Avietė 2

Posted: 2015-02-25 in Pezalai
Žymos:

Taigi ant mano palangės jau turbūt pora savaičių sukasi Raspberry Pi 2. Senoji Avietė iškeliavo į darbą ir dirba dabar visokių aparatų konsolių koncentratoriumi.

Šiaip turbūt čia antras kartas gyvenime, kai tiesiog akis išdegęs puoliau pirkti naujo, vos pasirodžiusio, aparato. Raspberry Pi 2 nusipirkau per Farnell praėjus valandai po prekybos paskelbimo. O dar po valandos nebebuvo ką pirkti, nes antrąją Avietę išgraibstė kiti maniakai.

Nuoširdžiai pasakysiu: laukiau šito Avietės atnaujinimo, tik nesitikėjau (kaip ir dauguma), kad jis bus taip greitai ir bus toks neblogas. Keturių branduolių procesorius, didesnis dažnis, dvigubai daugiau RAM. Smagu. Nors man dažniausiai ir pirmosios Avietės pakakdavo daugumai darbelių, bet kartais ji sunkiai pavažiuodavo. Sakykim, intensyviai siunčiantis kažką su Transmission Daemon pritrūkdavo resursų NFS ar SMB failų tarnyboms. Su antrąja Aviete problemų nebėra, nes darbai išdalinami tarp procesoriaus branduolių.

Ko man trūksta naujojoje Avietėje? Nagi USB 3.0, be abejo, ir 1 GB/s tinklo skylės. Jei būtų šie abu dalykai, Raspberry Pi 2 būtų absoliučiai tobulas naminis serveriukas. Dabar, deja, jam šiek tiek trūksta spartos — ir ne procesoriaus, o periferijos spartos.

Pirmojoje Avietėje buvau pasileidęs ir OpenVPN tarnybą. Intensyviai kažką siunčiantis pritrūkdavo spartos. O su antrąja Aviete OpenVPN sparta padvigubėjo, jau beveik siekia mano naminio interneto spartos ribas. Beveik, dar šiek tiek trūksta. Vien dėl šio dalyko buvo verta atsinaujinti.

Pažiūrėkime, kas gero su naująja Aviete:

Raspberry Pi 2 | Darau, blė

Įdomu, kad kaip ir Raspberry Pi B+, taip ir čia vietoj 3,3 V tiesinio reguliatoriaus stovi impulsinis keitiklis. Panašus yra ir kiniškame Banana Pi klone (apie kurį irgi buvau pradėjęs svarstyti, bet gerai, kad nespėjau svarstymų realizuoti). Nebeliko niekam nereikalingos S-Video jungties, kuri tik užėmė vietą. GPIO elektrodų daugiau, tačiau pirmieji 26 sutampa su pirmąja Aviete, tai ir skydeliai tinka (tiems, kas jų turi, aišku).

Va kiek blogiau, kad maitinimo lizdas perkeltas į šoną ir senosios Avietės dėžutė nebetinka.

Džiugu, be abejo, kad USB lizdų yra keturi, o nebe du. Bet, kad ir kaip gaila, išorinis 2,5″ kietasis diskas iš Avietės USB lizdo nepavažiuoja — caksi ir „neužsikuria“. Vis tiek reikia USB šakotuvo su papildomu maitinimu, kad jį kur.

Vietoj SD kortelės — Micro SD. Visiškai pritariu, kam ta senoviška didelė kortelė, tik vietą užima. Įmečiau 32 GB, užteks ir OS, ir dar kai kuriems kitiems dalykams, mažiau kietąjį diską brūžint.

Taaaaip… kas čia dar. Kraustymasis vyko gan sklandžiai, tik pilnai atsinaujinau į Jessie versiją. Wheezy vis dėlto jau senoka. Pirmojoje Avietėje pagrindinę versiją laikiau Wheezy, o iš Jessie tik šį bei tą buvau susimetęs, bet paskui pradėjo softas biškį pjautis. Pilnai atsinaujinti taip ir neprisiruošiau.

Jei norite savo Avietėje turėti Jessie, tai patariu išsaugoti SysVinit įkrovos sistemą, nepereiti pilnai prie systemd. Todėl daryti reikia taip.

Pirmiausia /etc/apt/sources.list faile pakeičiam wheezy į jessie. Tada paleidžiam komandą:

sudo apt-get update

Tuomet daugiau nieko nedarę paleidžiam šitą:

sudo apt-get install sysvinit-core

Ir tik po šitos komandos jau galime pilnai atsinaujinti į Jessie:

sudo apt-get dist-upgrade

Nepamirškite: sysvinit-core būtinai prieš distribucijos atnaujinimą!

Deja, aš iki šiol esu nusivylęs visokiais diegimais ir atnaujinimais. Per Jessie atnaujinimą, kuris truko apie valandą, teko gal penkis ar šešis kartus vis įsikišti ir spręsti, ar kažką atnaujinti, ar seną palikti, ar paredaguoti. Na, kodėl negali visų klausimų užduoti prieš diegimą/atnaujinimą arba sukaupti jų pabaigai? Kodėl? Kreivos rankos tų kūrėjų…

Tiesa, su Jessie buvo pora nesąmonių, buvo mano Avietė užsilenkus kapitaliai. Tad teko prisiminti Linux watchdog’ą, kuris, beje, su antrąja Aviete veikia ir konfigūruojamas lygiai taip pat, kaip ir su pirmąją. Net ir branduolio modulis toks pat.

Daugiau viskas kaip ir taip pat. Susitvarkiau buvusias pirmojoje Avietėje tarnybas ir tiek žinių. Viskas važiuoja kaip ir seniau, tik sparčiau.

Tiesa, labai keista, bet antrosios Avietės procesoriaus temperatūra 8 laipsniais žemesnė. Nesiekia niekad 40 ℃. Pirmosios visada būdavo 45-48 ℃ ribose.

Reklama
Komentarai
 1. Darius parašė:

  Gal gali pasidalinti realiais ir teoriniais avietės naudojimais namie? Teko daug apie tai girdėti, bet rimtai nesidomėjau. Gal prijungus ją prie TV ar muzikinio centro/stiprintuvo galima ką nors naudingo turėti? Plius gal koks distancinis jai galimas?

  • Darau, Blė parašė:

   Man svarbiausias Avietės naudojimas yra mažai energijos ryjantis naminis serveris. Į jį įeina gan daug kas, bet kažkokių naglų projektų nesu padaręs ir nelabai ruošiuosi. Parašysiu kada atskirą įrašėlį apie tai, ką darau su Aviete ir ką ji man daro.

 2. Tomas parašė:

  Na jau. Vasario 2 d. tikrai ir po kelių valandų nuo prekybos pradžios buvo galima nusipirkt. Aš dar kelias valandas dvejojau ar skubėt ar neskubėt. Ir nesunkiai nusipirkau iš to pačio Farnell. Vasario 3 d. jau turėjau ant savo stalo.
  Turiu Banana Pi ir ODROID-U3 – tai kad ir kaip pagreitėjo avietė, bet vis tiek bananą aplenkė ganėtinai nestipriai (testuojant su ta pačia raspbian, pvz. jei norim groti filmus LXDE dektope, tai banana pi tam pajėgesnė, plius bananos SATA jungtis yra positive). O norint susikurt pvz. tokį miniatiūrinį desktopą (į ką suponuoja pažadai apie Windows 10 for raspberry pi) – tai, turbūt, rekomenduočiau ODROIDą.

  • Darau, Blė parašė:

   Visiškai nesuprantu, kam iš Avietės daryti kažkokį desktopą. Pirmas dalykas, kurį padarau šviežiai įdiegęs OS — išmetu viską, kas susiję su Xorg.

   • Tomas parašė:

    Nesakau, kad būtinai iš Avietės. Bet pasidaryti tokį mažai energijos valgantį desktopą, kartais filmams pažiūrėt, o pagrinde internetą pabrauzint ir pan. – kodėl ne? Kažkokia informacija saugoma kur nors debesyje, paštas – webinis, ofisinis stuff irgi gali laisvai būti ar googlo doc, ar libreoffice. Žinau daugybę žmonių, kam tokio dalyko sočiai užtektų ir pats panašų esu padaręs ir dar vieną planuoju padaryt.
    Plius, kaip ir rašiau – pažadai dėl Windows 10 tokią idėją suponuoja, apie tai ir išleisdami RPi2 užsiminė. Kiekvienas turi savų užmačių ir desktopų tikrai pasipils.

    Beje, o paskutinėje atnaujinimo į jessie apt-get eilutėje “install“ turbūt nereikalingas.

 3. Kazys parašė:

  Sveikinu su pirkiniu. Su Banana Pi lenkai http://bananas.gda.pl/projekt/ gražų NAS lipdo…

 4. Dovydas Rušinskas parašė:

  Nuo Raspberry Model B+ (tai galioja ir Model 2), USB prievadų srovę galima keisti.

  Faile “/boot/config.txt“ pridėjus eilutę “max_usb_current=1“ srovė bus padidinta iki 1,2A (vietoj 600 mA).

  Žinoma, visą sistemą turi maitinti atitinkamos galios maitinimo šaltinis.

 5. n\a parašė:

  Gal gali papasakoti kaip ten pirkimas is Farnell vyksta? Tarkim yra nurodyta kaina 31,15 €, tai kaip suprantu cia dar negalutine kaina? Papildomai dar reikia moketi 5 € ar 25 € ? Ir kur cia pristato ? Nurodytu adresu ar i Lemona ?
  Dekui

  • Tomas parašė:

   €5 (rodos) už siuntimą ir plius PVM. Prieš mokėjimą visada būna aiškiai suskaičiuota kiek kainuos.
   Siunčia per UPS, pristato į namus, arba, kiek teko susidurt, visada paskambina ir su kurjeriu galima susitart kur atveš.

  • Darau, Blė parašė:

   Siuntimo mokesčio nepamenu, lyg ir €5. Žiauriausias yra €18 „pakavimo“ mokestis. Bet kai kurie buožės gauna jam nuolaidų.

 6. jarik parašė:

  Tai kokia galutine kaina gaunasi lietuvoj?

  • Darau, Blė parašė:

   Intervale nuo €37 iki €55. eBay irgi panašiai. Aš su pakavimo nuolaida įsigijau už €37.

   • jarik parašė:

    O dar toks klausimelis – pasirinkus kad esi personal pirkejas o ne firma, siulo pirktis lemonotje o ne per juos 😦 Kaip sita apeiti?

    • Darau, Blė parašė:

     Jaroslavai, juk pats ir atsakei į savo klausimą 🙂
     Nesirenki, kad esi personal pirkėjas… o firmos pavadinimą gali ir sugalvot kokį nors.

     • jarik parašė:

      na jo, is tikruju parasiau, po to prisiminiau kad ten pirkau savo pirmaja aviete dar pries jos pasirodyma (kietai pasigiriau, ka?) tai netgi accounta turiu 🙂 O dabar toks klausimas del to pakavimo mokescio. Gal tamsta patarsite kaip jo isvengti? 🙂 Tiesa dar nevedziau korteles duomenu, tai kolkas man jo nemete, bet itariu tokius dalykus rodys paskutiniame zingsnyje pries pat apmokejima…

      • Darau, Blė parašė:

       Nu šiaip ne kažką galiu patart. Būna, kad kai kurios firmos gali gauti nuolaidų kodus. Bet gal paprasčiau tada ir pirkti per kokią didesnę firmą, kuri turi ryšių su Farnell. Ta pati Lemona ar Atea (gal pigiau).

       Jo, Farnelis nervija tuo, kad galutinė suma pasidaro aiški visai pabaigoj 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.