Paradox EVO: išvesčių testavimas

Posted: 2016-01-17 in Darbeliai
Žymos:,

Tąsausi kol kas toliau su signalizacija ant stalo, kol objekte elektros nėr. Pagalvojau, kad neverta kažko labai laukti ir reikia imtis pasižaidimų su programuojamomis išvestimis (PGM). Pas Paradoxą jos gali būti aparatūriškai perjungiamos vienu trumpikliu ir įsijungimo metu arba trumpinti išvestį į „žemę“, arba išduoti +12 V. Aš nusprendžiau naudoti +12 V, bus galima tada naudoti elektronines reles arba MOSFET tranzistorius.

Prie išvesčių galima priskirti ir sirenos elektrodus. Iš pradžių, kai pradėjau žaistis su signalizacija, visai nenorėjau sirenos jungti. Ir vietos daug ant stalo užimtų, ir dar neduokdie užbliautų namuose. Bet labai paprasta tą sireną susimuliuoti — tereikia prie išvesties prijungti šviesos diodą ir kiloomo rezistorių. Kiloomo rezistorius reikalingas ir sirenai (arba jau yra sirenoje — savosios dar neanalizavau), nes pagal jį centralė „nustato“, kad sirena prijungta. Tas matosi iš šviesos diodo ten pat pajungto — testuojančioji įtampa jį verčia šiek tiek žibėti:

Paradox EVO192 centralė su šviesos diodais išvesčių testavimui | Darau, blė

Tuo tarpu, kai suveikia aliarmas, diodas įsižiebia ryškiai. Neturėtų sudegti, per kiloomą teka 12 mA srovelė, diodas tuo tarpu 20 mA atlaiko.

Panašiai prijungiau ir dvi programuojamas išvestis — PGM2 ir PGM3. PGM1, kaip jau minėjau, naudosiu dviejų laidelių dūmų davikliams, nes yra tokia funkcija.

Tiesa, sunervino vienas dalykas — yra „COM“ elektrodas kaladėje prie visų programuojamų išvesčių, bet jis skirtas išimtinai PGM5 relytei (vienintelė išvestis su rele). Todėl „minusą“ reikia pasiimti iš AUX — o ten ir taip laidų kūšys jau nuo visų daviklių. Pažaidimui galima ir taip, bet į realią spintą šitaip jungti nevalia. Kol kas dar nepasidariau, bet tikrai pasidarysiu nedidelę plokštelę su kokiais 20 terminalų, kad kiekvieną zonų ir kitos periferijos laiduką būtų galima tvarkingai ir atskirai prijungti, nes šitaip man visai nepatinka.

Kaip minėjau, žadu vieną PGMą naudoti cirkuliacinėms linijoms. Buvau tą mintį užmetęs laikinai, galvojau, kad kada nors, kai reikės, tai ir pasidarysiu. Bet dabar pagalvojau, kad nėra ko tempt ir reikia susikonfigūruoti signalizaciją, kol ji čia pas mane ant stalo voliojasi. Nėr prasmės laukt. Tas pats ir su garažo vartais, jų atidarymui sužadinti irgi panaudosiu vieną PGMą.

Taigi PGM2 cirkuliacinėms linijoms. Patingėjau klaviatūrą baksnot, pasijungiau BabyWare:

Paradox: zonos cirkuliacinei linijai valdyti | Darau, blė

Deja, neveikia šis daiktas tobulai taip, kaip man norėtųsi. Kitaip sakant, PGM išvestis reaguoja į pirmąjį įvykį, t.y. suveikusį kurios nors zonos judesio daviklį. Pabandymui nustačiau vieną minutę. Taigi sužadinu daviklį. Tada nejudu ir po minutės PGM išvestis išsijungia. Jeigu sužadinu daviklį, po to dar kartą sužadinu jį po pusės minutės, tai PGM išsijungia vis tiek po minutės nuo pirmojo sužadinimo. Kitaip sakant, laikmatukas po pirmojo įvykio nenusimuša. Todėl PGM išvestis nuo tokių įvykių negali būti įjungta nuolat, kol vyksta kažkoks judesys. Bent jau neradau varianto, kaip tą padaryti. Aišku, galima ilginti PGM laikmatuką, sakykim, nustatyti jį pusvalandžiui. Vanduo labai greitai neatšals, o po pusvalandžio kam nors sujudėjus vėl įsijungs. O gal ir 10 minučių laikmatuko užteks. Blogiausiu atveju, galima pastatyti kokį nors Arduino, kuris reaguotų į PGM išvestį ir atliktų papildomą korekciją. Arba ant MOSFETO geito kondensatorių pastatyt. Na, reikės žiūrėt 🙂 Kol kas nežinau. Kol kas sujudėjus numatytose zonose atitinkamas šviesos diodas užsidega:

Paradox EVO192 centralė su šviesos diodais išvesčių testavimui | Darau, blė

PGM3 nusprendžiau skirti garažo ir kiemo vartų atidarymui. Na, kad prie kažkokių sąlygų šita išvestis duotų atitinkamą „užtrumpinimą“ signaliniams kontaktams. Bet kaip dabar šitą reikalą įgyvendinti?

Mano įsivaizduojamas scenarijus yra maždaug toks: parvažiuoju namo, netoli vartų išsitraukiu telefoną (arba pultelį kokį) ir pasiunčiu signalą išjungti signalizaciją ir tuo pačiu atverti vartus. Problemos čia yra kelios. Pirmoji — ribota įvykių aibė, į kuriuos reaguoja išvestis, antroji — signalizacijos išjungimas SMS žinute ar per mobiliąją programėlę.

Išsprendžiau šitą problemą kiek savotiškai. Signalizacijos junginėjimui susikūriau atskirą vartotoją. T.y. Masterio nenaudosiu, o Installeris, regis, iš viso tam netinka. Na, Masteris per daug gali, mano galva 🙂 Geriau jo koduko nenaudoti niekur kitur, tik kur reikia.

Štai čia šastelėjo mintis. Juk išvestis gali reaguoti į tokį įvykį, kaip signalizacijos išjungimas su tam tikru koduku (t.y. vartotoju). Liuks, susikūriau dar vieną signalizacijos vartotoją, kuriam išjungiant signalizaciją suveikia PGM3, būsimoj architektūroj skirtas vartų atidarymui:

Paradox programuojamos išvestis PGM konfigūravimas tam tikro vartotojo kodo išjungimui | Darau, blė

Kol kas nustačiau vienos sekundės „impulsą“, o kiek reikės — parodys realus išbandymas kada nors.

Labai patiko programėlė Quick SMS Shortcut Widget. Su ja galima ant telefono darbastalio prisidėlioti greitųjų nuorodų, kurios vienu paspaudimu iš karto išsiunčia žinutę. Labai patogus daiktas signalizacijos valdymui:

SMS trumpiniai Android darbastalyje signalizacijos valdymui | Darau, blė

O čia SMS žinutės iš GSM modulio ateina priduodant signalizaciją ir išjungiant su specialiuoju vartų atidarymo vartotoju:

SMS žinutė iš signalizacijos apie išjungimą | Darau, blė

Tai va kaip ir tiek kol kas. Žmona liepė signalizacijos maketą nuo stalo nusirinkt, aš jau savo fantazijas maždaug baigiau, bent jau pradinei stadijai.

Komentarai
 1. Andrius parašė:

  Labas.
  Dar vienas 1K papildomas rezistorius reikalingas lygiagrečiai Bell’o + ir -, kol kas taviškis tik riboja LED’ui srovę. Ir nebežibės tada be reikalo…
  Dažniausiai PGM’ai naudojami komutuojant žemą lygį, gamyklinis nustatymas, bet tamstai spręst.
  AUX kontaktai tikrai užknisa, o mano mylimas Secolinkas jų turi tiek pat kiek COM kontaktų – gėris !
  Jei namas su automatiniais garažo vartais, visada rekomenduoju naudoti ir pultelius, ne tik telefono app’są – taip ir greičiau, ir patogiau. Tiesa, makrokomandų nedarau, sistemos išjungimas, vartų valdymas – atskiros komandos tiek pulteliu, tiek GSM’u (taip praktiškiau dažnu atveju).
  Vartam valdyt nuo paprasto PGM’o teks statyt rėlytę, 1s impulsas galima sakyt visada veikia.
  Kai riboja centralės funkcijos, o trūksta tiek nedaug (kaip su tais cirkuliaciniais siurbliais) – yra toks daiktas: http://www.elkoep.com/fileadmin/produkty/Elko/CRM-91H/EN/Manual_CRM-91-93-9S.pdf
  Tamstos atveju PGM nuo zonų užlaikymą galima daryt nors ir vienos sekundės ir laiko relytėje naudoti “e“ funkciją, toliau jau aišku, manau 😉 Tai tiek, kaip naujokas gerai varai 🙂
  p.s.: kai atsibosiu- pranešk 😉

  • Darau, Blė parašė:

   Dėkui, Andriau, tavo komentarai visada laukiami 🙂 Žadu aprašyti daugiau fantazijų su signalizacija, tai praktiškai reikalauju nepražiopsoti ir pakomentuoti 🙂

   • Andrius parašė:

    Kaip esu sakęs – į absoliučią tiesą nepretenduoju. Bet jei matau, kad kažkuriuo klausimu galiu patart – kodėl gi ne 🙂
    Aš vis paskaitinėju tamstos rašliavas ir vieno nesugebu suprast – kaip tu viską suspėji ??? Turiu prisipažint, kad ir aš daug kuo domiuosi ir atskirų sričių specialistams dažnai neduodu uždirbt, bet “Darau,Blė“ man yra atradimas ir įrodymas kiek gali nuveikt ir išmanyt aktyvus žmogus !

    • Darau, Blė parašė:

     Nu… Spėti gali visi. Kai nori. Bet viskas eina bangom. Kai pasineriu į knygas, nesėdžiu su lituokliu. Kai pradedu paišyt schemas — neskaitau. Na, valgyt darau daugmaž nuolat. O štai nixių laikrodžio jau tuoj treji metai niekaip nepabaigiu.

     Visų žmonių gyvenimuose kažkas vyksta. Kai aš tai aprašinėju, tai gal ir atdrodo „oho“. Bet pvz., paspausk kad ir „ARM“ tagą or pažiūrėk tarpus tarp įrašų. Jie irgi bangom, kartais su pusmečio tarpais. Taip viskas ir sukasi.

     O va rašau aš labai greitai 🙂 Tikrai.

  • Rimas parašė:

   O kur Elko produkciją reik pirkt?

 2. Andrius parašė:

  Iš tikro suprantu tave, nes ir mane neramia dušia kartais vadina 🙂 Tik knygų pastaruoju metu nebesiseka skaityt – internetas ir hobiai laiką suėda nejučia… Sėkmės !

 3. Egidijus parašė:

  Sveiki, turiu klausimą dėl PGM. Kaip vartų atidarymą susiesite su PGM ir vartų pavara. Nes prie originalios vartų atidarymo pavaros yra skirti pulteliai.

 4. Egidijus parašė:

  Na PGM reiks valdyti kiek suprantu per nuotolini pulteli arba kaip jus naudosit ip 150 moduli ir jam skirta programėlę.

 5. eenamas parašė:

  Sveiki, plyšo vandentiekio vamzdis ir užliejo visą namo pirmą aukštą. Žalos daug padarė, tad prie signalizacijos PGM sugalvojau pajungti relę atjungiančią gręžinio siurblį (arba galima užsukant elektrinį vožtuvą), kai signalizacija įjungiama, tad čia atklydau ieškodamas info apie PGM.

  patiko mintis dėl cirkuliacinio siurblio valdymo. Realiai mintis net ir gręžinio siurblio junginėjimui. Neini prie vandens čiaupų, vanduo nepaduodamas ir net būnant namie plyšus vamzdžiams potvynio tikimybė minimizuojama.

  Konkrečiai tavo atveju, kas dėl cirkuliacinio valdymo, tai ten išvis, signalizacija pagavo judesį, įjungė cirkuliacinį ir vanduo sistemoje šiltas, jau po minutės galima cirkuliacinį išjungti, ir kokią 10 min vanduo vis tiek bėgs šiltas, nes prasuktas vanduo dar nespės atvėsti, o jei vamzdžius apšiltinsi, gal ir visą 20min bėgs šiltas, po 1 min vandens pracirkuliavimo. Realiai, tai su išjungtu cirkuliaciniu reikėtų paleisti vandenį ir nuimti laiką, po kiek laiko pradeda bėgti šiltas vanduo ir tokį laiką reikėtų nustatyti cirkuliacinio aktyvavimui. Po to, kaip minėjau, bent jau 10 min vanduo vis tiek bus karštas tik vandenį atsukus.

  • Darau, Blė parašė:

   Taip, visam vandentiekiui irgi galima kažką tokio sugalvot. Gal pvz. kai signalizacija priduodama kad vandenį užsuktų. Na, bet tada palikinėt indaplovę/skalbyklę jau neišeitų.

   Taip, aš jau irgi kažką tokio pagalvojau, kad pravarinėt vandenį užtektų tik dalį laiko. Vamzdžiai pas mane apšiltinti, priimtinai šiltas vanduo išbūna apie pusvalandį, gal kiek mažiau.

   • eenamas parašė:

    Nepagalvojau apie indaplove ar skalbianke. Su judesio jutikliais padarius is vis si iranga neveiktu, tad panasu, kad reikes pasilikti prie senosios idejos, o kad kai namie nieko nera, kad neveiks, tai nesunkiai sprendziama problema.

    O tau cirkuliacinius tik grubiai minutei prasukant po judesio, cirkuliaciniai ne euro per metus neprisuks, bet daznas isijunginejimas issijunginejimas nesveika varikliui, gerai tuomet butu po suveikimo, antro suveikimo laika uzdrausti kokiam pusvalandziui (minejai, kad tiek laiko vanduo isbuna priimtinai siltas, be to tiketina kad per ta laika ir zmogus vandeni nuleis), zinoma, jei signalizacijos programa tai leidzia.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.