(Ne)reikalingos batareikos

Posted: 2015-06-30 in Darbeliai
Žymos:,

Pirmiausia: jei turit nereikalingą-neveikiančią nešiojamojo kompiuterio bateriją (ypač neseniai nusibaigusią), galite ją paaukoti man. O jei ne – ardykite ją ir darykitės sau baterijų banką.

Aš užsimaniau į miškus, o šiuolaikiniam žygeiviui per miškus reikia ko? Ogi veikiančio telefono. Kad būtų galima įsirašyti nueitą pėdsaką, pasižiūrėti į pojus (POI – Point Of Interest), paieškoti lobių (geocaching) ir panašiai. Kad telefonas veiktų, jam reikia elektros. Priklausomai nuo modelio, bet vis tiek daug. Nauji telefonai turi gan talpias baterijas ir dieną su nuolat įjungtu GPS ir fone įrašinėjančia programulke gali tikrai ištempti. Bet rizikų yra visokių, priklauso dar ir kaip dažnai į ekraną žvilgčiosite, ar žemėlapius judriuoju ryšiu tempsitės, kokie ten servisai sukasi… ir taip toliau be galo.

Aišku, kai kurie puristai pasakys, kad tikras žygeivis eina su žemėlapiu ir kompasu. O aš pasakysiu taip: žemėlapis ir kompasas tikrai gerai, jei telefonas numiršta. Šiuolaikinėmis technologijomis reikia naudotis ir džiaugtis – ne veltui mokslininkų kartos dėl mūsų gerovės stengėsi. Todėl man eiti į mišką su GPS ir visokiais elektriniais žemėlapiais – vienas malonumas. Jis suteikia galimybę būti orientacininku net ir eiliniam jūzeriui-lūzeriui.

Ekologiškos voverės turi saulės baterijas ar net Stirlingo generatorius (nuo lauželio veikiančius). Bet miške saulė ne taip labai jau gerai veikia, todėl geriausia išeitis – tiesiog antra baterija arba „baterijų bankas“.

Taip gavosi, kad namuose turėjau visokių atliekų, iš kurių tokį banką galėjau pasigaminti. Svarbiausioji atlieka – nusibaigusi Thinkpad X61s baterija:

Nusibaigusi Lenovo Thinkpad X61s baterija | Elektronika | Darau, blė

Aštuonios standartinės 18650 ličio jonų celės. Šiaip jeigu nusibaigė nešiojamuko baterija, paprastai gedimai būna du: nusibaigia temperatūros daviklis, kurį pakeisti yra gan bjauru; nusibaigia viena ar pora celių – jas pakeisti lengva, jei nėra įdėta apsaugų. Deja, šiuolaikinės baterijos padarytos taip, kad jas ardyti nepatogu, atgal sudėti nepatogu, o be to – elektronika dažniausiai nusibaigus baterijai paleidžia įprogramuotą autolizę…

Šeši piršteliai buvo geri, tik du nusibaigę:

18650 standarto ličio jonų „piršteliai“ | Elektronika | Darau, blė

Šių pirštelių iki šiol nenaudojau, tad neturiu nei kroviklio, nei kur jas kišti. Mindaugas paskolino kroviklį ir trijų pirštelių lizdą. O aš susiradau savo seną ir jau nebetinkamą naudoti delninuko kroviklį nuo dviračio dinamos, kinišką SEPIC konverterį, skaitmeninį voltmetruką (jis rodo tą įtampą, kuria maitinasi, po dolcą pas kinus, nuo Levo nusižiūrėjau) ir dar jungtelių bei mygelį:

Detalių rinkinys baterijų bankui | Elektronika | Darau, blė

Mygelis tam, kad galėčiau spustelėti ir pažiūrėti, kas liko pas baterijas:

Baterijų banko kalibravimas | Elektronika | Darau, blė

Galvojau iš pradžių, kad vieną bateriją jungsiu, bet lizdas trims. Be to, šios baterijos be jokių apsaugų: jas ir per daug pakrauti, ir per daug iškrauti galima netyčia. Būna brangesnių pirštelių su įlituota apsauga. Bet nešiojamuko baterijoje apsaugomis rūpinosi atskira elektronika.

Pas kinus būna ir visai gerų baterijų bankų šiems piršteliams:

Tų „moteriškų“ porą užsisakiau sau ateičiai.

O čia testukas ir matosi, kad telefono baterija kraunama:

Baterijų banko testavimas | Elektronika | Darau, blė

Aišku, ne kažin kas tokį snarglinį laidų kūšį neštis į žygį. Bet užtai jis man konkrečiai šiam momentui nieko nekainavo, viską susirinkau iš atliekų ir pasiskolinau iš draugų.

Dabar svarbu tų pirštelių per daug smarkiai neiškrauti. Tam ir voltmetrukas – kad galėčiau pasižiūrėti, kas įtampos liko batareikose. Kadangi trys sujungtos nuosekliai ir ne visos gali būti vienodų pajėgumų (amžius visgi…), tai krausiu iki kokių 10 V, na, gal 9,5 ir užteks. Žiūrėsiu, ką mano telefonas iš to gaus.

Apie patį žygį, jei viskas sėkmingai, papasakosiu irgi. Kerzus ant kojų, kuprinę ant pečių ir pirmyn.

Reklama
Komentarai
 1. VD parašė:

  kur nešti tas senas baterijas?

 2. Justinas parašė:

  Klausimas nr 1: Sakykim, elektronikoje ir apie batareikas nieko neraukiu, bet noriu afigienai talpaus power banko. Tai jei turiu kokį senoką power banką, tai galiu jį išardyt ir nuosekliai prie jo prijungt kitas batareikas ar taip paprastai to negalima padaryti?
  Klausimas nr 2: Turiu power banką, bet jis telefoną krauna tik kol telefono ekranas įjungtas, kai ekranas užgęsta, tai krautis nustoja, gal turi minčių dėl to? Čia su power banku kažkas ne taip, nes kitus prijungus, tai viskas tvarkoje…

  • Darau, Blė parašė:

   Ojetaus, dabar reik pagalvot, kaip čia atsakyt 🙂

   1) Jei turi senoką power banką, tai prie jo elementų kitus geriau jungti kaip tik lygiagrečiai. Sakykim, kad tavo powerbankas turi viduje šešis elementus, tai tu galėtum tokius pačius šešis prijungti prie kiekvieno lygiagrečiai. Tai gal būtų mažiausias nusikaltimas. Problema tame, kad buvę powerbanko elementai ir „nauji“ prijungti gali savo charakteristikom per daug skirtis. Nu ir tada vienas kitam maišys, kenks ir užmušinės. Viskas plius minus gerai, kai visi elementai (ar nuosekliai, ir/ar lygiagrečiai) yra daugmaž vienodų charakteristikų. Deja, su tokiais elementais, kuriuos galima išlupti iš laptopų baterijų, tų charakteristikų nuspėti neįmanoma. Va iš mano aštuonių du buvo visai nustipę, vienas iš originalių 2 Ah išlaikė 0,7, kitas — 1,5, kiti dar kažkaip… Tu gali bandyti, aš galiu sėkmės linkėti 🙂 Gal geriau būtų įsigyti powerbanką su lengvai keičiamais, neįlituotais elementais. Va tokį, pavyzdžiui. Jis, bent jau pagal aprašymą, moka sekti kiekvieno elemento įtampą atskirai, tai neturėtų jų pribaiginėti.

   2) Keistai čia. Paprastai telefonai geriau kraunasi, kai ekranas išjungtas. Gal jis tiesiog rodo, kad yra krovimas, bet realiai nekrauna? (Arba labai labai lėėėėtai…) O išjungus ekraną jokio skirtumo nėr?

   • Justinas parašė:

    Dėkui, už atsakymą. Reiks išbandyt tą powerbanką ir gal nusipirkt daugiau elementų…

    O dėl mano senojo, tai va, dabar prijungiau, tai krauna normaliai. Bet čia koks antras kartas kai taip normaliai gaunasi. Šiaip visada prijungus banką, ir jį įjungus, telefono ekranas įsijungia ir atsiranda užrašas, kad baterija įkraunama, kai tik telefono ekranas užgęsta, iškarto vėl nušvinta, ir atsiranda pranešimas, kad uždaryčiau USB dangtelį (nes atseit USB jungtis nebenaudojama), na ir visi kiti požymiai, kad baterija įkraunama pradingsta.

    • Darau, Blė parašė:

     Aaa… dabar supratau… tai čia du dalykai:
     1) Lievas pats powerbankas
     2) Nusibaigęs akumuliatorius.

     Turėjau tokią pačią bėdą su vieno akumuliatoriaus „banku“. Buvau įkišęs tą prisibaigusį 0,7 Ah akumą. Tai gaunasi taip: šiuolaikinis telefonas bando pasiimti daug elektros, kad greitai krautųsi. Tai gali būti nuo 2 iki 3 A — ir tai yra daug. Akumas, kurio talpa vos 0,7 Ah, prie tokios srovės labai greitai „nusėda“. Bet nenusėda iki galo, tiesiog jo įtampa nukrenta. Powerbankas jį atjungia. Akumas „pailsi“, įtampa vėl pakyla ir bankas vėl duoda elektros telefonui. Tas vėl šmotą nusiurbia, akumo įtampa vėl nukrenta žemiau ribinės… ir taip dainelė kartojasi. Patarimas toks: įsigyti naują ir didelės talpos akumą, kad ir kokių 3,6 Ah, dabar jau tokių yra, berods, Panasonic. Juos net ir dronuose naudoja skrydžių rekordams mušti.

     • Darau, Blė parašė:

      Ai, negana to, telefonui nuo tokio krovimo „šuoliais“ susisuka smegenys. Tiksliau, krovimo skaitliukui. Paskui tris dienas telefonas gali rodyti, pavyzdžiui, 40% įkrovimą ir net iš kroviklio „krautis“ vėžlišku greičiu, kad ir visą dieną. Paskui tik gerai iškrovus ir išėmus akumą kelioms minutėms tas skaitliukas susitvarko. Žodžiu, prisibaigęs powerbanko akumas — negeras dalykas.

      • Justinas parašė:

       Oho, kokią bėdą galėjau pasidaryt…
       Dėkui už informaciją.

       • Darau, Blė parašė:

        Jo, aš buvau dėl savo telefono jau išsigandęs. Bet paskui ramiai leidau nusėst, palaikiau be akumuliatoriaus, įkišau, pakroviau normaliai ir susitvarkė. Čia pirmas dalykas, ką reikia daryti, kai telefono akumuliatorius pradeda durniuoti. Iškrauti, ištraukti kelioms minutėms, kišti atgal ir pakrauti iki galo. Ciklą galima pakartoti kelis kartus.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s