Neoninių indikatorių laikrodis: projekto gaivinimas

Posted: 2015-01-22 in Darbeliai
Žymos:, , ,

Pagal datas apsižiūrėjau, kad paskutiniai darbeliai su neoninių indikatorių laikrodžiu buvo kažkur prieš metus laiko. O buvau planavęs jį per porą mėnesių pasidaryti. Šiaip didžiausias „feilas“ buvo pasiektas, kai pasidariau prastą plokštę, bet į ją sulitavau savadarbius ИН-14 indikatorių lizdus. Po to bandžiau tęsti darbą su ta plokšte ir supratau, kad nepajėgsiu — per daug vargo. Tuomet pasidariau naują indikatorių plokštės versiją, kur kas tobulesnę, su takeliais vietoj miriado laidų. Bet nepavyko lizdų išlitavimas — izoliatoriai patys išsilydė, liko tik vienas apysveikis. Tada ir atėjo kūrybinė depresija, nes niekaip nesugalvojau, kaip ten geriau viską padaryt. Galvojau, gal lizdus iš viso mest iš projekto, indikatorius tiesiai sulituot. Jie juk ir skirti litavimui. Bet nesinori, nors užmušk. Noriu, kad jie būtų lengvai išimami ir keičiami — ir viskas.

Tad štai, vieno savaitgalio darbelis: įlituoti tik pavieniai lizdukai. Juos litavau užmaustęs ant vieno iš indikatorių. Gavosi kreivokai, betgi patiesinti nesunku, o indikatorių elektrodai lankstūs — įtaikysiu:

Neoninių indikatorių ИН-14 plokštė | Elektronika | Darau, blė

Dabartinė indikatorių plokštė gan nebloga, ypač, kaip su lazerine-lygintuvine technologija daryta. Nixių takeliai išvedžioti tarp jų kojų, skirti dinaminei indikacijai. Tiesa, reikėjo suvedžioti laidelius iš kitos pusės — plokštė tai vienpusė.

Neoninių indikatorių ИН-14 plokštė | Elektronika | Darau, blė

Užtai atradau, kad Kynar laidelių nužievinimui baisiai gerai yra skutimosi peiliukai 😀 Su paprastu peiliu ar replikėmis lengva pažeisti patį laidelį ir jis nulūžta. Nudeginimas mane nervina, nes ne visada gražiai gaunasi, o paskui dar ir laidelį reikia nušveisti. Tad skutimosi peiliukai — jėga!

Toliau, reikia modifikuoti pagrindinę plokštę. Buvau sugalvojęs ją padaryti įstatomą į indikatorių plokštės lizdą, bet įlitavau blogas jungteles, o ir toje pusėje, kuri nelabai tinka.

Dabar apsisprendžiau į indikatorių plokštę įlituoti laidukus, pakeisti „motininėje“ plokštėje tinkamas jungteles ir atrinkti, kuris skaičiukas yra kuris.

Dar „motininėje“ plokštėje pražiopsojau šešis rezistorius — juos reikia įtaisyti prieš lempų anodus, kitaip indikatoriai bus „svilinami“ tiesiogiai. Nu ir „bugas“ softe: PNP tranzistorių „atrišimui“ reikalingas minusas, o ne pliusas, taigi anodų perjunginėjimus reikia „invertuoti“.

Deja, pasiėmęs savo „motininę“ plokštę radau problemą: kai kur atšoko takeliai. Prastai litavosi jungtelės, teko daugiau pakaitinti ir takeliai neatlaikė. Vėl užėjo depresija, nes supratau, kad iš tos plokštės nieko nebus. O vėl ją gaminti, perlituoti… be to, dabar jau kažkiek elektroninės patirties daugiau sukaupiau, tai praėjo noras šitą darbą kartoti, nes visgi jis labai netobulas.

Tad apsisprendžiau, kad su krūva tranzistorių nevargsiu, ypač, kad Levas pademonstravo universalią nixių valdymo plokštę su integruotu maitinimo šaltiniu ir К155ИД1 dešifratoriumi.

Prie nixių palėpėje buvau radęs ir tokią mikroschemų dėžutę (tiksliau, dvi, bet antra pasislėpus apačioje):

Senų rusiškų mikroschemų iš К155 serijos rinkinys | Elektronika Darau, blė

Tiesa, joje dešifratorių neradau. Bet pagalvojau, kad visgi tą palėpę reikia perknisti dar kartą. Ir ką jūs manot, pasisekė. Radau dar ir šešis naujutėlius nenaudotus dešifratorius! O parašęs laiškelį Levui dar ir gavau iš jo dvi plokšteles nixių valdymui. Už ką jam baisiausiai didelis dėkui:

Neoninių indikatorių (nixie tubes) dinaminės indikacijos valdymo plokštės su К155ИД1 dešifratoriumi | Elektronika | Darau, blė

Susilitavau jungteles ir dešifratoriaus mikroschemos lizdą. Na, sako, kartais šios aukštavoltės mikroschemos dėl neaiškių priežasčių susvyla. Tai lituoti kaip ir neverta, geriau pasilikti galimybę lengvai pakeisti:

Neoninių indikatorių (nixie tubes) dinaminės indikacijos valdymo plokštė su К155ИД1 dešifratoriumi | Elektronika | Darau, blė

Įdėjau mikroschemą, ištraukiau iš stalčiaus seną nixių maitinimo šaltinį ir naują kinišką Arduino:

Nixie tubes, neoninių indikatorių ir dešifratoriaus К155ИД1 testas su kinišku Arduino Uno klonu ir laikmačio 555 įtampos keitikliu | Darau, blė

Gerai tas AVR procesorius su tiesioginiu savo kojų valdymu. Pameti skaičiuką tiesiai į dešifratorių ir atitinkamas indikatoriaus skaičiukas užsidega. Žinoma, jei laidai nesupainioti.

Tiesa, gavosi viena anomalija. Į dešifratorių nusiuntus bet kokius skaičiukus nuo 0 iki 9 jis įjungia atitinkamą savo koją ir įžiebia atitinkamą skaičiuką indikatoriuje. Tačiau kojos keturios ir ten galima nusiųsti ir skaičiukus nuo 10 iki 15. Šiuo atveju dešifratorius neįjungia nieko ir šią savybę galima išnaudoti indikatoriaus išjungimui. O pas mane vietoj išjungimo gavosi toks kažkoks keistas debesėlis:

Švytintis debesėlis neoniniame indikatoriuje | Darau, blė

Čia kažkas negerai su maitinimo šaltiniu turbūt. Juo labiau, kad jo įtampa be apkrovos pašoka nuo 170 V iki 210. Levo nuomone greičiausiai neveikia grįžtamojo ryšio grandinė. Ką gi, mano senasis šaltinis vis tiek keliaus į pensiją, lituosiu naują ant Levo plokštės.

Truputuką pafilmavau su dukrikės fotoaparatu, kas per bandymas man gavosi. Tik nepykite, vietomis biškį nefokusuoja, nepamačiau to per ekraniuką:

Viso reikalo maitinimas — iš Arduino tiekiamų 5 V. Jie maitina ir dešifratorių, ir nixių įtampos keitiklį. Beje, yra toks „hakas“, jei nežinojote. Arduino plokštė turi tik vieną 5 V elektrodą, bet du „žemės“. O ką daryti, jei prireikia dar kažkur 5 V įjungti? Nagi pasinaudoti ISP jungtele, ten irgi 5 V duoda:

5 V įtampos paėmimas iš Arduino Uno plokštės ISP jungties | Darau, blė

Šiaip greičiausiai laikrodžio „protas“ bus ARM devboardukas. Bo pačiame procesoriuje yra RTC, tai mažiau kažkokio krapštymo. Tik reikės ištestuoti, ar nuo 3,3 V logikos normaliai suveiks dešifratorius ir dinaminis anodų valdymas. Aišku, tokiam primityviam „divaisui“, kaip laikrodis, žiauru paskirti gan galingą ARM procesorių… bet ar ne pofig, kai jie ne karvę kainuoja…

Komentarai
 1. jarik parašė:

  Del kabeliu nuzievinimo: kazkada ikalbetas pardavejo atgailejau daug litu ir nusipirkau va tokias nuzievinimo reples. Dabar tai turbut labiausiai naudojamas mano irankis! Ima nuo gana storu laidu (pvz televizijos signalo kabelis) iki labai plonyciu laiduku. Vertas kiekvieno isleisto lito 🙂 Tikrai rekomenduoju: http://www.lemona.lt/index.php?page=item&i_id=57017

  • Tomas parašė:

   Iš kokių rūsių gavot nixie tubes? Ebay ieškojau, tai gana ne pigios 🙂

   • Darau, Blė parašė:

    Mano dėdė buvo oro uosto elektronikos prižiūrėtojas, tai šio to buvo užkaupęs. Kitaip sakant, viskas iš šeimyninių archyvų.

    O konkrečiai šitie ИН-14 tai net ir ybėjuj gan pigūs, už €14 galima šešis NOS nusipirkti, o išlituotus ir dar pigiau. Bet ybėjuj juos lai perka turtingi amerikonai, pas mus Lietuvoj laužų rinkėjų yra per akis. Manau, kad ir pas tą patį Levą galima įsigyt jo Kromelyje (jei nemeluoja).

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.