Laikrodukas su STM32. Kažką sufeilinau

Posted: 2015-02-22 in Darbeliai
Žymos:, , ,

Maždaug nuo Kalėdų projektavau plokštę STM32F103C8T6 procesoriukui, kurį ruošiausi pridėti prie HP-21 skaičiuotuvo ekrano. Trumpai tariant, norėjau pasidaryti laikroduką. Ir labai norėjau, kad „motininė“ plokštė pasislėptų už ekranėlio, kuris gan mažas. Dėl to ir plokščių užsisakiau krūvelę, nes pačiam tokią pasidaryt gal tiesiog per sudėtinga.

Skaičiuotuvo ekranas va toks:

Laikrodis su HP21 skaičiuotuvo ekranu ir ARM STM32F103C8T6 procesoriumi | Darau, blė

Gerai, kad bent PWM reguliatorius iš tos plokščių krūvelės veikia, kitaip būtų totali depresija. Nes va, sulitavau tokią štai plokštelę:

Laikrodžio su HP-21 skaičiuotuvo ekranu motininė ARM plokštė. STM32F103C8T6 procesorius | Elektronika | Darau, blė

Pradėjau nuo maitinimo litavimo, kad galėčiau patikrinti takelius ir įtampas ten, kur reikia. Raudonas laidelis – laikinas pataisymas. Neprijungiau VBAT kojos prie maitinimo. Galvojau, gal tai gali sukelti kokių nors problemų.

Kadangi plokštė labai jau maža, tai daug ką dariau kuo minimaliau. Sakykim, BOOT0 koją per rezistorių iš karto įlitavau „žemėn“, nedariau trumpiklio. BOOT1 palikau iš viso „kaboti“, tiksliau, netgi naudoti ekrano valdymui. Su turimu kinišku devboarduku tas pavyko. Juo labiau, kad, regis, pagal datašytą BOOT1 gali būti bet kokioj pozicijoj, jei BOOT0 įkalta į žemę. Tada procesoriukas tiesiog krauna programą iš flash atminties.

Procesoriuką irgi pavyko prilituoti visai gražiai, kaip pirmam kartui tokį smulkumą:

Prilituotas STM32F103C8T6 | Elektronika | Darau, blė

Jei manote, kad čia kažkas sudėtingo, tai klystate. Bandžiau aš savo „mikrobangą“, bet nepavyko. Per silpnas mano lituoklis, antgalis atvėsta ir vietoj litavimo gaunasi lydmetalio košės terliojimas. Tad atsiprašiau savo seno rusiško 40 W lituoklio ir klijavau su juo. Va taip paprastai: šast lydmetalio ant visų kojų, o paskui taisymas vyksta su variniu sugertuku. Apie šį metodą kadaise mano toks Ernestas papasakojo. Tiesa, jis sakė, kad lituoja su „geru“ lituokliu, ne senu rusišku, bet principas veikia. Kaip matote, smulkios kojelės kuo gražiausiai prilipę ten, kur reikia ir nesusiklijavę. Fliusas ir sugertukas yra viskas, ko jums reikia tokiems smulkiems darbeliams, o lituoklis turi būti tiesiog pakankamai galingas ir laikantis šilumą.

Gal kada bus ūpo ir padarysiu filmuką, kaip paprastai vyksta šitas litavimas.

Va čia aš turiu vieną blogą įtarimą. Galbūt per ilgai užsižaidęs su silpnu lituokliu ir mozodamas lydmetalį aš tą procesoriuką perkaitinau? Dabar jau drąsiai imčiau didelį lituoklį ir prilituočiau greitai. Nežinau, kiek laiko šis procesoriukas gali ištverti didelę temperatūrą.

Kojos tikrai visos prilituotos kur reikia:

Prilituotas STM32F103C8T6 | Elektronika | Darau, blė

Maitinimo įtampa ir „žemė“ visur savo vietose. Kvarcų įtampą matavau, lyg ir irgi atitinka normą. Bet SWDCLK ir SWDIO – nieko, nors analogišką kinišką devboarduką matavau, tai tos kojelės kažkoką įtampą turi. Dar radau, kad viena koja turi 3,3 V įtampą, o visi kiti GPIO – mažiau, taip kažkur 0,7-1,6 V ribose. Panašu ir į kiniško devboarduko įtampas. Na, VBAT nebuvau prijungęs prie maitinimo, tai tam Kynar laidelis padėjo.

Trumpai tariant, į SWD šauksmus procesoriukas neatsiliepia. Ką dabar toliau daryti – nežinau. Minčių turiu porą:

 • Imti kitą plokštę ir pradėti litavimą nuo procesoriaus su visišku minimumu, net ir be kvarcų. Bandyt debugint, BOOT1 pajunginėt. Nu gal čia blogai prilitavau.
 • Pasidaryt kokį atskirą vienpusį devboarduką, pavyzdžių esu radęs. Pažiūrėt, ar pavyks, gal susipažinčiau su procesoriuku geriau.

Nemanau, kad kažką būčiau labai sugadinęs šioje savo plokštėje. Dariau ją ne nuo nulio pats, o pasiėmiau veikiančio projekto pavyzdį ir išmėčiau, ko nereikia. Kaip sakiau, atsisakiau BOOT0 ir BOOT1 trumpiklių, nes bootloaderio nereikia. Pasidariau SWD išvadus. Į JTAG adapterį paduodu VREF tiesiai iš įtampos reguliatoriaus, „žemę“ ir SWDCLK bei SWDIO kojas. Ką dar reikėtų padaryti, neįsivaizduoju. Pagrindinius dalykus, kaip įtampa ir kvarcai, patikrinau. Daugiau nežinau, neradau kažkokio būdo išsiaiškinti, ar procesoriukas apskritai gyvas, ar netyčia litavimo pribaigtas.

Schema va tokia:

HP-21 laikrodžio proto schema | Elektronika | Darau, blė

Prikabinu dėl visa ko ir Eagle projekto schemą su plokštės išdėstymu, jei kas norėtumėte pažiūrėt ir ką nors pasiūlyti.

Kol kas su šita plokšte depresniakas, nes rimtai nežinau, ką toliau daryti.

Komentarai
 1. Romas parašė:

  Na su lituokliu ganėtinai sudėtinga perkaitinti mikroschemas, nebent labai jau karštas jis. Esu ne karta išlitavęs procesorius su dujiniu degikliu ir po to jie kitur įlituoti puikiai veikė, vienas netgi praradęs prekinę išvaizdą:)
  Litavimo būdas su kalnu lydmetalio ir po to sugertuku nuimant perteklių ganėtinai seniai pristatinėtas berods welerio video mokymuose ir tikrai gerai veikia, pritariu.
  Dėl plokštės – ant kvarcų generacija yra? Man viename daikte ant kvarco įtampos buvo, bet generacija trūkinėjo, tai niekas normaliai ir neveikė. Tik nepamenu, kuo ten viskas baigėsi. Ir dar klausimas – ar originalus veikiantis projektas tikrai be klaidų Eagle buvo?

  • Darau, Blė parašė:

   Generacijos ant kvarcų neturiu kaip patikrint. Greičiausiai bandysiu lituot kitą plokštę pradžiai be kvarcų, nes šitam procesoriukui su vidiniu osciliatorium beveik nieko nereikia.

   Projektą lyginau ir su kitais, ir su design guide’u. Lyg ir ok viskas.

 2. Romas parašė:

  Paaiškėjo įdomus dalykas – ką tik išardžiau savo paties padegintą maitblokiuką – ten irgi panašus daiktas įkištas – STM8. Programavimui palikti 4 pinai, teks irgi ieškot JTAG adapterį ir žinoma firmwarą naujam procesoriukui.

 3. Mechadrake parašė:

  Mačiau EEVBlog youtubej kaip lituoja tiesiog per kojeles visas lituokliu, sako metodas geras, neseniai vienam video ir klaidas parode- pats lituodamas “prilitavo“ viena kojytę o ji is tikro vos vos ore kabojo, tik matuojant prispaudziant ta kojele veikia, o schema tai neveikia nematuojant! 🙂 Esu datasheetuose matęs litavimo parametrus kai kuriem prietaiseliam, temperatura ir laikas nurodyti kuriuos viršyt jau nesaugu. bet kazkaip ne visad pastebiu tokio skyrelio buvimą.

  • Darau, Blė parašė:

   Patikrinau tas kabančias kojas. Lyg ir viskas tvarkoj su jom, bet niekada 100% negali būt tikras. Na, turbūt teks dar litavimais užsiimt, nes šito procesoriuko prižadint nepavyksta. Tiesa, buvo panašių klaidų ir su devboardu, kai žemė arba VREF su JTAG adapteriu nekontaktuodavo. Tad bandžiau ir tokių problemų ieškot, bet kol kas niekas nepadėjo.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.