Ką turiu pinigų

Posted: 2015-03-22 in Pezalai
Žymos:,

Visiems įdomu, ką kiti turi pinigų. Ir pasigirti visi nori — aš taip pat. Juo labiau, kad neseniai komentaruose buvo pasirodžiusių tiesioginių užuominų apie kažkokius tai mano pinigus. Šiandien dalį teisybės jums ir atskleisiu.

Galiu pasigirti, kad esu rankose turėjęs keletą kupiurų po €500. Jo, tų legendinių, apie kuriuos visi girdėjo, bet niekas nematė. Aš esu prie tų mačiusių. Ir netgi turėjusių. Ir ne tik turėjusių, bet jie dar ir mano buvo. Bet čia smulkmena, ateina tie pinigai ir išeina. Dabar — prie esmės.

Esmė tokia tad, kad esu ir nemažai keliavęs, ir vaikystėje bandęs visokių egzotiškų pinigėlių gauti. Tarybinėje Lietuvoje tai nebuvo labai taip jau paprasta. Kažkiek palengvėjo reikalai žlugus Tarybų Sąjungai, o paskui jau visai sienos atsivėrė. Sąmoningo amžiaus pradėjau keliauti, paskui buvau išsikraustęs pagyventi į kelias vietas, tad ir įvairių pinigų užsikaupė. Šis įrašas, nepaisant įmantrios įžangos, iš tikrųjų yra apie mano nedidukę visokių monetų kolekciją. Nors mano Obuolys dar tik šiandien iškeliauja į remontą, bet į savo darbinį nešiojamuką įsidėjau antrą standųjį diską su įdiegtais Windows 7 ir susigrūdau tenais Lightroom. Ta proga galėsiu ir nuotraukų paryškinti šį bei tą.

Dalį savo monetų kolekcijos buvau laikinai praradęs. Ne tai kad praradęs, bet netekęs priėjimo prie jos. Sesuo padėjo ją atgauti. Užviriau atgavimo košę iš tikrųjų dėl vienos vienintelės monetos, kuri man labai brangi. Aš ją gavau dar vaikystėj iš vieno savo senelio draugo. Kodėl jis man tą monetą iš viso atidavė, iki šiol neįsivaizduoju. Gal koks gerumo priepuolis senukui užėjo. Taip ir prisimenu, kaip senelis parnešė tą monetą, davė apžiūrėt, o paskui išnešė savo draugui atgal. O paskui tas senukas atėjo pas mane ir ištiesė ranką: „te pinigą“.

Štai tas pinigas, penki tarybinių laikų Rumunijos lėjai:

Tarybiniai Rumunijos lėjai | Darau, blė

Mane, mažą vaiką, šita svetima moneta be galo sužavėjo. O tie elektros stulpai ant jos irgi užvežė. Kažkuo ji man baisiai patiko. Čia jos reversas:

Tarybiniai Rumunijos lėjai | Darau, blė

Iš atgautosios kolekcijos iškrapščiau ir šiek tiek senovinių lietuviškų pinigų: sidabrinius tarpukario du litu ir porą monetų po penkis centus:

Tarpukario litai ir centai | Darau, blė

Visada sakiau ir sakysiu: nekenčiu to vieno kalbininko, kuris sugalvojo, kad lietuvių norminėj kalboj dviskaitos nereikia. Man ji taip prilipus, kad net ir dabar kasdienėj kalboj kartais tenka tramdyti norą ją naudoti. Na, truputį bijau, kad žmonės palaikys tai išsidirbinėjimu.

Žinokit, kad tikras vytis yra nuleidęs uodegą:

Tarpukario litai ir centai | Darau, blė

Kas čia dar… truputukas vokiškų pinigų:

Vokiški pfenigiai ir reichspfenigiai | Darau, blė

Tarpukario reichspfenigių monetukė ir šiuolaikiniai pfenigiai. Kaži, ar lietuviškas žodis „pinigai“ ne nuo pfenigių kilęs?

Vokiški pfenigiai ir reichspfenigiai | Darau, blė

Kažkoks tai ispaniškas pinigėlis, net nežinau kas. Peseta gal kokia?

Ispaniška moneta | Darau, blė

Įdomu tai, kad verčiasi per horizontalią ašį. Na, dauguma monetų šiaip verčiasi per vertikalią ašį. O čia reikia apverst aukštyn kojom, kad teisingą reversą pamatytumėt:

Ispaniška moneta | Darau, blė

Na va, draugiškųjų kinų juanis:

Vienas kiniškas juanis | Darau, blė

Ir komunistinis jo reversas:

Vienas kiniškas juanis | Darau, blė

Tarybinių laikų vengriški forintai ir fileriai:

Tarybinių laikų vengriški forintai ir fileriai | Darau, blė

Ir kita jų pusė:

Tarybinių laikų vengriški forintai ir fileriai | Darau, blė

O dabar jau bus kai kas užgyvento iš kelionių. Buvo laikas, kai turėjau reikalų Čekijoj, tai biškį karūnų užgyvenau. Na, čia mes turim atskirą žodį kronoms, o čekiškai „koruna“ ir karūna, ir krona:

Čekiškos kronos | Darau, blė

Truputuką nukrypsiu nuo temos, bet jei atkreipėte dėmesį į arklį ant kronų, tai va, Prahoj yra tokia to arklio versija:

Apverstas arklys su riteriu Prahoje, Čekijoje | Darau, blė

Jei buvot Prahoj ir šito arklio nematėt, tai patys kalti. Ta proga linkėjimai ir Levui, vieninteliam mano sutiktam equcefalui.

Jou, broliai lenkai! Zlotai ir grašiai. Vieną monetą turbūt darže iškapsčiau, vargšė visai sukežus. Tarpukarinė, berods, 1937:

Lenkiški zlotai ir grašiai | Darau, blė

Kitą grašį kažkas bandė ant kaklo pasikabint. O čia dar trys reversai. Beje, atkreipkite dėmesį į tarybinius rudus du zlotu ir šiuolaikinius dviejų metalų:

Lenkiški zlotai ir grašiai | Darau, blė

Zlotais naudojausi per vieną studentišką kelionę Lenkijon, per kukurūznykų sąskrydį ir dar per kelionę Kroatijon. Kai važinėju į Suvalkus ko nors užsitavorint, grynais nebesinaudoju — tingiu.

Iš kur gavau šituos olandiškus centus — visiškai nepamenu. Čia irgi kažkas iš vaikystės-paauglystės laikų, miglota ten:

Olandiški centai | Darau, blė

Nyderlandų karalienės galva, jaučiu:

Olandiški centai | Darau, blė

Joo… daugybės čia surinktų monetų jau niekur nebepanaudosi, daug kur jau euras. Įskaitant ir nuosavą tėvynę. Atsidėjau ir litukų centukų ateities kartoms, turiu ir tų senesnių, tamsiai rudų centų kelias monetas.

Ką gi, kad jau taip, tai štai, rinkinukas iš tarybinės vaikystės ir keletas šiuolaikinių rubliukų:

Tarybinės ir rusiškos monetos: rubliai ir kapeikos | Darau, blė

Tuos didelius rublius turbūt kiekvieno berniuko garbės reikalas buvo „taupyt“ (t.y. kolekcionuot, gal kartais ir išleist, bet abejoju). Ir pasakykit jūs man, kas per durnas nominalas 15 kapeikų? Mhm? Amerikonai mane su savo kvorteriais irgi užknisa, nes aš jais skaičiuot nemoku, sako, blė, „smth and three quarters“. Beje, mano rinkinuky pabandykit rast ir jubiliejines 10 kapeikų, išleistas penkiasdešimtmečio paminėjimui.

O čia naujesnių rusiškų pinigėlių reversas:

Rusiški rubliai ir kapeikos | Darau, blė

Rubliai su ereliu, o kapeikos — su kažkokiu tai ten raiteliu.

O čia — vienos iš nuostabesnių monetų. Jos irgi jau nebeegzistuoja. Čia iš mūsų prieš vienuolika metų buvusio medaus mėnesio (tiksliau, savaitės) Turkijoje, Antalijoje:

Senos turkiškos liros | Darau, blė

Čia juokingos vertės monetos. Kai važiuodavom mikriuku porą kilometrų, tai mums dviese bilietai kainuodavo pusantro milijono lirų. Tai čia visiškos kapeikos. Aišku, ant visų užpakalio Kemalis Paša Atatiurkas (Turkijos tėvas).

Kelios indoneziškos rupijos iš tremties Džakartoje. Praleidau ten vieną bjauriausių mėnesių savo gyvenime. Vos porą laisvų dienų turėjau, visą mėnesį atidirbau kaip arklys po 12 ir daugiau valandų per parą. Rupijos irgi smulkios, tikrai buvau gavęs ir 50 rupijų monetą, bet kažkur pradanginau:

darauble-20150321-20

O dabar — nominacija vidury teksto. Daugiausiai iš visų pinigų turiu karalienės galvų:

Angliški svarai ir pensai | Darau, blė

Didžioji dalis jų iš pirmosios studentiškos kelionės į Škotiją braškių rinkt. Paskui iš Londono, kuris linksmumą duod. Jaučiu, kad reikia planuotis vėl kelionę į Londoną, o tai tiek pinigų neišleistų, kad baisu.

Vienišas egiptietiškas svariukas, kad jau apie tokius prakalbom:

Egiptietiškas svaras | Darau, blė

Su tikru arabišku skaitmenimi, va. Iš savaitėlės drybsojimo Hurgadoje kadaise. Ir faraonas, be abejo, kitoj pusėj:

Egiptietiškas svaras | Darau, blė

Kas gi čia dar… ogi kroatiškos liputės:

darauble-20150321-24

Ar yra kunų monetomis, kažkaip nepamenu. Gal ir yra, bet neturiu. Čia iš poros savaičių bastymosi mašina po Kroatiją.

Šiuolaikiniai vengriški forintai iš tos pačios kelionės Kroatijon. Jaučiu, gerokai nuvertėję lyginant su tarybiniais laikais, bo filerių tai ir nemačiau:

Šiuolaikiniai vengriški forintai | Darau, blė

Forintų reversas:

Šiuolaikiniai vengriški forintai | Darau, blė

Truputukas australiškų pinigų (irgi su karalienės galvom) iš gyvenimo Melburne. Aina sau, kaip norėjau Australijoj ir pasilikti. Gerai ten, blė, buvo. „Honey, forget about white Christmas—it’s Australia!“ Ir savo gimtadienį vasarą atšvenčiau… deja, pasilikimo planai nesusiklostė, nors bandžiau tinklus užmest ir netgi buvo pradėję kibti.

darauble-20150321-27

Kita kelionė, visai nepanaši į australišką gėrį, nors irgi Pietų pusrutulyje. Kelios monetos iš Kenijos. Ten praleidau ypač bjaurias dvi savaites, dirbau ariau, dienos nemačiau. Kenijos ir Nairobio, tiesą sakant, irgi. Tik tiek, kad ten buvau, tą ir tegalima užskaityti.

Kenijos šilingai | Darau, blė

Norvegijoj nebuvau, bet skylėtų kronų kažkur gavau, jau studentiškais metais:

Norvegiškos kronos | Darau, blė

Slovakiški haleriai. Regis, gavau šią monetą iš kažkurio buvusio kolegos slovako. Nes kai dar buvo kronos Slovakijoj, tai išsisukau kortele mokėdamas, o kai gavau kelias savaites Bratislavoj padirbti, tai ten jau eurai buvo.

Slovakiški haleriai | Darau, blė

Halerių reversas:

Slovakiški haleriai | Darau, blė

Nugi ir amerikoniškas centukas. Žalių esu visokių prisižiūrėjęs, o va su amerikoniškomis monetomis nesu susipažinęs visai.

Amerikoniškas centas | Darau, blė

Kitoj pusėj kažkoks tai pastatas (spėkit, koks):

Amerikoniškas centas | Darau, blė

Su amerikoniškomis monetomis nesu susipažinęs, bet užtai intymiai susibendravau su kanadietiškomis, vėlgi per eilinę darbinę kelionę ir bendroj sumoj daugiau kaip mėnesį rūgimo Toronte:

Kanadietiški doleriai ir centai | Darau, blė

Kanadiečiai irgi su savo kvorteriais, blė… bet bent jau celsijum ir metrais viską matuoja, ne taip kaip lopai amerikonai. Ir aukštus skaičiuoja teisingai, nuo pirmo, kaip žmonės, o ne kaip kokie anglai ligoniai.

Ech… darbas ir gyvenimas Japonijoje turbūt viena iš įspūdingiausių mūsų šeimos patirčių. Tiesa, nusidirbdavau ten iki prisibaigimo su jų prakeiktais viršvalandžiais, bet buvo faina. Tiesa, minčių ten pasilikti gyventi ant visai nebuvo, nors pasiūlymų ir užuominų buvau gavęs. Tik tiek, kad po pirmos viešnagės pasakiau hontoni kaerimasu ir tą padariau — grįžau ten for fun, tiesiog pasibastyti. Nuostabi šalis turistams, viena iš geriausių mano lankytų. Kur kitur taip smagu būtų, net neįsivaizduoju. Na, Australijoj labai patiko, bet ten nesveikai besiskirianti gamta užveža, kaip kitas pasaulis, net žolė svetima. O Japonijoj veža japonai ir atmosfera. Kai kurios jenos irgi skylėtos:

Japoniškos jenos | Darau, blė

Ech, nostalžy…

Taips. Kažin kada su žmonike nusprendėm, kad reikia pažiūrėti, ką gero broliai estai turi Taline ir Hiumoj bei Saremoj. Daug ko jie ten turi, šiaip jau, ypač labai įspūdingų švyturių salose ir laukinių pliažiukų, kur maudymkių nereikia.

Estiškos kronos ir centai | Darau, blė

Atkreipkite dėmesį, dešinėje yra kitokia dvidešimties estiškų centų moneta. Ruda, o ne balta. Tai pasisekė.

Na ir ką… pirmojoje vietoj pagal kiekį — angliškos monetos. Antrojoje tuo tarpu — latviškos:

Latviški latai ir santimai | Darau, blė

Heh, ne laiku nustojau į Latviją važinėt. Bet kad atsidarė Druskininkuos akvaparkas ir nebeliko ko į Livu lakstyt. Daugiau Latvijoj kaip ir neturiu ką veikti.

Tai va tiek apie pinigus. Kupiūrų irgi turiu šį tą užsikaupęs, bet apie jas gal kitą kartą parašysiu, jei bus noro ir skaitytojai norės pažiūrėt. Norėsit?

Dabar sprendžiu dilemą, kaip šitas monetas laikyti. Kai kurios, kaip matėte, smarkiai nukentėję. Gal nepažeistoms užteks dantų šepetuko ir sodos. Pažeistas teks izoliuoti. Ko kas atsparesnes suskirsčiau maišiukais ir tiek. Ale įdomu, kaip numizmatai saugo savo monetas, gal kokiomis specialiomis dėžutėmis? Kol kas nesidomėjau, bet jei kažką žinote ir matėte — pasidalinkit, būsiu dėkingas.

Komentarai
 1. Mechadrake parašė:

  As ieškojau savo keliem litukam isidet, kur pasirinkau per paskutine savaite ju buvimo, dar kazkur turiu senu tarybiniu monetu. Yra albumai, kurie arba brangus (arba lapai toki i albuma isegt), arba labai kiniski- su coin world stock uzrasais. Taip ir nenusprendziau ar pirkt. Coin album ieskot ebejui, rasi ivairiu padaru tom monetom. Beje mano tevas sake per tv mate numizmatai sake cia pries valiutu keitima kad monetu neplaut, nesveist niekuo- atseit daugiau zalos pasidaro is to bandymo graziom padaryt, tik va as pats nemaciau kaip ten pasakojo, gi murzina vistiek geriau nuplaut 🙂 Ciupinet tik su audinio pirstinaitem! Nes rugstys prakaite nomnomnom daro metalam. O su banknotu laikymu blogiau- maseliai laikyt jom aba brangu arpa pakais po 100, kur as tiek desiu, arba dar prasciau atrodanciais albimais 🙂 Turiu kelis LT banknotus ir bilijarda zimbabves doleriu (berods Levo blogui turiu but dekingas uz lengvo praturtėjimo idėją 😉 )

 2. Siaubas parašė:

  Aš taip pat kažkada turėjau cielą krūvą visokių užsienietiškų monetų. Jas man vaikystėje padovanojo močiutės brolis. Sovietmečiu jis buvo jūreivis ir turėjo visada visokių užsienietiškų smulkmenų.
  Pamenu, kad galėdavau spoksoti valandų valandas. Kažkuo žavi tie pinigai ir hipnotizuoja kaip ugnis. Matyt todėl jaučiuosi šiek tiek apsvaigęs, kai atidarau dėžutę su savo sidabro monetų rezervais.

 3. jarik parašė:

  Joo, kai sugalvosi kaip saugot monetas, butu labai naudingas irasas (y) nes paciam ieskot informacijos tingisi, o susitvarkyt savo uki irgi norisi (jau kokoiu 10 metu kaip norisi, bet vis rankos neprieina :))

  • Mantas parašė:

   Aš tai Urme iš dėdulės. kur monetomis visada prekiauja, nusiperku specialų plastmasinį lapą su kišenėlimis specialiai monetomis ir ten dedu. Anksčiau 2.5 lito kainavo.

 4. Donatas Stanionis parašė:

  Yra albumai monetoms,. Lenkiški ir Vokiški. Tikrai nebrangūs, perkant Lietuvoje, išeidavo apie 36 lt, telpa apie 2220 monetų, įmautės su 3 skirtingų dydžių kišenėlėmis.
  Jei reiks žmogaus kontakto, kuris parduoda, parašykit į e-mail.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s