Seek Compact: įžanga

Posted: 2016-02-21 in Pezalai
Žymos:, ,

Kas jau mane kurį laiką skaitote, žinote, jog mėgstu visokias alternatyvas. Viena iš jų – mano keleto straipsnių cikle aprašytoji artimoji infraraudonoji fotografija. Jei dar neskaitėte, tai paskaitykite, rekomenduoju.

Bet kadangi artimąją infraraudonąją fotografiją įvaldžiau, labai norėjosi dar ko nors. Šiuo metu labai svaigstu apie SWIR – trumpabangį infraraudonąjį spektrą. Jis yra kiek tolėliau už NIR – artimąjį infraraudonąjį. Paprasti CCD ir CMOS jutikliai iki SWIR nepatraukia, reikia specializuotų jutiklių. Tokių fotoaparatų/kamerų jau yra, bet jie gan neadekvačiai brangūs. Tad realistiška kita mano svajonė – taip vadinamas pilno spektro veidrodinis fotoaparatas. Na, toks, kuris prieš jutiklį neturi IR filtro, o tik paprastą stiklą ir jutiklis yra atviras visam jam įkandamam spektrui. Galima modifikuoti turimą fotoaparatą arba įsigyti jau perdarytą ar netgi gamintojo gatavą. Tiesa, „normalius“ vaizdus su tokiu fotoaparatu reikia fotografuoti ant objektyvo užsisukus IR atmušantį filtrą, vadinamąjį „hot mirror“. Bet maža smulkmena. Tad kitas mano fotoaparatas bus tikrai full spectrum.

O kol kas aš susidomėjau terminiu spinduliavimu ir užsimaniau kokio nors nebrangaus (santykinai) termovizoriaus. Patikėkit, kai pasiskaičiau ir pasityrinėjau, kad tokių jau yra – nesusilaikiau ir gimtadieniui save vienu termovizoriumi apsidovanojau.

Kad nelauktumėt labai ilgai, tai štai: šiuo metu paprastiems vartotojams įkandami yra du išmaniųjų telefonų priedai: Seek Compact ir FLIR ONE. Aš pasirinkau Seek Compact, nes jis pigesnis ir turi daugiau kilopikselių, nei FLIR ONE. Taip, brangieji, varganų kilopikselių. Termovizoriai – tai jums ne fotoaparatai su megapikseliais. Labai labai geri ir tūkstančius eurų kainuojantys termovizoriai vos patempia iki 1024×768 raiškos. Tuo tarpu Seek Compact raiška – apie 30 kpx, t.y. 206×156. Ir tai yra labai gerai ir naglai, kaip „žaisliukui“, nes jei jūs norėsite pasižiūrėti savo namo šiluminius nuostolius ir išsinuomosite termovizorių, tai tame termovizoriuje greičiausiai bus 60×60 dydžio termojutiklis. Taip, aš nemeluoju.

FLIR ONE raiška tuo tarpu yra 160×120. Bet jis turi vieną privalumą: dvi kameras iš karto, vieną šalia kitos. Viena yra termokamera, o kita – matomos šviesos. Jų regėjimo kampai sutampa ir FLIR programėlė sulieja tuos vaizdus į vieną. Matomos šviesos vaizdas perdaromas į kontūrinį ir nuspalvinamas termografiniu spektru. Dėl to kiek žemesnė raiška kompensuojama gražiu pateikimu. Bet FLIR ONE turi savo atskirą bateriją, kuria reikia pasirūpinti, o štai Seek Compact yra parazitas, besinaudojantis telefono baterija. Man šis variantas priimtinesnis, nes jei FLIR ONE baterija nusėda, tai telefonas nepadės, teks kraut. Tuo tarpu su Seek Compact reikia rūpintis tik vienu energijos šaltiniu, kas man atrodo patogiau. O ir aparatas mažesnis bei lengvesnis, su visu futliaru į kišenę telpa.

Svarbi informacija. Kadangi vos pasidalinęs pirmaisiais vaizdeliais gavau klausimą, ar šitą daiktą išnuomočiau, tai atsakau: taip, mielai. Tik dar neturiu pasiruošęs nuomos sutarties šablono ir kol kas nelabai žinau, ką norėčiau už jo nuomą. Leiskite pagalvoti, ok? Arba galite siūlyti. Pakolkas dar noriu pats išsityrinėti, pasižaisti ir pateikti geresnes šito įrenginio naudojimo rekomendacijas. Be abejo, norėsiu ir europinę naujo daikto kainą atitinkančio užstato. Bo naudoti jie nesimėto.

Tai va, atkeliavo pas mane į namus tokia dėžutė:

Seek Compact termovizoriaus dėžutė | Darau, blė

Viduje – mažutėlaitė kamerytė:

Atidaryta Seek Compact termovizoriaus dėžutė | Darau, blė

Sunku įsivaizduoti, kokia ta kamera maža. Aš ir apžvalgas skaičiau, ir su savo telefonu lyginau, bet vis tiek – pamatęs gyvai ir paėmęs į rankas kraipiau galvą ir juokiausi. O širdy siautėjo džiugesys.

Kamerytė su futliaru gretimais:

Seek Compact termovizorius ir jo futliaras | Darau, blė

Jei jums jau iškilo klausimas, rimtas čia prietaisas ar žaisliukas, tai skubu pranešti: rimtas. Pakankamai rimtas. Ir nors tai skamba juokingai, tą rimtumą įrodo šis futliaras. Jis yra nepaprastai tvirtas, visiškai hermetiškas ir labai tvirtai laiko pačią kamerą – ji viduje nejuda nė per milimetrą. Man pačiam buvo iškilęs klausimas, kaip šitą daikčiuką reikės nešiotis ir daboti. Ir atsakymą radau dėžutėje. Nerealus futliaras. O tai reiškia, jog gamintojas apie šį prietaisą galvoja rimtai ir nori, kad galutinis vartotojas jaustųsi užtikrintai bei nebijotų ekstremalių sąlygų.

Jei atkreipėte dėmesį, tai kameros objektyvą supa dantytas žiedelis. Čia jau yra trečios kartos prietaisas, jei neklystu, su rankiniu fokusavimu. Pirmos dvi kartos buvo su fiksuotu fokusu ir kartais erzindavo vartotojus išsiliejusiais vaizdais. O su tokia žema termovizoriaus raiška ryškesnis fokusas visgi yra didelis privalumas. Pats įsitikinau kuo puikiausiai.

Štai termovizorius ir mano telefono USB lizde (atleiskite, kad vaizdas išsiliejęs, abi rankos drebėjo):

Seek Compact termovizorius telefone Samsung Galaxy S5 | Darau, blė

Va čia vienas tiek Seek, tiek FLIR termovizorių trūkumas: kryptinis USB lizdas. Kai kuriuose telefonuose USB lizdo platesnioji dalis yra atsukta į ekraną – tada galite tik termoselfius darytis. Tada reikia prailginamojo kabeliuko. Aš kabeliuką, tiesa, irgi užsisakiau, bet tam, kad galėčiau termovizorių pridėti arčiau telefono kameros ir gauti termo ir realius vaizdus su mažesniu paralaksu. Nes dabar tai atstumas už mano akių didesnis ir iš arčiau fotografuojant paralaksas visiškai nužudo.

Ehe, kokie spinduliuojantys mano monitoriai:

Kompiuterio monitoriai pro Seek Compact termovizorių | Darau, blė

O štai stiklas termovizoriams yra nepermatomas daiktas. Arba, tiksliau, veidrodis:

Nuo stiklo atsispindėjęs terminis vaizdas | Darau, blė

Va ir termoselfis nuo stiklo 🙂 Čia, beje, yra viena iš priežasčių, kodėl termovizoriai yra brangūs: didelę dalį kainos sudaro specialūs tolimiesiems infraraudoniesiems spinduliams tinkami lęšiai. Nes stiklas, kaip matote, netinka.

Dabar, aišku, įdomu, kas per „nuotraukos“ gaunasi. Na, tai va, dėl šito prietaiso „rimtumo“. Mūsų svetainėje yra dalis lauko sienos. Įdomu, ar ta sienos dalis šaltesnė?

O taip:

Šaltesnė su lauku besiribojančios sienos dalis, matoma per Seek Compact termovizorių | Darau, blė

Švytinčios vertikalios linijos – radiatoriaus vamzdžiai. Apačioje kairėje ir pats radiatorius matosi. Čia dar įjungtas režimas, kuriame rodoma viso vaizdo žemiausia ir aukščiausia temeperatūros, bet va jums ir bugas – karštoji temperatūra už ekrano ribos. Nedadaryta biškį.

Grindinis šildymas vonioje. Išvedžiotas tikrai bile kaip:

Grindinis šildymas, matomas per Seek Compact termovizorių | Darau, blė

Na, čia dar pirmos nuotraukos, su fokusu nebuvau susidraugavęs. Bet štai, žaisliukas žaisliuku, o jau galima šiokius tokius analizus pasidaryt.

Mano mažasis akiniuotas vaiduoklis pozuoja:

Mergytė su akiniais termovizoriuje Seek Compact | Darau, blė

Kaimyninis daugiaaukštis pro langą. Melsva dėmė dešinėje – vaizdą užstojantis medelis:

Daugiaaukštis pro Seek Compact termovizorių | Darau, blė

Dabar dar palyginimui su FLIR ONE. FLIR ONE moka padaryti va tokį vaizdą:

Kompiuteris per termovizorių Seek Compact | Darau, blė

T.y. iš realaus vaizdo padaromi kontūrai ir užklojami ant termovaizdo. Aš šitą vaizdelį pasidariau pats, iš termovizoriaus ir fotoaparato, su GIMP padariau kontūrus ir užliejau. Vaizdas, manau, gerokai aiškesnis. Dėl to rekomenduoju fotografuojant su Seek Compact įsijungti dviejų vaizdų režimą – yra toks. Jis nemoka gražiai sudėti vaizdų, kaip FLIR ONE, bet bent jau vėliau peržiūrinėdami vaizdelius nekelsite sau klausimo „kokį aš čia velnią bandžiau nufotografuoti?“ T.y. šalia turėsite nuotrauką su realiu vaizdu.

Tai va, pradžiai tiek. Bus daugiau apžvalgų. Papasakosiu smulkiai apie „Seek Thermal“ programėlę, parodysiu skirtingus pseudospektrus, įdėsiu pafilmuotų vaizdų. O kol kas einu su nauju žaisliuku bovytis 🙂

Komentarai
 1. And3r parašė:

  Dirbu pasienyje, turime morališkai ir techniškai nusenusius termovizorius, įdomu, kaip aparačiukas veikia apžvelgiant laukus, miškus bei pamiškes, gal prie progos galite pabandyti? Nes su kolegom kažkada jau kalbėjom apie šitą daiktą ir įdomu kaip jis veikia lauko sąlygomis. Ačiū

  • Darau, Blė parašė:

   Būtinai pabandysiu. Bet šitas mano daikčiukas yra su 36° apžvalga, kambariniam naudojimui ir nedideliems atstumams (pagal jo aprašymą iki 300 m). Gal jums labiau tiktų „Seek Compact XR“, kuris yra su 26° apžvalga, t.y. matantis „toliau“ ir deklaruojamas apie pusantro kilometro? Be to, nežinau, kaip jūsų darbe su sertifikacija, ar reikia, kad naudojami prietaisai būtų sertifikuoti konkrečiai užduočiai?

 2. na parašė:

  o kur pirkai?

 3. Eimantas parašė:

  Kai tik pradėsi šio daikto nuomos versliuką, būtinai pranešk! 😉

  • Darau, Blė parašė:

   Būtinai! Gali, gerbiamasai, palengvinti ir apsisprendimą dėl nuomos kainos ir parašyti savo pasiūlymą (kad ir privačiai el. paštu). Skelbimuose pavyzdukų žiūrėjau, tikrai siūlysiu kažką mažiau, bet kol kas dar tikrai nesu apsisprendęs.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.