Mary Roach — Bonk: The Curious Coupling of Science and Sex

Posted: 2015-04-16 in Pezalai
Žymos:,

coverŠi autorė — nepaprasta moteriškė. Trenkta, bet labai teigiama prasme. Smalsi, kaip vaikas. Leidžiasi į neįtikėtinas avantiūras, kad patenkintų savo ir mūsų, skaitytojų, smalsumą. Atskleidžia tokias tiesas, kurios yra mums panosėj, bet apie jas nesusimąstom. Imkit ją ir skaitykit. Tai yra gėris, grožis ir mokslas. O mokslas, vaikai, yra viskas. Mokslas veda mus iš tamsos į šviesą ir išvaro iš mūsų visokius prietarus. Be abejo, kai kurie laikosi savo prietarų įsikabinę, nors per galvą daužyk. Tegu. Tikras mokslas ir tikras suvokimas — ne silpnavaliams.

Lietuviškai yra šios autorės vienintelė knyga „Negyvėliai“ (angl. Stiff). Kai ją perskaičiau, likau nepaprastai sužavėtas.

Prieš kokius metus-pusantrų pasidomėjau, ką gi ši autorė dar yra parašiusi. Pasirodo, kad yra dar parašiusi apie mokslo požiūrį į pomirtinį gyvenimą, seksą, keliones į kosmosą ir pan. Apie seksą, žinoma, įdomiausia, tad įsidėjau šią knygelę į skaitytinų sąrašą. Na ir va, pagaliau dagyvenau iki jos ir perskaičiau.

Kad lengviau suprastumėte, kiek ši autorė pasinešus dėl savo knygų, štai keli faktai:

  • Ji dalyvavo įvairiose penio perdirbimo operacijose
  • Iš smalsumo matavosi atstumą tarp klitorio ir šlaplės
  • Mokslo labui pati su savo vyru „darė seksą“ tyrimų centre trimačiam ultragarsiniam judesynui
  • Stebėjo ir domėjosi kiaulių „darymu“ Danijos ūkiuose
  • Apskritai apskraidė pusę pasaulio įvairiems reikalams, kad surinktų medžiagos

Trumpai tariant, ši knyga — šviečiamasis veikalas apie tai, kaip mokslo žmonės domisi seksu ir jį tyrinėja. Kaip fiziologinį ir kaip psichologinį reiškinį. Taip pat ir grynai anatominį. Be abejo, seksas yra labai jautri tema, tad daugumai mokslininkų jį tyrinėti yra paprasčiausiai sunku. Pinigų (grantų) tokiems tyrimams gauti yra sudėtinga, dauguma stengiasi prisidengti vaisingumo ar sutrikimų tyrimais. Nors iš tikrųjų nori tyrinėti „normalų“, sveiką dalyką. Be to, sekso tyrinėtojams dažnai kabinama iškrypėlių etiketė. Na, maždaug, koks „normalus“ žmogus galėtų atidžiai apžiūrinėti seksu užsiimančią porą, stebėti jų reakcijas, viską užrašinėti ir pan. Juk privalo būti iškrypėlis! Deja, taip manantys dažnai pamiršta paprastą analogiją: psichotropinių medžiagų poveikį tyrinėjantys mokslininkai retai kada patys būna narkomanai. Juk visi mes turim kažkokias sritis, kurios mus tiesiog domina ir skatina suprasti bei ištirti. Juolab, kad mitybos ekspertų ir „ekspertų“ gyvas velnias, o tikrų sekso ekspertų — vienetai. Nors reiškinys ne ką mažiau svarbus, nei mityba ar apskritai gyvenimas.

Citata apie vieną iš sekso tyrinėjimų pradininkų, XIX a.:

It might be tempting to dismiss Dickinson as an iconoclastic pervert, but nothing could be further from the truth. He simply believed that lame sex destroyed more marriages than did anything else, and that “considering the inveterate marriage habit of the race,” something ought to be done.

Pabandykite įsivaizduoti laikus, kai tuometiniai ginekologai neturėjo teisės pažvelgti į „nepadorias“ vietas:

Incredibly, Victorian physicians practiced gynecology and urology on women without looking. Even a catheter insertion would typically be done blind, with the doctor’s hands under the sheets and his gaze heading off in some polite middle distance. Fortunately, budding M.D.’s were allowed to look upon—and rehearse upon—cadaver genitals, and that is how they learned to practice the Braille edition of their craft.

Šiaip turbūt visi žinote tokį dalyką, kaip mokslinė obfuskacija. Kitaip sakant, įprastų dalykų vadinimas moksliniais pavadinimais ar ypatingu profesiniu žargonu. Paprastus žmones tai gali iš proto varyti, bet va mokslininkams gali padėti prastumti savo projektus. Na, jeigu jie vadintu daiktus paprastais vardais, tai kažin ar iš viso pavyktų vykdyti tyrinėjimus ir, juo labiau, gauti jiems grantų:

A couple under observation is a “reacting unit.” An orgasm is rarely just an orgasm; it’s “orgasmic phase expression” or an “orgasmic release of sexual tension.” A woman who has one during half her sexual encounters is experiencing “a 50 percent orgasmic return.” Porn is “stimulative literature,” and not getting it up is a “failure of erective performance.”

Kas čia dabar smagesnio… va, sakykim, vienas tyrimas apie oralinį seksą:

Handily, the gag reflex is eliminated, even “among individuals who are quite prone to gag when objects are placed deep in their mouths.” (Objects! Har.)

Iš pačios autorės patyrimų matuojantis atstumą tarp šlaplės ir klitorio:

If you try this yourself, I recommend doing so when no one is home. Otherwise, you will run the risk of someone walking in on you and having to witness a scene that includes a mirror, the husband’s Stanley Powerlock tape measure, and the half-undressed self, squatting. No one should have to see that. It’s bad enough you just had to read it. Also, put the tape measure away when you’re done. My husband saw it on the bedside table and said, “What were you measuring?”

Viena prancūzijos aristokratė turėjo problemų su orgazmu. Ji atrado, kad kai kurios moterys turi klitorį labai toli nuo vaginos. Tiesa, matuoti atstumą nuo vaginos sunkoka, nes ana yra nelabai apibrėžto dydžio daiktas, tad matavimas įvirtintas nuo šlaplės, kuri smarkiai lokalesnė. Taigi tokios moterys, pavadintos teleklitoridėmis (na, surpaskite, tolimais atstumais) turi problemų su orgazmu, nes stimuliacija ne tokia jau gera. Pasirodo, kad angliškas terminas „rule of thumb“ čia puikiai tinka, nes jei atstumas maždaug per nykščio storį, tai laba diena — jūs orgazmą galite lengvai pasiekti. Ta pati aristokratė ir nuleidimo operaciją pasidarė, bet jei nepadėjo, nors padėjo kitoms pacientėms. Jai gal morališkai buvo kažkas negerai.

Iš kultūrinių įdomybių. Pasirodo, drėgna ir maloni moteriška vietelė nėra taip jau vertinama kai kuriose kultūrose:

In parts of Africa, Haiti, and Indonesia, the wet, welcoming vagina is a turnoff. Men describe it as tasteless or diseased, and women insert all manner of drying agents to deliver the “dry sex” preferred by their men. “All manner” meaning: shredded newspaper, cotton, rock salt, detergent, bark, dried animal excreta.

Skauda taigi, blė. Kokių nesąmonių tos kultūros gi neprisigalvoja.

Beje, jei sekso metu jums užgula nosį, nesijaudinkite — tai visiškai normalu:

Likewise, we are going to ignore the erectile tissue in the lining of the nose—which does, very occasionally, expand when its owner is sexually aroused. It too is made erect by increased blood flow. Nasal congestion is an erection inside your nose.

Čia dar šiaip, geram orgazmui (moterims) galima treniruotis. Vyrams, beje irgi, tik netinka žemiau aprašytas variantas. Buvo, karoč, toks Kėgelis, mokslininkas, sekso tyrinėtojas ir išrado kėgelingą, specialų apatinių pilvo raumenų treniravimo metodiką:

Kegeling has since been taken a step further, in the form of vaginal weightlifting. The idea being: You don’t just flex your muscles if you want to build them up; you train with weights. I once tried the Feminine Personal Trainer for a story. It came with a slip of paper telling me not to be overwhelmed by its weight. I wasn’t. I was overwhelmed by its size. Suffice to say, this is the only workout on Earth that calls for vaginal lubricant. The directions tell you to insert and contract, causing the FPT to rise up inside you until all that can be seen protruding is a doorknob-shaped piece of steel, as though you are giving birth to a hardware store. I use mine as a paperweight.

Tai tiek įdomybių. Apie tai, kaip reikia pamylėti kiaules, kad turėtų daugiau paršelių, ir kaip tą daro Danijos ūkininkai, geriau patys paskaitykite.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.