Ar gali vyras draugauti su moterimi?

Posted: 2016-05-11 in Pezalai
Žymos:,

male-and-female-relationship-sign | Darau, blėTie, kurie žino apie Beteridžo antraščių taisyklę, jau kaip ir galėtų įtarti bites. Bet aš nebūtinai tos taisyklės laikausi, kartais netgi specialiai. Taip kad intrigą laikysiu iki galo. Klausimas, šiaip ar taip, įdomus ir vienareikšmiško atsakymo į jį būti negali. Aš jau senokai turėjau savo nuomonę, o dabar galiu džiaugtis tuo, kad ji yra patvirtinta moksliniu tyrimu.

Kodėl gi šis klausimas yra svarbus? Ogi todėl, kad tai vis dar karšta naujiena. Sąlygos vyrams draugauti su moterimis atsirado visiškai neseniai, ypač lyginant su visa žmonijos istorija. Laiko pirstelėjimas, galima sakyti. Žmonijos pradžioje vyrai buvo medžiotojai, moterys — namų šeimininkės. O šis medžiotojo-šeimininkės stereotipas puikiausiai gyvuoja ir mūsų laikais net ir moderniose laisvose vakarietiškose kultūrose.


Apskritai, atleiskite už išsireiškimą, moterys pripažintos žmonėmis visai neseniai. Pirmieji bandymai suteikti moterims teisę balsuoti ar apskritai turėti nuosavybę — XIX a. pabaigos išmislas. O Lichtenšteine balso teisė suteikta 1984! Apskritai, ilga istorinė vyrų ir moterų segregacija lėmė tai, kad kontaktai tarp abiejų lyčių pasibaigdavo iš esmės vaikų veisimu, o visas kitas gyvenimas būdavo izoliuotas. Nu neidavo vyrai prie upelio skalbinių plauti, kaip ir moterys neidavo iš lanko pašaudyti. Apie vienetinius nukrypimus kalbėti tikrai neverta.

Grubiai tariant, XX a. moterys taip daugiau-mažiau tapo žmonėmis. O daug kur pasaulyje iki šiol jos yra atitinkamai izoliuotos, ypač musulmoniškose šalyse. Jei kokiame Kuveite netyčia per ilgai užsižiopsosi į maišą, kuriame, galbūt, slepiasi moteris, gali ir kaliūzės gaut padoriai. Ką jau sakyti apie kontaktą balsu. Kokia ten draugystė gali būti?

Taigi lyčių lygybė yra šviežutėlis ir visiškai nedakepęs reikalas, o diskriminacija — sena ir gaji. Tokia liberali šalis, kaip JAV, sėkmingai kenčia nuo skirtingų atlyginimo rėžių tarp vyrų ir moterų[1]. Mūsų posovietinėje Lietuvoje bobas vis dar bandoma padėti į vietą. O mes čia bandom kelti klausimą apie draugystę…

Klausimas neabejotinai yra opus, šviežias ir įdomus. Kadangi lygybė yra šviežuva, tai ir dažni kontaktai tarp vyrų ir moterų yra toks pat dalykas. Net ir berniukų bei mergaičių bendros mokyklos yra naujiena. O kaip žiūrima į bendrabučiuose nelegaliai susimetusias poreles? Bendrabučiuose segregacija vis dar tebėra. Ir nelegaliai kartu gyvena tik poros susistūmę seksodromus iš dviejų lovų. Buvo čia a.a. VU rektorius leidęs poroms pagal pageidavimą gyventi kartu. Skambėjo visos pakampės. O jeigu leistų apskritai kartu gyventi mišriai? Visuomenė tuomet turbūt pasmerktų tokį sprendimą, kaip orgijų rūmų atidarymą, ane?

Na, dalis tiesos tame yra. Gamta lytis tam ir sugalvojo, kad jos veistųsi ir daugintųsi. Mano stuburo smegenys patyliukais šnibžda, kad tarplytinė trauka turi tą vieną tikslą ir platoniška draugystė yra varganos galvos smegenų pastangos maištauti. Šitam šnabždesiui turi įtakos ir mano asmeninė jaunystės patirtis beigi kai kurios iš to sekę pasekmės.

Mano nuomonė buvo visuomet tokia. Moterys su vyrais gali draugauti. O va vyrai su moterimis — ne. Sakysite, o tai čia ne tas pats, tik iš kitos pusės? Ne. Iš esmės kiekvienas vyras turintis artimą draugę moterį norėtų ją padulkinti, gal su kokiom ypač retom išimtim. Tuo tarpu moteris, turinti vyrą draugą, to nori nebūtinai.

Šią mano nuomonę patvirtina ir tyrimas[2]. Jame buvo surinktos 88 tarplytinių draugų poros ir abi pusės buvo išklausinėtos atskirai. Iš to pasirodė kelios įdomybės.

Pirmiausia, gerokai daugiau vyrų jautėsi prie savo draugių romantiškai prisirišę. Moterų procentas gerokai mažesnis.

Taip pat dauguma vyrų gerokai pervertino savo patrauklumą draugėms. Moterys savo patrauklumą draugų atžvilgiu vertino nepakankamai.

Kur kas daugiau vyrų išreiškė slaptą pageidavimą „susitikinėti“ (t.y. poruotis) su savo draugėmis.

Tyrimai taip pat parodė, kad jaunuoliai ir jauni suaugusieji kur kas lengviau palaiko tarplytinę draugystę be visokių ten kėslų. Tuo tarpu kiek vyresni akivaizdžiai ieško potencialių poravimosi partnerių ir kiekviena draugystė jiems yra proga.

Brandesnio amžiaus žmonės labiau linko į tarplytinę draugystę, jeigu jų pačių įpareigojantys santykiai buvo mažiau nusisekę. (Cha…)

Taigi panašu, kad nors moterys gali priimti vyrus, kaip draugus, pastarieji dažniausiai tikėsis kokios nors progos. Dar nurodoma, kad iš skirtingų lyčių draugų patrauklumas ne paskutinėj vietoj, ypač vyrams. Na, tai apie ką jau čia kalba…

Apskritai, tyrimu buvo bandoma patikrinti ir patvirtinti, kad evoliucijos eigoje išsivystė subtilūs poravimosi metodai. Ir šalia atsidūrus kitos lyties draugui įsijungia atitinkami mechanizmai, stumiantys link to paties, net jei sąmoningai to ir nesiekiama. (Šitą galima pastebėti iš to, kaip pasikeičia bendravimas tarp lyčių. Tiesiog įjungti akis ir ausis — viskas pasidaro akivaizdu.)

Tyrimai tyrimais, o visgi nemažai tokių cross-sex draugų paima ir staiga nueina į kairę. Na, jei turi nuo ko eiti, aišku. Kartais tai būna vienkartiniai reikalai, o kartais pasidaro blogu įpročiu.

Apskritai, kitos lyties draugai akivaizdžiai pasidaro ne į temą, kai gyvenime atsiranda partneris. Jei turėčiau kokių senų draugių iš praeities, tai greičiausiai neberizikuočiau susitikti su jomis pavieniui, be žmonos. Ne dėl to, kad nepasitikiu savimi, bet dėl bendros tvarkos.

Kas čia dar. Reikia nepamiršti alkoholio akinių faktoriaus su tomis senomis draugėmis. Aš turiu porą pažįstamų moterų, kurios manęs iš moteriškos pusės visiškai nedomina. Bet ar tebenedomintų, jei būčiau girtas — negaliu pasakyt. Studentiškame gyvenime esu savo kailiu išbandęs, kad alkoholio akiniai veikia kuo puikiausiai ir atsidūręs ten, kur net ir minties nebuvo. Taip kad…

Suvedant galus: vyro ir moters draugystė yra įmanomas, bet komplikuotas reikalas ir visiškai nepageidautinas turint partnerį (-ę). Berniukai ir mergaitės gali draugauti be didesnės žalos. Paaugliai gali prisižaisti. Jaunuoliai irgi, bet gal viskas kiek lengviau. Tačiau, mano akimis žiūrint, solidžiam, subrendusiam, tikram vyrui geriau pavienių draugių neturėti arba tuos santykius palaikyti ypač atsargiai ir su gerosios savo pusės priežiūra. Apskritai, reikia tam tikrus dalykus daryt tiesiog savo laiku. Duotis su mergom ypač.

1 — http://www.aauw.org/files/2016/02/SimpleTruth_Spring2016.pdf

2 — http://bleske-rechek.com/April Website Files/Bleske-Rechek et al. 2012 Benefit or Burden.pdf

3 — paveiksliuko šaltinis: http://www.psdgraphics.com/file/male-and-female-relationship-sign.jpg

Komentarai
  1. Akviė parašė:

    100% pritariu. Iš moteriškos pusės dažnai nepastebi, kad draugas nori būt ne tik draugas. O gal teisingiau sakyt nenori pastebėt ir tikini save, kad taip negali būt – tada aklumas garantuotas. Na nebent prasideda “awkward moments“ ir regėjimas grįžta.

  2. Ieva parašė:

    Štai kodėl moterims taip gerai sekasi draugauti su gėjais 😉

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s