Maitinimo blokelio „perdarymas“

Posted: 2015-08-03 in Darbeliai
Žymos:, ,

Prireikė kiek galingesnio maitinimo šaltinio, ne didesnės nei 18 V įtampos, bo naujai įsigytas protingas kroviklis iMax B6 gali būti maitinamas nuo 11 iki 18 V. Durnai sugalvota. Kodėl, sakykim, ne iki 24 V? Turiu kelis nešiojamųjų kompiuterių maitinimo blokelius, bet jie visi 19-20 V. Tai ką dabar, blė, daryt?

Ogi štai ką. Pasikuitęs visokio elektroninio chlamo dėžėj susiradau Dell PA-12 maitinimo blokelį. 19,5 V, 3,34 A:

Nešiojamojo kompiuterio Dell maitinimo šaltinis | Elektronika | Darau, blė

Turimų baterijų krovimui turėtų būti per akis. Bet įtampa per didelė krovikliui. Reikia ją kažkaip pamažinti.

Aš, kaip visada, optimistas. Nagi, reikia atsidaryti blokelį ir pažiūrėt, kas ten viduje yr. Gal pavyks grįžtamojo ryšio grandinę „debugint“ ir atkapstyt rezistorius, kurie seka išėjimo įtampą.

Blokelis supakuotas metalinėje dėžutėje:

Nešiojamojo kompiuterio Dell maitinimo šaltinis įvilktas į metalinį šarvą| Elektronika | Darau, blė

Ta dėžutė, kad ją kur, dar ir prie paties blokelio dar prilituota:

Nešiojamojo kompiuterio Dell maitinimo šaltinio šarvas, prilituotas prie šaltinio schemos | Elektronika | Darau, blė

Paprastuoju būdu tiesiog nukirpau prilituotą auselę ir išpakavau visą blokelį. Ir, kad jį kur, grįžtamojo ryšio grandinė padaryta su operaciniu stiprintuvu (lyg ir), kurio aš nė velnio nesuprantu:

Atidarytas Dell PA-12 maitinimo šaltinis | Elektronika | Darau, blė

Kairėje pusėje – žemosios įtampos grandinės, o dešiniojoje – aukštosios. Žemosios įtampos pusė perduoda valdymą aukštosios įtampos pusei per optroną. Na, iš tikrųjų per du.

Pavyko per keliolika kartų iškapstyt tos kairiosios pusės mikroschemos pavadinimą — TSM103AI. Bet datašytuose nepapasakota, kaip ją naudoti maitinimo blokeliuose 🙂 O man pačiam susiprast — klynas per žemai. Ką gi, einam gūglint.

Och tu brač, kokia sėkmė. Kažkokia protinga čekė, tokia prie elektronikos, paėmė panašų blokelį (tokios pačios šeimos, bet turbūt kiek kitos versijos, nes yr kitokių detalių ir išdėstymas šiek tiek skiriasi) ir perpaišė į visai suprantamą schemą:

http://home.zcu.cz/~ronesova/index.php?menuitem=pa12

Dievinu tokias moteris. Jamam jos schéma adaptéru ir bandom suprast, kas ir kur:

Schema circuit Dell pa12 19v notebook adapter smps | Andrea Ronešová | Darau, blė

Spėju, kad įtampą seka R41A ir R41B. Bet yra dar ir R23, R32 ir R33, beigi vidinė 2,6 V „atraminė“ stiprintuvo įtampa. Ir va čia jau man per tamsus miškas, kad pagaučiau, kurias detales tiunint, kad blokelis duotų mažesnę įtampą. Todėl nusprendžiau parašyti vieną kitą laiškelį elektronikoje besigaudantiems žmonėms. Ir tai pačiai Andrėjai, kuri šitą schemą paišė. Andrėja nepasišiukšlino ir atrašė greitai bei išsamiai. Sako, durns tu, R41A ir R41B yra viršįtampio apsauga, o R23/R32/R33 yra viršsrovės apsauga. Jei nori numušinėt įtampą, keiti R24, o viršįtampiui prižiūrėti ir R41A. Pasižiūriu į schemą, akurat, durns. Taigi ten IC32 vietoje elektroninis šuntas stovi… klasikinis atvejis. Man kažkaip nė į galvą, o kam ten du optronai. Dabar jau aišku. Kadangi Andrėja dar parašė ir konkrečias rezistorių reikšmes, kuriomis galėčiau šuntuoti originalius, tai viskas dar paprasčiau. Ką gi, bandymas…

Pirmiausia peržiūrėjau plokštę, kuri šiek tiek skiriasi nuo Andrėjos perpaišytos. Pabandžiau atkapstyti, kurie yra tie rezistoriai. Taip teoriškai lyg ir pavyko. Pasiėmiau 220k rezistorių ir pabandžiau įtariamus rezistorius pašuntuot. Nieko. Hmm. Blogai. Negi nepavyks…

Išjungiau blokelį iš 220. Žiūriu susimąstęs į voltmetrą, o jis toliau sau sėkmingai 19,4 V rodo. Blė, taigi blokelis be apkrovos jokios…

O dabar va jau ir su apkrova:

Maitinimo šaltinis Dell PA-12 su apkrova iš halogeninių lempučių paruoštas įtampos mažinimo testui | Elektronika | Darau, blė

O toliau dirbam tokiu metodu, kuris rusiškai vadinasi методом научного тыка. Lietuviškai – mokslinio baksnojimo metodas.

Jė, iš dviejų kandidatų pataikiau vieną! Užšuntavau vieną rezistorių ir įtampa nukrito, lempelės prigeso:

Sėkmingas maitinimo šaltinio Dell PA-12 įtampos numušimas šuntuojan 220k rezistoriumi | Elektronika | Darau, blė

Taip, ten paprastu 220k rezistoriumi užšuntavau mažą SMDuką. Didžiausias smagumas, kad iš kažkokio kito „projekto“ turėjau dar likusią nemažą krūvelę kaip tik 220k SMD rezistorių:

220k SMD rezistoriai | Elektronika | Darau, blė

O štai čia pacientas, kurį reikės operuoti:

Rezistorius nustatantis maitinimo šaltinio Dell PA-12 išėjimo įtampą | Elektronika | Darau, blė

Tas per vidurį, šalia kondensatoriaus.

Štai ir šuntas prilituotas:

Prilituotas šuntas maitinimo šaltinio Dell PA-12 išėjimo įtampos numušimui | Elektronika | Darau, blė

Bandymas įjungti:

17 V įtampai modifikuotas Dell PA-12 maitinimo šaltinis | Elektronika | Darau, blė

Achujienybė, reikalas pavyko, hardwaras prapatchintas. Tiesa, nuo baksnojimo skiriasi, gaunasi 17 V. Bet ši įtampa dabar gaunasi ir su apkrova, ir be jos. Taigi maitinimo šaltinis Dell PA-12 sėkmingai modifikuotas žemesnei įtampai. Krovikliui iMax B6 jau turėtų tikti.

Vienintelis provalas – stalčiuj neradau 5,5 mm jungtelės, kurią būčiau užlitavęs ant maitinimo šaltinio laido galo. Nes tas durnas laptopinis su adatėle viduryje krovikliui netinka. Ką gi, galutį užbaigimą teks atidėti iki kito vizito į kokią nors parduotuvėlę.

Beje, šis maitinimo šaltinis yra iš tų bjauriųjų, kuriuos Dell nešiojamukai „atpažįsta“. O jei „neatpažįsta“, tai veikia, bet nekrauna baterijos. Tam yra įkišta speciali mikroschema Dallas DS2501. Kartais tos mikroschemos užsiverčia arba pamiršta įrašytą jose numeriuką. Kaip reikalą pataisyti – internetai pilni patarimų. Čia šiaip, jei kada reikėtų.

Komentarai
 1. mechadrake parašė:

  O liux kad atrase net su paaiskinimais, Gerai visai gavos atrodo. Aš savo turningy accucell-6 krovikliui kažkada gavau toshiba lapto 15V 4A maitinimo blokeli ir naudojau jį. Tik dažniau naudojau automobiliui pakraut nei LiPo baterijom. Nes lėktuveliais domėjaus kaiptik prieš kažkurį antplūdį egzaminų, o po petrauks taip ir nesugrįžau prie konstravimo. Pasirodo man idomiausiai sužinot kaip kas veikia. Tebeturiu lėktuvėlį savadarbį nebaigtą konstruot 😀

  • Darau, Blė parašė:

   Jo, tikrai liuks, kad pavyko rast tinkamą žmogų su gerais paaiškinimais. Užtai dabar galiu pasakyti, kad jei reikia šitaip maitinimo blokelį perdaryt, tai jungi voltmetrą, apkrovą, imi 200-300 kΩ rezistorių ir eini baksnot. Na, tik baksnot tuos rezistorius, kurie turi vieną galą prie pliuso prijungtą.

   Aš irgi laukiu tokio priedo, su kuriuo galima bet kokios formos lėktuvėlius daryt 😀

 2. Romas parašė:

  O man vis tik keistokai atrodo merginos/moterys programuotojos, elektronikės. Kaip anekdote – kas bendro tarp moters programuotojos ir jūrų kiaulytės…
  Su kiek jau teko bendraut tokių merginų/moterų – nė velnio jos ne moterys, greičiau jau vyrai, netgi daeinant iki meilės kitoms moterims 🙂
  Aišku, yra tikimybė, jog tik su tokiom mano keliai susikirto.

  • Darau, Blė parašė:

   Dalis teisybės yra. Ir tas moterų „nenormalumas“ ypač pasireiškia mūsų posovietinėje Rytų Europoje. Bet mūsuose „nenormalios“ moterys tiesiog praskina kelią „normalioms“. Dar gan neseniai, vos prieš varganą šimtą metų, dauguma gydytojų buvo vyrai. O moterys gydytojos buvo „nenormalios“, jūrų kiaulytės. Nueikime į polikliniką ar ligoninę šiais laikais. Tas pats buvo ir su moterimis rašytojomis. Na, ir daugybė kitų pavyzdžių yra. Programavimas ar elektronika — ne ta sritis, kurioje fizinės savybės turėtų kažkokios reikšmės, greičiau tam tikras stereotipas. Kadangi man teko daug keliauti ir dirbti labai įvairiose vietose, tai konkrečiai moterų programuotojų prisižiūrėjau labai skirtinguose kontekstuose. Vakarų civilizacijose jos visiškai normalios ir niekam nekliūna.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.