Taupymas gimus vaikui

Posted: 2015-02-07 in Pezalai, Tėvystė
Žymos:

Vaikiukas su pinigais | Darau, blėArba vaikams. Kaip ten bebūtų, vaikui gimus pajamos sumažėja, o išlaidos padidėja. Taip pat sumažėja laiko papildomiems uždarbiams, jei tokiais užsiimate (ar užsiimdavote). Aišku, vaiko gimimas pirmiausia yra moralinis šeimos išbandymas — labai daug šeimų išsiskiria vaikui vos kiek paaugus. Na, kai jau matosi, kad gyvenimas sugadintas 😀 Bet be moralinio yra ir finansinis išbandymas.

Mes auginame, kaip patys sakome, „suneštinį“ vaiką. Pirkom daugybę naudotų daiktų ir mielai ėmėm viską, ką siūlė kiti atidavimui. Ko nebereikėjo — perpardavėm ar perdovanojom. Tai gerokai sumažino išlaidas.

Aš žinau, kad yra tėvų, kurie „savo vaikui“ būtinai nori visko naujo: vežimėlio, drabužėlių, lovytės, žaislų… atseit, taigi savas vaikas, negi jį dabar kažkokiu naudotu šlamštu apkrausi.

Iš karto šoku prie vieno mito. Tas mitas teigia, kad vaikui vos pradėjus vaikščiot pirmieji batukai turi būti būtinai tik nauji. Priklausomai nuo smegenų susisukimo lygio tie pirmieji-antrieji-tretieji… iki begalybės… batukai turi būti būtinai nauji. Nes „nunešioja“. Pasitelkus sveiką protą šitas mitas kaipmat subliūkšta. Visų pirma, pačius pirmuosius batukus vaikai nešioja trumpai ir daugiausiai kambaryje. Antra, tie batukai būna gana tvirti. Trečia, pirkti reikia ne naujus bet kokius, o naudotus, bet gerų gamintojų — tie „pirmieji“ gali 10 vaikų praeit ir dar atrodyt kaip nauji… batukų padai tvirti ir maži vaikai neturi net tiek svorio, kad juos kažkaip performuotų.

Tai va taip ir toliau. Kuo daugiau visko naudoto ir dėvėto. Ir ne tik dėl taupymo, o elementariai dėl to, kad augantiems vaikams jų reikmenys paprasčiausiai nesutrinami iki galo. Pirmieji smėlinukai ir šliaužtinukai apskritai kūdikio būna dėvimi vos porą savaičių — tokie „pereinamieji prizai“ gali padėti užauginti galybę vaikų. Pagalvokite apie vartotojiškumą ir gamtosaugą: juk kuo daiktai ilgiau naudojami, tuo vėliau jie išmetami.

Moterims: eikite į teisingus žindymo kursus (tik ne tų firmų, kurios pardavinėja buteliukus ir dar kursus daro) ir maitinkite vaiką pačios. Bet kuri moteris gali išmaitinti vaiką iki pusės metų krūtimi. Pieno nebuvimas — mitas. Būna laikotarpių, kad atrodo, jog pieno trūksta, bet dažniausiai pasiduodama dėl nepakankamo išsilavinimo ir supratimo apie žindymą. Taip bus naudingiau ne tik jums su vaiku, bet ir šeimos piniginei. Galų gale, jei priaugote svorio ir norite jį numesti — žindymas geriausia išeitis, nes motulė gamta taip patvarkė, kad riebalai būtų sukaupti ir pasiruošta būtent pieno gamybai. Nežindysite — lašinukai taip greitai nenukris.

Vyrams: nuveskite savo moteris į teisingus žindymo kursus 😀

Sauskelnės suėda daug pinigų. Bet jokiu būdu nerekomenduoju naudoti daugkartinių ar dar kažko panašaus. T.y. jei jums daugkartinės priimtina — ok. Jei ne, sauskelnes verta pirkti tik per akcijas, per skelbimus arba palėkti į Suvalkus. O daugkartinės man nepriimtinos dėl išvirkščios ekologijos. Daugkartines sauskelnes skalbdami gamtą žalojate pakankamai gausiai, nes naudojate skalbimo priemones. Vienkartinės visai gerai suyra, pats mačiau. Aišku, jų ruošimas ir gamyba gamtai taip pat ne į sveikatą, bet man komfortas svarbiau, bent jau šiuo atveju.

Panašiai ir su maitinimo mišinukais, jei jais užsiimsite. Pirkti tiesiog parduotuvėje ar net iš perpardavėjų yra brangu. Pasivažinėti iki Suvalkų visai verta, nes kainų skirtumas didžiulis — neseniai tikrinau pats.

Tikra teisybė, kad norint gauti darželį vaiką į jį reikia registruoti vos gimusį. Geriausia būtų dar kokiam šeštam mėnesy, bet kad neišeina taip. Tokiu būdu sutaupysite ir nervų, ir pinigų, nes galbūt mažiau reikės stumtelėti, kad patektumėte, kur priklauso. Nors kai čia buvo Zuoko loterija paskelbta (kai visi ten serveriai registracijos lūžo ir smigo), tai visas tas registravimas į darželius atrodė, kaip koks farsas.

Nors Lietuvoje dar neįprasta, bet gimus vaikui taip pat pas laikas pradėti kaupti kapitalą mokslams. Nesitikėkite, kad už keliolikos metų bus tų nemokamų universitetų ar kažko panašaus. Be to, pasaulis tampa vis atviresnis ir vis daugiau žmonių renkasi studijas užsienyje. Taupykite tūkstančius ir dešimtis tūkstančių. Investuokite kur  nors sąlyginai saugiai, bet kaupkite. Mūsų šeima tą daro.

Žinau, kad palaikyste mane paranojišku, bet gimus vaikui pats laikas pasirūpinti testamentu ir gyvybės draudimu. Ypač, jei turite ne tik asmeninio, bet ir kitokio turto, jei nesate (ir nenorite būti) susituokę ir taip toliau. Pagalvokite, kas įvyktų jūsų netekties atveju, kaip tai paveiktų šeimą ir panašiai. Gal tai ne visai prie taupymo temos, bet iš dalies ir taip: jei pasirūpinsite testamentu ir tinkamu draudimu, įvykus nelaimei likusioji šeima išgyvens bent jau finansiškai paprasčiau.

O šiaip, jeigu finansinė padėtis iki vaiko gimimo buvo nekokia, tai gimus jam ji tikrai tik pablogės. Ją pagerinti galite tik padidinę įplaukų kiekį arba atsisakę kažko, kas suryja daug pinigų. Pavyzdžiui, žvejybos 😀 Galbūt sporto. Arba dar kažko panašaus. Galbūt parduoti vieną mašiną ar fotoaparatą. Oi ne, negalima, vaiką juk reikia fotografuoti…

Tad pagalvokite, ar ne laikas keisti darbą, verslo pobūdį ar rasti kitų būdų uždirbti. Taip pat nepamirškite, kad laiko turėsite mažiau, tai viską reikia atlikti kur kas efektyviau. Jei iki šiol gyvenote iš darbo ir papildomų uždarbių, geriau susiraskite tokį darbą, kuris kompensuotų ir viršytų tiek buvusio darbo, tiek papildomų uždarbių bendrą sumą. Apskritai su tais papildomais uždarbiais reikia atsargiai. Jei grubiai tariant papildomo uždarbio valandos įkainis nėra 3-4 kartus didesnis, nei nuolatinio darbo, geriau tokio papildomo net neapsiimti. Na, bet čia jau tema kitam įrašui.

Komentarai
 1. Siaubas parašė:

  Teisingi patarimai, ypač dėl naudotų daiktų, nes yra Lietuvoje kasta tokių aspiracinių, skolose paskendusių durnių, kurie prisiskaitę Užkalnio lekia pirkti pačių pačiausių vaikiškų atributų, kurių po to niekam nepardavinėja (skelbiu.lt ir supermama yra gi tik nepraustų masių lankoma vieta), o po to į savo lizinginį Mini Cooperį neturi už ką benzino pilti. Kažkodėl postsovietinėje erdvėje tokių plikbajoriškų zamaškių apstu, kur nesvarbu kokia kaina, bet prestižo iliuziją padarysim.
  Tik dėl taupymo daug ko nepapasakojate, nes taupyti dabar yra labai sudėtinga. Visų pirma dėl infliacijos, dėl kurios nebeįmanoma laikyti pinigų kojinėje, ar taupomojoje sąskaitoje. Pvz. 2004 m. už 50 Lt galima buvo neblogai kur nors mieste pavakaroti ir dar ant takso užtekdavo, o 2014 m. 50 Lt tai jau tik pietūs dviem Čiliake. Per dešimtmetį pinigai nuvertėjo bene dvigubai, o gal ir trigubai. O kai ECB neperseniausiai užkūrė magiškų pinigų mašinėlę, tie procesai tik pagreitės.
  Teoriškai galima investuoti į vertybinius popierius, bet per krizes (kurių viena, tokių nevaikiškų dydžių ateina pas mus) iš jų lieka makulatūra. Privatūs pensijų fondai? Čia tik krizės gilumo klausimas, kada jie bus nacionalizuoti. Valstybės pagalba? Su kraupia europine demografija galima jos nebesitikėti.
  Žodžiu nėr taip paprasta taupyti dešimtmečiais į priekį.

  • Darau, Blė parašė:

   Mjo, šiandien kaip tik nugirdau truputį apie kai kurių žmonių skolas ir jų dydžius. Nesistebiu, kad vienas kitas ir nusižudo.

   Nu o ką čią apie tą taupymą-kaupimą papasakosi. Kas tai daro, randa būdų kažkaip padaryti.

   Iš vienos pusės, 50 Lt pokytis Lietuvoje nėra unikalus. Tas pats darosi visur. Iš kitos pusės, senesnės ir stabilesnės valstybės pilnos linksmai gyvenančių pensininkų, ko nėra pas mus. Bo mūsų vargšai pensininkai pataikė gyvent ant nepriklausomybės atsiradimo, o iki tol jais „valstybė rūpinosi“.

   Mano galva geriausias taupymas — verslas, kuriame pats nebedirbi. O geriausia investicija, kaip čia kažkas bambtelėjo — tai investicija į save.

   O apskritai aš viską daryti tingiu ir dėl to stengiuosi optimizuoti 😀

  • tomas parašė:

   Jei vaiko batams ar žaislui nupirkti reikia imti paskolą, tai gal to vaiko nereikia gimdyti? Ne visi turi laiko browsinti senienų pardavimo portaluose ir ieškoti sutrintų daiktų. Galima viską nusipirkti parduotuvėje, o jei daiktas nebereikalingas, bet tinkamas naudoti, tai padovanoti kažkam kitam.
   Kai girdžiu, kad kažkas kokią nors auto kėdutę nusipirko iš savo draugų!!!, tai pagalvoju, kas blia per draugystė tokia, kai vieni kitiems pardavinėja, o ne duoda naudojimui ar dovanoja.

 2. tomas parašė:

  Su tais dėvėtais daiktais, tai kažkoks varguolio sindromas pas lietuvius. Dėvėtų daiktų kainos vos ne naujų lygmenyje. Tačiau lietuvis jokiu būdu nepirks naujo ir džiaugsis nauju daiktu, o geriau ieškos 10% pigesnio dėvėto.
  Tam dėvėtam surasti dar reikia krūvą skelbimų perskaityti, dar apvažinėti apžiūrėti tuos daiktus. Paskaičiavus per tą laiką būtų galima uždirbti 2x pinigų naujam daiktui ir dar benzino sutaupyti trečiam.

  • Darau, Blė parašė:

   Gerbiamasis, nukrypote nuo temos. Aš niekam nepatarčiau ieškoti keliais centais pigesnio daikto dėl paties fakto. Kalba eina apie daiktus, kurie pusės naujo nekainuoja arba nekainuoja iš viso. Be to, ne kiekvieną sutaupytą laiko momentą galima paversti pinigais.

   O kas dėl taupymo mokslams ir nemokėjimo investuoti, tai prašom: pilna norinčių padėti. Amerikonai turi asmeninius šeimų finansų konsultantus ir jiems MOKA pinigus, kad geriau susitvarkytų ir daugiau išlaikytų bei investuotų. Kodėl to nepadaryti? Aš, pavyzdžiui, plytelių irgi kloti nemoku ir pats to nedaryčiau, geriau sumokėsiu šį darbą sugebančiam žmogui.

   • tomas parašė:

    Dėl investavimo patarėjų, tai dar sudėtingesnė situacija. Pas mus požiūris toks: “pelnas mano, nuostoliai jūsų“.
    Pažiūrėkim kokia eilė ekonomikos mokslo daktarų (tiesiogine to žodžio prasme) išsirikiavo prie DNB durų, kai jie nusipirko su indeksu susietų obligacijų ir jos buvo išpirktos, check this out – už jų nominalią vertę, t.y. be pelno, bet ir be nuostolio. Daugelis padavė DNB į teismą ir reikalauja priskaičiuoti ir pelno normą 😀 Tai kas būna, jei investicijų vertė mažėja? Patarėjai – vagys, plėšikai !!!
    Kas paima paskolą šveicariškais frankais, tai džiaugiasi nulinėmis palūkanomis. Kai frankas atrišamas nuo euro, tai jau piketas prie banko ir vyriausybės – gelbėkit mus, apiplėšė 😀
    Investicijos tai ne plytelės, čia reikia ir suprast bei priimt riziką.

 3. tomas parašė:

  Taupymas vaikų mokslams nuo gimimo, tai dažniausiai pavirsta į visišką absurdą. Šiandien “atidėtas“ litas mokslams, po 18 metų bus lygus 5 ct tos dienos kainomis, tai praktiškai pinigų išmetimas į balą.
  Sakysit reikia investuoti. Bet investuoti reikia mokėti. Kas nemoka to daryti, tai geriau ir neprasidėti, nes neliks nei tų 5 centų
  Dar durnesni sprendimai būna, kai vaikui atidaroma banko sąskaita. Visokie artimi giminaičiai perveda po šimtinę, o vaikui suaugus ten banko komisiai būna išgraužę skylę ir vaikas ne pinigus gauna, o skolą 😀
  Taigi, turimus pinigus geriau reikia investuoti į save ir pasistengti uždirbti daugiau, kad kai vaikai suaugs, pakaktų atlyginimo vaikų mokslų finansavimui.

 4. Darius Damalakas parašė:

  “Sauskelnės suėda daug pinigų. Bet jokiu būdu nerekomenduoju naudoti daugkartinių ar dar kažko panašaus.“ – na čia blė kažkoks oksimoronas jūsuose gavosi. Straipsnis apie taupymą, o daugkartinėms sauskelnėms banas. Ir net nepasivarginote paaiškinti kodėl tokia radikali nuomonė (nžn, ekologija man ten nerimtas argumentas pasirodė, gal tuomet ir tūlike vandens nenuleidinėjate? Kaip sakoma Bermuduose – if it’s yellow let it mellow – suprask, mįįįžalas gali ir pabūti, nes reikia taupyti vandenį). Mano trigrašiu, tai čia jūs tiesiog gal nesusidūrėte su jomis, ir dėl to nežinote ir baisu, o bet tačiau galiu klysti.

  Kad manęs neapkaltintumėte tinginiavimu, tai teks papasakoti savo patirtį. Pampersų nešiotojui dabar jau aštuoni mėnesiai, ir mes išbandėme, ir kas dieną (tiksliau naktį) naudojame vienkartinius pampersus, o dieną vien tik daugkartinius. Tai manau kažkiek žinau apie pliusus ir minusus ir vienų, ir kitų.

  Blė sako, kad renkasi vienkartine sauskelnes dėl komforto, bet čia tamsta iš savo varpinės rašote, o apie vaiko komfortą juk reikia irgi pagalvoti. Mūsų patirtis sako taip – vienkartinės tinkamesnės naktį, nes į jas gali padaryti ne vieną kartą, ir toliau miegoti. Bet o tačiau minusas tas, kad ta uždaryta drėgmė vis tiek garuoja, vaikšto visur, ir tikrai klynas būna drėgnas visą laiką su visomis iš to plaukiančiomis pasekmėmis. Sauskelnes daugkartines perkame tik Bambo – be jokių durnų kvapiklių ir iš švelnios medžiagos, rekomenduojam. Jos aišku ne pigiausios, bet taupysime ne vaiko užpakalio sausumo sąskaita, o su daugkartinėmis.

  Taigi, daugkartinės sauskelnės yra gerai dėl dviejų priežasčių: negaila panaudotą iš karto keisti, ir kad būna daug sausesnis užpakalis. Daugkartinių gali būti įvairių. Apie visus iš eilės:

  Gali būti merliukas susegtas su klipuku tokiu ir uždėtos vilnonės kelnė. Tas merliukas lengvai šlampa, tad vilnonės kelnės sulaiko drėgmę, o pačios nešlampa dėl savo savybių. Mums nepasiteisino šitas variantas. Pirmus pusantro mėnesio panaudojome, ir po to tiesiog per mažos pasidarė, sunku susegti, atsibosta kelnas tas mauti 🙂 žodž

  Gali būti daugkartinės kaip kelnės, jos būna gražios, spalvotos, pvz raudonos, mėlynos, rudos, geltonos spalvos. Tų kelnių reikia apie 15-20 – dešimt džiūna, dešimt paruoštų, ir taip galima visą parą su jomis būti. Į vidų dedasi vienas arba du medžiagos gabaliukai, jie būna arba įstumiami panašiai kaip į patalynę antklodę, arba gali būti su spaustukais. Turime abiejų variantų, tai abu geri, svarbu kelnes tik pagal dydį parinkti, kad užtektų ilgam (iki 15kg būna).

  Pradinė investicija gali būti didelė, bet kai naudoji metus ar pusantrų kas dieną, ir vieno pampersų poko užtenka mėnesiui, tai ir apsimoka, ir vaikui geriau

  • Darau, Blė parašė:

   Jo, sutinku, dėl sauskelnių gal biškį viena galvodamas kita parašiau 😀 Aš nerekomenduoju daugkartinių dėl savo nuosavo komforto ir laiko. Man susidėliojo taip, kad ir be daugkartinių buvo ką skalbti, o vaiko komfortas nebuvo labai aktualu. Tiems, kieno vaikai jautresni, galbūt daugkartinės gali būti geriau. Arba gali būti priešingai. Norėjau pabrėžti, kad kainuoja nemažai bet kuriuo atveju, ką tamsta su pradinėm investicijom irgi patvirtinate. Vanduo, elektra ir laikas skalbimui bei džiaustymui irgi turi tam tikrą vertę.

   Na, norint rimtai palyginti, tai jau studiją reikėtų atlikti 😀

   • Darius Damalakas parašė:

    Taip, čia jei rimtai skaičiuoti kaštus, tai sunku. Mes skalbiame kiekvieną vakarą – ateina devynios vakaro ir įmeti kiek yra, bet dedame trumpą skalbimą 30 minučių, ir sudžiauni ant radiatorių (žiemą gerai, visi šilti).

    Na, man asmeniškai tikrai gaila sauskelnes vienkartines išmesti vos vos panaudotas, buvo toks etapas, kai po dvidešimt kartų per dieną pasisiodavo (čia be nakties), tai jei kiekvieną kartą išmestum po vienkartinę sauskelnę, o paprastumo dėlei viena sauskelnė 1 lt, tai daugkartinės tuomet greitai atsiperka, net ir su skalbimais.

    Na bet aš nenoriu čia piršti, pabandyti manau tikrai verta, bet vieniems gali patikti, kitiems ne.

    • Darau, Blė parašė:

     Taip, kai yra galimybė, geriau išbandyti daugiau variantų ir pasitikrinti, kas labiau tinka ir patinka.

    • mindogas parašė:

     Visu pirma 1lt už sauskelnę brangokai atrodo. Kokios tatai bus ekologiškos gal, arba krautuvinės.. Ieškantys ras tikrai pigiau.

     Kas liečia keitimo dažnumą, tai mano atveju praktiškai visada mėnesiui panašiai ant sauskeliu išleidome. Pradžioje kai vaikas mažiukas sauskelnių sueina daug, bet jos pigesnės už vnt. būna, o kai paauga šalinimasasis paretėja, bet sauskelnės pabrangsta 🙂 taigi praktiškai kiekviena menesi iki dabar 9 mėnesio išleidome apie 100LT į mėnesį ant sauskelnių.

     Gimus vaikui vis kartoju ir kartosiu – sauskelnėms išlaidos tokios pat kaip cigaretėms, tad galima sakyti šeimoje aš arba žmona pradėjo rūkyti 😀 Viena diena teks mesti, žiūrėsim kaip seksis 😀

 5. Mikae parašė:

  Mes ir dažniausiai skalbiam vos ne kasdien. O kas apie pirmuosius rūbelius, tai oj kiek mes turėjome tų „pereinamųjų prizų“… smėlinukai, šliaužtinukai buvo tikrai dažnai keičiami.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.