia gan greitai, nors šviesos diodai turėtų būti ypač ilgaamžiai. Kodėl taip yra? Ogi todėl, kad tokia įranga daroma kuo paprasčiau, pigiau ir patraukliau galutiniam vartotojui. Norisi juk daugiau vatų, daugiau šviesos, kompaktiškai ir dar nebrangiai. Todėl šitie šviestukai dirba ties maksimalia riba ar netgi virš jos. Maitinimo šaltinis yra primityvus ir šviestukų netausoja. Tad metai-pora ir šviestuvas nueina velniop, nors šiaip galėtų atitarnauti ir 10-20 metų…

Net neabejoju, kad šitie šviestuvai dar pas mane grįš ir tada aš juos sudorosiu ilgam darbui. Švies ne taip ryškiai, be to šiltai. Užtat bus ilgaamžiai.

Komentarai
 1. lmn parašė:

  Geras zondas 🙂

  Koks įtampos nominalas to 1,5 µF kondensatoriaus?

 2. lmn parašė:

  Gerai, kad ne 250V.
  Mane stebina šitie šaltiniai, be galvaninio išrišimo ir metaliniame korpuse.

 3. mechadrake parašė:

  safety is zero priority 🙂 kurpusai nezeminti?
  O kasnors pasmus prekaiuja padoriais LED sviestuvais kazin?

  • Darau, Blė parašė:

   Safety last 😀 Nu prekiauja, bet kainos ne taip džiugina, kaip visokie vagneriai. Ta pati Lemona pardavinėja gan neblogus daiktus. Yra dar tokie geri vietiniai gamintojai, kaip BaltLED ir AktoLED. Esu su jais reikalų turėjęs, gerus komponentus naudoja. 7 metų senumo visai geri ir Elko aparatai, bet tai jau praeitis, dabartiniai irgi kiniški… Dar Awaled tokie buvo, bet nežinau, ar neužsilenkė. Gera buvo produkcija, bet bendravimas su klientais tai nachui. AKTO, tuo tarpu labai faini, man juostas pagamino pagal spec. užsakymą be jokių atsikalbinėjimų.

 4. Romas parašė:

  Tokiems “maitinimo šaltiniams pats didžiausias “peilis“ yra blogi kontaktai grandinėje – pvz padegęs jungiklis ar šiaip koks sujungimas prastas. Gaunasi kibirkščiavimas, kurio dažnis gerokai didesnis nei 50 Hz ir kondiko varža sumažėja ir kas nors iškart dega. Bent jau elektrolitas po diodinio tiltelio šiek tiek gelbsti. Geriau kiek įmanoma didesnės talpos. Netgi pačiose pigiausiose kiniškose LED lempose būna įdėti. Beje, o tas mirksėjimas 100 Hz, kai nėra elektrolito, akių nevargina?

  • Darau, Blė parašė:

   Taigis. Aš dar galvojau, kad kai grįš tie šviestuvai antram remontui, tai reikės ir kondensatorių pastatyt iš kokio maitiako (vietos tai yr daug), ir gal dar išlygintoj pusėj kokį droseliuką.

   Mirgėjimas kažkaip nelabai matomas, spėju, kad dėl to bangavimo, kai šviestukai mirksi vienas paskui kitą. Kitaip, kaip pačių diodų vidinės talpos efektu, to paaiškinti negaliu.

 5. Egidijus parašė:

  Labas, aptikau tavo blogą ir matau, kad nusimanai elektrotechnikoj ir klausimą turiu. Taigi, pasiėmiau tokį daiktą http://www.ebay.com/itm/DC-DC-Converter-Module-12V-To-5V-3A-15W-Duble-USB-Output-Power-Adapter-M2-/131344991232?hash=item1e94c58400:g:7ecAAOSwmUdUXyqB ir pasijungiau mašinoje (vietoj 12V mašininės rozetės), na krauna telefoną ir pnš., bet kai pajungiau krautis telefoną einant radijai, radijas pradėjo šnypšti – suprastėjo signalas. O judinant USB laidą (telefono), galima pagauti kai radijas išvis nutyla, arba eina gerai. Kas per stebuklas pas mane nutiko? 🙂

 6. n/a parašė:

  Man kaip nenusimananciam apie AC iskilo klausimas jei kondensatorius naudojamas kaip rezistorius tai kodel ten tiesiog neidedamas rezistorius?Ar cia kazkoks fokusas yra kad kondensatorius sroves fazes postumi padaro lyginant su itampa(nezinau ar cia teisingai issireiskiau)?

  • Darau, Blė parašė:

   Ne, reikalas tame, kad nuo 220 gautųsi labai dideli nuostoliai. Kondensatorius nuo srovės nekaista, kažkiek praleidžia, o kažkiek „grąžina“ atgal į tinklą, va tokia bliadstva gaunasi 🙂

 7. Jonas parašė:

  sveiki, prasidejus salciams pradejo mirkseti lauko apsvietimo lediniai sviestuvai- kala zaiba kas sekunde. Kame reikalas gal kas zinot.?

  • Darau, Blė parašė:

   Ne, nežinau. Priklauso nuo maitinimo šaltinio, nuo diodų ir nuo kitų komponentų kokybės. Gal irgi koks elementas susvilo. Jei visi pradėjo mirgėt maždaug vienu metu, tai yra kažkokia yda, kurią sužadina žema temperatūra…

 8. Solar parašė:

  Mano pačio patirtis su Vagner SDH irgi panaši. Kadangi draugauju su lituokliu tai per du metus sugedo LED lauko šviestuvas 20w du kartus. Pirmą kartą du diodai sugedo, aš juos sulitavau, antra kartą jau 6 LED. Tada ir nusprendžiau daugiau nebepirkti vagner SDH produktų. Ir šviestuvą išmečiau. Neverta kas metus vis nukabinti ir perlituoti.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.