Gustave Flaubert — Ponia Bovari

Posted: 2015-04-04 in Pezalai
Žymos:,

Knyga: Gustave Flaubert — Ponia Bovari | Darau, blėUi, gerulė knygutė, turiu pasakyti. Ją nusižiūrėjau eilinį kartą skaitinėdamas krūvą anotacijų, o paskui praėjusioje knygoje apie šitą irgi buvo užsiminta. Kad jau paskaičiau knygą apie vieną ištvirkusią moterį, kodėl nepaskaityti ir dar vienos…

Jei manote, kad per daug knygų anotacijų pastaruoju metu rašau, tai nesijaudinkit. Artimu metu bus ir kitų aktualijų. Nepamenu, ar jau rašiau apie „marmurinius“ margučius, bet pasitikrinsiu. Dar sulaužiau mūsų elipsinį treniruoklį, tai laukia ir jo remontas. Beigi įsigijau Teclast X98 intelinį tapšninuką, į kurį galima šalia Android sugrūst ir Windows 8.1. Nežinau, ar tuo užsiimsiu, bet šiaip galiu pasakyt, kad nepaisant vieno labai užknisančio trūkumo intelinis tapšninukas yra fainas daiktas. Beigi pagaliau nusprendžiau į pensiją išleisti savo numylėtąjį Galaxy S2 telefoną. Ir koks siurprizas: vietoj ilgai laukto ZTE Nubia Z9 Max paėmiau ir per dvi minutes persigalvojęs nusipirkau Galaxy S5. Tiesa, už visai padorią kainą. Regis, S5 — paskutinis „normalus“ Samsung telefonas, nes S6 — kažkoks aifoninis iškrypimas: nekeičiama ir pamažinta batarėja, nebėr MicroSD lizdo ir šiaip dizainas kažkoks gėjiškas (LGBT atstovų prašau neįsižeisti, čia tik liaudiškas posakis).

Grįžtam prie knygos. Visų pirma, man nerealiai patiko jos vertimas. Tiesa, skaičiau neseniai perleistą „Obuolio“ leidimą, bet pagal aprašymą aišku, kad vertimas nebuvo naujas, o pagrįstas tuo pačiu 1963 m Sofijos Čiurlionienės darbu, tik turbūt kiek paredaguotas ir pritaikytas šiuolaikinei norminei kalbai. O ponia Čiurlionienė, akivaizdu, buvo tikra plunksnos meistrė. Be abejo, Flobero originalas irgi turėtų būti ne mažiau įspūdingas, bet:

Tai buvo sudėtingo tipo galvos dangovė, joje matei visokių elementų: ir grenadierių kiverio, ir ulonų šalmo, ir cilinderio, ir kailinės kepurės, ir naktinės kepuraitės – žodžiu, viena iš tų nesąmonių, kurių bežadis darkumas esti tiek pat išraiškingas, kaip kvailio veidas.

Na, lietuvių kalbos žinovai, kaip jums šitas nuostabus žodelis — „darkumas“? Aš porą minučių žvengiau iš jo, niekaip negalėjau nustoti.

Knyga parašyta XIX a. viduryje ir buvusi tokia „nepadori“, kad Floberas už ją net ir teisman pakliuvo. Ir tik po ištempimo iš ten knyga visgi galėjo išvysti pasaulį. Pats Floberas, anot Vipipedijos, buvo ganėtinai iškrypęs tipas, dulkino viską, kas juda ir turi ką nors šilto bei panašaus į skylutę. Užtai jaunas ir numirė nuo sifilio (greičiausiai).

Istorija nelabai klišinė, nors gali taip ir pasirodyti. Taip pat iš tokių, kur su laiminga pabaiga ne kažin kas. Pasakojimo stiliukas ir vertimas (kaip jau minėjau) — tikrai galingi. Floberas prie romanų praleisdavo kelerius metus, ištisai lipdydamas ir šlifuodamas, norėdamas tobulai perteikti mintį. Todėl nedaug ir parašė, o dar jaunas mirė.

Trumpai apie istoriją. Galiu tik tiek pasakyti: skaistus auklėjimas ir pirma sutuoktinių „pažintis“ — buvo labai blogai. Priešvedybinis seksas ir keli partneriai padeda atsirinkti, ko gyvenime norisi:

Prieš ištekėdama, ji tarėsi mylinti, tačiau, nepajutusi laimės, kurios juk turėjo duoti meilė, ėmė galvoti, ar nebus suklydusi. Ir Ema stengėsi sužinoti, ką gi iš tikrųjų gyvenime reiškia tokie žodžiai, kaip palaima, aistra, svaigulys, kurie knygose jai atrodė tokie gražūs.

Taip pat teisingas švietimas. Nes šita knyga ir yra apie tai: nelaimingą meilę (t.y. buką ir aklą susižavėjimą); realybę, kuri paskui trenkia snukin; nulinį išsilavinimą, kai žmogus nesugeba kelių skaičiukų sudėti ir galų suvesti — taip žmonės su vekseliais ir prisidirbdavo.

Kalbant apie vekselius, tai skaitydamas knygą ištisai galvojau apie visus tuos žmones, kurie gyvena apsikrovę vartojamosiomis paskolomis, lizingais ir greitaisiais kreditais arba ima vieną paskolą, kad greitai grąžintų kitą… gerai, jei viskas baigiasi laimingai. O jei ne, tai tada gali baigtis ir liūdniau.

Tai va. O kai prasideda paskui jumi meilės paieškos, vaikštinėjimai į kairę ir taip toliau, tai galų gale vis tiek pasimato, kad bėda visai ne tame, o nuosavoj durnoj galvoj:

Pagaliau nieko nėra, ko būtų verta ieškoti, viskas meluoja! Kiekviena šypsena slepia nuobodžio žiovulį, kiekvienas džiaugsmas — prakeikimą, kiekvienas smagumas — šlykštulį, ir karščiausi bučiniai palieka lūpose vien tik nenumaldomą troškulį dar didesnio gašlumo.

Manau, kad šitą knygą verta paskaityti visiems mąstantiems žmonėms. Ir truputį jau pagyvenusiems realiame gyvenime, ne kokiems dvidešimtiniams. Na, tas pats, kaip sakė vienas protingas literatūros mokytojas mokykloje: „Nereikia čia jums to Dostojevskio, nesąmonė. Sulauksit keturiasdešimties, patys imsit ir skaitysit.“

Apskritai, kažko pastaruoju metu ant knygų apie seksą patraukė. Nuo Fuko pradedant, paskui „Tėvų miegamasis“, dabar šitoji… o dabar apskritai skaitau Mary Roach knygą (taip, ta pati, kuri „Negyvėlius“ parašė) „Bonk: The Curious Coupling of Science and Sex“.

A, duodu šiai knygai 5/5. Labai geras veikalas, o ir S. Čiurlionienės vertimas (kad ir pataisytas) — nerealiai žavus.

Reklama
Komentarai
 1. Modestas DoT parašė:

  Aš tai noriu nusipirkt Oneplus One su 64Gb, tik labai abejoju dėl dydžio. Juk telefonas milžiniškas. Dar būtų 5,2″ ekranas, gal ir būtų nieko.
  Ką apie juos manai? O dėl tapšninuko tai taip pat galvoju sūnui paimt su win 8.1, greičiausiai kokį kiną. Bet taip pat neapsisprendžiu kokį.

  • Darau, Blė parašė:

   Šiaip labai liuks telefonas tas OnePlus One. Bet aš dabar jau laukčiau OnePlus Two 😀

   Deja, kaip ir su dauguma kiniškų telefonų, šis taip pat nepalaiko subgigahercinio LTE dažnio. O Tele2 Lietuvoje savo LTE (nors ir „pusinio“ greičio) padengimą daro taupiai ir stotelės daugiausiai 850 MHz. Taip sutaupoma: šio dažnio sklaida gerokai didesnė, o stotelių reikia mažiau. Aišku, dvigubai lėčiau, nei, sakykim, 2,1 GHz, bet vis tiek geriau už UMTS. Latvijoje irgi panašiai.

   Taigi atsisėdus kur miške padirbėti ir pasinaudoti pigesniu ryšiu gali likti be LTE. Tiesa, šitai svarbu man. Jei tamstai šis reikalas px — jamk, puikus telefonas, CyanogenMod veikia pilnu galingumu ir su minimaliu kiekiu bugų. Aišku, nėr MicroSD — tai tiktai 64 GB.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.