Mechaninė klaviatūra

Posted: 2015-07-15 in Pezalai
Žymos:, ,

Aš save priskiriu prie „senesnių“ Lietuvos kompiuterastų. Vien dėl to, kad pradėjau gyvenimą su pakankamai senais kompiuteriais, o ir apskritai, informatika, normalūs kompiuteriai ir tinklai į Lietuvą atėjo tik po nepriklausomybės. Iki tol buvo gūdūs ir vargani laikai. Tuo tarpu asmeniniai kompiuteriai už vandenyno jau buvo pradėję darytis gan suvokiamu daiktu dar dešimt metų iki to. Teko man žaisti Doom’ą per COM prievadus susijungus, duomenis per LPT perpūtinėti ir kitokiom nesąmonėm užsiimti. Nepaisant to, kad turėjau kelių kilogramų archyvą penkiacoliais diskeliais. Na, bet praeitis praeityje, o dabar žiūrim, ką turim.

Viena mano pirmųjų patirčių su elektrinėmis klaviatūromis įvyko Karmėlavos oro uoste. Ten truputuką paspausdindavau tekstų su rusišku teletaipu. Tos klaviatūros buvo baisios, bet visai naudotinos. Jos buvo herkoninės, panašiai, kaip KTU skaičiavimo centro terminaluose, ir turėjo savo ypatingą pojūtį. Mechaninės klaviatūros irgi yra ypatingos, kai kurie puikiai prisimena IBM Model M. Šitos klaviatūros praktiškai neužmušamos.

Kas apskritai yra mechaninė klaviatūra? Herkonines galim pamiršti, jų gamybos atgaivinimas greičiausiai nerealus. Bet mechaninės išgyvena renesansą. Sakysite, o tai apskritai klaviatūra — ne mechaninis daiktas? Na, iš dalies taip. Tačiau žodis „mechaninis“ reiškia, kad klaviatūroje yra metalinė spyruoklė ir metaliniai kontaktai klavišui įjungti. Tuo tarpu dauguma šiuolaikinių klaviatūrų yra membraninės. Na, yra ištemptos dvi plėvelės ir kai klavišas nuspaudžiamas, tos plėvelės susiliečia. Klavišus vietoje laiko plastmasinės kryžmelės ir tos mechanikos ten ne kažin kas. Membraninės klaviatūros pirmiausia atsirado nešiojamuose kompiuteriuose dėl nedidelio vietos poreikio, bet labai greitai išplito ir kaip paprastos kompiuterių klaviatūros. Pagaminti tokią — keliasdešimt kartų pigiau, nei mechaninę. Ir medžiagų reikia mažiau, ir surinkimo linijos automatizuotos, ir mažai sveria — logistika irgi paprastesnė.

Nesakau apskritai, kad membraninės klaviatūros blogos. Sakykim, net ir pati primityviausia ir paprastų paprasčiausia klaviatūra Logitech K120 yra geriau, nei šiuolaikinė chiclet tipo klaviatūra. Šitų „saldaininių“ žaislinių klaviatūrų negaliu pakęst. Jų liečiamasis atsakas yra tragiškas. Rankas reikia laikyti praktiškai ore, klavišai visi vienodai plokšti, nuspaudimai negilūs ir per lengvi. Niekam tikę tokios klaviatūros.

Man pati pačiausia ir pati geriausia visų laikų nešiojamojo kompiuterio klaviatūra yra ši, iš mano senojo MacBook Pro:

Puiki seno MacBook Pro klaviatūra | Darau, blė

Aš nežinau, kaip ji padaryta, bet ji yra tobula. Aš su ja galiu tekstus barškinti savo maksimaliu pajėgumu ilgai nesustodamas. Ji ypač maloni. Klavišai išlankstyti labai patogiai, tarp jų nėra tarpų, o atsakomasis ryšys kaip tik toks, kokio reikia. Be to, klaviatūra tylutėlė. Deja, mano modelis yra paskutinis prieš Unibody — kai visi MacBook modeliai buvo perdaryti su juodomis žaislinėmis chicklet tipo klaviatūromis. O va tos klaviatūros — tikras šlamštas. Kaip ir mano turima pilno dydžio klaviatūra, kurią kažkada įsigijau. Visiškas šlamštas. Na, taip, ji gan graži. Matinis metalas, balti klavišai. Bet ja ypač šlykštu rinkti tekstus ir greitai barškinti klavišais. Aš, kaip tikras kompiuterastas, galiu prie klaviatūros varyti kulkosvaidžiu, bet tik ne su obuoline klaviatūra — greitis krenta kokiu trečdaliu.

Neblogos yra ir senesnės Lenovo nešiojamukų klaviatūros:

Lenovo Thinkpad W520 klaviatūra | Darau, blė

Jos ne tik solidžiai atrodo, bet ir tikrai gerai veikia. Tiesa, nuo trisdešimtosios kartos Lenovo irgi perėjo prie chicklet tipo klaviatūrų, bet šiek tiek išlankstė klavišus, šiek tiek juos padailino ir, nors klaviatūros nebeatrodo taip gražiai, tarsi būtų kirviu nukapotos, bet jos veikia pusėtinai. Tikrai ne toks šlamštas, kaip Apple ar kokio HP ProoBook serijos. Turėjau du ProBook serijos laptopus, tai jų klaviatūros mane tiesiog pjovė. Be to, tada pirmą kartą susidūriau su pilno dydžio klaviatūra ant nešiojamojo kompiuterio — tai absurdas. Arba ekranas ne per vidurį stovi spausdinant, arba persikreipt reikia. Normaliai dirbant spausdinamosios dalies vidurys turi maždaug sutapti su ekrano viduriu. O daugumos 15,6″ nešiojamųjų šiais laikais yra su pilnomis klaviatūromis, kurios ne tik kad nuvažiavę į šoną, bet dar kartu nusinešę ir pelės paviršių. Absurdas. Apple galima pagirti už tai, kad nešiojamuose kompiuteriuose jie nenaudoja pilnos klaviatūros ir išlaiko 16:10 ekrano proporcijas. Nes jau rašiau kažkada, kad 16:9 yra šlamštas.

Na, o dabar apie mechanines klaviatūras. Ilgą laiką vienintelis mechaninių klavišų gamintojas buvo Cherry ir gamino Cherry MX klavišus. Jie buvo kelių tipų, užkoduoti spalvomis (tas spalvas galima pamatyti nulupus mygtuką):

 • Juodi: gaminami nuo 1984, turintys 60 cN nuspaudimo jėgą. Jie yra vieni iš standžiausių Cherry klavišų, bet labai malonūs baksnoti. Tiesa, nelabai tinka ypač greitiems judesiams ir teksto barškinimui — reikia nemažai jėgos įdėti.
 • Rudi: sukurti 1994. Jie yra ergonomiškai švelnūs, nelabai garsiai barškantys ir šiuo metu yra vieni iš populiariausių mechaninių klavišų visokiose klaviatūrose. Tikrai malonūs darbui ir žaidimams.
 • Mėlyni: atsirado visai neseniai, 2007-aisiais. Panašūs į ruduosius, bet kur kas garsesni. Mano vienas kolega barškina „mėlyną“ klaviatūrą, tai iš anksto perspėjo, kad jei užknis — sakytumėm. Barška tikrai smarkiai. Bet grįžtamasis ryšys irgi labai geras.
 • Raudoni: dar naujesni, pristatyti 2008-aisiais. Šie yra dar švelnesni už ruduosius ir reklamuojami, kaip ypač tinkami žaidimams, kur reikia ypač greitai spaudinėti klavišus ir efektyviai išnaudoti jėgą.

Yra ir kitų spalvinių kodų klavišų, bet nerašysiu — jie gan egzotiški, pasinaršykite patys, jei norite.

Ką gi, o renesansas atėjo tada, kai Cherry MX patentas baigėsi ir kinai pagaliau galėjo ramiai gaminti mechaninių klavišų kopijas. Jei ieškosite sau mechaninės klaviatūros, ieškokite su Kaihl klavišais. Kaihl naudoja ir tą pačią spalvų kodavimo sistemą, kaip Cherry MX. Be to, šio gamintojo reputacija yra gera. Įsitikinau tuo pats, nes kolega įsigijo tokią klaviatūrą, o ir aš asmeniškai neseniai prigriebiau. Beje, jei ką, yra tokia labai populiari kiniška klaviatūra Lolita. Taigi, vyrai, galite parsisiųsti ir teisėtai visą dieną barškinti Lolitą — net žmona nesupyks 😀 Nebent užknis triukšmas.

Kad būtų pigesnės, nemažai mechaninių klaviatūrų gaminamos sumažintos — be skaičiukų. Aš šito negaliu suprasti, nes man išorinė klaviatūra ant stalo turi būti didelė, su visu raidynu ir skaičiukynu.

Sau užsisakiau Jagor Titon klaviatūrą, ji — gan naujas vardas. Reklamuojama, kaip žaidimų klaviatūra, komplekte turi dar ir spalvotų mygtukų raidyną — jei jau gyvenimas pernelyg pilkas pasidaro. Be to, ši klaviatūra — viena iš pigiausių pilno dydžio, o ir su Kaihl mechanizmu. Pasiėmiau sau rudąjį variantą, kad barškinant aidas neužknistų.

Šiaip žaidėjai apskritai yra vieni iš progresyviausių kompiuterių vartotojų. Todėl, kad rimti geimeriai visada ieško, kas geriausia. Net ir vadinamieji žaidimų laptopai būna ypatingi, pasižiūrėkite Alienware seriją. Yra net ir vienas laptopas su mechanine klaviatūra, gaminamas šiais laikais! Beje, jau gal ir primiršote PS/2 jungtį, bet ji žaidėjams ypač svarbi. USB klaviatūros nesugeba registruoti daugiau, kaip penkių klavišų nuspaudimo vienu metu. O PS/2 — nors ir visus šimtą. Suveikimo pauzė taip pat didesnė su USB jungtimi. Todėl tikri geimeriai naudoja PS/2.

Tik muitinė prisikniso. Galvoju, kokio velnio. O kitaicas ant lapuko užrašė va ką:

Jagor Jewels | Darau, blė

Jewels, blė. Tai aišku, kad muitinė turėjo prisiknisti. Na, bet kažkaip lengvai susitvarkiau, tik kad vis netiko dokumentai, kuriuos pakišinėjau. Tai per mažai duomenų, tai siuntėjo nesimato, tai dar kas nors.

„Brangakmenių“ dėžė:

Klaviatūros Jagor Titon dėžė | Darau, blė

Komplekte — pati klaviatūra, spalvotų klavišų rinkinėlis su replikėmis, instrukcija (kiniška, aišku) bei kažkoks Velcro dirželis:

Jagor Titon klaviatūros komplektas | Darau, blė

Daiktas tikrai kokybiškas ir solidus. Na, be abejo, tikrai ne Das Keyboard, kur jau ten. Bet padaryta gerai. Ir, ko trūksta lyginant su Das Keyboard ar netgi šlamštine Apple klaviatūra — tai USB šakotuvo. Šiaip labai naudingas daiktas pasijungti kartu pelę irba planšetę ar dar kokį mažą aksesuarą. Va už šitą Jagor Titon — minusas.

Kitoje pusėje yra pakėlimo kojikės ir labai svarbus dizaino elementas — griovelis laidui. Patikėkite — jis yra nerealus ir nepaprastai komfortiškas:

Laido griovelis Jagor Titon klaviatūroje | Darau, blė

Taip pat klaviatūra turi medijos klavišus ir Fn klavišėlį:

Fn klavišas Jagor Titon mechaninėje klaviatūroje | Darau, blė

Win klavišas (jei jums jo reikia) yra vienas, kairėje pusėje:

Win klavišas mechaninėje Jagor Titon klaviatūroje | Darau, blė

Pažiūrom, ką šita klaviatūra sveria. Ji, beje, gerokai storesnė už įprastas klaviatūras:

Mechaninės Jagor Titon klaviatūros svėrimas | Darau, blė

Taip taip, kilogramas su geru viršum. Juokinga, kai palygini Apple šlamštą:

Šūdinos pilnos Apple klaviatūros svėrimas | Darau, blė

Ką gi. Jau kelintą įrašą barškinu su šita klaviatūra. Prilipo iš karto. Na, kaip sakiau, ne Das Keyboard, bet kainos irgi nepalyginsi. Jei norite žengti į mechaninių klaviatūrų pasaulį (arba į jį grįžti), tai imkite tokią ir nesukite galvos. Bus gerai ir negailėsite nė vieno išleisto euruko. Ypač, jei jūsų darbas yra susijęs su gausiu barškinimu. Rankos irgi jums padėkos. Tiesa, jei pasiimsite mėlyną variantą, tai kolegų ausys gal nepadėkos.

Beje, suerzino ypač ryškūs mėlyni šviesos diodai, indikuojantys Numlock ar Capslock. Užklijavau juodos lipnios juostos atraižėlėmis, storo juodo markerio neužteko. Tai antras trūkumas be USB šakotuvo nebuvimo. Nors anoks čia „trūkumas“.

Vienas niuansas, kuris gali kiek nustebinti. Visi mes sėdėdami prie stalo klaviatūrą šiek tiek pastumdome, pasikoreguojame. Bet dėl mechaninės klaviatūros svorio pastebėsite, kaip dažnai tai darote. Nes ji sunki 🙂

Antras niuansas: mechaninės klaviatūros gyvena ilgiau, nei membraninės. Jos ne taip greitai dėvisi, bo turi „mėsos“ kaip reikiant. Dėl to ir sakiau, kad Model M yra praktiškai neužmušamos. Gera mechaninė klaviatūra gali jums tarnauti 20 ar daugiau metų. Tai — rimta ir gera investicija, tiek dėl komforto, tiek dėl patvarumo.

Dar internetuose visokiuose yra daugybė Microshit Natural klaviatūros fanų. Ji ne mechaninė, bet, atseit, ergonomiška. Esu kadaise su tokia dirbęs. Absurdas kažkoks. Ji vis tiek nesimetriška. Tai kokia prasmė perlaužinėti? Atseit, riešai ne taip stovi. Jau kiek metų barškinu įvairias klaviatūras, tai perlaužtos man nepaliko jokio įspūdžio. Be to, nusipirksi Microshit, paskui reikės su švitriniu popierium sėdėt ir nuvalinėt firminius užrašus, nes prieš žmones gėda bus.

Komentarai
 1. mechadrake parašė:

  O is kur nupirkai ta kitaicu stebukla,ebejui? 🙂
  As preis kelis m pasibaisejes kad mechanines brangios, o reikia klavos, tai nusipirkau razer arctosa membranine klava. Nieko ipatingo, bet nera to guminio pjucio kaip kitose ploksciose kur man patinka. O LED visi trys akinamai balti, neimanoma naudot vakare buvo. Uzlakavau tamsiai melynu nagu laku 🙂

  • Darau, Blė parašė:

   Aliexpress iš užsirekomendavusio pardavėjo.

   Nu tai va, kad dabar visai galima mechaninę už padorią kainą nusipirkt. Tai ko stabdyt? 🙂

 2. Dalius parašė:

  Aš prieš beveik 2 metus nusipirkau Razer BlackWidow Ultimate 2013 klaviatūrą. Esu labai patenkintas, o prie garsaus klavišų tarškėjimo draugė jau priprato 🙂

 3. binisevicius parašė:

  Tai klaksėsi dabar, namiškius nervinsi. 🙂 Su mechanine kogero dirbau kokius 8 metus, po to su sena microsoftine kogero panašiai kuri turiu pasakyt buvo labai nebloga ir baigesi mano riešų skausmai. Dabar kai vis mažiau taipinu puikiausiai tarnauja abuolio membranine 😛

 4. interfunk parašė:

  mėlyniem led’am – juodas nagų lakas

 5. Jemelia parašė:

  Šiaip tai IBM M buvo žiauri tarškalynė, o ir greitis pusėtinas. 20 metų patogesnės už membraninę Mitsumi KFK-EA4XA neradau. Geitis ne maksimalus, bet tamprumas/atsakas man idealūs, kokių 15 skirtingų bandžiau.

  • Darau, Blė parašė:

   Ooo, Mitsumi 🙂 Ja ja, gera klaviatūra buvo, turėjau tokią studentaudamas. Bet paskui įsitaisiau kompą be PS/2 jungties ir mano Mitsumi kažkur iškeliavo…

 6. VanBuren parašė:

  Herkoninę turėjau su ZX Spectrum. O kas per žvėris tos mechaninės, kol kas nesupratau. Nors visi aplink apie jas peza. Va dabar ir tu, Sauliau:)
  Matyt reikia kažkur paminkyt ir man. Gal irgi prisireiks. Šiaip mėgstu aukštais klavišais. O mechaninės žiūriu, būtent tokios ir yra.

  • Darau, Blė parašė:

   Šiaip geras daiktas. Bet kai žmona namie dirba gretimais, tai jai per daug triukšmo. Man barškinti su mechanine daug kartų maloniau, nei su kokia kita. Tiesa, jei dabar sugalvočiau pirkti naują klaviatūrą, tai turbūt rinkčiausi kažkurią iš Elite Keyboards su Topre mechanizmu. Bandžiau, labai patiko, yra tylus variantas, kuris ofise ar naminėj-darbinėj aplinkoj būtų visai priimtinas.

   Nu, tu kaip geimeris, turėtum labiau pasidomėt mechaninėm 😀 Bo reakcija ir atsakas yra sunkiai atkartojami…

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.